Προς το περιεχόμενο

Γερμανια και εργασία


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, katz είπε

Kαλα μεγαλο το γελιο με αυτα που παρουσιαζονται εδω για την γερμανια

Καμια σχεση δεν εχει μια χωρα της πλακας οπως η ελλαδα με μια απο τις τοπ χωρες στον πλανητη σε ολα τα επιπεδα

Σαν να λεει κονγκολεζος για εμας ειναι. Σας παρακαλω σοβαρευτειτε

Δεν είναι ούτε η Γερμανία μία από αυτές τις τοπ χώρες. Θα το ήθελαν όσοι Έλληνες έχουν ακόμα το κόμπλεξ του "εμείς εδώ είμαστε καλύτεροι από τους απέναντι" (όποιο και να είναι το "εδώ" ), αλλά η Γερμανία δεν είναι τοπ χώρα. 

Τοπ χώρες είναι η Νορβηγία, η Σουηδία, η Φινλανδία (πιο ευτυχισμένη χώρα για το 2018), η Αυστραλία και ο Καναδάς. 

Υ.Γ. Παίζει να είναι και η Ελβετία. 

2 ώρες πριν, Vasivouzoukos είπε

Απλά προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους πως δεν είναι τόσο χάλια η χώρα που καταδικάστηκαν να ζουν για πάντα.

Άσε που πολλοί δεν έχουν και τις ικανότητες για να μείνουν στο εξωτερικό οπότε επιβεβαιώνεται το όσα δεν φτάνει η αλεπού.

Να δεις πόσο επιβεβαιώνετε το "όσα δεν φτάνει η αλεπού" με όσους Έλληνες μετακόμισαν Γερμανία και την παρουσιάζουν σαν τοπ χώρα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, frozex said:

Να κάνω μια ερώτηση γτ ενδιαφέρομαι και δεν ξέρω τι να κάνω. Για να πάω Γερμανία πρέπει να ξέρω γερμανικά ή θα τα μάθω εκεί; Δηλαδή να πάω εδώ σε φροντιστήριο ή εκεί σε σχολείο; Θα με πάρει κανείς στην δουλειά του χωρίς να ξέρω καθόλου γερμανικά;  Οι Έλληνες εργοδότες τι λένε; εκμεταλευτες ή όλα κομπλέ; 

Να μάθεις στην Ελλάδα, τουλάχιστον μέχρι ένα επίπεδο.

Δε θα σε πάρει κανείς εκτός αν μιλάμε για πολυεθνική ή για τις χειρότερες δουλειές του ποδαριού.

Οι Έλληνες εργοδότες, δηλαδή εστιατόρια, έχουν τη χειρότερη δυνατή φήμη ανάμεσα στους Έλληνες μετανάστες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasivouzoukos είπε

Απλά προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους πως δεν είναι τόσο χάλια η χώρα που καταδικάστηκαν να ζουν για πάντα.

Άσε που πολλοί δεν έχουν και τις ικανότητες για να μείνουν στο εξωτερικό οπότε επιβεβαιώνεται το όσα δεν φτάνει η αλεπού.

Φίλε  πραγματικά τώρα βλέπεις τι γράφεις ;;
Για ποιες δυνατότητες μιλάς ;;  Η κουτσή Μαρία έχει φύγει εξωτερικό. Τι νομίζεις δηλαδή ;; Ότι μόνο μηχανικοί και γιατροί φεύγουν ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και συγκεκριμένα σχεδιαστής(όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο και δεν μπορώ να ασχοληθώ και με άλλα)! Ένα επίπεδο Γερμανικών Β1 αρκεί για να μεταναστεύσω προς Γερμανία στην δυτική πλευρά πιο πολύ με ενδιαφέρει (Κολωνία, Στουτγάρδη, Ντίσελντορφ) η χρειάζεται κάτι περισσότερο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Παιδια εκτος του οικονομικου και την καλυτερη ποιοτητα ζωης που εχεις στην Γερμανια,αλλο σημαντικο ειναι οτι θα συναναστρεφεστε με καλυτερους ανθρωπους.Μακρια απο Ελληναρες,πολυ σημαντικο.

Έτσι είναι φίλε.Σωστά τα λες 

Για αυτό και εγώ έβαλα πέδιλα με κάλτσες πάνω από τον αστράγαλο,και ακούω μόνο Schlager μουσική.Είναι κάτι τύποι με εμπριμε λουλουδάτα  ρούχα ή καουμπόηδες και τραγουδάνε τέλεια,παραλλαγές των 80s.Πιανόμαστε και όλοι αγκαζέ και χορεύουμε έτσι μέχρι το πρωί πίνοντας όλο τον Ρήνο σε μπύρες μέχρι να τα κάνουμε πάνω μας.

