Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, boulevar είπε

Και εγω με εισαγωγες ασχολουμε, και ξερω πολυ καλα τι λεω. Οι τελωνειακοι ασχολουνται με τα τελωνειακα εξοδα οχι με τα μεταφορικα, αυτα εχουν να κανουν με την μεταφορικη εταιρια. 

Ηρεμησε κολλητε, το καταλαβαμε αυτο που λες δεν χρειαζεται να το ποσταρεις 3 φορες. 

Sorry για το σπαμ, αυτά παθαίνεις όταν προσπαθείς απο το κινητό και όλο σου φορτώνει και το ξαναπάτησα γιατί νόμιζα δεν το πόσταρε.

 

Για τα μεταφορικά μου είπε πάντως και οχι για τα τελωνειακά έξοδα. Απο Αθήνα σε Χίο δεν πλήρώνεται τελωνείο. Μετα σου είπα για το παράδειγμα απο Αγγλία σε Γερμανία που εξίσου είναι πιο φθήνα επείσης μην τοιχών και δεν με πίστευες επειδή η απόσταση είναι τεράστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, nikcrf είπε

Κουίζ : Που είναι πιο φθήνα να στείλεις ενα κοντέινερ απο Αθήνα σε Χίο ή απο Αγγλία σε Γερμανία, τελωνιακός μου έχει πει το δεύτερο. Ελπίζω να κατάλαβες γιατι με την απάντηση που 'εδωσες αμφιβάλλω.

Απαξ και μπουν στην Ελλαδα τα κινητα, τα μεταφερουν οι εταιριες απο Κεντρικα πχ. Αθηνας στα υποκαταστηματα. Και παιζει να μην τους βγαινει ουτε 1 ευρω το τεμαχιο. Που κολλαει αυτο που λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, boulevar είπε

Ποιος σου ειπε οτι ειναι ακριβοτερα απο αγγλια-γερμανια? Εγω λεω οτι η τιμη του iPhone δεν καθοριζεται στα μεταφορικα τοσο οσο νομιζουν μερικοι. Δεν χρειαζεται τελωνειο για να περασεις κατι μεσα στην Ευρωπη ποσο μαλλον μεσα στην Ελλαδα. Γιατι νομιζεις οτι ξερει αυτος ο φιλος σου? Εχει εισαγει ποτε συγκεκριμενα iPhone απο Apple στην istorm και ξερει ποσο στοιχιζει το τεμαχιο?

Ξέρει τιμές απο κοντέινερς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikcrf είπε

Sorry για το σπαμ, αυτά παθαίνεις όταν προσπαθείς απο το κινητό και όλο σου φορτώνει και το ξαναπάτησα γιατί νόμιζα δεν το πόσταρε.

Για τα μεταφορικά μου είπε πάντως και οχι για τα τελωνειακά έξοδα. Απο Αθήνα σε Χίο δεν πλήρώνεται τελωνείο. Μετα σου είπα για το παράδειγμα απο Αγγλία σε Γερμανία που εξίσου είναι πιο φθήνα επείσης μην τοιχών και δεν με πίστευες επειδή η απόσταση είναι τεράστια.

Ναι το φανταστηκα, εγω μονο απο PC δουλευω Ινσομνια αλλιως δεν παλευεται απο κινητο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, randomcat said:

1. Όλες οι συσκευές προσφέρουν εμπειρία χρήσης - εσύ εννοείς ότι είναι πολύ καλή προφανώς. Οπότε τι σημαίνει αυτή η "καλή εμπειρία χρήσης" στην πράξη; Το σκέτο "εμπειρία χρήσης" δεν λέει κάτι.

2. Φυσικά και δεν σου προσφέρει κάτι τέτοιο και έχουν βγει αναρίθμητα σχετικά άρθρα. Ιδιωτικότητα είτε από Google είτε από Apple δεν έχεις. Δεν είναι υποκειμενικό αυτό το θέμα ούτε άποψή μου.

3. Ναι εντάξει, αλλά εγώ σε ρώτησα τι μοναδικό σου προσφέρει το λειτουργικό iOS και αυτό δεν κολλάει και τόσο σαν απάντηση. Θα κόλλαγε αν σε ρώταγα τι σου προσφέρει η Apple.

4. Ποιοτικότερα από ποια άποψη; Επίσης, θες να πεις ότι το Apple store είναι καλύτερο από το Google Play; Αν ναι, τι το καλύτερο έχει;

δε θα βγάλουμε άκρη πουθενά, σε ό,τι και να γράψω ή γράψεις χωράει υποκειμενικότητα.

