Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χώρας


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν μπράβο είσαι παράδειγμα προς μίμηση. Χωρίς να έχω καμία προσωπική εμπειρία από ζωή και εργασία στο εξωτερικό, κλίνω περισσότερο στο να δοκιμάσεις Ελβετία και αυτό καθαρά λόγω ηλικίας και λάθος κίνηση να αποδειχτεί μελλοντικά έχεις χρόνο να το μαζέψεις. Νομίζω αξίζει το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

 29 ετων ειμαι.

Το θεμα ειναι οτι η ελβετια δεν παραγει τα παντα οπως η γερμανια.

 

τωρα αυτο που κολαει? Αν δηλαδη η κουζινα σου ειναι gaggenau made in Germany κι οχι made in Switzerland σε τι επιρρεαζεται η ζωη σου?

 

πηγαινε ενα ΣΚ Ζυριχη, δες αν σ'αρεσει σαν πολη (δεν εννοω τραβα πανω-κατω bahnhofstrasse 10 φορες), ριξε μια ματια σε σπιτια (φτηνα+κεντρο δεν υπαρχουν, αν κοιτας κεντρο υπολογιζε 3500 ελβετικα τουλαχιστον) και αποφασισε. Εμεις απο εδω να σου μηδενισουμε το ρισκο δε μπορουμε,  αλλα δε μιλαμε οτι πας Ζαμπια με ρισκο να βγαλεις καλα λεφτα, μιλαμε για μια απο τις πιο ανεπτυγμενες χωρες στον κοσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις ποτε αυτα τα λεφτα στην Γερμανια??? Το πιο σημαντικο ειναι το πως θα σου φανει το περιβαλλον εργασιας, γιατι ζωη νομιζω τα ιδια σκατα (για εμας τους Ελληνες) ειναι... Παντως προσωπικα εγω απο Βελγιο, θα πηγαινα Ελβετια την αλλη μερα με τετοια λεφτα, σκεπτομενος μονο και μονο το σκι που θα κανω καθε χειμωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Το θεμα ειναι οτι η ελβετια δεν παραγει τα παντα οπως η γερμανια

Η Ελβετια ειναι ετσι σχεδιασμενη ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο απροσβλητη απο εξωτερικες κρισεις

Η Γερμανια ειναι δεμενη στην ΕΕ και στην ΟΝΕ,και φυσικα ο εξαγωγικος της προσανατολισμος την κανει ευαλωτη 

Προφανεστατα και οι δυο χωρες ειναι σε πολυ καλυτερη θεση απο την Ελλαδα....διαλεγεις αναμεσα σε δυο καλες περιπτωσεις,αλλα θεωρω οτι η Ελβετια δεν εχει ουτε τα τζιχαντια,ουτε την ξενοφοβια που εχει η Γερμανια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι παρόμοια αυτή η καινούργια δουλειά στήν Ελβετία με αυτήν στήν Γερμανία ?

Για μένα εξαρτάται και απο το είδος της δουλειάς (σε έναν τομέα υπάρχουν πολλές υποκατηγορίες και θέσεις)τις γενικές προοπτικές το περιβάλλον και την οικογ. σου κατάσταση,αν είσαι ευχαριστημένος με αυτήν που έχεις και έχεις και ότι χρειάζεσαι εκεί που είσαι,δεν νομίζω πως χρειάζεται να φύγεις,αν τώρα πιστεύεις πως η νέα δουλειά θα είναι το ίδιο καλή η καλύτερη απο αυτήν στήν γερμανία, με προοπτικές κλπ και έχεις κάνει βέβαια και μια μικρή ερεύνα σχετική με το κόστος ζωής,διαμονή/σπίτι κλπ και δείχνουν ολα οκ τότε να μπορείς να μετακομίσεις εκεί.Το σίγουρο είναι πως σε ζηλεύουν αρκετοί καθώς μια δουλειά τέτοια ακούγεται λίγο εξωπραγματική για τα Ελληνικά δεδομένα,είσαι νέος και πιστεύω πως έχεις τις δυνάμεις να κάνεις αυτό που θέλεις και πιστεύεις ως καλύτερο,να ξέρεις απλά πως το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είναι και δεν πρέπει να είναι τουλάχιστον μακροπρόθεσμα,τα περισσότερα χρήματα,ο μόνος η ο κυριότερος παράγοντας στο να αλλάξεις χώρα και δουλειά.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Στην Γερμανια έχω φτοιξει την ζωή μου και θα μου φανεί σίγουρα δύσκολο η αλλαγή περιβάλλοντος.Ποιο ασφαλή χώρα από τις δυο ποια θεωρείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Στην Γερμανια έχω φτοιξει την ζωή μου και θα μου φανεί σίγουρα δύσκολο η αλλαγή περιβάλλοντος.Ποιο ασφαλή χώρα από τις δυο ποια θεωρείτε;

Ελβετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Fotis Deutschland said:

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Στην Γερμανια έχω φτοιξει την ζωή μου και θα μου φανεί σίγουρα δύσκολο η αλλαγή περιβάλλοντος.Ποιο ασφαλή χώρα από τις δυο ποια θεωρείτε;

Πάντως πιο χρήσιμο θα είναι να βρεις κάποιον που να μένει και να εργάζεται στην Ελβετία και να συζητήσετε για αυτά που σε απασχολούν, παρά να παίρνεις γενικές απαντήσεις και προτάσεις από άτομα που βρίσκονται "έξω από το χορό"... Και ακόμη πιο σημαντικό είναι να ακούσεις τον εαυτό σου πριν από τους άλλους. :) 

Ο ονομαστικός μισθός δεν λέει και πολλά αν δεν μπορείς να τον αξιοποιήσεις όπως επιθυμείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotis Deutschland είπε

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Στην Γερμανια έχω φτοιξει την ζωή μου και θα μου φανεί σίγουρα δύσκολο η αλλαγή περιβάλλοντος.Ποιο ασφαλή χώρα από τις δυο ποια θεωρείτε;

Για να σου απαντήσει κάποιος αντικειμενικά, θα πρεπει να έχει ζησει στην Ελβετία, όχι απλά να υποθέτει με βαση το τι έχει ακούσει.

Γενικά θεωρώ πολύ άκυρο το ερώτημα αυτό σε ενα ελληνικό δημόσιο φόρουμ,όπου οι μισοί τουλαχιστον δεν έχουν βγει ποτε εξωτερικό.

Αν δεν μπορείς μόνος σου να πάρεις αποφάσεις και ρωτάς για πολλά τις γνώμες άσχετων,σε φορουμ,τότε υπαρχει κάποιο πρόβλημα.Ποσο μαλλον για τετοια σοβαρα θεματα.

Θα μου επιτρεψεις να έχω τη γνώμη ότι όλα αυτά είναι απλά τρολ που ρωτάς.

 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δικαίωμα σου να με θεωρείς τρολ,δεν σημαίνει ότι σε ακούω κιόλας.

Πρωσοπικα εγώ δεν θέω να φύγω από την Γερμανια γιτι έχω δεθεί μαζί της 5.5 χρόνια τωρα και έχω και φίλους εδώ.Να πω ότι ρατσισμό στην γερμανια δεν ένιωσα αντίθετα μπορώ να πω ότι με υποδέχθηκε η Γερμανια.Άπο Γερμανούς που έχω ρωτήσει που έμεναν Ελβετία μου είπαν να μην πάω γιατί ο τρόπος ζωής είναι πολύ ποιο δύσκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...