Προς το περιεχόμενο

Νέα μοντέλα επεξεργαστών Ryzen X-series και E-series από την AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Agony είπε

Περα απο την πλακα τερας ειναι. Το προβλημα ειναι ποιος αναλαμβάνει με εγγυηση να μου κανει delid κατάστημα δλδ ? 

εσυ. Με τα μηχανηματακια που υπαρχουν στο ebay ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά Value for money απο την AMD 

"Εχω προλάβει Monopoli με Δραχμές, Θα σέβεστε !^_^

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους πιο casual gamers ναι για ακομα λιγο....

Για τους hardcore οχι τοσο γιατι σε πολυ υψηλες αναλυσεις (4Κ κτλ) ολος ο φόρτος παει σε καρτα γραφικων αρα δεν αλλαζει και πολυ η κατάσταση...

Και μολις βγουν οι ryzen 2 (7nm) θα πέσουν κορμιά....😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Η intel ομως ειναι μονοδρομος για gaming .

ποιός τις λέει αυτές τις παπαγιές ? ένα 10% max θα δεις πάνω απο τα 100fps με i5 8400 vs ryzen 5 2600 και μιλάμε για 30 ευρώ διαφορά (180 vs 210) και σε όλα τα υπόλοιπα είναι πιο γρήγορος ο ryzen 5 2600 και τον πας και 4.2 με oc που δεν θα το έκανα αλλά η amd σε αφήνει σε αντίθεση με την intel.

 

12 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Για τους πιο casual gamers ναι για ακομα λιγο....

Για τους hardcore οχι τοσο γιατι σε πολυ υψηλες αναλυσεις (4Κ κτλ) ολος ο φόρτος παει σε καρτα γραφικων αρα δεν αλλαζει και πολυ η κατάσταση...

Και μολις βγουν οι ryzen 2 (7nm) θα πέσουν κορμιά....😋

για τους casual gamers με έναν ryzen 3 2200g με τα ενσωματωμένα γραφικά vega φτάνεις σε επιδόσεις 1030gt και με 100 ευρώ έχεις cpu+gpu εκεί η intel δεν υπάρχει στον χάρτη!

όταν με την intel θες 90 ευρώ για αντίστοιχη gpu γιατί τα ανάπηρα γραφικά της intel δεν συγκρίνονται με καμία gpu η τα apus της amd + για επεξεργαστή ξεπερνάς τα 200 ευρώ και η amd στο δίνει στα μισά λεφτά

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgepppo είπε

...............

για τους casual gamers με έναν ryzen 3 2200g με τα ενσωματωμένα γραφικά vega φτάνεις σε επιδόσεις 1030gt και με 100 ευρώ έχεις cpu+gpu εκεί η intel δεν υπάρχει στον χάρτη!

Ναι ρε σωστος, μαζι σου, απλα casual  εννοω πλεον το 1080p  με 1060/70,κτλ απο amd (που εκει φαινεται λιγο καλυτερα ο υψηλος χρονισμος της ιντελ )   και hardcore με 1080ti 4Κ κτλ.. Στην ουσια κι εγω υπερ amd ειμαι σε αυτο κανει πλεον και οπως ξανα ειπα, μολις βγουν οι 7nm και αληθευουν τα 10-20% παρα πανω σε ipc και ρολογια 5 ghz~ ε τοτε θα καραγουστάρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανεις αν οι ryzen (και ποιοι συγκεκριμένα) υποστηρίζουν χωρίς προβλημα hyper-v σε windows 10;

Πχ virtual machine με 4 virtual cores στο οποίο τρέχει win2012R2 και Sqlserver2016 χωρίς θέματα;

Ισχύει οτι μόνο ενα setting στο bios πρεπει να ενεργοποιηθεί (amd-v η οπως το λένε);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ναι ρε σωστος, μαζι σου, απλα casual  εννοω πλεον το 1080p  με 1060/70,κτλ απο amd (που εκει φαινεται λιγο καλυτερα ο υψηλος χρονισμος της ιντελ )   και hardcore με 1080ti 4Κ κτλ.. Στην ουσια κι εγω υπερ amd ειμαι σε αυτο κανει πλεον και οπως ξανα ειπα, μολις βγουν οι 7nm και αληθευουν τα 10-20% παρα πανω σε ipc και ρολογια 5 ghz~ ε τοτε θα καραγουστάρουμε...

