Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Richter είπε

Στα σύν τώρα είναι η ερμηνεία του Phoenix η οπόια όπως όλοι παραδέχονται αξίζει τουλάχιστον για Oscar β αντρικού ρόλου στην χειρότερη

Υπόψην ότι τα Oscar β' ρόλου είναι όσκαρ τα οποία παίρνουν ηθοποιοί που δεν έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο

Άρα τέτοιο δε παίζει εν προκειμένω

Η ταινία ήταν πολύ καλή, αλλά επειδή στο μυαλό μου στην σειρά των ταινιών έχει καρφωθεί η πρώτη ταινία του Tim Burton με το φουλ gothic σκηνικό της Gotham, μου έκανε λίγο περίεργο το σκηνικό 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Υπόψην ότι τα Oscar β' ρόλου είναι όσκαρ τα οποία παίρνουν ηθοποιοί που δεν έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο

Άρα τέτοιο δε παίζει εν προκειμένω.

Έχεις δίκιο, δεν το γνώριζα αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 4saken είπε

Χα!Καπου εκει ημουν και εγω!

Έλα συντοπίτη χεχε : D

Βλέπω ότι θα συνεχίσει τις προβολές αλλά μόνο μια ( 21:40 ) μέχρι την άλλη Τετάρτη.

ΙΣΩΣ ξαναπάω αλλά σκέφτομαι μήπως κρατήσω τα € για Zombie land 2 ( εάν το φέρει ).

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χθες πηγα στο θερινο της περιοχης μου.Εχασα λιγο σε εικονα και ηχο αλλα ειμασταν καμια 20αρια ατομα ολο το cinema.Ειχε ησυχια,ειχε δροσια και την κατα ευχαριστηθηκα.

 

Η ταινια αψογη στα ολα της.Το 2ωαρι το τρωει ανετα και δεν καταλαβαινεις ποτε περναει η ωρα.

 

Να την δειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Warzycha είπε

Καταπληκτικη ταινια,οσκαρικη ερμηνεια κι εναν Τζοκερ που 1η φορα μπορω να πω πηρα και το μερος του.Τον λυπηθηκα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εχω μια απορια μικρη που καπως δεν μου αρεσε.Εχουν τοση διαφορα ηλικιας ο Τζοκερ με τον Μπατμαν;

Η παρουσια του μικρου Μπρους Γουειν μαλλον ηταν περιττη.Πιο πολυ για τον κοσμο που πηγε να δει και λιγο μπατμαν τον χωσανε παρα οτι βοηθησε καπου στην ταινια.Μπορω να πω οτι με χαλασε κιολας που ο μικρος απλα στεκοταν και κοιταγε.

Ξαναβάζω το βίντεο με την θεωρία ότι αυτά που βλέπουμε, δεν είναι όλα αλήθεια.

;)

Edit: Και πιο πρόσφατο από τον ίδιο τον Todd Phillips:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2019 στις 7:07 ΜΜ, Dinos_12345 είπε

Εγώ πήγα να την δω χθες με παρέα. Ξέρεις ότι η ταινία είναι ΠΟΛΥ καλή όταν δεν καταλαβαίνεις πότε πέρασε η ώρα και όταν πιάνεις τον εαυτό σου να κοιτάς με πεσμένο το σαγόνι ανά φάσεις.

Δεν μπορώ να βαθμολογήσω αντικειμενικά, νομίζω ότι 9/10 είναι σίγουρα, όμως.

Νομίζω πως η πλειοψηφία που βρήκε μέτρια την ταινία, απλά πήγε να την δει με λάθος προσδοκίες ή είναι 15 χρονών.

Προσωπικα ουτε λαθος προσδοκιες ειχα, ουτε 15 ειμαι (μακαρι να ημουν). Λατρευω τα Taxi Driver, Natural Born Killers, Super, God Bless America, Logan, V for Vendetta και 10δες αλλες ταινιες που δεν ειναι μπαμ μπουμ. Επισης λιγες μερες πριν το Joker ειχα δει το Once Upon a Time in Hollywood το οποιο εγω λατρεψα παρολο που οι υπολοιποι της παρεας το βρηκαν ποιο αργο και απο το replay.

