Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Glikos είπε

Η πίκρα και η ασχετοσύνη μερικών με εκπλήσει.

Εδώ πετάχτηκε ο άλλος να μας πει ότι έγραψε ο αποπάνω 5 πράγματα αναφέροντας κάτι αστειότητες και κάθισαν οι υπόλοιποι να απαντήσουν. Εγώ πάντως δεν βρίσκω το λόγο που θα έπρεπε να αρέσει σε όλους η ταινία, τις μαλακίες όμως δεν μπορώ οπότε δεν ασχολούμαι και παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις την ειδα

λοιπόν ξεκινάω τις ιδιαίτερες παρατηρήσεις μου

1)το φετινό όσκαρ πρώτου ανδρικού ειναι φραγμένο

2)ένιωσα ειτε εσκεμμένα ειτε οχι οτι ο χοακιν δανείστηκε στοιχειά και απο τους 3 προηγούμενους τζοκερ,μια κίνηση από τον νικολσον,μια σκηνή με το μαλλί κάτω απο το λετζερ και το χαρακτηριστικο γελάκι του μαρκ χαμιλ(ίσως και να είναι ιδέα μου)

3)μου άρεσε πάρα πολυ η σκηνή με την φασαρία και τους 2 αστυνομικούς στο τρένο,μέσα σε 2 λεπτά σου δίνει να καταλάβεις τι ετσι τζοκερ,τζοκερ ειναι χάος,με μια κίνηση προκάλεσε χάος το οποίο φυσικά στη συνεχεία μεγεθύνθηκε

4)ολη η ταινία μου θύμισε το μονοκαμερο απο το παιχνίδι god of war,βρίσκεται σε κάθε σκηνη εκτός απο κάποια χαρακτηριστικα δευτερόλεπτα που ανηκουν σε 2 μικρες σκηνες,τον έχτισε μεσα μου μεθοδικά με μια σταθερή πρόοδο,και εκείνη τη σκηνη που δεν τον δειχνει για 30 δευτερολεπτα γιατι δειχνει τις φασαρίες και τα επεισόδια ένιωσα σαν μου λείπει!!

5)τα γούστα ειναι υποκειμενικά,δεν γίνεται να αρέσει σε όλους,το αίσθημα που μου έβγαινε σε ολη την διάρκεια ηταν ταραχή και ανησυχία,αυτο ενιωθα αυτό πιστευω προσπαθει να περασει η ταινια

 

απο μενα 9 στα 10,δυστυχως χάνει ενα πόντο γιατι ειναι καταδικασμενη καθε ερμηνεία καθε ηθοποιού στην ταινία να ειναι υποδεεστερη του χοακιν!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει την ταινία, δεν βλέπω το λόγο να τη δω στο σινεμά. Θα την τιμήσω
ψηφιακά κάποια στιγμή. Απλά να πω ότι όποτε ακούω Joker, ένα πράγμα μου
έρχεται στο μυαλό

 

Keith_Flint.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sethiros είπε

Εδώ πετάχτηκε ο άλλος να μας πει ότι έγραψε ο αποπάνω 5 πράγματα αναφέροντας κάτι αστειότητες και κάθισαν οι υπόλοιποι να απαντήσουν. Εγώ πάντως δεν βρίσκω το λόγο που θα έπρεπε να αρέσει σε όλους η ταινία, τις μαλακίες όμως δεν μπορώ οπότε δεν ασχολούμαι και παραπάνω. 

Αδιαφορώ σε ποιόν άρεσε και σε ποιόν όχι. Αλλά σχόλια του τύπου 'ο Heath έγλυφε το στόμα του και πήρε όσκαρ' η΄ξέρω γω 'είναι εύκολο να υποδηθεί κάποιος τον τρελό όπως έκανε ο Joaquin', με κάνουν να πιστεύω ότι μας ψεκάζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Glikos είπε

Αδιαφορώ σε ποιόν άρεσε και σε ποιόν όχι. Αλλά σχόλια του τύπου 'ο Heath έγλυφε το στόμα του και πήρε όσκαρ' η΄ξέρω γω 'είναι εύκολο να υποδηθεί κάποιος τον τρελό όπως έκανε ο Joaquin', με κάνουν να πιστεύω ότι μας ψεκάζουν.

