Προς το περιεχόμενο

Γερμανια και εργασία


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα επειδή καποια ατομα με ρώτησαν για το τι ισχύει στην Γερμανια οσο αφορά την εργασία αποφάσισα να γράψω μερικά πράγματα για τους ανθρώπους που ενδιαφέρονται.

τι χρειάζεται;Αρχικά καλο θα ήταν να ετοιμάστηκε 3-4 μήνες πριν από Ελλάδα αν θέλετε να φύγετε καθώς πρέπει να ετοιμάσετε όλα τα χαρτιά που χρειάζονται.

Πως βρίσκουμε εργασία στην Γερμανια;Ο ποιο καλός για εμενα τρόπος είναι να πάτε στο Arbeitsamt(γερμανικός ΟΑΕΔ) μπορείτε να μπείτε και να δείτε πληροφορίες στο site.Ο δεύτερος τρόπος είναι να δώσετε το βιογραφικό σας και να σας φωνάξουν,αν και αυτός ο τρόπος δεν είναι και ο καλύτερος.Τελος ένα κρυφός τρόπος είναι ο γνωστός;η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν θέσεις που δεν γίνονται γνωστές και μπορείς να τις πάρεις μέσο γνωστού.

Τι ζητάει ο εργοδότης;Τα χαρτί που χρειάζονται είναι τα εξής:διπλώματα ξένων γλωσσών,απολυτήριο λυκειου,πτυχίο ,μεταπτυχιακό,βιογραφικό,συστατική επιστολή,επιστολή από προηγούμενους εργοδότες που θα γράφουν τι δουλειά κάνατε εκεί που δουλεύατε και μια αξιολόγηση .Ολα αυτά μεταφρασμένα στα Γερμανικά φυσικά(η μετάφραση όλων αυτών είναι ακριβή).και φυσικά μόνιμη κατοικία.

Μισθος;Στην Γερμανια το κατώτατο ωρομίσθιο είναι 9€ δηλαδή 1.440€ το 8αρω.Συνηθως πληρωνόμαστε στις 27-29 του μηνός εγώ 27 πληρώνομαι πάντα.

Κατοικία και εργασία.Στην γερμανια ισχύει κάτι περίεργο το οποίο είναι το εξής:Για να βρεις δουλειά πρέπει να έχεις σπίτι και για να βρεις σπίτι πρέπει να έχεις δουλειά.Αρα για έναν μετανάστη είναι δύσκολο υπαρχουν δυο λύσεις η να μείνει σε σπίτι συγγενή και να τον δηλώσει εκείνος στην κοινότητα η να μείνει σε ειδικά motel που σε δηλώνουν εκείνα.

 

Επαγγέλματα με ζήτηση;Στην γερμανια τα επαγγέλματα με προοπτικές είναι τα εξής για έμενα:Οικονομολόγος,γιατρός,λιανικό εμπόριο,πολυτεχνικά επαγγέλματα,παιδαγωγοί(πολλές κενές θέσεις),κλάδος logistics και ασφαλιστικός κλάδος.

Ποτε γίνομαι μόνιμος;Αυτο είναι μια δύσκολη υπόθεση καθώς στην Γερμανια δουλεύεις αρχικά με εξάμηνα ανανέωσης πχ εγώ στην τράπεζα που είμαι τωρα μπήκα τον Μάρτιο του 2015 και μόνιμος έγινα τον Μάρτιο του 2017 4 εξάμηνα ήμουν με ανανέωση συμβολαίου βεβαια μπορεί να πάρει και 3 χρόνια για να γίνεις μόνιμος.

Μπορω να βρω εργασία από την Ελλάδα και να φύγω μετά;Όχι δεν αρέσει στον Γερμανο αυτο.Βεβαια παίρνουν σε δουλειά άτομα πριν έρθουν στην Γερμανια αλλα αυτά τα άτομα έχουν ένα βιογραφικό Α κατηγορίας και είναι ουσιαστικά οι καλύτεροι στο είδος τους.

 

Εχει θέσεις εργασία σ η Γερμανια;Η γερμανια αν και έχει μόνο 5.4% ανεργεια(6.3% στους νέους)έχει πάνω από 1.000.000 άδειες θέσεις εργασίας και μάλιστα υψηλόβαθμες,άρα αμα έχεις όρεξη βρίσκεις σχετικά εύκολα εργασία αλλα θέλει ψάξιμο και υπομονή!

 

Αυτα είναι τα βασικά ότι άλλο θέλετε ρωτήστε με.

Επεξ/σία από Fotis Deutschland
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρανοϊκή ζήτηση έχουν και οι νοσηλευτές (με καλά λεφτά) και το θετικό είναι οτι βρίσκουν κατευθείαν δουλειά από Ελλάδα και τους πληρώνουν ως και 1-2 μηνες διαμονής και τα έξοδα μετεγκαταστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανενας μισθος οσο μεγαλος κ αν ακούγεται για ελλαδα δεν εχει νοημα αν δεν ξερετε ποσο ειναι το ενοικιο και η καθημερινη διαβιωση.πως ειναι το σπιτι και ποσο ΜΑΚΡΙΑ θα ναι απο δουλεια...

