Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο στο 1000€;;


vgiozo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τον Οκτώβρη θα χρειαστώ αμάξι καθώς μετακομίζω και θα πρέπει, λόγω δουλειάς να κάνω γύρω στα 30-35χλμ (πήγαινε-έλα) από χωριό όπου έχουμε σπίτι στη πόλη.

Μια λύση θα ήταν να στερηθούν το οικογενειακό οι γονείς, μια άλλη να αγοραστεί ένα πολύ φθηνό μεταχειρισμένο μικρό/μικρομεσαίο στο χιλιάρικο το πολύ, να κάνω τη δουλειά μου...εναλλακτικά θα πρέπει να νοικιασω μέσα στη πόλη, που θα μου τρώει τουλάχιστον τα 3-4/5 του μισθού (495€ ΟΑΕΔ, 8μηνο) και στο τέλος δεν θα μείνει και τίποτα...

...με το μεταχειρισμένο, είναι σαν να βάζω 100€+ ευρώ στην άκρη κάθε μήνα και να υπολογίζω το μέγιστο 100-130€ βενζίνη για μετακινήσεις, και πάλι φθηνότερα βγαίνει (στο χωριό δεν θα πληρώνω εγώ ρεύμα κοκ).

Δεν ξέρω αν ζητάω πολλά αλλά δεν θα ήθελα να χρειαστεί να του ρίξω μετά άλλα τόσα όσο το λειτουργώ, δεν υπάρχουν εξάλλου...κάτι να με πηγαινοφέρνει αξιόπιστα κι όσο πιο οικονομικά γίνεται

...από εξοπλισμό μόνο κλιματισμό θέλω να λειτουργεί καλά, για τις ζέστες...επίσης κοιτάω μέχρι τα 1200κυβικά λόγω φορολογίας.

...από οδηγική συμπεριφορά μπορεί να μου ταιριάζουν περισσότερο τα παλιότερα, γιατί μαθημένος σε Opel Vectra '95, με δυσκολία υποφέρω αμάξια που χαϊδεύεις το πετάλ και πατάνε κομμάτια φρένο πχ, αν και αυτό μάλλον συνηθίζεται...

Σε αυτή τιμή βρίσκω κυρίως αμάξια 1996-2000 (το πολύ), κυρίως του 96-98.

  • Fiat Punto / Brava
  • Renault Clio,
  • Citroen Saxo
  • Peugeot 106
  • Lancia Ypsilon
  • Daewoo Lanos

Χιλιόμετρα όλα έχουν πολλά από 170Κ μέχρι 250Κ...

 

- Ποια μάρκα/μοντέλο σε αυτή τη κατηγορία και σε αυτή την ηλικία κρίνετε εν γένει πιο αξιόπιστο;
- Τί να κοιτάω / τί να απορρίπτω από την όψη ακόμη, κι αναλόγως ίσως του μοντέλου (αν καποιοι ξέρουν τί ζημιές έβγαζαν αυτά τα αμάξια) τί να ρωτάω/προσέξω στο σερβις;

Κάθε άποψη καλοδεχούμενη

(με 3000+ παίρνει κανείς καλό μεταχειρισμένο, όχι αστεία πχ Honda Jazz, Mazda 2...και το σκέφτομαι αν αξίζει να πάρω κάτι τέτοιο εν τέλει - δλδ να χρησιμοποιήσω τώρα το οικογενειακό και μετά αν τρώγομαι κι έχω κάτι στην άκρη, να δωσω κοντα στο 3000€...εξαρτάται βέβαια, γιατί και το οικογενειακό μας του 95 Opel Vectra είναι, και πέρα από την ταλαιπωρημένη εμφάνιση, θέλει απελπισμένα βάψιμο, δεν θα σκεφτόμουν να το αλλάξουμε όσο κρατιέται και μηχανικά/οδηγικά είναι μια χαρά)

 

