Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελλάδα μας είναι πρωταθλήτρια στην παραοικονομία (από τις χώρες που αναφέρονται στο συγκριτικό). Τόσο μαύρο χρήμα κάπου πρέπει να πάει.. και συνήθως δεν πηγαίνει στις τράπεζες για ευνόητους λόγους

Μόνο οι μαϊμού airbnb που έπαιξαν αυτό το καλοκαίρι στα νησιά φτάνουν. Πολλά λεφτά στην τσέπη. 

Ε, αν βάλεις και τα εταιρικά κλπ κάτι θα γίνει... 

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, boulevar είπε

Οχι συγκεκριμενα, αλλα ξερω την λογικη που δουλευουν οι εισαγωγες. Ποσοτητα + μικρος ογκος = χαμηλες τιμες. Εγω για να καταλαβεις ασχολουμε με εισαγωγες/εξαγωγες γουναρικων που σε ενα κουτι 10 παλτων χωραει 1000 Iphone. Αυτο το κουτι λοιπον στοιχιζει απο 500 εως 1000 ευρω Αεροπορικος.  

Π.χ. Ενα κοντέινερ απο Γερμανια σε Ιταλία με iphone πάει λέμε τώρα 500 ευρώ, το ίδιο κοντέινερ αν ερχότανε Ελλάδα θα έκανε 600, οι τιμές τυχαίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο τιτλος δεν ξερω γιατι ειναι τοσο αναποδος απο την πραγματικοτητα.

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα

Οταν λεμε οτι "τιναζει την μπανκα" εννοουμε οτι καποιος δινει λεφτα, αρα θα επρεπε να τα εχει φτηνα στην Ευρωπη συμφωνα με τον τιτλο και ακομα πιο φτηνα στην Ελλαδα. Ενω ο πινακας λεει το αναποδο. Οτι "εχει καβουρια" για Ευρωπη και Ελλαδα (αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος). Μας "κλεβει" περισσοτερο δηλαδη απο ο,τι τους ντοπιους αμερικανους, δεν τιναζει καμια μπανκα στον αερα.  Αστοχος-ακυρος λοιπον ο τιτλος (δεν ξερω ποια ειναι η πηγη) και δεν καταλαβα γιατι οι τιμες στις χωρες οριζονται απο αυτες οπως προκυπτει απο το κειμενο και οχι απο την ιδια την apple οπως καταλαβαινουμε ολοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Ετσι οπως το εθεσες σε καταλαβαινω ναι .Ε τοτε περιμενε να παρουμε  μαζι του χρονου το καινουριο !

Επίσης, θα ξενερώσω άσχημα αν η οθόνη της LG δεν είναι τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα με του Note 9 (δηλαδή, κάπου να κερδίζει, κάπου να χάνει) και σε επιδόσεις τουλάχιστον 20% πάνω από οποιοδήποτε smartphone που κυκλοφορεί. Διαφορετικά, σε αυτά τα επίπεδα τιμών, θα προτιμήσω να χτυπήσω ένα Note 9 (912 ευρώ) και να το κρατήσω μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikcrf είπε

Π.χ. Ενα κοντέινερ απο Γερμανια σε Ιταλία με iphone πάει λέμε τώρα 500 ευρώ, το ίδιο κοντέινερ αν ερχότανε Ελλάδα θα έκανε 600, οι τιμές τυχαίες.

Καταλαβα τι εννοεις, δεν μου κανει εντυπωσει που πληρωνουμε περισσοτερα εδω στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Snollygoster είπε

δε θα βγάλουμε άκρη πουθενά, σε ό,τι και να γράψω ή γράψεις χωράει υποκειμενικότητα.

1. καλύτερη

2. σίγουρα μου το προσφέρει, ξαναδιάβασε τις πηγές σου.

3. μια χαρά κολλάει σαν απάντηση

4. ποιοτικότερες εφαρμογές που έχουν φτιαχτεί με τα apple guidelines που είναι πάντα state of the art

δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πεισθώ, οπότε ας σταματήσουμε εδώ την κουβέντα. περνάνε δεκάδες συσκευές από τα χέρια μου πριν δοθούν σε χρήστες, βλέπω κάθε χρόνο την πρόοδο, ακόμα θεωρώ το iOS σαφώς καλύτερη επιλογή.

Για την ιδιωτικότητα δεν υπάρχει υποκειμενικότητα αλλά υπάρχουν γεγονότα. Ό,τι και αν πιστεύεις εσύ, η Apple έχει βρεθεί πολλές φορές ένοχη, όπως και η Google.

Δεν προσπαθώ και ούτε με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι.