Επεξ/σία από kage
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Backpacker said:

Παρανοϊκή ζήτηση έχουν και οι νοσηλευτές (με καλά λεφτά) και το θετικό είναι οτι βρίσκουν κατευθείαν δουλειά από Ελλάδα και τους πληρώνουν ως και 1-2 μηνες διαμονής και τα έξοδα μετεγκαταστασης. 

Εχεις δικιο. Οταν η αδερφη μου ειχε πρωτοανεβει Γερμανια, ειχε γνωρισει μια Ελληνιδα που εμενε πολλα χρονια εκει και η δουλεια της ειναι να εκπαιδευει ατομα που θελουν να γινουν νοσοκομες/-μοι και μετα αν καταλαβα καλα τα νοσοκομεια και οι κλινικες ζητανε απο την εταιρια που δουλευε αυτη η γυναικα, ατομα για να καλυψουν θεσεις. Της ειπε οτι δεν χρειαζεται καν γλωσσα να ξερει, πως θα την μαθει στην πορια και πως θα της πληρωσουν γλωσσα κλπ. Της ειχε πει και τον μισθο, νμζ ηταν καπως καλυτερος αποτον βασικο. Κανα 1500 καθαρα αν θυμαμαι καλα. Βεβαια η αδερφη μ δεν πηγε γιατι δεν μπορει τα αιματα κλπ. Αλλα ναι απο οτι φαινεται εχει μεγαλη ζητηση.

Just now, kage said:

Κανενας μισθος οσο μεγαλος κ αν ακούγεται για ελλαδα δεν εχει νοημα αν δεν ξερετε ποσο ειναι το ενοικιο .πως ειναι το σπιτι και ποσο ΜΑΚΡΥΑ θα ναι απο δουλεια...

Εχεις απολυτο δικιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνιστώ κάποιοι να μην ακούνε παχιά λόγια και παρασύρονται σε επικίνδυνα μονοπάτια,πέφτοντας θύματα κάποιων επιτήδειων που κυκλοφορούν ................. παντού.

Ζευγάρι πολύ γνωστών μου έφυγε πριν 1,5 χρόνο για Γερμανία όπου τους είχαν υποσχεθεί πολύ καλή δουλειά με 1.500 ευρώ περίπου καθαρά το μήνα ο καθένας. Και οι δύο μαζί δεν φτάνουν σήμερα τις 2.000 ευρώ.

Το καλό ότι τους παρέχουν στέγη και ημιδιατροφή.Μη φανταστείτε κανένα διαμέρισμα ή κανένα άνετο σπίτι απλά ένα κοινό δωμάτιο σε σπίτι που διαμένουν και άλλοι εργαζόμενοι και χρησιμοποιούν τους ίδιους κοινόχρηστους χώρους.Πολλές φορές εργάζονται πολύ πέραν του 8ώρου χωρίς κάποια επιπλέον αμοιβή.

Μπορεί κάποιοι να είχαν τον τρόπο τους (γνωστούς - διασυνδέσεις) και βρήκαν μία καλή και καλοπληρωμένη δουλειά.Οι υπόλοιποι ας φανταστούν ότι το lidl π.χ. είναι Παράδεισος. Και κάτι άλλο ο Γερμανός εργοδότης δεν είναι Έλληνας.Εκεί αν δεν βάλεις το κεφάλι κάτω να δουλέψεις πραγματικά και όχι να σουλατσάρεις όπως κάνουμε εδώ στις περισσότερες δουλειές (ιδιωτικό και δημόσιο τομέα) θα πάρεις πόδι από τον πρώτο μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ζευγάρι πολύ γνωστών μου έφυγε πριν 1,5 χρόνο για Γερμανία όπου τους είχαν υποσχεθεί πολύ καλή δουλειά με 1.500 ευρώ περίπου καθαρά το μήνα ο καθένας. Και οι δύο μαζί δεν φτάνουν σήμερα τις 2.000 ευρώ.

Με τον κατώτατο μισθό στη Γερμανία γύρω στα 1.500€, αναρωτιέμαι τι δουλειά κάνουν και δε φτάνουν και οι δύο μαζί τις 2.000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως δουλεύουν στα γνωστά mini-jobs?Αν όχι τότε είναι παράνομο και μπορούν να καταγγείλουν τον εργοδότη γιατί το κατώτατο ωρομίσθιο είναι 9€.

Επεξ/σία από Fotis Deutschland
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Με τον κατώτατο μισθό στη Γερμανία γύρω στα 1.500€, αναρωτιέμαι τι δουλειά κάνουν και δε φτάνουν και οι δύο μαζί τις 2.000€.