Κάτι γνωστοί, φίλοι-φίλων, που τείνουν προς την κομπίνα απ'ότι κατάλαβα, προτείνουν αυτοκίνητο από Βουλγαρία, με βουλγάρικες πινακίδες κτλ...δεν ξέρω καθόλου διαδικαστικά και κινδύνους, ξέρω μόνο πως ένας τους οδηγεί μια BMW της πένας που αγόρασε γύρω στα 5.000€

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για μηχανάκι - μηχανή τύπου scooter δεν εεε ;;

Punto 2002 με 350,000χλμ το έδωσα κάτω από το ταβάνι σου αλλά ήθελε ψιλομαζεματάκια + το ακριβότερο ...το τιμόνι (city) που κόστιζε ~200€, αν και καμια 5ετια το είχα μηχανικό και με ενοχλούσε μόνο στο παρκάρισμα , φθηνά ανταλλακτικά ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν μου πάει καθόλου το μηχανάκι...αφενός όπως οδηγούν στη Κρήτη δεν νιώθω ασφαλής σε μηχανή, αφετέρου πού να κάνω 30 χιλιόμετρα σε επαρχιακό δρόμο με βροχή/κρύο;

Όχι αποκλειστικά για αμάξι ψάχνω.

Λες ότι το Fiat Punto είναι καλή περίπτωση λογω φθηνών ανταλλακτικών;

Από ζημιές στη καθημερινή χρήση πώς τα πήγαινε, πχ πριν το δώσεις, μέσα σε ένα χρόνο τί πλήρωνες για θέματα που έχρηζαν αντιμετώπισης;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρήματα που λες ,τριγύρω στο χιλιάρικο, δεν έχει τόσο πολύ σημασία ποια μάρκα/μοντέλο θεωρείται αξιόπιστο για να επιλέξεις,  όσο το όποιο αυτοκίνητο αυτό καθεαυτό σε τι κατάσταση βρίσκεται...

Στα χρήματα αυτά όλα όλο και κάτι θα χρειάζονται...  Σημασία έχει να είναι όσο το δυνατόν αρτιότερα από μηχανικής απόψεως και ατρακάριστα , δύσκολο να βρεις σε αυτά τα χρήματα οχήματα χωρίς γρατζουνιές λακουβίτσες  και ξεθωριασμένα χρώματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vgiozo είπε

 

Λες ότι το Fiat Punto είναι καλή περίπτωση λογω φθηνών ανταλλακτικών;

Από ζημιές στη καθημερινή χρήση πώς τα πήγαινε, πχ πριν το δώσεις, μέσα σε ένα χρόνο τί πλήρωνες για θέματα που έχρηζαν αντιμετώπισης;

Αν είσαι Κρήτη άστο τότε το μηχανάκι 

1 χρόνος δικός μου θα είναι 5 δικοί σου (150 με 30χλμ/ημέρα) 

Στα 10 χρόνια και 300.000χλμ άλλαξα 2 αντλίες βενζίνης  , 2 σετ συμπλέκτη δίσκο-πλατό, 3 σετ μπουζοκαλωδια, 4 σετ ιμάντα χρονισμού - αντλίας νερού

Τα υπόλοιπα φίλτρα - λάδια είναι γνωστά...      /10. 000χλμ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια σελίδα στο fb με τίτλο Αυτοκίνητα έως 999 ευρώ. Απο ότι χάζευω μπορείς να βρείς αυτοκίνητο-εργαλείο που ψάχνεις.

 

https://www.facebook.com/groups/car500/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα δωσεις ~1000 συν κανα μικρο σερβις η αν θελει ΚΤΕΟ τωρα συντομα συν τελη κυκλοφοριας σε 3μηνες συν τις βενζίνες σου συν αν χρειαστείς κατι άλλο...Μηπως τελικα οντως συμφερει με κατω από 200 ευρο να νοικιάσεις ένα μικρο σπιτακι συν τα εξοδα σου...? Το αμαξι μια ζημια να σου βγαλει σε πεταξε εξω...Εκτος αν το θες να σου μεινει και μετα σαν 2ο/3ο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα δωσεις ~1000 συν κανα μικρο σερβις η αν θελει ΚΤΕΟ τωρα συντομα συν τελη κυκλοφοριας σε 3μηνες συν τις βενζίνες σου συν αν χρειαστείς κατι άλλο...Μηπως τελικα οντως συμφερει με κατω από 200 ευρο να νοικιάσεις ένα μικρο σπιτακι συν τα εξοδα σου...? Το αμαξι μια ζημια να σου βγαλει σε πεταξε εξω...Εκτος αν το θες να σου μεινει και μετα σαν 2ο/3ο...

