Προς το περιεχόμενο

Ποια η γνώμη σας για τα νέα iphones;


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το iphone εδώ και πολύ καιρό, τώρα έχω μείνει στο 6s και σε κανά χρόνο ίσως πάρω καινούριο. Αλλά τα καινούρια iphones μου φάνηκαν απογοήτευση. Τιμές υπερβολικά ακριβές. Δεν μπορεί να κάνει το κινητό όσο το macbook air. Όσον αφορά τις δυνατότητες του κινητού και αυτές δεν μου φάνηκαν ότι είναι κάτι καινούριο, μάλλον κάτι σαν το Χ αλλά λίγο διαφορετικό. Βλέπω το galaxy s9 και ακούω τις φήμες για το s10 (με το s9 να μπορεί να βρεθεί σε αισθητά χαμηλότερη τιμή από τα σκρουντζομάγαζα) με δυνατότητες που είναι σε άλλα level. Γενικά θεωρώ ότι τα iphones από το Χ έχουν γίνει πανάκριβα και τεχνολογικά δεν είναι τόσο ουαου όσο ο ανταγωνισμός. Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπακατέλες δεν τα λες με τιποτα ΑΛΛΑ επειδή πληρώνεις ΚΑΙ ταμπελάκι, η τιμή ειναι στο θεο. Ομοίως και για τα ακριβά των αλλων εταιρειων (π.χ. sammy).

Αυτά τα κινητά (ολων των εταιρειών) εχουν συγκεκριμένο target group με συγκεκριμένες αναγκες και συγκεκριμένο βάθος τσέπης. Οι υπολοιποι που τα αγοράζουν, στη συντριπτική πλειοψηφία ειναι θύματα του marketing και πολλοί απο αυτους μεχρι να το ξοφλήσουν το εχουν καρτοκινητο και σου κανουν αναπαντητες να του πάρεις. Τραγική γυφτιά και ηλιθιότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Μπακατέλες δεν τα λες με τιποτα ΑΛΛΑ επειδή πληρώνεις ΚΑΙ ταμπελάκι, η τιμή ειναι στο θεο. Ομοίως και για τα ακριβά των αλλων εταιρειων (π.χ. sammy).

Αυτά τα κινητά (ολων των εταιρειών) εχουν συγκεκριμένο target group με συγκεκριμένες αναγκες και συγκεκριμένο βάθος τσέπης. Οι υπολοιποι που τα αγοράζουν, στη συντριπτική πλειοψηφία ειναι θύματα του marketing και πολλοί απο αυτους μεχρι να το ξοφλήσουν το εχουν καρτοκινητο και σου κανουν αναπαντητες να του πάρεις. Τραγική γυφτιά και ηλιθιότητα.

Και εγώ καρτοκινητό και iphone έχω αλλά πάντα έχω κάρτα :P   Γιατί όμως ξαφνικά τα ακρίβυναν τόσο τα κινητά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kolumvitis είπε

Και εγώ καρτοκινητό και iphone έχω αλλά πάντα έχω κάρτα :P   Γιατί όμως ξαφνικά τα ακρίβυναν τόσο τα κινητά τους;

Διότι έκριναν ότι ακόμη και με τέτοιες τιμές θα μπορούν να τα πουλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Διότι έκριναν ότι ακόμη και με τέτοιες τιμές θα μπορούν να τα πουλήσουν.

Έχει καταντήσει όμως λίγο κοροϊδία θα έλεγα. Και δεν ξέρω γιατί το iphone απλά δείχνει καλύτερο από τα άλλα (εμφανισιακά) ίσως αυτό να τραβάει πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Απλά η εταιρία έχει καταφέρει να χτίσει ισχυρό εμπορικά brand και το εκμεταλλεύεται άριστα, υπερτιμολογώντας τις συσκευές της. 

Έχω ξενερώσει γιατί ενώ μπορούσα να διαθέσω 600+ ευρώ τα 1000+ τα σκέφτομαι πολύ και νιώθω ότι δεν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, kolumvitis said:

Έχει καταντήσει όμως λίγο κοροϊδία θα έλεγα. Και δεν ξέρω γιατί το iphone απλά δείχνει καλύτερο από τα άλλα (εμφανισιακά) ίσως αυτό να τραβάει πολύ κόσμο.