Κανεις δεν εχει προβλημα με τις αρνητικες κριτικες. Απλα ειναι μερικοι που βγαζουν το αχτι τους εδω μεσα για να μαζεψουν likes και να το παιξουν ψαγμενοι κριτικοι ταινιων και οτιδηποτε αλλου. Μπορεις να πεις δε σου αρεσε μια ταινια για πολλους λογους, αλλα να υπερβαλεις και να κατεβαζεις οτι αερολογια διαβασες στο 4chan και στο reddit δε σε κανει ψαγμενο. Δυστηχως ετσι ειναι ολο το φορουμ και τα περισσοτερα τοπικς, ψαγμενοι ολοι, τα ξερουν ολα και δε δεχονται γνωμες αλλων, και φυσικα χαρακτηριζουν τους υπολοιπους. Απλα μην ασχολειστε, υπαρχει το ignore list πολυ χρησιμο 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Εάν έβγαζες τους Wayne, την σχιζοφρένεια, το σαδομαζοχισμό, το ακατάσχετο γέλιο, το Χάος, τις δολοφονικές τάσεις και τους υποτακτικούς που τον ακολουθούν πιστά, η ταινία θα μπορούσε να λέγεται και «Το μικρό σπίτι στο λιβάδι». Επειδή όμως είχε όλα τα παραπάνω ήταν ξερό fan-service και λέγεται πολύ ορθώς «Joker».

Στο λέει κάποιος ο οποίος διαβάζει Marvel και DC κόμικς τα τελευταία 25 χρόνια. Ειδικά σε Batman και σε X-Men μπορώ να γράψω διατριβές. :P

Σε κάθε περίπτωση ο χαρακτήρας του Joker έχει καμιά 50αριά διαφορετικά alterations. Δεν υπάρχει ο «Τζοκερ των κομικ». Επειδή κάποιοι έχετε στο μυαλό σας μια καρικατούρα, δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και canon.

K γω στα ιδια χαλια μ εσενα ειμαι 😛 κ η τσεπη μου το ξερει, αλλα δεν ειπα πουθενα να βγαλεις την σχιζοφρένεια, το σαδομαζοχισμό, το ακατάσχετο γέλιο, το Χάος, τις δολοφονικές τάσεις και τους υποτακτικούς που τον ακολουθούν πιστά, μονο 2 σκηνεςανεφερα πολυ συγκεκριμενες, δεν θελουν καν σποιλερ αναφορας. Ουτε τα παραπανω αρκουν για να τον λες ετσι. Δεν εχω καμια καρικατουρα στο μυαλο μου, ο Αρθουρ Φλεκ εχει σχεση με τον Τζοκερ της DC μονο στο οτι τον βαφτισαν ετσι για την ταινια. 
 
Αλλα anyway αυτη η κουβεντα δε θα βγαλει πουθενα, την κανω κ μ φιλους εδω μυστες κ δεν συμφωνουμε, ειδικα απο τις αρχες 00σ κ μετα εχει γινει τετοιο opening στον χαρακτηρα κ στις καθε παλαβομαρα του καθε writer που i guess εχουν καθε δικαιωμα κ νοημα να κανουν κ μια ταινια με αυτον τον Τζοκερ

for the record, το origin που του δωσαν στο batman confidential ειναι απο εκεινα που μαλλον μου αρεσαν περισσοτερο (πλην του προφανους Killing Joke)

Τουλαχιστον συμφωνουμε Mark Hanmill ftw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία αξίζει μόνο για τον χοακιν φοινιξ(ξέρω βρίσκεται στο 97%καθε σκηνής) . Η ερμηνεία του είναι καταπληκτική. Στο παρελθόν ακόμη και νικητές Όσκαρ ήταν πολύ κατώτεροι. Μου θύμισε για κάποιο μυστήριο λόγο το machinist του 2004 με τον Κρίστιαν μπειλ. Η ιστορία ήταν οκ προσωπικά δεν θα ήθελα καθόλου αναφορές στους Γουέιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Glikos είπε

Η πίκρα και η ασχετοσύνη μερικών με εκπλήσει.

