Προς το περιεχόμενο

IDC: Παρά τη μείωση στις αποστολές των VR headsets, υπάρχει αισιοδοξία για την πορεία της αγοράς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά η αγορά ακόμη δεν είναι έτοιμη για τέτοιο άλμα, ήρθε πολύ νωρίς, ελπίζω να μην κάνουν το ίδιο λάθος και με το AR/VR hybrid. Εδώ καλά καλά οι περισσότεροι Ευρωπαίοι δεν έχουν αποφασίσει ακόμα αν αξίζει να παίζουν σε 4Κ ή είναι νωρίς ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καθαρά προσωπική άποψη αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τον σαματά που έγινε με τα VR, έχω την αίσθηση ότι και η αγορά τα ''απέρριψε''  με γενικά χαμηλές πωλήσεις ( νομίζω) αλλά και τα θεωρώ εντελώς περιττά διότι πλην του Resident Evil 7 VR όλοι οι άλλοι τίτλοι είναι μέτριοι προς αδιάφοροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Λετε να εχει την πορεια των 3d τηελορασεων;

Δεν υπάρχει καμια αμφιβολία οτι ΔΕΝ θα εχει αυτην την πορεία. Δεν ειναι καν συγκρίσιμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nicklaz είπε

Παρόλο που τα δοκίμασα δεν με εντυπωσίασαν θεωρώ ότι θέλει αρκετή δουλειά μέχρι να φτάσει στον τελικό χρήστη θες από όγκο θες απο λειτουργικότητα θες να το συνδυάσεις και με εφαρμογές γραφείου για την ώρα είμαστε σε αναμονή στο θέμα αυτό. 

Αυτο ακριβος!Και εγω σκεφτομουν να αγορασω αλλα δεν μπορω τα πολλα πολλα καλωδια  και ενα τεραστιο πραγμα στο κεφαλι μου 

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Λετε να εχει την πορεια των 3d τηελορασεων;

Το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχει αυτην την πορεια αν και ειναι ωραιο σαν ιδεα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Αυτο ακριβος!Και εγω σκεφτομουν να αγορασω αλλα δεν μπορω τα πολλα πολλα καλωδια  και ενα τεραστιο πραγμα στο κεφαλι μου

Κάποιος φούρνος γκρεμίστηκε ή είναι η ιδέα μου??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάποιος φούρνος γκρεμίστηκε ή είναι η ιδέα μου??? :P

Μου ειπαν να το κοψω ξερεις τι, θα αλλαξω παλι και την φωτο μου 😀 Βλεπεις το χιουμορ λογοκρινετε στο insomnia 😂skull_apple_rotting_by_joeyhawks-d49zxd8.jpg.4e0865a2f9c0bddebddfdae00fe4154a.jpg

Επεξ/σία από panosveto12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυγχάνει να έχω το oculus rift μάλιστα με 3 αισθητήρες. Ωραία μερικά παιχνίδια αλλά δυστυχώς είναι για περιορισμένη χρήση γιατί αφενός θέλει τεράστιο ελεύθερο χώρο κ αφετέρου πολλά καλώδια κ  τέλος σχετικά αυξημένο βάρος κ χαμηλή ποιότητα εικόνας...ας μην μιλήσουμε για το κόστος υπολογιστή ικανού να διαχειριστεί το VR . Το Go ωραίο που δεν έχει καλώδια αλλά η απουσία  sensors το καταντά γρήγορα βαρετό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γίνει προσπάθειες για να γίνουν πιο φιλικές και πιο plug and play συσκευές τα pc vr headsets και πιστεύω ότι τα windows mixed reality headsets τα έχουν καταφέρει! Έχω δοκιμάσει το Acer wmr και έχω το SAMSUNG ODYSSEY και έχουν μόνο ένα καλώδιο χωρίς εξωτερικούς αισθητήρες και πραγματικά με το που τα κουμπώνεις στο pc είσαι έτοιμος χωρίς άλλες ρυθμίσεις! Η δε αίσθηση του να παίζεις ένα παιχνίδι σε vr είναι το κάτι άλλο, όποιος έχει δει έστω και στο Πλαίσιο σαν demo το Luckys tale, σε oculus rift θα με καταλάβει! Το software κάνει τη διαφορά! Και το να δεις ταινία 3d στο headset είναι πάλι πολύ καλό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω και PSVR και OCULUS RIFT. Προσωπικα θεωρω οτι ειναι το μελλον. Μερικα παιχνιδια απογειωνονται πραγματικα με την τεχνολογια. Οπως Resident Evil 7, Hellblade, Lone Echo, The Persistence κλπ και οποιος εχει παιξει τα παιχνιδια που αναφερω ξερει τι εννοω.

