Προς το περιεχόμενο

Χωρίς εκπλήξεις στον σχεδιασμό τα νέα iPhone Xs και iPhone Xs Max με OLED οθόνες 5.8 και 6.5 ιντσών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Pseudonumo είπε

Σπαμ αλλά έπρεπε να γίνει quote 🤣🤣

Σοβαρά... ήταν πατάτα να μην πωλείται και dual sim μοντέλο.

Όντως έπρεπε να το είχε παρουσιάσει νωρίτερα.Το dual sim είναι χρήσιμο.Επισης θετικό το ότι χρησιμοποιεί e-sim όπως πρώτο  έκανε το pixel 2.Καιρος να ξεφύγουμε και από τις συμβατικές sim με τα προβλήματα τους.

22 ώρες πριν, hasiotis_john είπε

41619222_2219679658277451_43152958787231

Καλό!!

Όντως έχει δίκιο ο ποιητής.Ηταν εργαλειο 

23 ώρες πριν, ioanna74 είπε

Ο Κωτσόβολος μου έστειλε πριν από λίγο τιμές των νέων iphone 🤭🤭🤭

69EB5D82-A754-4B7B-B707-5FA76D4B8358.jpeg

Την πήραν γραμμή ότι θα αγοράσουν λίγοι τα καινούργια iphone και τρέχουν να προλάβουν τους πελατες.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Άρα είσαι και εσυ κορόιδο σαν αυτούς που περιγράφεις ...

 

 εν το μεταξύ έχετε πολύ πλάκα οι haters που για να πείσετε πλέον «γράφετε όλοι σας από το I phone ,MacBook,I pad pro(!) σας» ..😂

Την επόμενη φορά που θα σχολιάζετε θα ανεβάζετε και απόδειξη αγοράς προϊόντος apple.Αλλιως η άποψη σας δεν θεωρείται εγκυρη και θα εκλαμβάνεται ως άποψη hater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, koeltzakoatl said:

σαν κάτοχος του Χ μάλλον προσπερνάω φέτος, μιας και ανανεώνω >2 χρόνια. 

 

θετικά:

  • νέο μεγάλο iphone - αν και προσωπικά βρίσκω το Χ άριστο σε μέγεθος, πολλοί θέλουν μεγαλύτερο τηλέφωνο. Είναι σημαντικό το ότι έχουν ακριβώς τα ίδια specs, μιας και στα 7/7+, 8/8+ υπήρχαν διαφορές και στις κάμερες και σε άλλα στοιχεία. 
  • η πλήρης αδιαβροχοποίηση (οκ 30 λεπτά σε νερό) είναι πολύ θετικό. 
  • οι 2 sim (οκ, esim) για εμένα είναι killer feature: ταξιδεύω πολύ και πάντοτε έκρυβα μια δεύτερη συσκευή που αγόραζα sim για data εκτός ΕΕ. γλιτώνω μια συσκευή και ένα φορτιστή και δεν σκίζω τη μπαταρία μου να κάνω hotspot και να κουβαλάω και power bank. 
  • apple watch sensors: σαν άνθρωπος με ιστορικό λιποθυμιών, δεν μπορώ να κρύψω ότι η ανίχνευση πτώσης είναι χρήσιμη (το καρδιογράφημα ωστόσο με φοβίζει μιας και τρέχα γύρευε σε πια ασφαλιστική δίνονται τα δεδομένα σου). ίσως για ανθρώπους με ιστορικό αρρυθμιών να αξίζει τον κόπο. θεωρώ πάντως πως θα γίνει mainstream και στα fitness watches. 
  • 512 χωρητικότητα: δεν ξέρω πόσο θα πουλήσει αυτή η συσκευή αλλά υπάρχει κόσμος που θέλει άπειρο video σε 4Κ και να μη σκέφτεται. 
  • το X max "γυρίζει" στο μενού και τις εφαρμογές (το ήθελα πολύ στο Χ, αλλά δεν μας το έδωσε) - φοβερά βολικό (πρώην κάτοχος 6s plus). 

αρνητικά:

  • για το XR δεν μπορώ να βρω το λόγο που βγήκε. μου φαίνεται ένας μεγάλος συμβιβασμός: υποδεέστερη κάμερα, χαμηλότερη ποιότητα οθόνης (άρα χειρότερο από το X), μεγαλύτερες διαστάσεις και φτηνότερο (από το Χ). δεν μπορείς να το πεις το iphone του "φτωχού" (δεν έχει δα και τόση διαφορά από τα XS, ούτε το λες και "φθηνό" όπως το 7 πλέον), αλλά δεν το λες και περσινό μοντέλο. με μπερδεύει
  • 64gb βασική χωρητικότητα και άλμα (τιμής) για τα 256 και δάνειο για τα 512.  
  • τετράγωνο ρολόι: δεν "παίζει" για μένα - όταν το κάνει στρογγυλό (gather round είπε) με 3-4 μέρες μπαταρία θα το εξετάσω.

