Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα δηλαδή γιατί μου φαίνεται φυσιολογική η τσιμπιμένη τιμή για την Ελλάδα ?

Έχει η Ιταλία, η Γερμανία, η Γαλλία, η Φιλανδία, η Ισπανία, η Ελβετία, η Αγγλία και η Αμερική κλαρινογαμπρούς σαν τους δικούς μας όπου το i-phone είναι απαραίτητο εργαλείο της δουλειάς τους ? Έχει φουσκωτά κοριτσάκια που το όνειρο ζωής τους είναι να βγουν το the next top model ? Και στη τελική υπάρχει λαός ο οποίος κάθεται για καφέ 3-4 ώρες αφήνοντας το κινητό στο τραπέζι ?  Δε νομίζω... Μόνο εμείς γατάκια Ευρωπαίοι και Αμερικανάκια γι' αυτό και δίνουμε και κάτι παραπάνω αμα λάχει να ούμε....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, geopapa said:

Με τόσα τίμια πολύ φθηνότερα κινητά που κυκλοφορούν πια, ποιος θα τα αγοράσει;

αυτοί που τα ποσά αυτά τους είναι αδιάφορα, και αυτοί που θα κάνουν την θυσία επειδή δε μπορούν χωρίς το iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, niksor είπε

Τα μεταφορικά είναι που παίζουνε και αυτά ρόλο, στην Ελλάδα είναι γενικά πιο ακριβά.

Δηλαδη αμα κανουν ship 1 εκ. iphone ποσο λες να στοιχισει η μεταφορα τους ανα τεμαχιο? 

Και κρουαζιερα να τα πανε τζαμπα θα τους βγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgetsl είπε

xiaomαρα και ξερο ψωμι ...μακραν BVFM σε ολα τα επιπεδα απο οτι κυκλοφορει εξω αυτη την ωρα ....ειτε iphone ειτε samsung κλπ κλπ.....

xiaomαρα ΕΛΛΑΣ ΙΝΔΙΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πάω να αγοράσω καλύτερα 67 κιλά μπον φιλε να λυγδωσει το αντερακι μου...

Ημαρτον. 

Επεξ/σία από Bl4ckSn4ke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρακαρεις με το αμάξι και αντί να βγεις να δεις την ζημιά, κοιτάς την κατάσταση του κινητού... Μαζική αποχή από τις αγορές θέλουν όλες οι εταιρίες κινητών, να δεις μετά που θα πουλάνε κινητά με 100 ευρώ και θα λένε και ευχαριστώ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Markoulas10 said:

Εμένα δηλαδή γιατί μου φαίνεται φυσιολογική η τσιμπιμένη τιμή για την Ελλάδα ?

Έχει η Ιταλία, η Γερμανία, η Γαλλία, η Φιλανδία, η Ισπανία, η Ελβετία, η Αγγλία και η Αμερική κλαρινογαμπρούς σαν τους δικούς μας όπου το i-phone είναι απαραίτητο εργαλείο της δουλειάς τους ? Έχει φουσκωτά κοριτσάκια που το όνειρο ζωής τους είναι να βγουν το the next top model ? Και στη τελική υπάρχει λαός ο οποίος κάθεται για καφέ 3-4 ώρες αφήνοντας το κινητό στο τραπέζι ?  Δε νομίζω... Μόνο εμείς γατάκια Ευρωπαίοι και Αμερικανάκια γι' αυτό και δίνουμε και κάτι παραπάνω αμα λάχει να ούμε....

https://el.wiktionary.org/wiki/κλισέ

Επεξ/σία από Snollygoster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουσιαστικά για επαρκή χωρητικότητα ζητάνε 999€ για το iPhone XR, 1429€ για το iPhone Xs και 1539€ για το iPhone Xs Max.

Επίσημες τιμές σε Ελλάδα από τότε που κυκλοφόρησε το iPhone:

 

iPhone 3G      499€
iPhone 3GS    569€
iPhone 4         649€
iPhone 4s       659€
iPhone 5         739€
iPhone 5s       739€
iPhone 6         739€ / iPhone 6   Plus     859€
iPhone 6s       789€ / iPhone 6s Plus      899€
iPhone 7         819€ / iPhone 7   Plus     969€
iPhone 8         859€ / iPhone 8   Plus     979€ / iPhone X     1199€
iPhone XR      929€ / iPhone Xs     1229€ / iPhone Xs Max     1339€ / iPhone Xs Max 256GB     1539€
 
86% αύξηση του βασικού μοντέλου και 168% αύξηση για το μεγαλύτερου μεγέθους μοντέλο σε σχέση με iPhone 3G(έχει αυξηθεί και 5% ο ΦΠΑ από τότε στην Ελλάδα).

