Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Heists είπε

ο Jared Leto ήταν υπερβολικός σαν Joker, τόσο που έβγαινε εκτός ρόλου και της "ιδεολογίας" του Joker.

Εδώ ο Joaquin Phoenix μας παρουσιαζει μια πιο νορμάλ ή μάλλον ανθρώπινη πλευρά του Joker, απλά με προβλημάτισε λίγο το trailer γιατί δεν είναι ο Joker που εξελίχθηκε όπως εξελίχθηκε στο comic... βλέπω μια απλοποιημένη του μεταμόρφωση. Μάλλον το trailer δεν μας δίνει πολλά να δούμε γιατί είναι ούτως η άλλως παααάρα πολύ μακριά πριν την πρεμιέρα. Εγώ προσωπικά πιστεύω στον Phoenix ότι θα ανταπεξέλθει και θα είναι καλός. Ίσως όχι όσο ο Ledger αλλά καλός τόσο που να μας αφήνει με μια ικανοποίηση.

Υποτίθεται από τα συμφραζόμενα πως πρόκειται για origin story. Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Υποτίθεται από τα συμφραζόμενα πως πρόκειται για origin story. Όχι;

Θυμάμαι στα κόμικ να του χαράζει ο πατέρας του το πρόσωπο αν δεν κάνω λάθος, αν όχι ας με διορθώσει κάποιος.

Αναφορά σε κείμενο

In his comic book appearances, the Joker is portrayed as a criminal mastermind. Introduced as a psychopath with a warped, sadistic sense of humor, the character became a goofy prankster in the late 1950s in response to regulation by the Comics Code Authority, before returning to his darker roots during the early 1970s. As Batman's nemesis, the Joker has been part of the superhero's defining stories, including the murder of Jason Todd—the second Robin and Batman's ward—and the paralysis of one of Batman's allies, Barbara Gordon. The Joker has had various possible origin stories during his decades of appearances. The most common story involves him falling into a tank of chemical waste which bleaches his skin white and turns his hair green and lips bright red; the resulting disfigurement drives him insane. The antithesis of Batman in personality and appearance, the Joker is considered by critics to be his perfect adversary.

Μάλλον η δικιά μου εκδοχή είναι μια από τις πολλές που λέει ότι πως εξελίχθηκε... οπότε ο Phoenix παίζει την πιο πολύ πλασαρισμένη ιστορία του ψυχοπαθή.

Επεξ/σία από Heists
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ότι και να πω για το τρέιλερ είναι λίγο. Σε όλη τη διάρκεια ήμουν ανατριχιασμένος. Έχει τα φόντα να γίνει η καλύτερη ταινία βασισμένη σε comic ever και μακάρι να γίνει γιατί δεν υπάρχει πιο ταιριαστός ηθοποιός για το ρόλο.

2 hours ago, Heists said:

Θυμάμαι στα κόμικ να του χαράζει ο πατέρας του το πρόσωπο αν δεν κάνω λάθος, αν όχι ας με διορθώσει κάποιος.

Μάλλον η δικιά μου εκδοχή είναι μια από τις πολλές που λέει ότι πως εξελίχθηκε... οπότε ο Phoenix παίζει την πιο πολύ πλασαρισμένη ιστορία του ψυχοπαθή.

 Δεν έχει definitive origin ο Joker. Έχει περιγράψει ιστορίες εδώ κι εκεί, αλλά δεν είναι κανείς σίγουρος πως έγινε αυτό που έγινε, μιας και ο ίδιος δεν είναι έγκυρη πηγή για να θυμάται (ψυχοπαθής γαρ). Το πιο «αποδεκτό» origin story είναι αυτό του Killing Joke, παρόλο που η ιστορία δεν θεωρείται canon.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ότι και να πω για το τρέιλερ είναι λίγο. Σε όλη τη διάρκεια ήμουν ανατριχιασμένος. Έχει τα φόντα να γίνει η καλύτερη ταινία βασισμένη σε comic ever και μακάρι να γίνει γιατί δεν υπάρχει πιο ταιριαστός ηθοποιός για το ρόλο.

