Προς το περιεχόμενο

Η Apple καταργεί τα iPhone X, iPhone 6s και iPhone SE


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, makridis είπε

...Πέραν του άνωθεν, ΚΑΜΙΑ ουσιαστική διαφορά από τo Χ ή το Χs.

Ξεχνάς τον A12 που πολλοί "ξεχνάνε" εδώ μέσα ότι είναι το selling point των νέων κινητών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλέπω οτι π.χ. για το Iphone 6s 32 GB η τιμή πλέον στα σκρουτζομάγαζα και στον επίσημο μεταπώλητης είναι η ίδια (σήμερα στα 429€) φαντάζομαι ότι θα πέσει και αλλό απο εδώ και πέρα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, stafaf είπε

Ξεχνάς τον A12 που πολλοί "ξεχνάνε" εδώ μέσα ότι είναι το selling point των νέων κινητών.

Δεν τον ξεχνάω. Εν αντιθέσει τονίζω ότι η ΜΟΝΗ ουσιαστική διαφορά είναι η οθόνη. Όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια.

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το 2009 2010 εως σήμερα έχω αλλάξει 6 ή 7 5 ή 6 κινητά όλα android. Όλα mid και low range απο htc και samsung εως lenovo και xiaomi.

Ένας φίλος το 2009 2010 αγόρασε το 4s 4 με προσφορά από συμβόλαιο κινητής. To άλλαξε πριν ένα μήνα με το SE.

Ποιος απο τους 2 μας έδωσε περισσοτερα χρήματα????? 

 

Τελικά εάν απλά θες να κάνεις την δουλειά σου και δεν σε ενδιαφέρει να έχεις το πιο προσφατο "gadget" η apple συμφέρει και ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει. Και ορθά πράτει. 

Έχεις μια πιο ποιοτική κατασκευαστικά συσκευή και πολύ μεγαλύτερο support σε βάθος χρόνου και έυκολη στη χρήση ακομα και για 70χρόνους. Που μετράει.....

Και αν και προσωπικά δεν μου αρέσει η φιλοσοφία της εν λόγο εταιρείας οφείλω να τους βγάλω το καπέλο.

 

 

Επεξ/σία από Todoras
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Todoras είπε

Από το 2009 εως σήμερα έχω αλλάξει 6 ή 7 κινητά όλα android. Όλα mid και low range απο htc και samsung εως lenovo και xiaomi.

Ένας φίλος το 2009 αγόρασε το 4s με προσφορά από συμβόλαιο κινητής. To άλλαξε πριν ένα μήνα με το SE.

Ποιος απο τους 2 μας έδωσε περισσοτερα χρήματα????? 

Τελικά εάν απλά θες να κάνεις την δουλειά σου και δεν σε ενδιαφέρει να έχεις το πιο προσφατο "gadget" η apple συμφέρει και ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει. Και ορθά πράτει. 

Έχεις μια πιο ποιοτική κατασκευαστικά συσκευή και πολύ μεγαλύτερο support σε βάθος χρόνου και έυκολη στη χρήση ακομα και για 70χρόνους. Που μετράει.....

Και αν και προσωπικά δεν μου αρέσει η φιλοσοφία της εν λόγο εταιρείας οφείλω να τους βγάλω το καπέλο.

το 4s βγηκε το 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Todoras είπε

Ένας φίλος το 2009 αγόρασε το 4s με προσφορά από συμβόλαιο κινητής

Μήπως το 3gs είχε πάρει; Αυτό είχε κυκλοφορήσει το 2009.

fc8Kj4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Todoras είπε

Από το 2009 εως σήμερα έχω αλλάξει 6 ή 7 κινητά όλα android. Όλα mid και low range απο htc και samsung εως lenovo και xiaomi.

Ένας φίλος το 2009 αγόρασε το 4s με προσφορά από συμβόλαιο κινητής. To άλλαξε πριν ένα μήνα με το SE.

Ποιος απο τους 2 μας έδωσε περισσοτερα χρήματα????? 

Τελικά εάν απλά θες να κάνεις την δουλειά σου και δεν σε ενδιαφέρει να έχεις το πιο προσφατο "gadget" η apple συμφέρει και ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει. Και ορθά πράτει. 

Έχεις μια πιο ποιοτική κατασκευαστικά συσκευή και πολύ μεγαλύτερο support σε βάθος χρόνου και έυκολη στη χρήση ακομα και για 70χρόνους. Που μετράει.....

Και αν και προσωπικά δεν μου αρέσει η φιλοσοφία της εν λόγο εταιρείας οφείλω να τους βγάλω το καπέλο.