 

8 ώρες πριν, Sethiros είπε

Εδώ πετάχτηκε ο άλλος να μας πει ότι έγραψε ο αποπάνω 5 πράγματα αναφέροντας κάτι αστειότητες και κάθισαν οι υπόλοιποι να απαντήσουν. Εγώ πάντως δεν βρίσκω το λόγο που θα έπρεπε να αρέσει σε όλους η ταινία, τις μαλακίες όμως δεν μπορώ οπότε δεν ασχολούμαι και παραπάνω. 

Για πειτε , που κραταγατε την αναπνοη σας ? Στο διαλογο που ειχε με τον Ντε Νιρο η αν θα αγαπηθει το νοθο παιδι της υπηρετριας απο τον τσιφλικα ? Σας κοβω για το δευτερο , σας κοβω γα τυπους που σας συγκινει ιδιαιτερα το δραμα της...Αρζου :D

Βεβαια αυτα που λεμε εμεις ειναι τιποτα μπροστα στον διαφημιστικο αγωνα που δινουν οι επαγγελματιες τρολς .Που , ανησυχοι και προβληματισμενοι , αναρωτιουνται αν ο joker προαγει την βια προβαλλοντας  τις κοινωνικες ανισοτητες.Παλι καλα που δεν ειπαν οτι το rock n roll part 2 ειναι μουσικη του διαβολου και οδηηειτην νεολαια στην αναρχια  😂:D

8 ώρες πριν, najinblue3 είπε

 αλλα να υπερβαλεις και να κατεβαζεις οτι αερολογια διαβασες στο 4chan και στο reddit δε σε κανει ψαγμενο. 

Τι ειναι αυτα ,  φορουμς ? Τρολλαρουν αγρια κλπ ? Και εδω γιατι παριστανουν μερικοι τις θειτσες και λενε μονο καλα λογια λες και παιρνουν μερος σε συνοικεσιο ? :D

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

O καλός ηθοποιός βέβαια κρίνεται όταν καλείται να κάνει κάτι που είναι μακριά από τον ίδιο, όχι όταν κάνει τον εαυτό του...

Στη πραγματικότητα κρίνεται όταν καταφέρνει να συνδέσει έναν ρόλο με τον εαυτό του. Ο Νίκολσον, είτε σαν τζόκερ, είτε σαν Γκάρετ, είτε σαν Ο΄Νιλ κτλ κτλ, τα καταφέρνει με τέτοιο τρόπο που δεν μπορεις να φανταστείς άλλον στη θέση του.

Δες τωρα τον Τζόκερ. Ηδη 3 ηθοποιοί έχουν παίξει τον ρόλο με εξαιρετικό τρόπο και ο καθένας έχει αφήσει το στίγμα του στην ιστορία.

11 ώρες πριν, KilliK είπε

παντως ολοι συμφωνουμε οτι ο Λετο ηταν μακραν ο χειροτερος Τζοκερ. 😁

Αρκετός κόσμος, μεταξύ τους κι εγώ, δεν ειχε καταλάβει οτι ο Λέτο υποδείεται τον Τζόκερ. Νομιζα οτι ερμήνευε κάποιον ρόλο που πιθανόν να θυμιζε Τζοκερ. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο εξυπνη προσθηκη ηταν αυτη που 

Spoiler

που φανταζοταν οτι ειχε σχεση , ενα ανθρωπο να τπν καταλαβαινει και να συμμεριζεται το παθος του

αλλα αντι να  τελειωσουν την σκηνη αφηνοντας  την  θλιβερη πραγματικοτητα   να διαχυθει στους θεατες, βεβιασμενα την εκαναν σκηνη θριλερ με υπονοιες...splatter

Εδω που τα λεμε , ηταν και μικροι οι συμπαικτες του Φοινιξ.Ο Γουειν  σε μια διεκπαιρωτικη σκηνη προσπαθουσε να πεταξει..τις σπιθες της ταξικης παλης.Η γιατρος προσπαθουσε με υφος υπαλληλου της εφοριας να εκπροσωπησει την ...υγειονομικη αδιαφορια του κρατος για τους ασθενεστερους .Δεν προκαλουσαν καμμια συναισθηματικη αντιδραση (μονο στον Αρθουρ) , ουτε καν στον απεγνωσμενο οπαδο που θα διεκρινει σκηνοθετικη παρεμβαση στην  απαθεια τους. Μικρος σκηνοθετης , μικροι συμπαικτες που οδηγησαν τον Αρθουρ σε ενα βεβιασμενο..πολιτικο μανιφεστο που δεν επειθε κανενα , εκτος φυσικα της  ,αλα ταξιτζης , σκηνης δολοφονιας .Κσι πολυ ηταν εδω που τα λεμε, για ενα σκηνοθετη που εγινε γνωστος με το hangover , το american pie δηλαδη για εφηβικους μεσηλικες