Το θεμα ειναι ενα συνοθυλευμα προβληματων.

1.Ξεκινησαν με πολυ ηψηλες τιμες και στα 500€ που εδωσες για την κονσολα σου ηθελες αλλα τοσα και βαλε για το VR. Για το PC στην αρχη ακομα περισσοτερα. Οι τιμες τωρα εχουν μειωθει αισθητα αλλα χρειαζεται και αλλο. Ειδικα η HTC/VIVE το εχει παραξηλωσει το θεμα. 

2. Αρκετοι δεν ειναι δεκτικοι στην τεχνολογια. Ζαλιζονται. Αν οι εταιρειες δεν λυσουν αυτο το προβλημα δεν βλεπω φως.

3. Χρειαζονται να βγαινουν παιχνιδια μεγαλου βεληνεκους για διαφημιση της τεχνολογιας

4. Να φτιαξουν τα γραφικα τους. Η τεχνολογια βγηκε νωρις (βλεπε RTX Raytracing) με τα οποια προβληματα ο κοσμος ηδη εχει ξενερωσει και εχει καταντησει να ειναι κατηγορια niche που λεμε.

Ευχομαι να πανε ολα καλα επειδη πραγματικα αξιζει και δεν θελω να ξεμεινω με μια nvidia να μου πουλαει την επομενη 3080ti στα 1500+

Επεξ/σία από Nvidiaman
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπομονή ρε παιδιά. PSVR2, Oculus Go 2, Santa Cruz κτλ. θα δώσουν το απαραίτητο boost σε αναλύσεις, ποιότητα και γραφική δύναμη. Παράλληλα θα βγαίνει όλο και καλύτερο software. Αν γίνει mainstream το VR θα γίνει μόνο με μικρά φορητά headsets και χωρίς καλώδια.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τραβήξει αρκετά το ενδιαφέρον για να το πάρω, αλλά δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου, θέλω να έχει 2x 4k panel πάνω.

Από τα οπτικά μέρη ευτυχώς έχουν προβλέψει κάτι και για τους "στραβούς". 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδυασμος χαμηλης ακομα ποιοτητας γραφικων και ογκου συσκευης. Αν δεν λυθουν αυτα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να πετυχει. 

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Laggispower είπε

Δεν νομιζω να εχεις παιξει η να εχεις ενα στοιχειωδης παθος για αυτο που παιζεις η βλεπεις. Αν δεν σου αρεσει μην το αγορασεις. 

Το μεγαλύτερο πάθος ήταν το PS2 SILVER σε μια τετράγωνη τηλεόραση, ανάθεμα κι αν ήταν 24 ίντσες παίζοντας San Andreas & Res4 το οποίο είχα αγοράσει κιόλας 2 φορές (platinum τιμές πάντα εννοείται).Βλέπω τα όσα παιχνίδια μου μείναν στο ράφι για ομορφιά κι αν τα ανοίξω μόνο μουσική και φώτα βραβείων που δεν ανοίγουν στο σπίτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως προαναφέρθηκε χρειάζεται σοβαρό και προσεγμένο development στο hardware όπως επίσης και στα applications / games. Ίσως τελικά το VR σαν τεχνολογία να βγήκε στην αγορά πριν την ώρα της από την βιασύνη των εταιριών να είναι οι leaders στον τομέα αυτόν ΑΝ τελικά έπιανε χωρίς επίσης να υπάρχει σαφή, ώριμη (και οικονομική λύση) για το supporting hardware και software.

Η επιτυχία του VR δεν εξαρτάτε μόνο από την εταιρία που φτιάχνει το hardware αλλά και από τις software devalopment εταιρίες και τις εταιρίες που φτιάχνουν το supporting hardware (sensors, hand held joysticks, VGAs, μπαταρίες μεγάλης διάρκειας με μικρό χρόνο φόρτισης...!)

Πιστεύω ότι το μέλλον στο computing είναι το VR αλλά όχι έτσι όπως τον έχουμε τώρα.

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...