δηλαδη τι θες να μας αποδειξεις οτι ολα ειχαν προβλημα τα android ενω το 4s ηταν καλο? και εγω εχω απο το 2013 και κανω μια χαρα τη δουλεια μου μεχρι σημερα, τι σημαινει αυτο? αμα εσυ δεν ειχες τι να κανεις και αλλαζες κινητα επειδη τα βαριοσουν δε σου φταιει το android, επισης το 4s πηρε μεχρι 9.3.5 ΓΙΑ ΠΟΙΟ support μιλας? που εχει μεινει ποσα χρονια πισω και εχεις μια πατατα στο χερι που δε μπορεις να περασεις τπτ διαφορετικο σαν λειτουργικο? μην γραφουμε οτι μας κατεβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, dancer είπε

δηλαδη τι θες να μας αποδειξεις οτι ολα ειχαν προβλημα τα android ενω το 4s ηταν καλο? και εγω εχω απο το 2013 και κανω μια χαρα τη δουλεια μου μεχρι σημερα, τι σημαινει αυτο? αμα εσυ δεν ειχες τι να κανεις και αλλαζες κινητα επειδη τα βαριοσουν δε σου φταιει το android, επισης το 4s πηρε μεχρι 9.3.5 ΓΙΑ ΠΟΙΟ support μιλας? που εχει μεινει ποσα χρονια πισω και εχεις μια πατατα στο χερι που δε μπορεις να περασεις τπτ διαφορετικο σαν λειτουργικο? μην γραφουμε οτι μας κατεβει 

 

Δεν θέλω να αποδείξω τίποτα.

Εχω βγάλει ένα συμπέρασμα δικό μου από την δική μου εμπειρία και την δική μου αντίλληψη.

 

Και ναι ένα τηλέφωνο android των 150-200 ευρώ έχει χρόνο ζωής πολύ λιγότερο από το οποιο iphone κατί το οποίο είναι και απόλυτα λογικό.

 

Τουλάχιστον τα iphone φίλε έχουν ένα support 4-5 εκδόσεις.

 

Το τηλέφωνο που έχεις απο το 13 σε πια έκδοση android το αγόρασες και πού είναι τώρα??

 

14 ώρες πριν, Choulio είπε

το 4s βγηκε το 2011

 

11 ώρες πριν, micos000 είπε

Μήπως το 3gs είχε πάρει; Αυτό είχε κυκλοφορήσει το 2009.

fc8Kj4.jpg

 

2010 το 4 σκέτο

και εγώ απο το 2010 5 η 6

Διόρθωσα και το post.

 

Το νόημα βέβαια παράμενει ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η δικη μου εμπειρια εχει δειξει οτι ενα σωστα επιλεγμενο κ στημενο τηλεφωνο android 150-200€ θα κρατησει οσο ενα iphone κ θα τρεχει τις ιδιες εφαρμογες

σε σχεση το iphone 4πλασιας κ βαλε αξιας θα υστερει σε ολα αλλα οχι τοσο που να ειναι απαραδεκτο κ σιγουρα πολυ πολυ λιγοτερο σε σχεση με την διαφορα τιμης τους

αντιθετα ενα ισης τιμης android δεν μπορει να δικαιολογησει με τπτ την τιμη του ακομα κ αν εχει καλυτερη οθονη ,φωτογραφικη κλπ γιατι υστερει δραματικα σε μεταπωληση κ ευκολια χρησης

 

ps το παραμυθι με τις αναβαθμισεις καπου πρεπει να σταματησει

ναι οκ το iphone θα παιρνει αναβαμισεις μεχρι οι αναβαθμισεις να το σκοτωσουν κ αν ο κατοχος επιλεξει να το σταματησει σε καποια εκδοση πολυ απλα δεν θα μπορει να τρεχει πολλα apps που απαιτουν νεωτερες εκδοσεις ios

αντιθετα στο android ακομα κ αν μεινεις αρκετα πισω σε εκδοση android μπορεις να τρεχεις ολες τις εφαρμογες κ οι αναβαθμισεις εχουν νοημα μονο αν κανεις online αγορες κ χρειαζεσαι τις ενημερωσεις ασφαλειας

 

Επεξ/σία από what_if
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα iPhone 4 & 4S είναι τα κινητά τα οποία μετά την αναβάθμιση στο τελευταίο iOS (δεν θυμάμαι ποιο)  έγιναν μπρίκια, χωρίς φυσικα δυνατότητα να γυρίσεις στην παλιά έκδοση.

Κι εγώ τότε έβγαλα τα συμπεράσματα μου καθώς είχα το 4S. Φυσικά δεν ήταν  η μοναδική φορά που έπραξε κάτι τέτοιο, μετά ήρθε το slow down λόγω μπαταρίας... Να μου πεις εδώ το παραδέχθηκε η εταιρεία κι εσύ λες για συμπεράσματα, τη δικιά μου γνώμη θα λάβεις υπόψιν;

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, what_if είπε

η δικη μου εμπειρια εχει δειξει οτι ενα σωστα επιλεγμενο κ στημενο τηλεφωνο android 150-200€ θα κρατησει οσο ενα iphone κ θα τρεχει τις ιδιες εφαρμογες

σε σχεση το iphone 4πλασιας κ βαλε αξιας θα υστερει σε ολα αλλα οχι τοσο που να ειναι απαραδεκτο κ σιγουρα πολυ πολυ λιγοτερο σε σχεση με την διαφορα τιμης τους

αντιθετα ενα ισης τιμης android δεν μπορει να δικαιολογησει με τπτ την τιμη του ακομα κ αν εχει καλυτερη οθονη ,φωτογραφικη κλπ γιατι υστερει δραματικα σε μεταπωληση κ ευκολια χρησης

Πολύ σωστά τα λες. στο 100%. σε όλα.

