Προς το περιεχόμενο

Εργαλείο «one-click» overclocking θα διαθέσει η Nvidia για τις κάρτες γραφικών της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουμπάκι και μ.......ιες.Αν δεν κάψεις 2-3 κάρτες δεν το ευχαριστιεσαι

Ας μας τις δίνουν έτοιμες,υπερχονισμενες να τελειώνουμε

Να έχει 3-4 modes να επιλέγουμε ανάλογα με τη χρηση

Να χούμε και εγγύηση.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

20 λεπτά πριν, tsf είπε

Τουλάχιστον έτσι δεν θα χάνεται και η εγγύηση

φίλε μου άμα καει δεν κάθονται να ψάξουν αν έκανες oc στο αλλάζουν ότι και να ναι , έχω αλλάξει επεξεργαστή core2quad , μητρικές και ότι θες με εγγύηση και δεν μου είπαν κιχ.

πάντως το msi afterburner με έχει βολέψει χρόνια τώρα όχι για overclocking τόσο αλλά για έλεγχο ανεμιστήρα με προφιλ και monitoring θερμοκρασιών κλπ ειδικά με τις τοστιέρες που είχε παλια η nvidia και έχω ακόμη την gtx470.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχε μια συνεντευξη Η Nvidia στον Steve του GamersNexus και μιλησαν για αυτο το feature. Ειπαν και επιβεβαιωσε ο Steve οτι ερχεται παρα πολυ κοντα στα αποτελεσματα του manual OC. Γιατι κανει test σε 5 διαφορετικα states με αναλογο load, βρισκει voltages και Frequencies για αυτα τα 5 και μετα δημιουργει την καμπύλη Freq/volt.

Και ειπαν οτι ειναι αρκετα aggressive με τη ζωη της καρτας να μιώνετε μεχρι και στα 3 χρονια, σε όποιον ανοιξει τελείως το power target.

Επεξ/σία από Lied
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Silverage είπε

Απο το να κάθεσε να παιδεύεσαι με τις ώρες, καλύτερα.

να προτεινω κατι μπακαλιστικο?

δωσε ρευμα μεχρι το ασφαλες οριο, δωσε 200mhz core δοκιμασε ενα παιχνιδι. αν κρασαρει ή εχει artifacts κοψε 50. αν τα ιδια κοψε αλλα 50. λογικα θα παιζει (εκτος αν εισαι γκαντεμης), αρα ανεβαζεις 30 (ή κατεβαζεις 50) κλπ. 

ξεκινα να κατεβαζεις ρευμα (μεγαλα βηματα) και οπου χαλασει το πραμα ανεβαζε με μικροτερα βηματα

αφου τελειωσεις με τα ρευματα δοκιμασε τη μνημη, αμα δε παιρνει 200 πανω μην ασχοληθεις καν διοτι δεν αξιζει το κοπο, ή εστω δοκιμασε στα 100 να σου φυγει το ντερτι

σε μιση ωρα το πολυ εισαι κομπλε. αμα στο μελλον σ κανει θεμα κατεβασε 100 mem αν εχεις πανω απ το στοκ, αλλιως 20 core μεχρι να ναι παλι σταθερο

ειναι πολυ μπακαλιστικο αλλα παντα ετσι κανω oc (και cpu αλλα με αλλες τιμες προφανως συν οτι κανεις ενα γρηγορο στρες τεστ αντι για παιχνιδι) και εχει τα ιδια αποτελεσματα (σιγα μη δεις διαφορα για 10 ή 20 mhz) και ειναι και πιο γρηγορο

το κακο ειναι οτι δεν εχεις για καποιο καιρο σταθερο συστημα. μου χει τυχει να κρασαρει μετα απο ενα μηνα ενω μεχρι τοτε δεν ειχε κανενα θεμα. εκοψα 100mhz στη cpu και 5 χρονια τωρα δεν εχει κανει κιχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsf είπε

Τουλάχιστον έτσι δεν θα χάνεται και η εγγύηση

Ποιος στο ειπε? Το οτι το προσφερει η NVIDIA δεν σημαινει οτι δεν θα εχει ενα EULA οτι χανεις την εγγυηση με το να το χρησιμοποιεις και οτι δεν εγγυουνται τιποτα με αυτο το software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ποιος στο ειπε? Το οτι το προσφερει η NVIDIA δεν σημαινει οτι δεν θα εχει ενα EULA οτι χανεις την εγγυηση με το να το χρησιμοποιεις και οτι δεν εγγυουνται τιποτα με αυτο το software.

Ε? Και τι θα λέει η EULA? Το δίνουμε αλλά δεν ξέρουμε αν και πως δουλεύει? 

pppgginppoluoo000.thumbnail.jpg

Επεξ/σία από jp77s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Over clocking με ΣΥΡΙΖΑ; Πέρα απο την πλάκα, πολύ θετικό το βρίσκω, όλοι οι consumers θα μπορούν να πάρουν έξτρα απόδοση out of the box χωρίς κόπο.

Ελπίζω να ακολουθήσει και η AMD.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να σου δίνουν αυτοκίνητο με κόφτη στα 120χλμ/Ω αλλά πατώντας ένα κουμπί κατω από το κάθισμα φτάνει και τα 180χλμ/ω.

:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, opera είπε

Σα να σου δίνουν αυτοκίνητο με κόφτη στα 120χλμ/Ω αλλά πατώντας ένα κουμπί κατω από το κάθισμα φτάνει και τα 180χλμ/ω.

:blink:

Οχι απαραίτητα. Ειναι σα να βαζεις τουρμπο στο αυτοκινητο χωρις να πληρώσεις. Περνεις επιπλεον ταχυτητα, αλλα και καταναλωση, και φθορες και πιθανοτητα αστάθειας. Πολλοι το κάνουν, λιγοι θα αγόραζαν το αυτοκινητο αν ηταν ειχε αυτα τα θεματα απο το εργοστασιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχ που είναι οι εποχές που κλοκαριζα pentium slot A με jumber...το θυμάμαι σαν χθες είχα 2 κομμάτια το ένα το έκαψα....λολ και το άλλο το χρονισα από 266 MHz στα 500mhz τότε σπούδαζα πάνω στο αντικείμενο και θυμάμαι με τον καθηγητή μου κάναμε συζητήσεις περί OC όταν οι άλλοι συμφοιτητές μου μας κοιτουσαν σαν εξωγήινους σε φάση μα τι λέμε;;;Εννοείται πέρασα ε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...