Γενικά την είδα πολύ άνευρη την παρουσίαση, ίσως αιτιολογημένα μιας και είναι incremental upgrades. όσα excited, gorgeous και να ακούστηκαν δεν με έπεισαν.

Για τις τιμές δε θέλω να σχολιάσω, μιας και είναι καθαρά προσωπικό το πού θέλει ο καθένας να δίνει τα χρήματά του.   

 

το Xr έχει νόημα αν σκεφτείτε πως το life cycle στις περισσότερες δυτικές χώρες είναι 2 χρόνια λόγω συμβολαίων.

το Xr φτιάχτηκε για αυτόν που είχε αγοράσει πρόπερσι το 7 και δε θέλει να δώσει τα λεφτά για το Xs. Δεν φτιάχτηκε (και δεν έχει νόημα) γι αυτόν που πήρε πέρυσι το X

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 8:00 ΠΜ, spyros3636 είπε

γιατί το επίσημο κανάλι της apple στο youtube δεν έχει ποτέ ενεργοποιημένα σχόλια σε κανένα video του, έλεγξε το.

Ααα δεν το είχα παρατηρήσει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 7:49 ΜΜ, Fotis13 είπε

Προσωπικα δεν βλεπω  κατι περιεργο στις τιμες της .

Θελω να πω πως τα 1000 ειναι η βαση αν θες κορυφαια χαρακτηριστικα και premium υλικα ,αν δεν μπορεις /δεν θες συμβιβαζεσαι με φτηνοτερες λυσεις .Το θεμα ειναι πως υπαρχουν επιλογες για ολους .

Δε βλεπεις κατι περιεργο στις τιμες της οταν οι κορυφαιες εκδοσεις κοστιζουν οσο ενα δυνατο laptop/desktop; Το βρισκεις φυσιολογικο αυτο;

Επισης, ποια ειναι τα premium υλικα; Το γυαλι και το ανοξειδωτο ατσαλι; 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, tommy^ said:

 

Επισης, ποια ειναι τα premium υλικα; Το γυαλι και το ανοξειδωτο ατσαλι; 😏

Άσχετα με την κατασκευή του iPhone και την τιμή του, αν σου φτιάξω ένα κομμάτι από ατσάλι πάνω στο οποίο θα κολησω και ένα γυαλί χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία και ταυτόχρονα σου φτιάξω και άλλο ένα, στο οποίο πριν θα κάτσω και θα σου τρίψω το ατσάλι για 10 μέρες (επειδή είμαι μαζοχας) με το χέρι και αντίστοιχα θα εφαρμόσω τεχνικές στο γυαλί στις οποίες θα εμπλέκονται αλλά 10 άτομα, θα πρέπει αυτές τις 2 εκδόσεις να στις χρεώσω το ίδιο;

Αντιστοιχα αν θα πας σε ένα ακριβό εστιατόριο που θα σου φέρει ένα πιάτο που θα έχει βάση τις πατάτες και θα κάνει 20 ευρώ, θα του πεις «φίλε σου δίνω 5 το πολύ γιατί οι πατάτες κάνουν 2 ευρώ το κιλό»? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Άσχετα με την κατασκευή του iPhone και την τιμή του, αν σου φτιάξω ένα κομμάτι από ατσάλι πάνω στο οποίο θα κολησω και ένα γυαλί χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία και ταυτόχρονα σου φτιάξω και άλλο ένα, στο οποίο πριν θα κάτσω και θα σου τρίψω το ατσάλι για 10 μέρες (επειδή είμαι μαζοχας) με το χέρι και αντίστοιχα θα εφαρμόσω τεχνικές στο γυαλί στις οποίες θα εμπλέκονται αλλά 10 άτομα, θα πρέπει αυτές τις 2 εκδόσεις να στις χρεώσω το ίδιο;

Αντιστοιχα αν θα πας σε ένα ακριβό εστιατόριο που θα σου φέρει ένα πιάτο που θα έχει βάση τις πατάτες και θα κάνει 20 ευρώ, θα του πεις «φίλε σου δίνω 5 το πολύ γιατί οι πατάτες κάνουν 2 ευρώ το κιλό»? 

Παντελως ασχετο μηνυμα με αυτο που παρεθεσα.

Τι να πουν αλλα κινητα που ειναι απο τιτανιο δηλαδη. Εκει δεν ακολουθουν τις διαδικασιες που αναφερεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, tommy^ said:

Παντελως ασχετο μηνυμα με αυτο που παρεθεσα.

