Προς το περιεχόμενο

Θερμοσιφωνας το χειμώνα συνεχεια αναμμενος


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι αυτο το χειμωνα να τον αφησω ανοιχτο και να κατεβασω την θερμοκρασια στους 50-55 βαθμους. Εχω εναν Elco αγορασμενο πριν 2 χρονια, παταριου. Το εχει κανει κανεις; Ποσα παραπανω θα πληρωσω; 2 ατομα ειμαστε.

το θελω για να εχω ζεστο νερο συνεχεια και να μην σκανε τα χερια μου ή να τον αναβω ολη την ωρα και να τον κλεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πολύ πολύ να πάρεις στα χέρια του ασφαλιστικό η τον θερμοστάτη μέσα σε 1-2 μήνες το πολυ :) (υπάρχουν  βέβαια και περίπτωσεις που άντεξαν μερικοί σε τέτοια χρήση)

 

Να το ανάβεις και να το κλεινεις οπότε θέλεις να κανεις μπάνιο.

 

Τα χρονια μου έδειξαν ότι όποιος τον έχει συνεχόμενα αναμμενο,είτε του χαλάει ο θερμοστάτης είτε το ασφαλιστικό,είτε του έρχεται ο κούκος αηδόνι στο ρευμα + οτι μια στο εκατομμύριο να γίνει στραβή,έχεις μια ωραία βόμβα στο πατάρι σου έτοιμη για έκρηξη και καλη βόλτα στην στρατόσφαιρα αν γίνει αυτό. 😁😁😀

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προτεινω μια εναλλακτικη λυση; Βεβαια δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις αλλα θα σου πω πως δουλευει το μαραφετι και αποφασισε εσυ εαν σου κανει.
Υπαρχουν συσκευες που λεγονται ταχυθερμοσιφωνες. Αυτο δεν εχει δεξαμενη ειναι ουσιαστικα ενα πλαστικο κουτι που περνει ρευμα (αρκετα χοντρο καλωδιο απο πινακα) και κρυο νερο. Οταν θες ζεστο νερο απλα το αναβεις και περνεις νερο απο το τηλεφωνο του. Κυριολεκτικα μετρας 5 δευτερολεπτα και εχεις ζεστο νερο. Δευτερολεπτα, οχι λεπτα.
Να σημειωσω οτι η παροχη ειναι λιγο μειωμενη αλλα ειναι επαρκεστατο για να κανεις ενα ντουζ, να πλυνεις ενα μωρακι κλπ επισης η παροχη του ζεστου νερου θα ειναι στο δωματιο που ειναι η συσκευη, εαν εχεις αναγκη για ζεστο νερο στο μπανιο και στην κουζινα θα πρεπει να παρεις δυο μοναδες.

Αυτο το πραγμα εχει περιπου την ιδια αντισταση με τον κανονικο θερμοσιφωνα οσον αφορα την ισχυ, στην πρωτη σκαλα, το εχω 10 χρονια δεν εβαλα ποτε την δευτερη, αλλα καταναλωνει ενεργεια μονο οταν το εχεις ανοιχτο και περναει μεσα νερο, οταν δεν θες αλλο νερο σταματαει και δεν καει τιποτα.

Επεξ/σία από orck
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα προγραμμα οτι πχ καθε πρωι σηκωνομαι και τον αναβω και τον κλεινω σε μιση ωρα ή λιγο πριν φυγω,ή οποτε το θυμηθω

Ετσι θα εχεις παντα νερο εφοσον ειστε μονο δυο ατομα

Αν τον εχεις συνεχεια αναμμενο δεν ειναι τα λεφτα το θεμα,πραγματι θα ειναι μικρη η καταναλωση,αλλα αν δεν εχεις δοχειο διαστολης ισως σου κανει διαρροη

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα λεφτά που θα πληρωνες στην ΔΕΗ για να το εχεις μονιμα αναμενο το θερμοσιφωνα, τα δινεις για εναν ταχυθερμοσιφωνα και το κοστος της εγκαταστασης του, και εχεις κανει κ οικονομια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εχω μονοφασικο ρευμα. Τον σηκωνει;

υπαρχουν κ μονοφασικοι. δες στο σκρουτζ για τιμες. Μιλα με υδραυλικο για να βρεις τι σου ταιριαζει/αξιζει να βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

υπαρχουν κ μονοφασικοι. δες στο σκρουτζ για τιμες. Μιλα με υδραυλικο για να βρεις τι σου ταιριαζει/αξιζει να βαλεις.