Νοίκι δύσκολα θα βρεις κάτω από 250€, βάλε και το ηλεκτρικό, τηλέφωνο/ιντερνετ κτλ...τα 3/5 ή παραπάνω του μισθού θα φύγουν να πάνε στις τσέπες κάποιου άλλου χωρίς να μείνει κάτι...

...ενώ δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι θα βρω σπίτι κοντά που δουλεύω, ώστε να μην έχω να περπατώ κανά 20-25λεπτο για τη δουλειά...

Με το αμάξι, μου μένει και κάτι να χρησιμοποιώ για τις διαδρομές, εκδρομές κοκ...και θα στοιχίζει πρακτικά λιγότερο...

1 ώρα πριν, zeys13 είπε

Υπάρχει μια σελίδα στο fb με τίτλο Αυτοκίνητα έως 999 ευρώ. Απο ότι χάζευω μπορείς να βρείς αυτοκίνητο-εργαλείο που ψάχνεις.

https://www.facebook.com/groups/car500/

Ψάχνω στο car.gr κυρίως και ρωτάω δεξιά-αριστερά..

Το ερώτημά μου δεν είναι πού να ψάξω, αλλά από αυτά που βρίσκω ποιο θα προτείνατε και αν ξέρετε συγκεκριμένα για κάποιο τί ζημιές βγάζει, να έχω στο νου μου να ρωτήσω τον πωλητή ή να το προσέξω στο σερβις.

Σαφως εξαρτάται κι από το συγκεκριμένο αμάξι και τη συντήρησή του, αλλά ενδεικτικά.

Αναφορά σε κείμενο

Σε αυτή τιμή βρίσκω κυρίως αμάξια 1996-2000 (το πολύ), κυρίως του 96-98.

  • Fiat Punto / Brava
  • Renault Clio,
  • Citroen Saxo
  • Peugeot 106
  • Lancia Ypsilon
  • Daewoo Lanos

Χιλιόμετρα όλα έχουν πολλά από 170Κ μέχρι 250Κ...

- Ποια μάρκα/μοντέλο σε αυτή τη κατηγορία και σε αυτή την ηλικία κρίνετε εν γένει πιο αξιόπιστο;
- Τί να κοιτάω / τί να απορρίπτω από την όψη ακόμη, κι αναλόγως ίσως του μοντέλου (αν καποιοι ξέρουν τί ζημιές έβγαζαν αυτά τα αμάξια) τί να ρωτάω/προσέξω στο σερβις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρίσκεις παω πασο...

Για τα αμαξια που αναφέρεις τα Punto/brava/saxo/106 θα τα απεφευγα γιατι δεν ξερεις τι χρηση τους καναν...Είναι αμαξια όλα αυτά που τα πειράζανε κτλπ...

Daewoo Lanos μου κανει το πιο αξιπιστο!
Δεν παιζει κανα Atos σε αυτή την τιμη ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,ρεαλιστικα μιλωντας,το αυτοκινητο που θα παρεις 1.000 ευρω μπορει να στοιχισει ευκολα σε ενα χρονο τα διπλα σε βλαβες,σερβις,ασφαλεια και με τα λεφτα που παιρνεις δεν ξερω αν θα εχει νοημα.Να μην μιλησω καν για τρακαρισμα που ολοι το ξεχναμε και θεωρουμε δεδομενο οτι δεν θα συμβει.

Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος μετακινησης,να μοιραζεσαι ενα ταξι,ενα λεωφορειο ,κατι δηλαδη που δεν θα σε επιβαρυνει με κοστος διατηρησης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αν δεν βρίσκεις παω πασο...

Για τα αμαξια που αναφέρεις τα Punto/brava/saxo/106 θα τα απεφευγα γιατι δεν ξερεις τι χρηση τους καναν...Είναι αμαξια όλα αυτά που τα πειράζανε κτλπ...

Daewoo Lanos μου κανει το πιο αξιπιστο!
Δεν παιζει κανα Atos σε αυτή την τιμη ε?

Όντως, πολλά έχω απορρίψει βλέποντας μόνο φτιαγμένη εξάτμιση κτλ...όλα αυτά τα μικρά ελαφριά και νευρικά έχουν αυτόν τον κίνδυνο...αλλά πολλοί τα προτιμούν και για τη τιμή τους βέβαια.

Ένα μονο Daewoo Lanos βρήκα...

...και το Renault Clio το πειράζουν, αλλά το θεωρείς πιο αξιόπιστο από τα υπόλοιπα (με εξαίρεση το Daewoo) ;;

31 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Κοιτα,ρεαλιστικα μιλωντας,το αυτοκινητο που θα παρεις 1.000 ευρω μπορει να στοιχισει ευκολα σε ενα χρονο τα διπλα σε βλαβες,σερβις,ασφαλεια και με τα λεφτα που παιρνεις δεν ξερω αν θα εχει νοημα.Να μην μιλησω καν για τρακαρισμα που ολοι το ξεχναμε και θεωρουμε δεδομενο οτι δεν θα συμβει.

Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος μετακινησης,να μοιραζεσαι ενα ταξι,ενα λεωφορειο ,κατι δηλαδη που δεν θα σε επιβαρυνει με κοστος διατηρησης;

Καταρχάς, όπως έγραψα, παίζει το οικογενειακό αυτοκίνητο (που όμως θα πρεπει να το στερήσω από τους γονείς), που όμως κι αυτό είναι του '95,  Opel Vectra 1600άρη και καίει τα κέρατά του...

...όμως βλάβες/ζημιές δεν βγάζει παρότι δεν είναι προσεγμένο...γι αυτό είμαι σχετι΄κα αισιόδοξος ως προς το θέμα, αν επιλεγεί προσεκτικά τουλάχιστον το αμάξι...έπειτα, πολλοί που πουλάνε αμάξι παραδίδουν και βιβλίο σέρβις κι αναφέρουν ό,τι αλλάξανε και συνήθως είναι πρόσφατο (για να βγει στη πώληση δλδ)

Όσον αφορά την ασφάλεια, δεν ρώτησα ο ίδιος, αλλά συγγενικό μου πρόσωπο λέει μπορείς να βρεις φθηνά ειδικά επαρχία, να στοιχίζει κάτω από 300€ το χρόνο....

Λεωφορείο δεν εξυπηρετεί...αφενός κάνει τον γύρο όλων των χωριών εκεί και θέλει μια ώρα γεμάτη να πάει στη πόλη, αφετε΄ρου επειδή το σπίτι είναι στη πάνω γειτονιά του χωριού (και το λεωφορείο περνάει από τον κεντρικό δρόμο στην είσοδό του) θα πρέπει να κάνω 1+χλμ δρόμο έντονη κατηφόρα/ανηφόρα κι αν βρέχει τη μαμήσαμε (αφού λόγω τοπίου δεν κόβει και ο αέρας από πουθενά, όπως με΄σα στη πόλη λόγω κτιρίων)

Ταξί είναι αδιανόητο να συμφέρει για 5 διαδρομές πήγαινε/έλα κάθε βδομάδα...άσε που λόγω τοποθεσίας του σπιτιού, χωρίς όχημα δυσκολεύεσαι να κατέβεις και στο σουπερμάρκετ, εγκλωβίζεσαι τελείως...τις κοινωνικές εξοδους μετά τις ξεχνάς. 