Τι να πουν αλλα κινητα που ειναι απο τιτανιο δηλαδη. Εκει δεν ακολουθουν τις διαδικασιες που αναφερεις; 

Προφανώς και δεν τις ακολουθούν όλοι το ίδιο. Εγώ σαν κατασκευαστης μπορεί να βάζω 10 παρθένες να χαϊδεύουν τη συσκευή πριν την αγοράσεις και να τις πληρώνω για αυτό. Δεν θα επιβαρυνθεί μετά η τελική του τιμή σε σχέση με τις άλλες; 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς και δεν τις ακολουθούν όλοι το ίδιο. Εγώ σαν κατασκευαστης μπορεί να βάζω 10 παρθένες να χαϊδεύουν τη συσκευή πριν την αγοράσεις και να τις πληρώνω για αυτό. Δεν θα επιβαρυνθεί μετά η τελική του τιμή σε σχέση με τις άλλες; 😛 

Bill με προβληματίζει που αυτην την φορα δεν εχεις ισχυρα επιχειρήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, slk200gr said:

Bill με προβληματίζει που αυτην την φορα δεν εχεις ισχυρα επιχειρήματα 

Το παν είναι να καταλάβεις το συλλογισμό μου μέσα από τα «χαζά» μου παραδείγματα. Το να εκτιμάς ποσό πρέπει να κοστίζει κάτι με βάση τα υλικά του απλά, είναι το λιγότερο αστείο. Ο κάθε κατασκευαστής ακολουθεί τις διαδικασίες που επιθυμεί και στο χρεώνει ανάλογα. Και σαν καταναλωτής είτε το επιλέγεις είτε όχι.

:) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Προφανώς και δεν τις ακολουθούν όλοι το ίδιο. Εγώ σαν κατασκευαστης μπορεί να βάζω 10 παρθένες να χαϊδεύουν τη συσκευή πριν την αγοράσεις και να τις πληρώνω για αυτό. Δεν θα επιβαρυνθεί μετά η τελική του τιμή σε σχέση με τις άλλες; 😛 

Εχεις/εχει η Apple αποδειξεις για κατι τετοιο ρε συ boy;

Αν λαβω μαλιστα υποψη το κακο παρελθον με iphone 6 plus που λυγιζε λογο μετριας ποιοτητας αλουμινιου, iPhone 5 που ξεφλουδιζε, ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα βρησκω το φτηνοτερο μοντελο λογικη την τιμη του 930 ευρω το 64GB και 1000ευρω το 128GB για οποιο α θελει μεγαλη χωρητικοτητα. Μαλλον ολοι ες μας εκει θα καταληξουμε που καιρος για να δωσουμε 1200 και ανω για τα XS. Καλυτερα XR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Προσωπικα βρησκω το φτηνοτερο μοντελο λογικη την τιμη του 930 ευρω το 64GB και 1000ευρω το 128GB για οποιο α θελει μεγαλη χωρητικοτητα. Μαλλον ολοι ες μας εκει θα καταληξουμε που καιρος για να δωσουμε 1200 και ανω για τα XS. Καλυτερα XR.

Xr με 800p οθόνη ips με ppi από το 2012. Τσάμπα τρέχα κόσμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, billdanos είπε

Εγώ σαν κατασκευαστης μπορεί να βάζω 10 παρθένες να χαϊδεύουν τη συσκευή πριν την αγοράσεις και να τις πληρώνω για αυτό.

10 παρθένες...

Μήπως έχεις κανένα πιο ρεαλιστικό παράδειγμα για να καταλάβουμε καλύτερα τι εννοείς?

edit: εννοώ πού θα τις βρεις 10?

Επεξ/σία από jp77s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

https://www.fastcompany.com/90236195/forget-the-new-iphones-apples-best-product-is-now-privacy

Forget the new iPhones: Apple’s best product is now privacy

1 hour ago, jp77s said:

10 παρθένες...

Μήπως έχεις κανένα πιο ρεαλιστικό παράδειγμα για να καταλάβουμε καλύτερα τι εννοείς?

edit: εννοώ πού θα τις βρεις 10?

Δες το ίδιο το παράδειγμα σαν ρεαλιστικό. Πιστεύω εγώ σαν κατασκευαστής πως αν χαϊδεψουν οι παρθένες τη συσκευή, αυτή θα αποκτήσει «θετικά vibes». Αν λοιπόν τις πληρώνω όλες αυτές για να το κάνουν, δεν μπορώ να ενσωματώσω το κόστος στην τελική τιμή της συσκευής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...