Πιστεύω να γνωρίζεις το γνωστό γερμανικό τραγούδι που λέει... ωλαλα θέλεις μια πίτσα....ωλαλα θαυμάσια πίτσα..και να χορεύεις σαν τρελός.Τέλεια ζωή.

Μακριά από Έλληνες.Ζήτω η κάλτσα!!!! Υπάρχει και σε γυναικεία έκδοση με ελαφρώς αξύριστα πόδια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, palawiaris said:

Μακριά από Έλληνες.Ζήτω η κάλτσα!!!! Υπάρχει και σε γυναικεία έκδοση με ελαφρώς αξύριστα πόδια.

Τι λέει για σένα το γεγονός πως απαντάς στο "να συναναστρέφεστε καλύτερους ανθρώπους" με "να λείπει, φοράνε κάλτσες με ανοιχτά παπούτσια" και το υπέροχο πατριαρχικά σεξιστικό "μερικές δεν κάνουν με το σώμα τους αυτο που εγώ θα ήθελα να κάνουν";

Ρητορικά το λέω ε, μη μπερδευτείς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2018 στις 6:04 ΜΜ, EvilEyes είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση απλα πληροφοριακά. Γεννήθηκα στη Γερμανία όπου έμεινα μέχρι τα πέντε μου χρόνια και έκτοτε ήρθαμε οικογενειακώς στην Ελλάδα για μόνιμα. Είχαμε μόνιμη κατοικία δικιά μας αλλά την πουλήσαμε πριν κάποια χρόνια. 

Εάν θελήσω να ξαναφύγω Γερμανία θα είναι ευκολότερη η διαδικασία σε σχέση με κάποιον που δεν έχει γεννηθεί εκεί; 

Είμαι πτυχιούχος πληροφορικής παντρεμένος με ένα ανήλικο παιδί, γυναίκα και παιδί ΑΜΕΑ εάν παίζει ρόλο. Το καλό είναι ότι έχω ξεχάσει τα γερμανικά. 

German citizenship by Birth

If you do not have German parents, but are born within the borders of Germany, you qualify for citizenship by birth or by right of soil. This is also the Jus Soli citizenship. You can get this type of citizenship on the following conditions:

 

If at least one of your parents has lived in Germany for at least 8 years before the birth of the child

If at the time the child is born, one of the parents had a permanent residence permit

In getting this type of citizenship, the child will again have to choose the citizenship of the parents or the citizenship of Germany between the ages of 18 and 23 years old. The child must give up the nationalities of the parents in order to get the German one, or apply for dual citizenship.

 

Only children born after February 2nd, 1990, have the right to get this type of citizenship.

 

Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά για εσένα, αλλά θα ήταν ένα καλό προσόν στην αναζήτηση εργασίας. 

 

Edit: Άκυρο, βλέπω είσαι του '87.

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, defacer είπε

Τι λέει για σένα το γεγονός πως απαντάς στο "να συναναστρέφεστε καλύτερους ανθρώπους" με "να λείπει, φοράνε κάλτσες με ανοιχτά παπούτσια" και το υπέροχο πατριαρχικά σεξιστικό "μερικές δεν κάνουν με το σώμα τους αυτο που εγώ θα ήθελα να κάνουν";

Ρητορικά το λέω ε, μη μπερδευτείς.

Κοίτα, το θέμα εδώ είναι Γερμανία και εργασία.

Δεν θέλω να το χαλάσω με κόντρα Έλληνας εναντίον Γερμανού και ποιος είναι καλύτερος.

Όλοι έχουμε και τα καλά και τα στραβά.

Αλλά δεν είναι και σωστό μερικοί όπως και εσύ,να θεοποιούν συνεχώς τον Γερμανό και να ρίχνουν τον Έλληνα στα τάρταρα.

Οπότε αν έχεις να γράψεις κάτι συγκεκριμένο σε ακούμε.Αν γράφεις κάτι αόριστο δεν το συνεχίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Παιδιά αντικειμενικά τωρα τι προσφέρει η Ελλάδα στον τομέα της εργασίας;

Θες υπάλληλος; Ντελίβερι, σερβιτόρος, σεκιούριτι. Α ναι, μην ξεχάσω το τελεπερφορμάνσε.

Αν θες να γίνεις αφεντικό, καφέ, τυροπιτάδικο, πρατήριο φούρνου.

