Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χώρας


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα όπως γνωρίζετε μένω Γερμανια(το λέει και το όνομα) όμως θέλω να φύγω γιατί τελευταία γίνονται πράγματα που δεν μου αρέσουν και με φοβίζουν εδώ στην Γερμανια.Εχω βρει κάποιες χώρες και έχω καταλήξει ανάμεσα σε δυο την Δανία και την Σουηδία.Και οι δυο είναι ενδιαφέρουσες χώρες όμως η Σουηδια με φοβίζει λίγο λόγο των προσφύγων που έχει δεχθεί με αποτέλεσμα να γίνονται συγκρούσεις.Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτές τις δυο χώρες και ποια πιστεύετε ότι προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες στο εργασιακό τομέα(να πω πτι είμαι οικονομολόγος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ενώ είσαι μετανάστης σε μια χώρα, θες να πας μετανάστης σε μια άλλη χώρα, αλλά σε φοβίζει ότι η άλλη χώρα δέχεται μετανάστες. 

Λίγο οξύμωρο, ε; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Όχι Ελβετία.Πρωτα πρώτα δεν έχω ποια την πρόταση που είχα τον σεμπτεμβριο και δευτερον είναι πολύ ακριβή σαν χώρα.

Αναμεσα σε Σουηδία και Δανία θα ήθελα να μου πείτε γνώμες.

Παιδια συγνώμη δεν έβρισα τους μετανάστες καταδικάζω όμως ότι μερικοί πρόσφυγες πάνε σε χώρες και κάνουν ζημιές.

Αφου εισαι τοσα χρονια στη Γερμανια και δεν το πηρες αποφαση να πας στην Ελβετια τελικα, και το προβλημα ειναι με την τωρινή σου δουλεια, μηπως να αλλαξεις δουλεια αντι να αλλαζεις χωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ενώ είσαι μετανάστης σε μια χώρα, θες να πας μετανάστης σε μια άλλη χώρα, αλλά σε φοβίζει ότι η άλλη χώρα δέχεται μετανάστες. 

Λίγο οξύμωρο, ε; 

Κάθε άλλο θα έλεγα.

Απόλυτα λογικό.

Η χειρότερη επιλογή - με όλα τα άλλα ίδια - για έναν μετανάστη είναι να πάει σε μια χώρα που έχει ήδη πολλούς μετανάστες.

Περισσότερος ανταγωνισμό αν μιλάμε για low-paid δουλειές, πιθανότατα να έχουν αναπτυχθεί εντάσεις με τον ντόπιο πλυθησμό (όπως έχει γίνει σε μεγάλο κομμάτι της Σουηδίας) κλπ

Τη διαφορά την κάνει το "όλα τα άλλα ίδια", δηλαδή κατά κανόνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ολα τα άλλα ίδια και αυτός είναι ο λόγος που προτιμούνται συγκεκριμένες χώρες από μετανάστες.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε και εμενα η Σουηδία μου φενεται καλύτερη επιλογή ονως έχω ακούσει ότι έχει μεγάλη εγκληματικότητα και προβλήματα με τους μουσουλμάνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ενώ είσαι μετανάστης σε μια χώρα, θες να πας μετανάστης σε μια άλλη χώρα, αλλά σε φοβίζει ότι η άλλη χώρα δέχεται μετανάστες. 

Λίγο οξύμωρο, ε; 

Όσο περισσότεροι μετανάστες και δη λαθρομετανάστες σε μια χώρα τόσο χειρότερο για έναν μεσογειακό-σκουρόχρωμο.

Επειδή δεν είναι όλα ρόδινα, κάτι που λέγαμε από το '15, θα αντιμετωπίσει περισσότερο ρατσισμό* και οι επιλογές στέγασης, εάν δεν το έχει στο χρηματικό φυσικά, θα είναι κακές.

Κάποιες, έως πολλές περιοχές είναι γκέτο, όχι φυσικά ως τα αμερικάνικα - αλλά πάλι ψιλοχάλια - και τα ΜΜΜ θα παρέχουν σαφώς χειρότερες υπηρεσίες.

*Η μεγάλη ειρωνεία είναι ότι θα έχει ρατσισμό και από τους ντόπιους και από τους εκεί (πρώην-νυν) λαθρό και νόμιμους μετανάστες...

|

|

Βέβαια κάθε περίπτωση ξεχωριστή, εάν π.χ. το φυσάς δεν βλέπεις μαυριδερή φάτσα ούτε με κιάλι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...