Το θέμα της εμφάνισης, ως κριτήριο επιλογής smartphone, είναι το πιο υποτιμημένο κριτήριο απ' τους Insomniacs, λόγω φυσικά των παραπάνω, συνήθως, γνώσεων περί των ουσιαστικών τεχνικών χαρακτηριστικών. Όταν συζητούν για τους λόγους που πουλάει πολύ το "τάδε" μοντέλο, πλακώνονται για τις cpu και τις οθόνες και υποτιμούν το θέμα "εμφάνιση" και προσωπικό γούστο. Το θίγουν αλλά περιορίζονται στο "μηλαράκι" και όχι στην εμφάνιση γενικώς.
Πιστεύω ότι αν ξέραμε τις πραγματικές πωλήσεις που έγιναν με βασικό κριτήριο, βασικό ξαναλέω, την εμφάνιση, θα μας έπεφταν τα μαλλιά. Μπροστά στο σύνολο, είμαστε πολύ λίγοι (θα αυξανόμαστε με τον καιρό) αυτοί που βάζουμε άλλα κριτήρια πριν την εμφάνιση. Ίσως πάλι και για "μας" και για τη συντριπτική πλειοψηφία που δεν ξέρουν τι είναι RAM, η εμφάνιση να επηρεάζει περισσότερο απ' όσο νομίζουμε. Απ' τις ατελείωτες συζητήσεις περί αυτοκινήτων, που είναι και πολύ πιο δαπανηρή αγορά, έχω διαπιστώσει ότι αν δεν σ' αρέσει, όσα άλογα και να' χει... Γι' αυτό και οι εταιρείες, φροντίζουν το καλό design να μην χαραμίζεται στα φθηνά μοντέλα. Ξέρουν τι κάνουν.
Πίσω στα smartphone και ειδικά στο iPhone που ανέφερες, εκτός απ' το ίδιο το design, έπαιξε μεγάλο ρόλο στις πωλήσεις και η διαφορετικότητά του απ' τον ανταγωνισμό. Με τις edge to edge οθόνες, έχασε μεγάλο μέρος αυτού του πλεονεκτήματος, το οποίο φυσικά δεν θα μπορούσε να αποφύγει, και ένα "αντίμετρο" γι' αυτό ήταν η επιλογή τού notch έναντι ενός στενού bezel απ' άκρη σ' άκρη. Τα υπόλοιπα (αντίμετρα) είναι οι λεπτομέρειες του σχεδιασμού, που όμως είναι λιγότερο εμφανείς.
Αυτά απ' την πείρα μου (που δεν σημαίνει και πολλά, μπορεί να κάνω σε όλα λάθος) στη διαφήμιση και στο πώς και γιατί αγοράζει ο κόσμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kolumvitis είπε

Έχω ξενερώσει γιατί ενώ μπορούσα να διαθέσω 600+ ευρώ τα 1000+ τα σκέφτομαι πολύ και νιώθω ότι δεν αξίζει.

