Προς το περιεχόμενο

Εργασία για Φοιτητές


Doukasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Doukasss είπε

Σωστος , μαλλον ετσι ειναι καλυτερα. 3ο ειμαι

Μακαρι ρε φιλε , το ελπιζω . Δεν θα ηθελα με τιποτα να δουλευω για 600-800 ευρω οταν εχω φτυσει αιμα για να βγαλω τη σχολη και να μαθω και ολα τα εξτρα που μπορεσα να μαθω. Ειναι κριμα..

600-800 θα δουλεύεις έτσι και αλλιώς τα δύο πρώτα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωω... Νομίζεις ότι όταν βγάλεις την σχολή θα ξέρεις προγραμματισμο... That's so cute..!! Αν ήταν έτσι φίλε μου δεν θα είχαμε τέτοια έλλειψη από devs. Επίσης γύρω στα 700€ είναι ο στάνταρ μισθος για junior dev με project στα χέρια του. 

Και 10 πτυχία να έχεις στα χέρια σου , τι να σε κάνει μια εταιρεία αν δεν ξέρεις τι είναι το jdbc η δεν ξέρεις να χειρίζεσαι το persistence api η δεν μπορεις να μου γυρίσεις ένα json σε Rest api με angular.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

600-800 θα δουλεύεις έτσι και αλλιώς τα δύο πρώτα χρόνια.

Εστω τα 2 πρωτα ...

Αν και μπορει να την κανω για εξωτερικο μολις τελειωσω τη σχολη , για δουλεια ή καποιο μεταπτυχιακο ή πρακτικη , δεν εχω σκεφτει ακομα 

30 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ωωωω... Νομίζεις ότι όταν βγάλεις την σχολή θα ξέρεις προγραμματισμο... That's so cute..!! Αν ήταν έτσι φίλε μου δεν θα είχαμε τέτοια έλλειψη από devs. Επίσης γύρω στα 700€ είναι ο στάνταρ μισθος για junior dev με project στα χέρια του. 

Και 10 πτυχία να έχεις στα χέρια σου , τι να σε κάνει μια εταιρεία αν δεν ξέρεις τι είναι το jdbc η δεν ξέρεις να χειρίζεσαι το persistence api η δεν μπορεις να μου γυρίσεις ένα json σε Rest api με angular.

Χαχαχα μα δεν ειπα εγω κατι τετοιο.  Μολις βγαλω τη σχολη θα ξερω καποιες απο τις γλωσσες , αλλα οχι σε βαθος , και ιδιαιτερα αν δεν ψαχνομαι μονος μου.

Γι αυτο ψαχνομαι και μονος μου , γιατι δεν ειναι δυνατον να μαθω τα παντα απο τη σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2018 στις 6:13 ΜΜ, Doukasss είπε

Εστω τα 2 πρωτα ...

Αν και μπορει να την κανω για εξωτερικο μολις τελειωσω τη σχολη , για δουλεια ή καποιο μεταπτυχιακο ή πρακτικη , δεν εχω σκεφτει ακομα 

Χαχαχα μα δεν ειπα εγω κατι τετοιο.  Μολις βγαλω τη σχολη θα ξερω καποιες απο τις γλωσσες , αλλα οχι σε βαθος , και ιδιαιτερα αν δεν ψαχνομαι μονος μου.

Γι αυτο ψαχνομαι και μονος μου , γιατι δεν ειναι δυνατον να μαθω τα παντα απο τη σχολη.

η γνωμη για το τι πρεπει να κανεις εξηγηται με αυτη την ακολουθια σε αλγοριθμο :

1.Μαθαινω μια τεχνολογια , εμβαθυνω για καιρο.

