Προς το περιεχόμενο

χαμηλή ταχύτητα ίντερνετ adsl από hol vodafon και μη επίλυση του προβλήματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας! έχω πρόβλημα με τον πάροχο ίντερνετ μου και σταθερής τηλεφωνίας! έχω εδώ και κάποια χρονιά την hol σαν πάροχο για ίντερνετ και σταθερή τηλεφωνία! όσο ήτανε μόνο hol τα πράγματα ήτανε σχετικά καλά! όταν την πήρε  vodafon τα πράγματα άρχισαν να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο! το σπίτι μου είναι σε οικισμό σε βουνό με αποτέλεσμα να γνωρίζουμε ότι δεν μπορούμε να έχουμε τέλεια ταχύτητα και είναι κατανοητό αυτό! αλλά το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο γιατί καταρχάς πληρώνουμε για 24mbps ίντερνετ ( εφόσον δεν υπάρχει άλλο πακέτο χαμηλότερο σε ταχύτητα ) αλλά δεν πιάνουμε ούτε 3mbps! πολλές φορές μέσα στην ημέρα το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο γιατί αυξάνοντε τα pings 100-1000 και η ταχύτητα είναι από 0.03mbps έως και 2.5 και κάποια βράδια ίσος πιάσει 3.00mbps στην καλύτερή του αλλά δεν είναι σταθερό! οπός είπα είναι κατανοητό ότι μένουμε σε βουνό! έχουμε επικοινωνήσει πάρα πολλές φόρες με τον πάροχο για επίλυση του θέματος! ο ίδιος ο πάροχος εφόσον έχει στείλει άτομα για να ελέγξουν την σύνδεση μας έχει πει ότι δεν έχει θέμα η γραμμή που έχουμε εντός του σπιτιού μας αλλά το καλώδιο που είναι πάνω στης κολόνες! μετά από πολύ καιρό και εφόσον σιχάθηκα τις υποσχέσεις και την ψεύτικες λύσεις που μας προσφέρουν θέλω να βρω έναν τρόπο για σίγουρη λύση! προ κάποιες μέρες ήρθε τεχνικός ο οποίος δεν έκανε κάποιον σωστό έλεγχο παρά να βγει από το αυτοκίνητό του και με ένα μηχάνημα να δει τη ταχύτητα που έχουμε και μετά να φύγει! δεν έλεγξε την γραμμή του σπιτιού μας ή της κολόνας ( άμα αυτό είναι εφικτό ) ! τέλος συγνώμη για το τόσο μεγάλο κείμενο αλλά άμα μπορεί κάποιος που είχε παρόμοιο ή ίδιο πρόβλημα με εμένα ή κάποιος που γενικά γνωρίζει για τέτοια προβλήματα να γράψει πως μπορούμε να κουνηθούμε για σίγουρη και μόνιμη λύση του προβλήματός αυτού!!!

να πω επίσης πως όποτε βρέχει η ταχύτητα μηδενίζετε

 

σας παρακαλώ παιδιά όποιος μπορεί ας βοηθήσει είναι σημαντικό!

έχω adsl !

Επεξ/σία από theo153
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικός της vodafone δεν μπορεί να ανέβει σε κολώνα απαγορεύεται και κανονικά είναι αυτόφωρο.μπορει να δει μόνο έξω από το σπίτι .διάγνωση κάνει μόνο στην ουσία ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν έχεις καλό σήμα 4G/3G της cosmote στην περιοχή σου, η μοναδική σου λύση είναι αυτή, 100GB μέχρι 50mbps μέσω 4G και μετά απεριόριστα GB με κόφτη στα 15mbps download.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Πες μας καταρχήν πως λέγεται το χωριό σου . Οι γείτονες σου τι έχουν ? Μήπως έχει μπει στο πρόγραμμα για rural? Αγροτικό ίντερνετ ?

Άγιοι Θεόδωροι κορινθίας είναι το χωριό μου και ο οικισμός μου είναι η κόκκινη σπηλιά! οι γείτονες έχουνε ΟΤΕ οι περισσότεροι! αλλά δεν βλέπω σε κανέναν άλλον να έχει θέμα το ίντερνετ! φυσικά δεν πιάνουν 24mbps αλλά κάνα 10ρι + το πιάνουν άνετα ( μιλώντας για 2-3 άτομα που έχω δει την σύνδεσή τους! όχι έχω κανονικό ίντερνετ όχι αγροτικό! δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες (rural)

37 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Εάν έχεις καλό σήμα 4G/3G της cosmote στην περιοχή σου, η μοναδική σου λύση είναι αυτή, 100GB μέχρι 50mbps μέσω 4G και μετά απεριόριστα GB με κόφτη στα 15mbps download.

λίγο δύσκολο φίλε μου εδώ πάνω! εγώ έχω cosmote και δεν πιάνω με την καμιά 3g-4g κυριολεκτικά!

Επεξ/σία από theo153
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε στο site  του ΟΤΕ να δεις για διαθεσιμότητα vdsl αν εχει με το σταθερό σου .