Ειναι ισαξιοι; Αυτοι για μονοφασικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αλλαζει εαν εχεις μονοφασικο η τριφασικο;
Εμενα ο δικος μου λεει για 3,5Κw η πρωτη σκαλα και 7Kw η δευτερη. Ο τυπικος θερμοσιφωνας εχει 4Κw αντισταση.
Θελει μεγαλο καλωδιο απο τον πινακα για να δουλεψει με τετοια καταναλωση.
Τοσα χρονια δεν εχω χρειαστει ποτε την δευτερη σκαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Ειναι ισαξιοι; Αυτοι για μονοφασικο

Προφανως κ οι 3φασικοι θα ειναι πιο αποδοτικοι. αλλα και παλι ο μονοφασικος ταχυθερμοσιφωνας ειναι πολυ καλυτερη λυση απο το να εχεις μονιμα ανοιχτο το θερμοσιφωνα.Για την χρηση κιολας που το θες δεν βλεπω τον λογο να χρειαζεσαι 3φασικο ταχυθερμοσιφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εναλλακτικά βάζεις ένα χρονορελέ (συνοδεία με το ανάλογο ρελέ ισχύος) στη γραμμή του θερμοσίφωνα στον πίνακα, για να ζεσταίνει το νερό και να σβήνει χωρις να χρειάζεται να ασχολείσαι

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικά εντελώς. Για να ζεστάνεις το νερό μέχρι 55-60 βαθμούς θέλεις περίπου 35-40 λεπτά. Αν το σβήσεις και το αφήσεις έτσι σε 24 ώρες (το χειμώνα) το νερό θα έχει σχεδόν κρυώσει ξανά. Άρα χονδρικά κάπου τόσο πρέπει να είναι οι απώλειες που πρέπει να "συμπληρώσει" ο θερμοσίφωνας όταν μένει συνέχεια ανοικτός (δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί όσο κρυώνει το νερό μειώνονται οι απώλειες αλλά και σε 24 ώρες δεν κρυώνει εντελώς οπότε μπακαλίστικα κάνουμε αυτή την παραδοχή). Αυτά είναι περίπου 2,5-3kwh που μεταφράζονται σε περίπου 0,5€ την ημέρα παραπάνω για είναι πάντα ζεστό. Αυτά είναι τα ΕΠΙΠΛΕΟΝ (χαμένα) λεφτά πέρα από αυτά που θα ξόδευες έτσι και αλλιώς. Σε αυτά πρέπει προσθέσουμε και κάτι παραπάνω λόγω αυξημένης κατανάλωσης και επιπλέον απωλειών γιατί θα το χρησιμοποιείς πιο πολύ και συχνά σε σχέση με τώρα αλλά αυτά δεν είναι "χαμένα" γιατί σου προσθέτουν ποιότητα ζωής.

Άρα χονδρικά εγώ γύρο στο 0,5€ την ημέρα υπολογίζω τα επιπλέον χαμένα λεφτά (+ κάποια άλλα για μια πιο αυξημένη κατανάλωση)

Αυτά από οικονομική καθαρά προσέγγιση. Υπάρχουν και άλλα πράγματα που πρέπει να σκεφτείς όπως είπαν και προηγούμενοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κερδίσω και αλλιώς το βράδυ να τον κλείνω και να ξανααναβει το πρωί πάλι. δεν θα προλαβαίνει να κρυώσει. Ο Stelios έγραψε οτι θα τον πάρω στο χέρι και δεν θα αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...