 Δεν έχει definitive origin ο Joker. Έχει περιγράψει ιστορίες εδώ κι εκεί, αλλά δεν είναι κανείς σίγουρος πως έγινε αυτό που έγινε, μιας και ο ίδιος δεν είναι έγκυρη πηγή για να θυμάται (ψυχοπαθής γαρ). Το πιο «αποδεκτό» origin story είναι αυτό του Killing Joke, παρόλο που η ιστορία δεν θεωρείται canon.

Για κάποιο λόγο είναι από τις λίγες φορές που δεν θέλω να δω ταινία βασισμένη σε χαρακτήρα κόμικ που να έχει σκηνές δράσης, εκρήξεις, cgi και τέτοια. Θέλω να δω την ταινία σε στυλ δραματοποιημένη, λίγο τρομακτική και λίγη πινελιά συνεστραμμένου story. Θέλω να το δω σαν βιογραφία κάπως.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και το τρέιλερ μαρτυρά μια εξαιρετική προσπάθεια, αισθάνομαι οτι το σενάριο ακολουθεί το μοτίβο του "Καλός άνθρωπος που πιθανον κάποιοι εξαρτόνται απο αυτόν, αποτυγχάνει να βοηθήσει τους οικείους του,λόγω της κακιάς κοινωνίας/συστήματος/κόσμου και μεταμορφώνεται σε ένα είδους εκδικητή". 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα κόμικ, αλλά καλό ειναι να ξεκολάμαι λιγο απο αυτά.Το οτι ένας ηρωας ειναι βασισμένος σε κομικ δε σημαίνει οτι ντε και καλά πρέπει να ακολουθεί αυτό που γινόταν στο κομικ. Δεν κάνουμε μεταφορα. Βασιζόμαστε σε αυτό. 

Είδα ένα αρκετά συναισθηματικό τρέιλερ με αρκετά στοιχεία βίας και πραφροσύνης, οποτε έχει ενδιαφέρον να δούμε την σύνδεση.

Όσο για τον Ledger, επειδή συζητήθηκε, ο λόγος που εμεινε αξιομνημόνευτος ήταν η πραγματικά εξαιρετική του προσπάθεια στον συγκεκριμένο ρόλο. Υπήρξε συγκλονιστικός και δίκαια κέρδισε το Οσκαρ. Δεν νομιζω οτι ο πρόωρος θάνατός του έπαιξε ρόλο στη βράβευσή του.

Γενικά δε θυμάμαι πολλές φορές να βραβεύται κάποιος με Οσκαρ και να μη το αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, pontez2 said:

Δεν ξέρω τι παίζει με τα κόμικ, αλλά καλό ειναι να ξεκολάμαι λιγο απο αυτά.Το οτι ένας ηρωας ειναι βασισμένος σε κομικ δε σημαίνει οτι ντε και καλά πρέπει να ακολουθεί αυτό που γινόταν στο κομικ. Δεν κάνουμε μεταφορα. Βασιζόμαστε σε αυτό.

Αν δεν ακολουθεί αυτά που γίνονται στο κόμικ, γιατί να την πουν «Joker» την ταινία;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Αν δεν ακολουθεί αυτά που γίνονται στο κόμικ, γιατί να την πουν «Joker» την ταινία;

Πιθανότατα επειδή βασίζεται στο κόμικ, δεν ειναι μεταφορά.

Μπορεί να δημιουργήσουν μια διαφορετική ιστορία βασιζόμενοι σε ένα βιβλίο, ένα κομικ, έναν θρυλο, έναν μυθο κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, pontez2 said:

Το οτι ένας ηρωας ειναι βασισμένος σε κομικ

Ο αγαπημένος ήρωας δολοφόνων/βιαστών/ληστών/εμπρηστών κτλπ 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό το trailer και εξαιρετική επιλογή ο Joaquin για αυτό το ρόλο. Ανυπομονώ για την ταινία.