 

 

Τώρα άλλο 3 που έχεις εσύ κ άλλο το 10 που έχουν οι γείτονες . Ο τεχνικός της βοντα όταν έφυγε τι σου είπε ? Ζητά από την βονταφον αποδέσμευση λόγω ταχύτητας κ αποσυνδεσεων και πήγαινε στον ΟΤΕ κ μετά δωστο βλάβη . Υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην γίνει κάτι καλύτερο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aGka8l είπε

Βάλε στο site  του ΟΤΕ να δεις για διαθεσιμότητα vdsl αν εχει με το σταθερό σου .

Τώρα άλλο 3 που έχεις εσύ κ άλλο το 10 που έχουν οι γείτονες . Ο τεχνικός της βοντα όταν έφυγε τι σου είπε ? Ζητά από την βονταφον αποδέσμευση λόγω ταχύτητας κ αποσυνδεσεων και πήγαινε στον ΟΤΕ κ μετά δωστο βλάβη . Υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην γίνει κάτι καλύτερο . 

δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? εννοώ κάποια επιλογή π.χ. δικαστικά ώστε να αλαλάξουν το καλώδιο επιτέλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, theo153 είπε

δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? εννοώ κάποια επιλογή π.χ. δικαστικά ώστε να αλαλάξουν το καλώδιο επιτέλους?

Οι γείτονες που έχουν 10mbps πόσο μακριά είναι από σένα που πιάνεις 3mbps;  Και ποιο καλώδιο εννοείς αυτό που από την κολόνα έρχεται μέχρι την κατοικία ή γενικά το καλώδιο στις εναέριες κολόνες;  Αν είναι φθαρμένο το κεντρικό καλώδιο τότε πως οι γείτονές έχουν 10mbps;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, theo153 είπε

δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? εννοώ κάποια επιλογή π.χ. δικαστικά ώστε να αλαλάξουν το καλώδιο επιτέλους?

Oxi.

Πες μας τι πόρισμα έκανε ο τεχνικός της βοντα όταν ήρθε. Τι σου είπε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Οι γείτονες που έχουν 10mbps πόσο μακριά είναι από σένα που πιάνεις 3mbps;  Και ποιο καλώδιο εννοείς αυτό που από την κολόνα έρχεται μέχρι την κατοικία ή γενικά το καλώδιο στις εναέριες κολόνες;  Αν είναι φθαρμένο το κεντρικό καλώδιο τότε πως οι γείτονές έχουν 10mbps;

20 μέτρα διαφορά από εμένα! αλλά θέλεις το πιστεύεις θέλεις όχι αυτοί δεν έχουνε το ίδιο καλώδιο με εμένα! το εναέριο πάνω στην κολόνα!

 

3 ώρες πριν, aGka8l είπε

Oxi.

Πες μας τι πόρισμα έκανε ο τεχνικός της βοντα όταν ήρθε. Τι σου είπε ?

δεν είπε κάτι! είπε να αλλάξουμε το πακέτο μας σε vdsl (δεν μπαίνει εδώ πάνω vdsl) και ότι θα στείλει την εξέταση και ότι θα πρέπει να περιμένουμε 2-3 εργάσιμες μέρες για να έρθουνε οι τεχνικοί του ΟΤΕ να το κοιτάξουν οι ίδιοι! αλλά έχει περάσει περίπου 1.5 εβδομάδα και δεν έχει έρθει κανείς! και όταν παίρνω μέσα στην vodafon hol για να δω τι θα γίνει δεν με βοηθάνε ουσιαστικά και σήμερα πριν 2 ώρες που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι δεν είμαι ο μοναδικός πελάτης τους για να ασχολούντε συνέχεια μαζί μου και να περιμένω μέχρι αύριο να τους ξαναπάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι φθαρμένο το καλώδιο που έρχεται από την κολόνα στο σπίτι σου, η cosmote είναι υποχρεωμένη να το αλλάξει. Περίμενε λίγο καιρό ή αν ξέμεινες από υπομονή στη Vodaphone, βάλε cosmote, η υποστήριξη είναι σίγουρα καλύτερη και έχει και πακέτο με 4mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Αν είναι φθαρμένο το καλώδιο που έρχεται από την κολόνα στο σπίτι σου, η cosmote είναι υποχρεωμένη να το αλλάξει. Περίμενε λίγο καιρό ή αν ξέμεινες από υπομονή στη Vodaphone, βάλε cosmote, η υποστήριξη είναι σίγουρα καλύτερη και έχει και πακέτο με 4mbps.

τα έψαξα τα πακέτα της cosmote και δεν έχει adsl εδώ που μένω! το μόνο πακέτο που μου έχει είναι ένα άγνωστο για έμενα το COSMOTE Fiber και γράφει ότι θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο! εκτός άμα γίνετε κάποιο λάθος μέσα από το site όταν κάνω έλεγχο διαθεσιμότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γείτονές σου στα 20μ πως έχουν cosmote 10mbps τότε;  Για 20μ δεν σου παρέχει η cosmote ADSL και σου παρέχει η HOL/Vodaphone adsl από το δίκτυο της cosmote; Πάρε ένα τηλέφωνο στην cosmote και ρώτα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...