1. καλύτερη

2. σίγουρα μου το προσφέρει, ξαναδιάβασε τις πηγές σου.

3. μια χαρά κολλάει σαν απάντηση

4. ποιοτικότερες εφαρμογές που έχουν φτιαχτεί με τα apple guidelines που είναι πάντα state of the art

δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πεισθώ, οπότε ας σταματήσουμε εδώ την κουβέντα. περνάνε δεκάδες συσκευές από τα χέρια μου πριν δοθούν σε χρήστες, βλέπω κάθε χρόνο την πρόοδο, ακόμα θεωρώ το iOS σαφώς καλύτερη επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikcrf είπε

Ξέρει τιμές απο κοντέινερς

Οχι συγκεκριμενα, αλλα ξερω την λογικη που δουλευουν οι εισαγωγες. Ποσοτητα + μικρος ογκος = χαμηλες τιμες. Εγω για να καταλαβεις ασχολουμε με εισαγωγες/εξαγωγες γουναρικων που σε ενα κουτι 10 παλτων χωραει 1000 Iphone. Αυτο το κουτι λοιπον στοιχιζει απο 500 εως 1000 ευρω Αεροπορικος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι θα το αγοράσω, γι αυτό άλλωστε παίρνω και τα επιδόματα ανεργίας. Στην καφετέρια όμως φαρδιά πλατιά θα αισθάνομαι άρχοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ελα ρε συ δεν ειναι τοσο τραγικη η διαφορα για μενα παρε max  υπερτερει στα σημεια .

Στις τιμές αυτές, μιλάμε για υπέρβαση στην υπέρβαση (για τα δικά μου δεδομένα μιλάω). Δεν είναι το +110 ευρώ, είναι κάπου +200 από αυτά που υπολόγιζα πάνω σε ένα ήδη ακριβό είδος πολυτελείας, που για μένα, βέβαια, είναι και εργαλείο δουλειάς. Αν κάνω μια καλή πώληση το επόμενο διάστημα, θα το χτυπήσω, αλλά δεν θα με παίρνει να γκρινιάξω στη γυναίκα που θέλει νέο ατμοσίδερο με μπόιλερ και κουζινομηχανή (δες τιμές). Θα πρέπει να πάρω και αυτά, με πιάνεις;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα το 10αρι μου λόγω των ειδήσεων που διάβαζα  για χαμηλότερη τιμή έχω και έναν φιλο που τα παίρνει με τιμολόγιο και λεω οκ ιδιες συσκευές είναι θα το πάρω μιας και δεν θα χάσω λεφτα.

Σημερα όμως που διάβασα για το κόστος του XS εφριξα.

Πάλι καλά που ήταν φίλος ο αγοραστής του Χ και δέχτηκε να μου το επιστρέψει και να πάρει αυτός το XS.

1230 ευρώ ρε είστε σοβαροί?

Μην μου πείτε πως έσκασα 1200 Για το Χ και να μην μιλάω Γιατί μου είχε βγει 650 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Στις τιμές αυτές, μιλάμε για υπέρβαση στην υπέρβαση (για τα δικά μου δεδομένα μιλάω). Δεν είναι το +110 ευρώ, είναι κάπου +200 από αυτά που υπολόγιζα πάνω σε ένα ήδη ακριβό είδος πολυτελείας, που για μένα, βέβαια, είναι και εργαλείο δουλειάς. Αν κάνω μια καλή πώληση το επόμενο διάστημα, θα το χτυπήσω, αλλά δεν θα με παίρνει να γκρινιάξω στη γυναίκα που θέλει νέο ατμοσίδερο με μπόιλερ και κουζινομηχανή (δες τιμές). Θα πρέπει να πάρω και αυτά, με πιάνεις;

Ετσι οπως το εθεσες σε καταλαβαινω ναι .Ε τοτε περιμενε να παρουμε  μαζι του χρονου το καινουριο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ποιάνουν και τεκμήρια εφορίας ? ξέρετε αυτά που άμα έχεις αμάξι 1800cc η κανένα σπίτι που σου βάζουν κάτι τεκμήρια η μπαααα btw να δω στο car στις αγγελίες τιμή 1 iphone + 500 ευρώ 

btw μην δω κανέναν apple fan boy να γκρινιάξει για τις τιμές γιατί όταν βγαίνει ένα iphone πάτε και κάνετε ουρές να τα πάρετε ,αφήστε την κανένα εξάμηνο χωρίς πωλήσεις την αγαπημένη σας εταιρεία να δείτε για πότε θα ρίξει τιμές.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...