Απλά δεν έχουν όλοι την γνώση και τον χρόνο για να στήσουν το τηλέφωνο.

Ο άλλος που περνει τον μηλο κερδίζει στα εξής: Δεν χρειάζεται να επιλέξει αναμεσα σε 1000δες συσκευες. Δεν χρειάζεται να στήσει. Εκεί δυστηχως ο μήλος κερδίζει για το χρήστη (που έχει να τα σκασει) που θέλει απλά ένα τηλέφωνο Out of the Box ετοιμο να κάνει την δουλειά.

Κατοχος samsung J3 (2016)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Rzarector είπε

Το premium για μένα σημαίνει κάτι που μπορούν να έχουν λίγοι, άρα είναι καθαρά θέμα τιμής όχι χαρακτηριστικών. Όσο λιγότεροι, τόσο ακριβότερο, και όσο ακριβότερο τόσο λιγότεροι. Όσο πιο ακριβό λοιπόν, τόσο πιο premium. 

Το premium της Apple μου θυμίζει κάτι σαν το παρακάτω 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dapi.iamrichplus.iamrichplus

 

Premium εφαρμογή λόγω τιμής και μόνο. Υπάρχουν κεραμικά πραγματικά premium κινητά στη μισή τιμή. Αύριο πουλαω 1 πέτρα 5000 ευρώ. Είναι premium? Προφανως και όχι όπως δεν είναι και τα iPhone που κοστίζουν 250 ευρώ πραγματικά άσχετα του πόσο πουλιούνται. 

20 ώρες πριν, stafaf είπε

Ξεχνάς τον A12 που πολλοί "ξεχνάνε" εδώ μέσα ότι είναι το selling point των νέων κινητών.

Ο Α12 είναι 10% καλύτερος του A11 σε καμια περίπτωση δεν είναι selling point. Το Xr έχει άθλια ips οθόνη 800p αναλυσης που είχαμε το 2012. Αν το βρείτε 200 250 ευρώ οκ πάρτε το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Arkin said:

 

Ο Α12 είναι 10% καλύτερος του A11 σε καμια περίπτωση δεν είναι selling point. Το Xr έχει άθλια ips οθόνη 800p αναλυσης που είχαμε το 2012. Αν το βρείτε 200 250 ευρώ οκ πάρτε το. 

"Within a week of its launch, today the iPhone Xs is the subject of an Antutu score. Apple’s 2017 iPhone X performs quite well in the benchmark app. The smartphone scores between 210,000-and 230,000 points. This score range is laughable when we consider today’s results for the iPhone Xs.

The smartphone scores 363,525 points in Antutu and matches Apple’s claims for improvements. At its launch event last week the company claimed up to 50% performance increase for the A12’s GPU. This gain reflected in today’s Antutu run, as the Apple A12 scores 150,931 points in graphics.

The score marks for a one-third increase over the A11. They also beat current 10nm processors from Android. The Samsung Galaxy S9+ with Qualcomm’s Snapdragon 845 scores around 260,000 points. Antutu is not a good indicator of daily performance as users who’ve experienced the S9+’s overheating will attest. But it is a good measure of overall performance, and Apple’s made a big jump in the department this year."

https://wccftech.com/apple-iphone-xs-a12-antutu/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billdanos είπε

"Within a week of its launch, today the iPhone Xs is the subject of an Antutu score. Apple’s 2017 iPhone X performs quite well in the benchmark app. The smartphone scores between 210,000-and 230,000 points. This score range is laughable when we consider today’s results for the iPhone Xs.

The smartphone scores 363,525 points in Antutu and matches Apple’s claims for improvements. At its launch event last week the company claimed up to 50% performance increase for the A12’s GPU. This gain reflected in today’s Antutu run, as the Apple A12 scores 150,931 points in graphics.

The score marks for a one-third increase over the A11. They also beat current 10nm processors from Android. The Samsung Galaxy S9+ with Qualcomm’s Snapdragon 845 scores around 260,000 points. Antutu is not a good indicator of daily performance as users who’ve experienced the S9+’s overheating will attest. But it is a good measure of overall performance, and Apple’s made a big jump in the department this year."

https://wccftech.com/apple-iphone-xs-a12-antutu/

Μίλησα μόνο για cpu. Στο geek bench οι διαφορές είναι μηδαμινές. Στο antutu αποφάσισε να βάλει GPU της προκοπής εξου και το νούμερο. Για gamers δηλαδή είναι πολύ καλύτερος. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...