Να βρεθεί κάποιος που πηγαίνει στη πόλη είναι πιθανό, αλλά ο καθένας κάνει τα κουμάντα του με τον χρονο (ειδικά στο χωριό) και δεν γίνεται να εξαρτάσαι από το πρόγραμμα τρίτου, όταν πρέπει να είσαι σε υπηρεσία μια συγκεκριμένη ώρα.

Πολύ πιθανό, λόγω και πίεσης χρόνου, στην αρχή να βολευτώ με το οικογενειακό αλλά ψάχνομαι σε περίπτωση που αυτό καταστεί δύσκολο.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vgiozo είπε

Σε αυτή τιμή βρίσκω κυρίως αμάξια 1996-2000 (το πολύ), κυρίως του 96-98.

  • Fiat Punto / Brava
  • Renault Clio,
  • Citroen Saxo
  • Peugeot 106
  • Lancia Ypsilon
  • Daewoo Lanos

Το πιο δυνατό (80hp) και ασφαλές (4 αστέρια στο NCAP) από την λίστα σου είναι το Renault Clio 1.2. Για το συγκεκριμένο θα πρέπει να ελέγξεις συγκεκριμένα πράγματα, αν θέλεις μπορώ να σου πω ακριβώς τι. Αν ο έλεγχος έχει θετικό αποτέλεσμα θα έχεις ένα πολύ αξιόπιστο αυτοκίνητο. Αν όχι θα έχεις προβλήματα. 

Από οδική συμπεριφορά επιλέγω τα Saxo, 106, Clio, και Fiat. Η ποιότητα εντός του 106 και Saxo πάντως είναι κάτω από τον μέσο όρο της εποχής. Μηχανικά, 106 και Saxo είναι αξιόπιστα και έχουν φθηνά ανταλλακτικά. Από ασφάλεια είναι στα 2 αστέρια... 

Daewoo Lanos ξέχνα το απλά, θα φρίξεις. Είναι χαρχάλια, δεν χρειάζεται να μπω καν σε λεπτομέρειες. 

Lancia Ypsilon, ενδιαφέρον από άποψης οδικής συμπεριφοράς, αλλά δεν έχει καν αερόσακο οδηγού τι να λέμε. Από θέμα αξιοπιστίας είναι καλύτερο απ' ότι θα περίμενε κανείς, αλλά μην περιμένεις και απόλυτη αξιοπιστία. Πολύ αδύναμοι κινητήρες γενικά. 

Για μένα, έχοντας οδηγήσει όλα τα αυτοκίνητα της λίστας εκτός του Brava και του Lanos, θα επέλεγα Clio, 106, Punto με αυτή την σειρά. Το θέμα είναι να κάνεις σωστό έλεγχο και να βρεις καλοσυντηρημένο.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες κανενα Citroen Saxo -Peugeot 106 σε χαμηλη τιμη. Αρκει να ειναι μηχανικά σε καλή κατάσταση, εξωτερικα σίγουρα θα βγαζει φθορες. Η εκδοση 1.1 ειναι πολυ οικονομική, το μοτερ αξιοπιστο ενω γενικα το αμαξι ειναι πολυ απλο και τα ανταλλακτικα παμφθηνα. Ακομα καλύτερα αν βρεις καποιο με Α/C, ενώ σίγουρα θα πρεπει σιγα σιγα να ριξεις χρημα για να κανεις καποια μαζεματα.

Δες εδώ ενα παράδειγμα https://www.car.gr/14774548-citroen-saxo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αμα βρεις καναν ταριφα και του πεις 150-200 τον μηνα για να με πηγαινοφέρνεις στην δουλεια δεν παιζει?

Είναι ουσιαστικα λιγοτερα από τα λεφτα που θα δωσεις για να αγορασεις καινουριο αυτοκινητο συν τις βενζίνες σου.  ~1000+100*8=1800, 1800/8=225

Αρα μεχρι 200 τον μηνα μπορεις να τα διαθεσεις...Και θα γλιτώσεις από τελη,service,ασφαλειες και τυχον ζημιες!

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...