Προς το περιεχόμενο

Περίεργο τηλεφώνημα.


alexakos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Εμένα μου είχε τύχει ένα άλλο περίπου την ίδια περίοδο, ίσως και 2-3 χρόνια νωρίτερα, γύρω στο 1998-1999. Τότε η αναγνώριση κλήσεων δεν ήταν ευρέως διαδεδομένη, ειδικά στα σταθερά τηλέφωνα. Είχαμε πάρει όμως το πρώτο μας κινητό τηλέφωνο που είχε αναγνώριση κλήσεων. Κάτι συμμαθητές μου από την τάξη (πήγαινα 1η γυμνασίου τότε) αποφάσισαν να μου κάνουν φάρσα και ποιο συγκεκριμένα με γυναικεία φωνή έκαναν μια κοπέλα από το σχολείο από άλλο τμήμα και με ρωτούσε αν ήθελα να βγούμε ραντεβού μόνοι μας. Εγώ φυσικά το υποψιάστηκα από την 1η στιγμή μιας και αυτός που μιλούσε ήταν αγόρι που έκανε ανεπιτυχώς κοριτσίστικη φωνή. Του-της είπα να με πάρει τηλέφωνο σε 5 λεπτά για να πάω να ελέγξω το πρόγραμμά μου για τα φροντιστήρια. Μέσα σε αυτά τα 5 λεπτά πήγα και βρήκα τον τηλεφωνικό κατάλογο του ΟΤΕ (αναρωτιέμαι αν κυκλοφορεί ακόμη σε έντυπη μορφή την σήμερον ημέρα), θυμήθηκα ότι σε μια σελίδα έγραφε διάφορες τεχνικές διευκολύνσεις και ποιο συγκεκριμένα πως να βάλω προώθηση σε έναν άλλο αριθμό, και έβαλα προώθηση από το σταθερό στο κινητό. Σε 5 λεπτά λοιπόν που με ξαναπήραν τηλέφωνο χτύπησε στο κινητό όπου και είδα το νούμερο μιας και είχε αναγνώριση κλήσης. Το νούμερο το αναγνώρισα αμέσως μιας και ήταν ενός φίλου μου. Αποφάσισα να συνεχίσω την φάρσα χωρίς να τους πω ότι τους υποψιάστηκα, μάλιστα το συνέχισα για αρκετές μέρες και στο σχολείο. Μάλιστα ο φίλος από του οποίου το τηλέφωνο με κάλεσαν είχε και μια αδερφή και του ανέφερα για πλάκα ότι με πήρε τηλέφωνο η "τάδε" κοπέλα (η αδερφή του) από τον "τάδε" αριθμό (ο αριθμός του) για να κανονίσουμε ερωτικό ραντεβουδάκι.

Χαχαχα, ολόκληρη ιστορία. Αυτό που λες με την προώθηση μου το είχε κάνει ένας ξάδερφος μου, τον καλούσα στο σταθερό και όταν το σήκωνε αυτός του το έκλεινα στα μούτρα έτσι για σπάσιμο. Μια φορά έκανε εκτροπή από το σταθερό στο κινητό του και όταν κάλεσα στο σταθερό με τσάκωσε από εκεί. Μετά με κάλεσε για εξηγήσεις και εγώ του έλεγα παπαριές για να δικαιολογηθώ, οτι και καλά ήρθε ένας φίλος στο σπίτι έψαχνε κάτι νούμερα από την ατζέντα του πατέρα μου καλούσε για να κάνει πλάκα σε οτι αριθμό έβρισκε. Οτι να ναι πάντως ήμασταν εκείνα τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2018 στις 10:40 ΜΜ, ELTASSOS είπε

Να τους λες οτι πηραν λαθος διοτι εσυ δεν εχεις τηλεφωνο...οποτε αντιο συνενοηση. Σοβαρα τωρα ναι μπορει να σε υποχρεωσουν. Μεσω βοισιμουλεητορ το ναι που λες μεταφραζεται στο συστημα σα ΝΑΙ σε οποιδηποτε χρεωση. Απο εδω και περα να περιμενεις τακτικες τετοιες κλησεις ..με το που το σηκωνεις οτι και να πεις ειναι χρεωση 7 ευρω. Οποτε καλα ειπαν απο πανω μην σηκωνεις αριθμους που δεν ξερεις η αποκρυψη. Εξηγησε και στους αλλους στην οικογενεια αν ειστε πολλοι. Τηλεφωνουν και απιθανες ωρες να σε πιασουν στον υπνο να το σηκωσεις...πχ 3 το πρωι. Προσοχη.