2.Βλεπω τις επαγγελματικες προοπτοκες της , αναλυω και διαλεγω αυτο που (πιστευω) οτι μου ταιριαζει περισσοτερο

3.Εξεταζω τη ζητηση που εχει αυτο στο ελληνικο industry και στο αντιστοιχο χωρων εξωτερικου

4.Αν η ζητηση στην Ελλαδα δεν ειναι αμελητεα Η αν ειμαι διατεθιμενος να δουλεψω (και να ζησω) στο εξωτερικο τοτε αρχιζω να εμβαθυνω χτιζοντας τεχνογνωστικο background στον τομεα αυτο , αλλιως επιστρεφω στο βημα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Bloodskin είπε

η γνωμη για το τι πρεπει να κανεις εξηγηται με αυτη την ακολουθια σε αλγοριθμο :

1.Μαθαινω μια τεχνολογια , εμβαθυνω για καιρο.

2.Βλεπω τις επαγγελματικες προοπτοκες της , αναλυω και διαλεγω αυτο που (πιστευω) οτι μου ταιριαζει περισσοτερο

3.Εξεταζω τη ζητηση που εχει αυτο στο ελληνικο industry και στο αντιστοιχο χωρων εξωτερικου

4.Αν η ζητηση στην Ελλαδα δεν ειναι αμελητεα Η αν ειμαι διατεθιμενος να δουλεψω (και να ζησω) στο εξωτερικο τοτε αρχιζω να εμβαθυνω χτιζοντας τεχνογνωστικο background στον τομεα αυτο , αλλιως επιστρεφω στο βημα 2.

Δεν εχεις κι αδικο , ωραιος ειναι ο αλγοριθμος σου 😉

Η αληθεια ειναι οτι με προβληματιζει παρα πολυ , το τι θα κανω στο μελλον  , να γινουν ολα σωστα , και να υπαρχει και ενα καλο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Doukasss είπε

Δεν εχεις κι αδικο , ωραιος ειναι ο αλγοριθμος σου 😉

Η αληθεια ειναι οτι με προβληματιζει παρα πολυ , το τι θα κανω στο μελλον  , να γινουν ολα σωστα , και να υπαρχει και ενα καλο αποτελεσμα

και εγω τους ιδιους προβληματισμους εχω

ορεξη να υπαρχει , παθος για το αντικειμενο κι ολα θα γινουν οπως πρεπει φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Είναι παλιό το θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν αγγελίες για φοιτητές για junior C software engineers που να μην ζητούν γνώσεις άλλων γλωσσών? Έχω ψάξει σε αγγελίες και όλοι ζητάνε και άλλα πράγματα, πέρα από το να γράφεις καλό κώδικα σε C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2021 στις 12:07 ΠΜ, VasilisR89 είπε

Είναι παλιό το θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν αγγελίες για φοιτητές για junior C software engineers που να μην ζητούν γνώσεις άλλων γλωσσών? Έχω ψάξει σε αγγελίες και όλοι ζητάνε και άλλα πράγματα, πέρα από το να γράφεις καλό κώδικα σε C. 

Κάνεις δεν ψάχνει άτομο μόνο να γράφει "καλή" C. Κάνεις junior δεν γράφει καλή C

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2021 στις 11:07 ΜΜ, VasilisR89 είπε

Είναι παλιό το θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν αγγελίες για φοιτητές για junior C software engineers που να μην ζητούν γνώσεις άλλων γλωσσών? Έχω ψάξει σε αγγελίες και όλοι ζητάνε και άλλα πράγματα, πέρα από το να γράφεις καλό κώδικα σε C. 

Εφόσον γνωρίζεις μόνο C, πρώτη σου προτεραιότητα θα πρέπει να μάθεις και μερικές άλλες γλώσσες. Με C μόνο, όχι μόνο στην Ελληνική αγορά, αλλά και στην διεθνή είσαι απίστευτα περιορισμένος. Σωζεται το πραγμα μονο αν εμβαθύνεις σε firmware development και αλλα σχετικα low level development, που και παλι συχνα θα παιζεις με c++. Σαν φοιτητης / Praktikant, δεν μπορω να φανταστω ποσο θα μπορουσε να βοηθησεις μια εταιρια που δραστηριοποιεται στο αντικειμενο. 

Η καλύτερη πορεία θαρρώ είναι όπως ανέφερα, μάθε άλλες γλώσσες, κανένα κανένα προτζεκτατι, βρε και ένα open source και κανε contribute. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...