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bluesattack είπε

Για πειτε , που κραταγατε την αναπνοη σας ? Στο διαλογο που ειχε με τον Ντε Νιρο η αν θα αγαπηθει το νοθο παιδι της υπηρετριας απο τον τσιφλικα ? Σας κοβω για το δευτερο , σας κοβω γα τυπους που σας συγκινει ιδιαιτερα το δραμα της...Αρζου :D

Βεβαια αυτα που λεμε εμεις ειναι τιποτα μπροστα στον διαφημιστικο αγωνα που δινουν οι επαγγελματιες τρολς .Που , ανησυχοι και προβληματισμενοι , αναρωτιουνται αν ο joker προαγει την βια προβαλλοντας  τις κοινωνικες ανισοτητες.Παλι καλα που δεν ειπαν οτι το rock n roll part 2 ειναι μουσικη του διαβολου και οδηηειτην νεολαια στην αναρχια  😂:D

Τι ειναι αυτα ,  φορουμς ? Τρολλαρουν αγρια κλπ ? Και εδω γιατι παριστανουν μερικοι τις θειτσες και λενε μονο καλα λογια λες και παιρνουν μερος σε συνοικεσιο ? :D

Χαραμίζεσαι. Προτείνω να σκηνοθετήσεις/γράψεις/πρωταγωνιστήσεις στο επόμενο Joker. Μιας που ξέρεις καλύτερα να στήνεις μια κινηματογραφική σκηνή. Anyway, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Το ότι παίζει το 80-99% από αυτά που είδαμε να έγιναν στην φαντασία του Joker παίζει? Τον έδειξε σε μία φάση να χτυπάει το κεφάλι του φορόντας άσπρα σε άσπρο δωμάτιο(arkam hospital?) σαν και αυτό το δωμάτιο στο τέλος της ταινίας, γι αυτό και γύρισε και της είπε της ψυχολόγου/ψυχίατρου όταν τον ρώτησε "γιατί γελάς?" "δεν θα το έπιανες". 

Πολύ ωραίο twist μιας και με αυτό τον τρόπο μένει μυστική η ιστορία του και μπορούν να ακολουθήσουν πολλούς οδούς στα sequel.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συμφωνώ με αυτά που λέει ο @bluesattack (από killik το περιμέναμε από αλλού ήρθε :P )είναι τέρμα υπερβολικός/ισοπεδωτικός δεν ξέρω αν το κάνει επίτηδες επειδή τσιμπάτε και βγάζει έντονα μια απέχθεια προς τις comic-book μεταφορές αλλά τουλάχιστον γράφει 5 πράγματα. Τα αντεπιχειρήματα τύπου μια πρόταση επιπέδου youtube comments και καλά ειρωνεία και ένα reaction (LOL) προς υπεράσπιση της GOAT ταινίας είναι χειρότερα..

Δεν την έχω δει ακόμα την ταινία (δυστυχώς) οπότε δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη για την ποιότητα της, μπορεί να τη λατρέψω και να λέω τα ίδια με εσάς, τώρα μιλάω καθαρά για το τι γίνεται στις απαντήσεις εδώ.

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, snake_plissken2112 είπε

E οχι κ απο το Rogue One, που ηταν αγνο ατοφιο fan service 2 ωρων 😛

Στο Τζοκερ αν εβγαζες τις κυριολεκτικα 2 σκηνες μερικων λεπτων -που δε προσεφεραν τιποτα- κ αλλαζες τον ονομα του Τομας Γουεην σε πχ Τζον Σμιθ, η ταινια λεγοταν Αρθρουρ.

 

Το προλαβανε αλλοι :P

https://www.imdb.com/title/tt0082031/?ref_=nv_sr_6?ref_=nv_sr_6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...