Όντως, με τα 1500 να είναι γενικά ο μισθός χώμα τι κάνουν και δεν τους δίνουν ούτε αυτά; 

Μήπως είναι part-time ή ακόμη χειρότερα υπό ΕΛ εργοδότη που τους δουλεύει overtime και τους πληρώνει ως part;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω και εγώ αρκετό κόσμο που ζει και δουλεύει στην Γερμανία.  Μου έχουν πει πως ισχύουν δύο ακόμα παράμετροι για να σε δεχτούν σε κάποια εργασία. 

Πρέπει να έχεις πτυχίο γλωσσομάθειας Γερμανικών επιπέδου Β2.  Είναι απαραίτητο σε δουλειές όπου χρειάζονται μηχανικοί, ή είναι δουλειά τεχνικού επιπέδου.  Γενικά πρέπει να έχεις ένα επίπεδο στη γλώσσα και να ξέρεις το τεχνικό λεξιλόγιο. 

Αν ψάχνετε για εργασία όσο είσαστε Ελλάδα, κανένας εργοδότης δεν θα δώσει σημασία στο email σας. Για να σας απαντήσουν θα πρέπει  να εργάζεστε σε εργοδότη γερμανικών συμφερόντων για να σας δώσουν σημασία. 

Μακριά από Έλληνες εργοδότες.  Θα σας εκμεταλλευτούν όσο πιο πολύ μπορούν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συνιστώ κάποιοι να μην ακούνε παχιά λόγια και παρασύρονται σε επικίνδυνα μονοπάτια,πέφτοντας θύματα κάποιων επιτήδειων που κυκλοφορούν ................. παντού.

Ζευγάρι πολύ γνωστών μου έφυγε πριν 1,5 χρόνο για Γερμανία όπου τους είχαν υποσχεθεί πολύ καλή δουλειά με 1.500 ευρώ περίπου καθαρά το μήνα ο καθένας. Και οι δύο μαζί δεν φτάνουν σήμερα τις 2.000 ευρώ.

Το καλό ότι τους παρέχουν στέγη και ημιδιατροφή.Μη φανταστείτε κανένα διαμέρισμα ή κανένα άνετο σπίτι απλά ένα κοινό δωμάτιο σε σπίτι που διαμένουν και άλλοι εργαζόμενοι και χρησιμοποιούν τους ίδιους κοινόχρηστους χώρους.Πολλές φορές εργάζονται πολύ πέραν του 8ώρου χωρίς κάποια επιπλέον αμοιβή.

 

Γιατί κάτι μου λέει πως οι γνωστοί σου είναι λαντζιέρηδες σε ελληνική ταβέρνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Γιατί κάτι μου λέει πως οι γνωστοί σου είναι λαντζιέρηδες σε ελληνική ταβέρνα;

Σε αρκετά μεγάλη Γερμανική τουριστική επιχείριση δουλεύουν φίλε μου η οποία  ενδεχομένως περιλαμβάνει και πλύσιμο πιάτων.

Απλά τα λέω να μην νομίζουν κάποιοι πως στη Γερμανία το χρήμα ρέει με τη σέσουλα, ή να προσέχουν κάποιοι να μην γίνουν αντικείμενο εκμετάλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω υπάρχουν κάποιοι κλάδοι όπου δεν ισχύει ο κατώτατος των ~1.500€ για 8ωρο, αλλά δε γνωρίζω ποιοι, ούτε αν οι γνωστοί του παππού εμπίπτουν σε μια από αυτές τις κατηγορίες.

Με μια πρώτη ματιά πάντως φαίνεται να έχουν πιαστεί κότσοι, αν σκεφτείς και ότι δεν πληρώνονται υπερωρίες.

Καλά κάνει ο παππούς και το αναφέρει, αλλά για κάποιον που ενδιαφέρεται να μετακομίσει Γερμανία με προοπτικές δε νομίζω πως έχει και πολλή σημασία.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Σε αρκετά μεγάλη Γερμανική τουριστική επιχείριση δουλεύουν φίλε μου η οποία  ενδεχομένως περιλαμβάνει και πλύσιμο πιάτων.

Απλά τα λέω να μην νομίζουν κάποιοι πως στη Γερμανία το χρήμα ρέει με τη σέσουλα, ή να προσέχουν κάποιοι να μην γίνουν αντικείμενο εκμετάλευσης.

Άρα για να το θέσουμε ορθότερα το θέμα αν θέλεις θα πρέπει να το μεταφράσουμε αυτό που είπες σε

"'Μην περιμένετε αν είστε ανειδίκευτοι εργάτες στη Γερμανία (που δεν γνωρίζουν και επιπροσθέτως την γλώσσα) να είναι ο επίγειος παράδεισος για εσάς''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...