Στην Ελλάδα δεν ισχύει (ούτε ίσχυε) αυτό που περιγράφεις παραπάνω και πριν "συμβουλέψουμε" ότι hoax διαβάζουμε από εδώ κι εκεί καλό είναι να βάζουμε το μυαλό μας να δουλεύει και να το ψάχνουμε παραπάνω. Πραγματικά, δεν γίνεται κάποιοι να είναι τόσο αφελείς..
(ενδεικτικό παράδειγμα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2018 στις 10:24 ΜΜ, billdanos είπε

Ενημερώνετε τον πάροχο σας πως δεν επιθυμείτε κλήσεις από απόκρυψη και οποίος σας καλέσει έτσι, ακούει ηχογραφημένο μήνυμα πως δεν επιθυμείτε κλήσεις με απόκρυψη και αν θέλει να σας καλέσει ...κανονικά. :) 

Αυτη η υπηρεσία  δίνεται δωρεάν ή  έχει επιπλέον χρέωση?

Επεξ/σία από STRS1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2018 στις 9:54 ΜΜ, alexakos89 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Δέχτηκα πριν λίγο ένα τηλεφώνημα στο κινητό με απόκρυψη. 

Άντρας ήταν και μου λέει. 

Γεια σου ,

Είμαι ένας γείτονας σου και δεν μπορώ να κοιμηθούν το βράδυ τα παιδιά λόγω ότι ο σκύλος σου γαυγιζει. Το ήξερες ότι 3 ηωρα ο σκύλος σου γαυγιζει ; Ο δικός μου του λέω ; 

Έχουμε μαζέψει υπογραφές στην γειτονιά και θα ήθελα να σε ενημερώσω. Πειραζει να το αφήσω στο γραμματοκιβώτιο σου ; Γιατί του λέω ; 

Εκτός αυτού το ξέρεις ότι ο σκύλος σου είναι πολύ άσχημος; Και γελάει.

δεν μου έδωσε καμία απάντηση. Ήταν σαν ηχογραφημένο μήνυμα και οι ερωτήσεις ήθελαν απάντηση με ναι και όχι. 

Το σήκωσα λέγοντας ναι όμως. 

Τι κάνω ;

Καλορίζικο το δάνειο και το καινούργιο σπίτι στην Ανδαλουσία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας

1) Μόλις δέχθηκα μια κλήση με  περίεργο νούμερο:  00390522611359 !!

Τι λέτε;

 

2) Όταν λέει η σελίδα αυτή "συνδρομές" εννοεί ότι πληρώνουμε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Μαρία. Από Ιταλία ηταν το τηλεφώνημα. Ξέρεις καποιους απο εκει; 

Αν όχι καλά έκανες και δεν απάντησες. 

Τώρα αν ηταν ο Μπραντ Πιτ που κάνει διακοπές εκεί,  ε λυπάμαι είσαι άτυχη.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Maria2020 είπε

Γεια σας

1) Μόλις δέχθηκα μια κλήση με  περίεργο νούμερο:  00390522611359 !!

Τι λέτε;

2) Όταν λέει η σελίδα αυτή "συνδρομές" εννοεί ότι πληρώνουμε κάτι;

Μολις δεχτεις παραξενη κληση κανεις account στο insomnia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maria2020 είπε

Γεια σας

1) Μόλις δέχθηκα μια κλήση με  περίεργο νούμερο:  00390522611359 !!

Τι λέτε;

2) Όταν λέει η σελίδα αυτή "συνδρομές" εννοεί ότι πληρώνουμε κάτι;

Μαρία στείλε μου πμ το τηλέφωνο σου να δω κάτι! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, l337 είπε

Από εδώ σε καλέσανε.

Δεν έχω σχέση με το καζίνο, άρα είναι ύποπτο το τηλεφώνημα. Ευχαριστώ.

1 ώρα πριν, mylo είπε

Μαρία στείλε μου πμ το τηλέφωνο σου να δω κάτι! 

Γεια σας! Δεν ξέρω τι είναι "πμ". Ούτε εσάς γνωρίζω, τι φόρουμ είστε. 

Σας ειδοποιώ πάντως ότι Δεν έχω σχέση με το καζίνο, άρα είναι ύποπτο το τηλεφώνημα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Γεια σου Μαρία. Από Ιταλία ηταν το τηλεφώνημα. Ξέρεις καποιους απο εκει; 

Αν όχι καλά έκανες και δεν απάντησες. 

Τώρα αν ηταν ο Μπραντ Πιτ που κάνει διακοπές εκεί,  ε λυπάμαι είσαι άτυχη.:P

Δεν έχω σχέση με το καζίνο, άρα είναι ύποπτο το τηλεφώνημα. Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maria2020 είπε

Δεν έχω σχέση με το καζίνο, άρα είναι ύποπτο το τηλεφώνημα. Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν είναι ύποπτο (που το πιθανότερο δεν είναι) αλλά είναι από κατασκευαστική εταιρία και όχι από καζίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...