Ρωτάω καθαρά από δική μου περιέργεια έχοντας ως σκοπό να λάβω κάποιες απαντήσεις - σαν κοινωνικό πείραμα. Όταν βλέπω περίεργες συμπεριφορές στην κοινωνία, μερικές φορές προσπαθώ να διερευνήσω το πρόβλημα και να ανακαλύψω τα αίτια.

safari-picture-9.jpg

Οπότε μια φορά στο τόσο κάνω ερωτήσεις σε κάποιον χρήστη iOS ώστε να προσπαθήσω να καταλάβω τους λόγους που θεωρεί ανώτερο και μαγικό το iOS. Φυσικά οι απαντήσεις που λαμβάνω κάθε φορά είναι γενικότητες του στυλ "εμπειρία χρήσης" και "ποιότητα" και ποτέ κάτι το συγκεκριμένο όπως π.χ. "στο iOS πατάω αυτό και γίνεται εκείνο και στο Android δεν μπορώ να το κάνω", και ακατανόητες αιτιολογήσεις του στυλ "state of the art" και "apple guidelines" που αμφιβάλω αν καταλαβαίνουν και οι ίδιοι τι εννοούν με αυτά που λένε. Αλλά είπα να ρωτήσω - για την επιστήμη και έρευνα ρε γαμώτο!

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Επίσης, θα ξενερώσω άσχημα αν η οθόνη της LG δεν είναι τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα με του Note 9 (δηλαδή, κάπου να κερδίζει, κάπου να χάνει) και σε επιδόσεις τουλάχιστον 20% πάνω από οποιοδήποτε smartphone που κυκλοφορεί. Διαφορετικά, σε αυτά τα επίπεδα τιμών, θα προτιμήσω να χτυπήσω ένα Note 9 (912 ευρώ) και να το κρατήσω μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο.

Εννοειται πως το Note 9 ειναι ιδιας κατηγοριας κινητο και ενα απο τα 2 android που θα ειχα αν μου εκανε το λειτουργικο .Αν δεν σε πειραζει να μην εχεις ios   το Νote 9  ειναι μονοδρομος  η οθονη του ειναι καταπληκτικη ,το εχει φιλος μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρησε κανεις οτι στης Αμερικης τις τιμες τις εχει χωρις φορο! Πληρωνουν και εκει ξερετε :P δεν ειμαστε μονο εμεις τοσο χαλια! 

Επεξ/σία από boulevar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Εννοειται πως το Note 9 ειναι ιδιας κατηγοριας κινητο και ενα απο τα 2 android που θα ειχα αν μου εκανε το λειτουργικο .Αν δεν σε πειραζει να μην εχεις ios   το Νote 9  ειναι μονοδρομος  η οθονη του ειναι καταπληκτικη ,το εχει φιλος μου .

το UI ειναι καρκινος, χιλιες φορες OP6 και ας μην εχει super amoled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, randomcat said:

Για την ιδιωτικότητα δεν υπάρχει υποκειμενικότητα αλλά υπάρχουν γεγονότα. Ό,τι και αν πιστεύεις εσύ, η Apple έχει βρεθεί πολλές φορές ένοχη, όπως και η Google.

Δεν προσπαθώ και ούτε με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι.

Ρωτάω καθαρά από δική μου περιέργεια έχοντας ως σκοπό να λάβω κάποιες απαντήσεις - σαν κοινωνικό πείραμα. Όταν βλέπω περίεργες συμπεριφορές στην κοινωνία, μερικές φορές προσπαθώ να διερευνήσω το πρόβλημα και να ανακαλύψω τα αίτια.

safari-picture-9.jpg

Οπότε μια φορά στο τόσο κάνω ερωτήσεις σε κάποιον χρήστη iOS ώστε να προσπαθήσω να καταλάβω τους λόγους που θεωρεί ανώτερο και μαγικό το iOS. Φυσικά οι απαντήσεις που λαμβάνω κάθε φορά είναι γενικότητες του στυλ "εμπειρία χρήσης" και "ποιότητα" και ποτέ κάτι το συγκεκριμένο όπως π.χ. "στο iOS πατάω αυτό και γίνεται εκείνο και στο Android δεν μπορώ να το κάνω", και ακατανόητες αιτιολογήσεις του στυλ "state of the art" και "apple guidelines" που αμφιβάλω αν καταλαβαίνουν και οι ίδιοι τι εννοούν με αυτά που λένε. Αλλά είπα να ρωτήσω - για την επιστήμη και έρευνα ρε γαμώτο!

Αναρωτήθηκες ποτέ πως ίσως δεν καταλαβαίνεις τις απαντήσεις γιατί εσυ έχεις μάθει σε μια εντελώς διαφορετική εμπειρία χρήσης που θεωρείς ταυτόχρονα και την καλύτερη; :) 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NemeSis1990 είπε

το UI ειναι καρκινος, χιλιες φορες OP6 και ας μην εχει super amoled

Για σενα μπορει ,εγω δεν το πιανω στα χερια μου αυτο ουτε με γαντια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρχικος λογος που επελεξα καποτε apple ηταν γιατι το android οταν του εβαζες λαθος password στο wifi δεν σταματαγε ποτε να κανει αποτυχημενες προσπαθειες,θα συνεχισω να παιρνω apple γιατι ειμαι πλεον στο μαντρι και δεν θελω αλλαγες,αλλα κινητο αλλαζω καθε 3+ χρονια,το επομενο μου θα ειναι μαλλον οταν ερθει 5G

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

 Για σενα μπορει ,εγω δεν το πιανω στα χερια μου αυτο ουτε με γαντια :)

γιατι τι εχει; σχεδον Pure android με amoled οθοναρα μεγαλη και παιρνει την εκδοση 9 πολυ συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...