Δε σου φτάνουν;

Στις 13/9/2018 στις 1:09 ΠΜ, Cummins είπε

Πάντως παιδιά, συγγενικό μου πρόσωπο που μένει με την οικογένειά του Γερμανία - κοντά στο Ντίσελντορφ - εδώ και 3 χρόνια περίπου, παίρνει 2500 ευρώ το μήνα, τα δύο μικρά παιδιά τους από 190 ευρώ το μήνα. Κι όμως δεν είναι άπλα, ζούνε αξιοπρεπώς οκ, το ψυγείο τους γεμάτο πάντα αλλά μέχρι εκεί, δεν περισσεύουν χρήματα. Δεν ξοδεύουν σε διασκεδάσεις, απλά πηγαίνουν σε κάτι μεγάλα πάρκα ή λίμνες καμιά Κυριακή για πικ νικ και για βόλτα γενικότερα.

Έχει εισοδήματα 3.000 ευρώ περίπου. Αν υποθέσω ότι δίνει στο σπίτι πάνω κάτω 1000 ευρώ, του μένουν 2.000 για να ζήσει μία οικογένεια 4 ατόμων. Αν υποθέσεις ότι κατεβαίνει μία φορά το χρόνο Ελλάδα για 3-4 εβδομάδες, θα θέλει περίπου 2500-3000 ευρώ; Οπότε άλλα -200 από το εισόδημα σε μηνιαία βάση.

Οπότε έχεις 1800 για να βγάλεις το μήνα. Δεν είναι πάρα πολλά λεφτά, αλλά σκέψου ότι δουλεύει μόνο ένας. Αν δουλέψουν και οι δύο, μιλάμε για άλλες καταστάσεις. Επίσης σκέψου ότι στην Ελλάδα, αν εξαιρέσεις την κατοικία που μπορεί να έχεις, προσπαθείς να ζήσεις με τα μισά λεφτά και με την ίδια ακρίβεια σε προιόντα.

Σε κάθε περίπτωση ζεις αξιοπρεπώς και χωρίς να σε αγχώνει το μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζεις η θελεις να ζησεις στην Γερμανια πρεπει να σε αγχωνει παρα πολυ το μελλον οταν διαβαζεις κατι τετοια.

"Νέα δημοσκόπηση δείχνει το AfD πρώτο κόμμα στην ανατολική Γερμανία"

http://www.capital.gr/diethni/3316250/nea-dimoskopisi-deixnei-to-afd-proto-komma-stin-anatoliki-germania

Ιστορικα κοινωνιες οπως η γερμανικη εχουν το κνοου χαου για εθνικες εκκαθαρισεις.

Πρακτικα το ερωτημα ειναι αν οι ξενοι προλαβουν να φυγουν νυχτα και εαν οσοι εχουν διπλη υπηκοοτητα φυγουν την επομενη μερα με το αεροπλανο.

Και ποτε να μην ξεχναμε οτι οι απαισιοδοξοι Εβραιοι της Γερμανιας στον δευτερο παγκοσμιο πολεμο επιναν σαμπανια στην Νεα Υορκη ενω οι αισιοδοξοι καναν διακοπες στο Σαξενχαουζεν και σε αλλα ευαγη ιδρυματα.

 

Και κατι σχετικο με το κοστος ζωης και τα ενοικια στις μεγαλες πολεις.

https://www.muenchen.de/aktuell/2018-09/demo-mieten-15-9-2018.html

Η αστυνομια του Μοναχου μιλαει για 10.000 διαδηλωτες ενω η επισημη προπαγανδα απ την Καθημερινη του Μοναχου υποστηριζει οτι ηταν μονο 7.000 κοσμος.

https://www.sueddeutsche.de/muenchen/ausspekuliert-demonstration-mieten-muenchen-1.4131310

Οι κακες γλωσσες λενε οτι και σε πολεις των 150.000 με 200.000 κατοικων παρατηρουνται τα ιδια ακριβως φαινομενα.

 

Σε 4 βδομαδες εχει τοπικες εκλογες στην Βαυαρια.Συμφωνα με τις δημοσκοπησεις το CSU/CDU ειναι στο 35% το χειροτερο ποσοστο μετα τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο και το AfD ειναι πανω απ το 10%

Αυτα γινονται στο πλουσιοτερο κρατιδιο της Γερμανιας με το χαμηλοτερο ποσοστα ανεργιας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Αυτο με τρομαζει και εμενα.Το csu ειχε 45.9% το 2013 στην βαυαρια.Εσεις τι λετε για το Afd?

Θέλω να πιστεύω ότι είναι μία πολύ θετική λύση.Αρκετά με την άσχημη.Σε λίγο 20ετία θα κλείσει με ελάχιστα θετικά και πολλά πολλά αρνητικά στην καριέρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...