Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Να κανω μια ερωτηση εγω ως άσχετος, αν κατσουν να κανουν settle, εφόσον πληρώσει κάποιο πρόστιμο η Ripple στο SEC δε θα ειναι σα να μετατρέπεται και σε Security? 

Ανάλογα. Θεωρητικά μπορούν να κάνουν settle για κάτι τέτοιο, αλλά για ποιο λόγο να το κάνουν;

Μετά ακυρώνετε εντελώς το use case του XRP για τη Ripple. Σε κάθε transaction θα υπάρχει κόστος για τη κάθε επιχείρηση, λες και πουλάει μετοχή για παράδειγμα. Άσε που θα θέλει ειδική άδεια από το SEC για να μπορεί να διαχειρίζεται securities.

Ο μόνος λόγος που θα έκαναν settle είναι να πληρώσει πρόστιμο η Ripple για τις πωλήσεις του XRP τα πρώτα χρόνια, από το 2013 εως το 2017 ας πούμε, που τότε δεν είχε πολλά use cases το XRP. Τότε άμα το δεις αρκετά αυστηρά, μπορεί να πει κάποιος ότι ήταν security. Από το 2018 και μετά όμως δεν είναι security.

Το οικοσύστημα έχει μεγαλώσει αρκετά και χωρίς τη Ripple. Το δίκτυο του XRP επίσης τρέχει στο μεγαλύτερο βαθμό χωρίς τη Ripple.

Οπότε σε ένα συμβιβασμό που σήμερα το XRP δεν θεωρείτε security, αλλά τα πρώτα χρόνια ήταν, θεωρητικά θα μπορούσε να κάνει συμβιβασμό με το SEC η Ripple.

Και με τα μέχρι τώρα δεδομένα εκεί φαίνεται ότι προσπαθεί η Ripple να κινηθεί. Αν πάει για καθαρή νίκη, δεν είναι σίγουρο ότι θα κερδίσει και επίσης θα πάρει αρκετά χρόνια για να τελεσιδικήσει η υπόθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση προς τους "ειδικους"...

Διακρίνω ένα κλίμα ανόδου τις τελευταίες ημέρες. Σχεδόν οτι ειχα αγοράσει απο ρεβολουτ-πέρα απ'το ερωτικο μας ΧΡΠ-σκέφτομαι να το πουλησω με πολυ καλό κέρδος.

ΜΕ λογικη να αγορασω ξανα οταν πέσουν και φυσικά ακόμη περισσότερο ΧΡΠ.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ δε μπορείς να ξέρεις πότε θα σταματήσει η άνοδος. Εγώ πάντως αυτό κάνω αυτές τις ημέρες. Στη περίπτωση σου θα σου έλεγα να το κάνεις κυρίως για έναν άλλο λόγο. Να τα πάρεις από revolut και να τα πάς σε κάποιο ανταλλακτήριο στο οποίο θα έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο των χρημάτων σου και επιλογές (στη revolut δεν μπορείς καν να τα μεταφέρεις αλλού αν θελήσεις που είναι τραγικό. Άσε και τα τραγικά υψηλά fees)

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Ποτέ δε μπορείς να ξέρεις πότε θα σταματήσει η άνοδος. Εγώ πάντως αυτό κάνω αυτές τις ημέρες. Στη περίπτωση σου θα σου έλεγα να το κάνεις κυρίως για έναν άλλο λόγο. Να τα πάρεις από revolut και να τα πάς σε κάποιο ανταλλακτήριο στο οποίο θα έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο των χρημάτων σου και επιλογές (στη revolut δεν μπορείς καν να τα μεταφέρεις αλλού αν θελήσεις που είναι τραγικό. Άσε και τα τραγικά υψηλά fees)

δυστυχως δε θελω να χωθω τόσο στα βαθεια. Φοβάμαι μην αρχίσω να τζογάρω, με τοσα νομισματα που βλεπω στα υπολοιπα ανταλλακτηρια.

Δυστυχώς η ρεβολουτ εχει οντως υψηλές προμήθειες και δν ειναι για να "παιζεις" ολη μερα-όπως κάνουν αρκετοί-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

δυστυχως δε θελω να χωθω τόσο στα βαθεια. Φοβάμαι μην αρχίσω να τζογάρω, με τοσα νομισματα που βλεπω στα υπολοιπα ανταλλακτηρια.

Δυστυχώς η ρεβολουτ εχει οντως υψηλές προμήθειες και δν ειναι για να "παιζεις" ολη μερα-όπως κάνουν αρκετοί-.

Not Your Keys, Not Your Coins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτύπησε τα 0.60 δολάρια....  :(

λένε πως υπάρχει περίπτωση να πάει 1 ευρώ μέχρι τέλος της εβδομάδας....ευελπιστώ να καθυστερήσει και να μας κάνει μία καλή πτώση ξανα πρίν πάει στον Θεό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

χτύπησε τα 0.60 δολάρια....  :(

λένε πως υπάρχει περίπτωση να πάει 1 ευρώ μέχρι τέλος της εβδομάδας....ευελπιστώ να καθυστερήσει και να μας κάνει μία καλή πτώση ξανα πρίν πάει στον Θεό....

+ Να παρουμε λιγα ακομη ρε ανθρωπε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FromMyAshesRRR είπε

ρε ετοιμάζεται ρευστό ρε και θέλω να αγοράσω αλλα όχι στα 0.76 που λέει ο ποπάι....ας μου δώσουν λιγο ακόμα xD

Καλα μην τρελενεσε δεν ειναι το pump του xrp αυτο.Ολα πανω ειναι.Οταν θα ερθει ο πυραβλος δεν θα προλαβαινουμε την ροδελα του ποντικιου για να δουμε την τιμη.βρουμ βρουμ θα γυρναμε αλαφιασμενοι και θα λεμε ρε δεν προλαβαινω να την δω ρεεεε που πηγεεεε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σαν καινούριος ποια η διαφορά μεταξύ xrp σε δολλάριο και ευρώ?

Είναι μόνο η ισοτιμία?

Γιατί εγώ έχω αγοράσει σε ευρω και βλέπω ότι μιλάτε μόνο για δολλάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VasilisMaril είπε

Να ρωτήσω κάτι σαν καινούριος ποια η διαφορά μεταξύ xrp σε δολλάριο και ευρώ?

Είναι μόνο η ισοτιμία?

Γιατί εγώ έχω αγοράσει σε ευρω και βλέπω ότι μιλάτε μόνο για δολλάρια

Μιλαμε ετσι γιατι ετσι συνηθιζετε στο traiding.Δεν εχει σημασια απο τι νομισμα το αγορασες.Μπορεις να το βλεπεις σε ευρω αν σε βολευει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...