1060/70 είναι ένα βήμα πριν το hardcore gaming και μου το λες σαν casual 😛 , εγώ είμαι της άποψης να μην παρασύρομαι συναισθηματικά γιατί και για τους fx ακούγαμε 8πύρηνα τέρατα με πολλά ghz και άλλα τέτοια και το καλοκαίρι πριν βγούνε είχα πάρει τον i5 2400 κάπου 150 ευρώ απο πλαίσιο κιόλας και όταν βγήκαν οι fx πατάτες ο επόμενος επεξεργαστής επόμενης γενιάς νταν καρφί 200!

η amd δυστυχώς έχει τα πάνω και τα κάτω της αν αν είναι στα πάνω της κάνει παπάδες αν πάλι στα κάτω της (που δεν το θέλει κανένας) μην βγάλει τίποτα πατάτες αλλά fx και η intel δώσει κανα 2πύρηνο απο αντίδραση στα 400 ευρώ.

και μη νομίζεις οι fx ήταν χειρότεροι απο τους phenom 6core δεν σημαίνει ότι επειδή πήγε σε ένα σημείο δεν γυρνάει πίσω.

μακάρι να βγάλει τέρατα να χαρούμε όλοι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgepppo είπε

1060/70 είναι ένα βήμα πριν το hardcore gaming και μου το λες σαν casual 😛 , εγώ είμαι της άποψης να μην παρασύρομαι συναισθηματικά γιατί και για τους fx ακούγαμε 8πύρηνα τέρατα με πολλά ghz και άλλα τέτοια και το καλοκαίρι πριν βγούνε είχα πάρει τον i5 2400 κάπου 150 ευρώ απο πλαίσιο κιόλας και όταν βγήκαν οι fx πατάτες ο επόμενος επεξεργαστής επόμενης γενιάς νταν καρφί 200!

η amd δυστυχώς έχει τα πάνω και τα κάτω της αν αν είναι στα πάνω της κάνει παπάδες αν πάλι στα κάτω της (που δεν το θέλει κανένας) μην βγάλει τίποτα πατάτες αλλά fx και η intel δώσει κανα 2πύρηνο απο αντίδραση στα 400 ευρώ.

και μη νομίζεις οι fx ήταν χειρότεροι απο τους phenom 6core δεν σημαίνει ότι επειδή πήγε σε ένα σημείο δεν γυρνάει πίσω.

μακάρι να βγάλει τέρατα να χαρούμε όλοι!

Το καλο ειναι οτι η αρχιτεκτονικη εχει ηδη μπει στο αυλακι και πλεον θα βγαζει ολο και καλυτερα πραγματα μεχρι να την ξεζουμισει....

Δεν ημαστε σε αναμονη των πρωτων ryzen που δεν ξεραμε τι να περιμενουμε...

Τωρα πλεον εννοειται οτι θα ειναι ολο και καλυτεροι απλα θελουμε να ειναι αρκετα αισθητη η διαφορα ωστε να εχουμε τον μεγιστο ανταγωνισμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζησει η AMD αλλα οσοι εχετε συστηματα μην αναβαθμίζεται ακομη περιμενετε την καθοδο της ddr5 και μετα σε ενα χρονο γιατι θα παθετε σαν το am2+ και am3 απλως λιγη υπομονη, αν συνεχισει ετσι φυσικα και bye bye intel με tdp 100w + ι9 και βλακιες τοσα χρονια ενα σκασμο λεφτα για να εχεις ανα δυο γενιες +5 τις εκατο ελεος.....ελπιζω να συνεχεισει ετσι, μπραβο και σε ανωτερα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα χτυπηματα ειναι αλυπητα. Η θεια εχει παρει το μαστιγιο με τα λεπια... :D  απο την αλλη στους μπλε εχει πεσει περονοσπορος! :lol:

O ryzen  και το λιζακι εσωσαν τελικα την amd που με τη σειρα τους εσωσαν εμας!!!

Ευχαριστουμε amd.

 

Spoiler

image.png.836c1e2cf916eeab53f6f655a54107b9.png

 

 

Επεξ/σία από buuren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...