 

Στο Joker το Α και το Ω ειναι η απιστευτη ερμηνεια του Joaquin Phoenix. Ο ανθρωπος δινει ρεσιταλ. Απο εκει και περα ομως η ταινια δεν καταφερε να με κανει να βυθιστω, να ξεχασω τον γυρω κοσμο (αυτη η υπεροχη αισθηση που οσοι γουσταρουμε πραγματικα τον σινεμα γνωριζουμε). Ενταξει δεν εκανα και αγγαρεια που την ειδα αλλα και δεν αισθανθηκα οτι ειδα ταινιαρα οταν τελειωσε. Πολυ πιθανον να μην ημουν σε διαθεση εκεινη την στιγμη και με μια 2η προβολη να τρελαθω. Αλλα στην παρουσα φαση μου φανηκε σαν να ειδα μια ταινια του σωρου στο Netflix με εναν εξαιρετικο πρωταγωνιστη.

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Joker

Την ειδα χτες Village Vmax  Φαληρο .

Στα 80's  μεσα σε ενα  ακρως  στυλιζαρισμενο περιβαλλον  με μια εκπληκτικη φωτογραφια - η χρηση χρωματων και φωτοσκιασης  ειναι υποδειγματικη - τονιζοντας  τα  καδραρισματα  και το συνεχες back stop της καμερας   μεσα απο την ματια του Phillips και την βαρυγδουπη μουσικη επενδυση της   Guðnadóttir   την τοσο ταιριαστη με το υφος του φιλμ. 

Σε μια πολη που ειναι ετοιμη να πνιγει μεσα στα απορριματα και τον κοινωνικο αναβρασμο που  ψαχνει βαλδιδα  εκτονωσης για να ερθει στην επιφανεια .Εχουμε την εμφανιση  ενος ιδιαιτερου χαρακτηρα ,μιας περσονας  σε εξελιξη ,   που φερει βαθυτατα ψυχικα τραυματα  τα οποιο χαρασονται ακομα και  πανω στο λιποσαρκο κορμι του  και ενσαρκωνονται ιδανικα απο  τον Joaquin Phoenix  χαριζοντας  μας μια απο τις κορυφαιες ερμηνειες ολων των εποχων. 

Ο τροπος ερμηνειας του ειναι καθηλωτικος ,η κινησιολογια του ,το σωμα που δονειται σε ενα λυτρωτικο χορο  και εκτοξευει κυματα ανακουφισης  στην  γυρω ατμοσφαιρα ,οι μορφασμοι ,το σπασιμο του προσωπου και τελος αυτος ο συγκλονιστικα τραγικος κλαυσιγελος του ,μαγνητιζουν το βλεμμα του θεατη και τον βυθιζουν σε μια αξεχαστη κινηματογραφικη εμπειρια.

Το φιλμ θιγει μια σειρα απο ζητηματα  με  ευστοχο τροπο,  που μαστιζουν  τις συγχρονες κοινωνιες  .Την   ελλειψη  και πολλες φορες απουσια δομων υποστηριξης των οικονομικα ασθενεστερων ,των ψυχικα νοσουντων ,τον χλευασμο και τον κοινωνικο αποκλεισμο που αυτοι βιωνουν τις ακραιες  εισοδηματικες αντιθεσεις ,τον καταλυτικο ρολο των media  στην διαμορφωση μιας  ομοιομορφης και συνολικα αποδεκτης συμπεριφορας .

 Η σταδιακη και μεθοδικη ομως μεταμορφωση του ηρωα σε   τιμωρο  οδηγουμενο απο τα δικα του κινητρα  ,η βομβα  που μεταφερεται στον κοινωνικο ιστο  και  δημιουργει μια εκρηξη τυφλης βιας  κατα δικαιων και αδικων ,συνθετουν ενα  πολιτικο σχολιο απλοικης προσεγγισης οταν μιλαμε για ενα κοινωνικο ψυχογραφημα  με πρωταγωνιστη τον Αrhtur  διοτι περι αυτου προκειται.Δεν εμβαθυνει  δεν δημιουργει τις προυποθεσεις για κατι τετοιο  στεκοντας  στο τελος μετεωρο ,αδυναμο .  Γινεται μονο αποδεκτο μεσα στα πλαισια ενος comic  ηρωα  και της αντιστοιχη ηθικοπλαστικης κουλτουρας.

Εν κατακλειδι μπορουμε να μιλαμε με βεβαιοτητα για  μια συνταρακτικη ερμηνεια σημειο αναφορας  ,ενα τεχνικα αψογο φιλμ,   για μια συνολικα πολυ καλη ταινια που ομως δεν αγγιζει τα ορια του αριστουργηματος ουτε καν των εμφανων επιρροων που εχει απο το σινεμα του  Scorsese και την πολυπλοκοτητα του .