Ένα πράγμα με ανησυχεί. Ο χαρακτήρας του Joker είναι ένας απρόβλεπτος ψυχοπαθής crime lord για τον οποίο ποντάρεις επειδή απλά είναι γαμάτος, ενώ το trailer μέχρι ένα σημείο σε κάνει να νιώθεις sympathy για αυτόν, κάτι που δε μου κολλάει.

Μπορεί αυτή η εντύπωση να δίνεται μόνο στο trailer βέβαια, γιατί όταν μετατρέπεται στον actual Joker, είναι ακριβώς όσο creepy πρέπει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικα αυτο με ενοχλει κυριως στο τρειλερ, οτι σαν Joker δειχνει πολυ ηπιος. ακομη και το design του, μοιαζει με εναν τυπικο κλοουν. ο Ledger εβγαζε παραφροσυνη στο ολο του, ερμηνεια και παρουσιαση, εδω ο Phoenix προφανως  πηγαινει για κατι πιο subtle, αλλα νομιζω το εχει παρακανει λιγο.

παντως προσπαθουν για κατι καινουργιο και αυτο ειναι ενδιαφερον. και σιγουρα καλοδεχουμενο μετα το εκτρωμα του Leto. μενει να δουμε πως θα ειναι η αντιδραση των φανς στο τελικο αποτελεσμα. προς το παρον, απο το τρειλερ ειναι θετικη.

Αναφορά σε κείμενο

Aν και το τρέιλερ μαρτυρά μια εξαιρετική προσπάθεια, αισθάνομαι οτι το σενάριο ακολουθεί το μοτίβο του "Καλός άνθρωπος που πιθανον κάποιοι εξαρτόνται απο αυτόν, αποτυγχάνει να βοηθήσει τους οικείους του,λόγω της κακιάς κοινωνίας/συστήματος/κόσμου και μεταμορφώνεται σε ένα είδους εκδικητή". 

μολις περιεγραψες το Killing Joke του Alan Moore. το οποιο θεωρειται ενα απο τα σημαντικοτερα κομιξ που εχουν βγει ποτε . αν και ο ιδιος ο Moore το εχει αποκηρυξει ως μια απο τις χειροτερες του δουλειες.  στο κομιξ δεν ειναι απλα ενας καλος ανθρωπος. ειναι ενας καλοκάγαθος loser, φτωχος και αποτυχημενος,  του πανε ολα στραβα, τον εκμεταλλεύονται και τον προσβαλουν ολοι και δεν μπορει να πραγματοποιησει το ονειρο του να γινει ενας μεγαλος κωμικος. και στο τελος ειχε την bad day του που τον μετετρεψε στον Joker. 

προφανως η ταινια παιρνει στοιχεια απο το κομικ, αλλα η ιστορια που λενε θαναι διαφορετικη.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Norone92 είπε

Ένα πράγμα με ανησυχεί. Ο χαρακτήρας του Joker είναι ένας απρόβλεπτος ψυχοπαθής crime lord για τον οποίο ποντάρεις επειδή απλά είναι γαμάτος, ενώ το trailer μέχρι ένα σημείο σε κάνει να νιώθεις sympathy για αυτόν, κάτι που δε μου κολλάει.

Μπορεί αυτή η εντύπωση να δίνεται μόνο στο trailer βέβαια, γιατί όταν μετατρέπεται στον actual Joker, είναι ακριβώς όσο creepy πρέπει.

Νομίζω μετά από αυτό το trailer ακολουθεί ένα 2ο(όπως πάντα) που δείχνει στην συνέχεια πως από ένας αγαθός άνθρωπος μέσα από το bullying μετατράπηκε σε ψυχοπαθή και μάλλον εικάζω ότι κάνει κάποιο live performance που τους δείχνει πόσο ψυχοπαθής είναι και τι σκοπεύει να κάνει εντός της αίθουσας μέχρι να γίνει η σύλληψη του και να τον δούμε με ζουρλομανδύα να τον μεταφέρουν σε φυλακές και να χαμογελά...

Αν είναι όπως το περιγράφω τότε κρεμάστε με γιατί θα εχω μαντέψει το story αλλά το εχω διαβάσει σε μια έκδοση online χρόνια πριν το story αυτό.

Επεξ/σία από Heists
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...