Είναι καλό αυτό, δείχνει ότι είσαι συνειδητοποιημένος καταναλωτής και δεν ψωνίζεις (αν και τα έχεις) άκριτα απλά και μόνο επειδή είναι της μόδας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το θέμα της εμφάνισης, ως κριτήριο επιλογής smartphone, είναι το πιο υποτιμημένο κριτήριο απ' τους Insomniacs, λόγω φυσικά των παραπάνω, συνήθως, γνώσεων περί των ουσιαστικών τεχνικών χαρακτηριστικών. Όταν συζητούν για τους λόγους που πουλάει πολύ το "τάδε" μοντέλο, πλακώνονται για τις cpu και τις οθόνες και υποτιμούν το θέμα "εμφάνιση" και προσωπικό γούστο. Το θίγουν αλλά περιορίζονται στο "μηλαράκι" και όχι στην εμφάνιση γενικώς.
Πιστεύω ότι αν ξέραμε τις πραγματικές πωλήσεις που έγιναν με βασικό κριτήριο, βασικό ξαναλέω, την εμφάνιση, θα μας έπεφταν τα μαλλιά. Μπροστά στο σύνολο, είμαστε πολύ λίγοι (θα αυξανόμαστε με τον καιρό) αυτοί που βάζουμε άλλα κριτήρια πριν την εμφάνιση. Ίσως πάλι και για "μας" και για τη συντριπτική πλειοψηφία που δεν ξέρουν τι είναι RAM, η εμφάνιση να επηρεάζει περισσότερο απ' όσο νομίζουμε. Απ' τις ατελείωτες συζητήσεις περί αυτοκινήτων, που είναι και πολύ πιο δαπανηρή αγορά, έχω διαπιστώσει ότι αν δεν σ' αρέσει, όσα άλογα και να' χει... Γι' αυτό και οι εταιρείες, φροντίζουν το καλό design να μην χαραμίζεται στα φθηνά μοντέλα. Ξέρουν τι κάνουν.
Πίσω στα smartphone και ειδικά στο iPhone που ανέφερες, εκτός απ' το ίδιο το design, έπαιξε μεγάλο ρόλο στις πωλήσεις και η διαφορετικότητά του απ' τον ανταγωνισμό. Με τις edge to edge οθόνες, έχασε μεγάλο μέρος αυτού του πλεονεκτήματος, το οποίο φυσικά δεν θα μπορούσε να αποφύγει, και ένα "αντίμετρο" γι' αυτό ήταν η επιλογή τού notch έναντι ενός στενού bezel απ' άκρη σ' άκρη. Τα υπόλοιπα (αντίμετρα) είναι οι λεπτομέρειες του σχεδιασμού, που όμως είναι λιγότερο εμφανείς.
Αυτά απ' την πείρα μου (που δεν σημαίνει και πολλά, μπορεί να κάνω σε όλα λάθος) στη διαφήμιση και στο πώς και γιατί αγοράζει ο κόσμος.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Ειδικά στο θέμα της εμφάνισης αν δεν αρέσει δύσκολα κάποιος να το θελήσει. Προσωπικά με νοιάζει πολύ η εμφάνιση γιατί είμαι απλός χρήστης. Τι θέλω από ένα κινητό; Να χαζεύω φβ, ινστα, να αντέχει η μπαταρία του, να στέλνω γενικά emails, φωτογραφίες και σημειώσεις. Με εφαρμογές δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα οπότε η RAM δεν με νοιάζει (το λέω με την έννοια ότι αν έχουν 1GB διαφορά στη RAM δε θα μου φανέι κάτι εμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον οι τιμές πήγαν στα ύψη ... οι μισθοί μειώνονται ... με συνέπεια όλο και πιο λίγα χέρια ( Ελληνικά ) να πιάνουν αυτά τα κινητά ...

και βέβαια το άλλο θέμα είναι ότι οι τιμές είναι οι πιο ακριβές στην Ευρώπη - με τους πιο χαμηλούς μισθούς συγκριτικά ..

530FC684-1BA6-4B51-A1AD-8B02CDA499E3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Apple πρωτοπορεί, ανεβάζει τις τιμές και πάλι βγαίνει πρώτη στις πωλήσεις. Ας δεχτούμε απλά ότι τα προιόντα της δεν είναι για το μέσο χρήστη, που θα θέλει να μπαίνει facebook και να βγάζει 100 φωτογραφίες και να τις ανεβάζει, με αυτές τις πραγματικά τρομακτικές τιμές που θέτουν. Αν θες iOS/OS πρέπει να τα στάξεις. Διαφορετικά υπάρχουν πάρα πολλές αξιόλογες και πολύ πιο οικονομικές προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διόρθωση, μέσο χρήστη εννοούσα τον μέσο καταναλωτή, δηλ. αυτόν που μπορεί να διαθέσει ένα ποσό 200-300 ευρώ.

προφανώς αυτοί που τα αγοράζουν, τα έχουν και τα δίνουν. είναι καθαρά θέμα επιλογής. Αν αξιζει ή όχι αυτό θα το κρίνει ο καθένας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...