8,4/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Ξερουμε μεχρι ποτε θα γινονται προβολες στο περιπου; Θα παω τελευταιος, να ειμαι μονος μου στην αιθουσα!

μονοχνοτος mode? Γτ να εισαι μονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Ξερουμε μεχρι ποτε θα γινονται προβολες στο περιπου; Θα παω τελευταιος, να ειμαι μονος μου στην αιθουσα!

Όσο κάνει τα εισιτήρια που κάνει, δε κατεβαίνει.. Λογικά στα μεγάλα multiplex, έστω και σε μονές προβολές, θα πάει και όλο το Νοέμβρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, eMike είπε

Όσο κάνει τα εισιτήρια που κάνει, δε κατεβαίνει.. Λογικά στα μεγάλα multiplex, έστω και σε μονές προβολές, θα πάει και όλο το Νοέμβρη..

σωστος.

 

συμβαινει το εξης παραδοξο με αυτη την ταινια και το βλεπω και εδω μέσα. Κάποιοι που τους άρεσε θεωρούν οτι ειναι ψαγμένη ταινία, που βάζει ερωτήματα, δύσκολη να την χωνέψεις, θίγει κοινωνικά ζητήματα, ειναι ψυχογράφημα της σάπιας κοινωνίας κτλ κτλ. Ταυτόχρονα θεωρούν οτι σε όποιον δεν άρεσε ειναι μικρος, θελει μπαμ μπουμ, δεν ξερει απο σινεμα. Η πραγματικότητα ειναι οτι η ταινία δεν ειναι τίποτα απο όλα αυτα, μασημένα τα δινει ολα, οπως θα έπρεπε δηλαδη. Ούτε βαθος εχει ουτε σκληρη ειναι ουτε μυνήματα ουτε τιποτα. Αυτοι που δεν τους άρεσε (αν και σιγουρα κάποιοι οντως θέλουν να δουν joker τύπου john wick) ειναι εκείνοι που οντως περίμεναν η ταινία να ειναι αυτο που νομίζαν οι πρωτοι οτι είδαν. 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην ειδα χθες.Οπως εχουν αναφερει οι περισσοτεροι εδω μεσα,ουσιαστικα η ερμηνεια του Phoenix ειναι αυτο που σωζει την ταινια.Σαν ταινια ειναι καλη προς μετρια.

 

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σταματηστε να λετε καλα λογια.Πηγα χτες να το δω και η ουρα εφθανε μεχρι το πεζοδρομιο , δεν κανουμε τιποτα ετσι.Ουτε στον Τιτανικο τετοιος παροξυσμος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ φοβερή μουσική που υπάρχει για να εξυπηρετήσει την ταινία και τις σκηνές μόνο - δεν στέκεται μόνη της

+ δυνατό τρέιλερ που σε κάνει να θες να δεις την ταινία

+ εξαιρετικός ο πρωταγωνιστής αλλά δεν νομίζω πως έχει φτάσει το ταβάνι του

-το τρέιλερ έδειξε τελικά πολλά και χάλασε σκηνές και εκπλήξεις, έλεγες αρκετές φορές α τώρα θα έρθει αυτή η σκηνή

- η ταινία ίσως ήθελε ακόμα ένα μισάωρο+ για να γίνει πιο ομαλή και πιο εύκολο να σε πείσει για κάποια που έγιναν σε peak σκηνές

- το τόσο hype με την ταινία, ειδικά αν ξέρεις ότι δεν είναι ταινία δράσης, αυξάνει πολύ τις προσδοκίες για κάτι πιο βαθύ και ψαγμένο, αλλά ειδικά στο πολιτικό κομμάτι το χάνει σχεδόν τελείως και δεν μπορεί να σε πείσει ειδικά στις σκηνές του στυλ v for vendetta.

ταινία 8/10

Joaquin Phoenix 9/10

soundtrack 9++/10

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χθες πήγε η 13χρονη ανηψιά μου και μου ειπε οτι ήταν τέλειο.

Μα ειναι λογικό. Ειναι ταινία που αν και απευθήνεται σε πολύ περιορισμένο κοινό και θέλει να περάσει άλλο μύνημα ο μέσος θεατής καταλαβαίνει κάτι άλλο. Δεν ειναι ήρωας ο τζόκερ. Ούτε εκδικητής. 

Εκπληκτικό οτι πληθώρα θεατών ταυτίστηκαν με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Όχι δεν μπορει να ταυτιστεί ο μέσος ευρωπαίος ή Αμερικάνος με τέτοιους χαρακτηρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...