Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είδα panosveto και djtaurus να σχολιάζουν. Τι γίνεται; Αρχίζει να τους διώχνει η μαμά apple με τις τιμές της. 

Είπαμε στο χιλιάρικο αντέχουμε αλλά να το πας από 1100 και πάνω, εεε δεν αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ο αρχικος λογος που επελεξα καποτε apple ηταν γιατι το android οταν του εβαζες λαθος password στο wifi δεν σταματαγε ποτε να κανει αποτυχημενες προσπαθειες,θα συνεχισω να παιρνω apple γιατι ειμαι πλεον στο μαντρι και δεν θελω αλλαγες,αλλα κινητο αλλαζω καθε 3+ χρονια,το επομενο μου θα ειναι μαλλον οταν ερθει 5G

μου θύμισες τον πατέρα μου που έρχεται κάθε λίγο και λιγάκι και μου λέει ότι το router ζητάει κωδικό, αλλά άντε αυτός είναι 70 εσύ τι δικαιολογία έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Για σενα μπορει ,εγω δεν το πιανω στα χερια μου αυτο ουτε με γαντια :)

 

ΔΕν ξέρω που το στηρίζεις αυτό ή αν είναι απλά κόμπλεξ "κινεζιάς" αλλά επειδή έχω δουλέψει και note, το οποίο αναγκάστηκα να το πουλήσω  μετά από 1 χρόνο εξαιτίας του bloatware, το op6 που έχω είναι το κινητό που θα ήθελα να έχω χρόνια τώρα. Νομίζω δεν θα αλλάξω εταιρεία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Σύνταξη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Αναρωτήθηκες ποτέ πως ίσως δεν καταλαβαίνεις τις απαντήσεις γιατί εσυ έχεις μάθει σε μια εντελώς διαφορετική εμπειρία χρήσης που θεωρείς ταυτόχρονα και την καλύτερη; :) 

Όχι, αναρωτιέμαι όμως για την αδυναμία των συγκεκριμένων χρηστών να απαντήσουν σε απλές ερωτήσεις.

Εμένα αν μου κάνεις τις αντίστοιχες ερωτήσεις για το Android δεν θα σου απαντήσω με γενικότητες "ποιοτικότερο", "εμπειρία χρήσης", "state of the art" και λοιπές κοτσάνες και αερολογίες. Θέλω να ακούσω τι σημαίνουν όλα αυτά τα παραπάνω στην πράξη έστω και αν καταλήγουν σε γούστα του χρήστη... να μου πει "πατάω αυτό και κάνω εκείνο και στο Android δεν γίνεται" και να το δεχτώ γιατί είναι γούστο του, αλλά οι προηγούμενες απαντήσεις δεν σημαίνουν τίποτα - ούτε η Πυθία των Δελφών δεν απαντάει έτσι!

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billomnia είπε

ΔΕν ξέρω που το στηρίζεις αυτό ή αν είναι απλά κόμπλεξ "κινεζιάς" αλλά επειδή έχω δουλέψει και note, το οποίο αναγκάστηκα να πουλήσω από το πόσο είχε βαρύνει μετά από 1 χρόνο, το op6 που έχω είναι το κινητό που θα ήθελα να έχω χρόνιο τώρα. Νομίζω δεν θα αλλάξω εταιρεία.

Συγχαρητηρια .Χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος με την  επιλογη σου .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, randomcat said:

Φυσικά οι απαντήσεις που λαμβάνω κάθε φορά είναι γενικότητες του στυλ "εμπειρία χρήσης" και "ποιότητα" και ποτέ κάτι το συγκεκριμένο

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι ακριβώς αυτό που απολαμβάνουμε, πολλές, σημαντικές στην πράξη λεπτομέρειες (και όχι μόνο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Συγχαρητηρια .Χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος με την  επιλογη σου .

Δεν ζητάω επιβεβαίωση για την επιλογή μου και γενικά για τις επιλογές μου. για αυτό άλλωστε και δεν βάζω κάτι στην υπογραφή μου. Απλά ήθελα ένα μίνι διάλογο.

Όλα οκ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, randomcat said:

Για την ιδιωτικότητα δεν υπάρχει υποκειμενικότητα αλλά υπάρχουν γεγονότα. Ό,τι και αν πιστεύεις εσύ, η Apple έχει βρεθεί πολλές φορές ένοχη, όπως και η Google.

Δεν προσπαθώ και ούτε με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι.