Επεξ/σία από haHa
  • Like 14
  • Thanks 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, EUZONAS είπε

Τρακαρεις με το αμάξι και αντί να βγεις να δεις την ζημιά, κοιτάς την κατάσταση του κινητού... Μαζική αποχή από τις αγορές θέλουν όλες οι εταιρίες κινητών, να δεις μετά που θα πουλάνε κινητά με 100 ευρώ και θα λένε και ευχαριστώ.

πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να στηθούν απάτες με ασφαλισμένα κινητά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dolph είπε

Έχω iPhone 6sPlus και όλο λέω να το αλλάξω και όλο μένω στο ίδιο τελικά. Λόγω κόστους φυσικά, καθώς από το Χ και πάνω έγιναν απλησίαστα ως value for money.

Υπάρχει μια λογική στο «κράτα το κινητό σου για πολλά χρόνια, οπότε σε διάρκεια χρόνου δεν βγαίνει τόσο ακριβό», αλλά όταν φτάσει να αγοράσεις το νέο κινητό τότε υπολογίζεις τιμή εκείνη τη στιγμή και όχι έχοντας σκεφτεί μακροχρόνια απόσβεση.

Και πλέον το iPhone παραέγινε ακριβό για να το αγοράσεις χωρίς δεύτερη (και τρίτη και τέταρτη...) σκέψη.

Μπορεί σε άλλες χώρες η αίσθηση του κόστους να είναι διαφορετική, αλλά στη δική μας χώρα δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πραγματικά μπορούν να δώσουν 1.229 ευρώ (το απλό iPhone Xs, 64GB) χωρίς να τους λείψουν ή χωρίς να συγκρίνουν τί πραγματικά παίρνουν με αυτό το κόστος.

Για την ώρα λέω να συνεχίσω με το 6sPlus και επειδή είναι εξαιρετικό κινητό, ελπίζω να με κρατήσει πολλά χρόνια ακόμα (η βασική χρήση είναι για τηλέφωνο/emails/browsing/apple music).

Στο ενδιάμεσο, μάλλον θα ξαναγοράσω ένα απλό Android, να αρχίσω να ξανασετάρω τα καθημερινά μου σε άλλο περιβάλλον, ώστε όταν χρειαστεί να μπορώ να επιστρέψω σε οικονομικότερες λύσεις.

Συμφωνώ ότι τα iPhone είναι φοβερά κινητά, αλλά επειδή στην ουσία χρησιμοποιώ μόνο ένα μικρό ποσοστό των ικανοτήτων τους (και μην ακούσω ότι η πλειοψηφία χρησιμοποιεί πολύ παραπάνω...), θα επιστρέψω  πιθανόν σε οικονομικότερα μοντέλα.

Φυσικά, δεν αποκλείεται στο μέλλον να ρίξει κάπως τις τιμές η Apple, ώστε να μπορούν περισσότερα άτομα της μεσαίας τάξης να τα αποκτήσουν.

ΥΓ. Επαναλαμβάνω: έχω iPhone 6sPlus & iPad pro 10.5" και τα απολαμβάνω - δεν είμαι Apple hater δηλαδή, αλλά αρχίζω να γίνομαι πιο σκεπτικός για την τιμολόγησή τους (ή πιο φτωχός, τελικά 😃).

Έχεις δίκιο σε ολα.Μ αρέσει ομως  που όσοι έχουν συσκευή της apple το αναφέρουν γιατί όποιος σχολιαζει την apple είναι αυτόματα hater και η γνώμη του θεωρειται προκατειλημμένη.Σε λίγο θα σκαναρουμε και την απόδειξη η θα ανεβάζουμε προσωπικη φωτό με iphone για να μπορούμε να σχολιάσουμε χωρίς να χαρακτηριστούμε.Ρε που πάμε??

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίμιες τιμές. Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σας.

Φέτος λέω μείνω με το iPhone X για τις καφετέριες και να αναβαθμίσω το δεύτερο iPhone X σε XS Max για τις κοινωνικές εξόδους με Belvedere.

Θα πάρω το μικρό για την παραλία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, james01gr είπε

 

αυτός που αγοράζει υπολογιστή 2 χιλιάρικα για να παίζει παιχνίδια (ή αυτοκίνητο 30 χιλιάρικα) ας πληρώσει κάτι παραπάνω. ο επαγγελματίας που το χρειάζεται εκπίπτει το ΦΠΑ επομένως όλα εντάξει

ο υπολογιστής 2 χιλιάρικα ρε φίλε δεν είναι πολυτέλεια, μην είμαστε παράλογοι τόσα θες να παίζεις 1080/60 

 

το macbook που κάνει τόσα φυσικά και είναι, εκεί να μπει πολυτελή διαβιώση 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...