Προς το περιεχόμενο

Ανέβασμα θερμοκρασίας ενώ όλα είναι εντάξει


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλικάρια τα φώτα σας πριν κάνω την κίνηση να το πάω σε μάστορα. Εχω ένα πολύ μικρό χάσιμο νερού από το ψυγείο εδώ και κάποιο μικρό χρονικό διάστημα και είχα την ιδέα σήμερα να του ρίξω αυτό το γρέζι (αλεποουρά λέγεται) που πάει και βουλώνει διατρήσεις σε ψυγείο και σωληνάκια κυκλοφορίας μαζί με τα υπόλοιπα υγρά του ψυγείου και παγουριού και στο δρόμο στην πορεία μου ανέβασε κάπως τη θερμοκρασία, δεν έδωσα σημασία γιατί καθώς πήγαινα ξανακατέβηκε στα φυσιολογικά όρια και με το που πιάνω πόλη και σταματάω στο πρώτο φανάρι άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασίες σχεδόν ως τα κόκκινα. 

Με έπιασε κρύος ιδρώτας και σταμάτησα άρον άρον σε περίπτερο και πήρα νερά και άρχισα να το λούζω το ψυγείο χωρίς να σβήσω τον κινητήρα τόσο καυτός μην φάει κάνα κόλλημα και λίγο λίγο νερό η θερμοκρασία έφτασε σχεδόν στα φυσιολογικά και πάλι. Επειτα έσβησα κινητήρα και άνοιξα το καπάκι του ψυγείου πετάζοντας ότι νερό είχε και φυσικά φουλ στον ατμό. Παρατήρησα ότι την ώρα που καιγόταν ότι το καπάκι από το παγούρι του ψυγείου έχανε νερό αβέρτα κουβέρτα από την πίεση. Μετά άρχισα να το γεμίζω νεράκι μέχρι να γεμίσει πλήρως και πάλι το ψυγείο και το παγούρι, το άναψα και φαινομενικά όλα καλά και έφτασα στον προορισμό μου λίγα χιλιόμετρα παρακάτω χωρίς να υπάρξει αύξηση θερμοκρασίας. 

Βεντιλατέρ δουλεύουν κανονικά, τα υγρά του ήταν κανονικά ενώ δεν δείχνει να έχει κάποια μεγάλη διαρροή κάπου για να δικαιολογεί την αύξηση θερμοκρασίας. Θα μπορούσε να ήταν κάνα χαζό του στυλ να είχε μέσα τίποτα αέρα το ψυγείο όταν το συμπλήρωσα με το υγρό + την αλεποουρά; Θα μπορούσε να έχει κάνα ηλεκτρολογικό θέμα με τον θερμοστάτη; Ισως κάτι με κάνα βούλωμα κάπου και δεν περνάει σωστά το νερό; 

Γενικά μπορώ να κοιτάξω κάτι μόνος μου πρώτα πριν κάνω την επίσκεψη στον μάστορα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές τις φώκιες γρεζια αλεπούδες ποτέ θα σταματήσει κ κόσμος να τις χρησιμοποιεί; Δεν είμαστε πια στο 1960. Το πιο πιθανό οπωσ Το περιγράφεις είναι να έκανες ζημιά με αυτό το πράγμα το οποίο δε θα έπρεπε κανονικά ούτε να πωλείται εν έτη 2018...... όπως είσαι πας μάστορα και να ελπίζεις να μην σου έχει φράξει τίποτα στον κορμό αυτό που έριξες...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πλύνεις το σύστημα αμέσως. Ο πατέρας μου πήγε και το έκανε . Αμέσως άδειασα το κύκλωμα.

Πήγα αγόρασα ενα ψυγείο εμπορίου + θερμοστάτη + αντλία νερού+ τάπα ψυγειου και το αμάξι δουλεύει μια χαρά

Βγάλε το λαστιχάκι απο την τάπα ψυγείου , πέφτει η πίεση του κυκλωματος, εκτός εάν έχει αρπάξει φλάντζα κεφαλής.

Το καλό θα ήταν να είχε υποθερμία δηλαδή να έπεφτε η θερμοκρασία. Τότε θα ηταν θερμοστατης

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Αυτές τις φώκιες γρεζια αλεπούδες ποτέ θα σταματήσει κ κόσμος να τις χρησιμοποιεί;

Δεν δουλεύουν αυτά δηλαδή; Υπόψη ότι το αμάξι μου δεν είναι κάνα καινούργιο, ένα corolla του 98΄ είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Δεν δουλεύουν αυτά δηλαδή; Υπόψη ότι το αμάξι μου δεν είναι κάνα καινούργιο, ένα corolla του 98΄ είναι. 

Πιο πολύ ζημιά παρά δουλειά κάνουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιούνται, εκτός από πολύ έκτακτη ανάγκη.

 

29 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πιο πολύ ζημιά παρά δουλειά κάνουν.....

Μάλιστα...άρα παίζει να έγινε μαλακία. Ελπίζω να μην έκανα καμιά χοντράδα και μου βγει κάτι παραπάνω από ξινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Δεν δουλεύουν αυτά δηλαδή; Υπόψη ότι το αμάξι μου δεν είναι κάνα καινούργιο, ένα corolla του 98΄ είναι. 

Καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείς τέτοια, εκτός βέβαια και αν το αμάξι είναι για πέταμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...