Ρωτάω καθαρά από δική μου περιέργεια έχοντας ως σκοπό να λάβω κάποιες απαντήσεις - σαν κοινωνικό πείραμα. Όταν βλέπω περίεργες συμπεριφορές στην κοινωνία, μερικές φορές προσπαθώ να διερευνήσω το πρόβλημα και να ανακαλύψω τα αίτια.

safari-picture-9.jpg

Οπότε μια φορά στο τόσο κάνω ερωτήσεις σε κάποιον χρήστη iOS ώστε να προσπαθήσω να καταλάβω τους λόγους που θεωρεί ανώτερο και μαγικό το iOS. Φυσικά οι απαντήσεις που λαμβάνω κάθε φορά είναι γενικότητες του στυλ "εμπειρία χρήσης" και "ποιότητα" και ποτέ κάτι το συγκεκριμένο όπως π.χ. "στο iOS πατάω αυτό και γίνεται εκείνο και στο Android δεν μπορώ να το κάνω", και ακατανόητες αιτιολογήσεις του στυλ "state of the art" και "apple guidelines" που αμφιβάλω αν καταλαβαίνουν και οι ίδιοι τι εννοούν με αυτά που λένε. Αλλά είπα να ρωτήσω - για την επιστήμη και έρευνα ρε γαμώτο!

να η μία γενικότητα / να ακόμα μία / να και μία τρίτη

πάρε και μια συγκεκριμένη, χρήστης μου έφερε ένα Nexus 5X με σπασμένη οθόνη, όσο θα έμενε στο σέρβις αγοράστηκε άλλο και θέλαμε να μεταφέρουμε όλο το content της μιας συσκευής στην άλλη. μάντεψε αν γίνεται σωστά. το σωστό backup/restore είναι λέει vendor-specific solution δεν υπάρχει στο βανίλα. και αν θες να μετακινηθείς μεταξύ vendors; τι θα γίνουν πχ τα περιεχόμενα ενός app που είναι στο ένα device; στο νέο θα κατέβει από το store και θα είναι άδειο...

μπορώ να βρω δεκάδες επιχειρήματα.

επίσης αν ζητήσω πηγή για ενοχές της Apple σε σχέση με το user privacy μάλλον θα ακούσω για τις γυμνές φωτός από τις διάσημες που πέσανε θύμα phishing.

είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις μια σύγκριση μεταξύ δυο πραγμάτων όταν γνωρίζεις μόνο το ένα. λογικό είναι αυτό. πάμε παρακάτω.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι ακριβώς αυτό που απολαμβάνουμε, πολλές, σημαντικές στην πράξη λεπτομέρειες (και όχι μόνο).

Πες μου 1-2 ή 2-3 και θα τις δεχτώ, ως γούστα σου/σας, αρκεί να μην μπορούν να γίνουν στο Android. Θέλω να διαπιστώσω πού είναι η υπεροχή.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, randomcat said:

Όχι, αναρωτιέμαι όμως για την αδυναμία των συγκεκριμένων χρηστών να απαντήσουν σε απλές ερωτήσεις.

Εμένα αν μου κάνεις τις αντίστοιχες ερωτήσεις για το Android δεν θα σου απαντήσω με γενικότητες "ποιοτικότερο", "εμπειρία χρήσης", "state of the art" και λοιπές κοτσάνες και αερολογίες. Θέλω να ακούσω τι σημαίνουν όλα αυτά τα παραπάνω στην πράξη έστω και αν καταλήγουν σε γούστα του χρήστη... να μου πει "πατάω αυτό και κάνω εκείνο και στο Android δεν γίνεται" και να το δεχτώ γιατί είναι γούστο του, αλλά οι προηγούμενες απαντήσεις δεν σημαίνουν τίποτα - ούτε η Πυθία των Δελφών δεν απαντάει έτσι!

Άρα σα να έχω δίκιο στο συλλογισμό μου! Τσουβαλιαζεις την Apple μαζί με την Google τη στιγμή που η δεύτερη στο λέει ξεκάθαρα πως ζει από τα δεδομένα σου. Και αυτό το μπερδεύεις με περιστατικά παραβίασης λογαριασμών της apple από τρίτους. 

Οποτε τι είδους ανάλυσης περιμένεις τη στιγμή που δεν έχεις καταλάβει τι σου γράφουν οι άλλοι; Και δεν στο λέω ειρωνικά αυτό μιας και σε καταλαβαίνω σαν φαν του Android που είσαι. Και γω αντίστοιχα μπορεί να μην καταλάβω δικές σου περιγραφές/εμπειρίες από το Android. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...