Προς το περιεχόμενο

PlayStation Classic


Charalamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://blog.us.playstation.com/2018/09/18/introducing-playstation-classic-with-20-pre-loaded-games/

20 προεγκατεστημένα games. μέχρι στιγμής έχουν ανακοινωθεί τα Final Fantasy VII, Jumping Flash, Ridge Racer Type 4, Tekken 3, Wild Arms.

Θα συνδέεται με HDMI και θα έρχεται με 2 χειριστήρια (προ dual shock).

Διαθέσιμο 3 Δεκεμβρίου σε ΗΠΑ και Καναδά σε $99.99 USD / $129.99 CAN. EDIT: βάλτε και επιπλέον το κόστος του αντάπτορα ρεύματος που θα πωλείται ξεχωριστά!! (credits @Desmond Kind)

Άλλη μια πρωτότυπη ιδέα στον χώρο του gaming που έχει καταλάβει την ακαταμάχητη νοσταλγία του παλαίουρα βιντεοπαιχνιδά. 😅🙃

 

L-lead-hand-755x425.jpgPlayStation Classic

Επεξ/σία από Charalamos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω μετά την εξαιρετική επιτυχία των NES/SNES classic, πλέον έχει εγκαθιδρυθεί μια νέα κατηγορία gaming για τους νοσταλγούς.

Από εμένα δε θα δουν φράγκο, PS1 emulator παίζει άψογα μέχρι και σε Pentium III ή σε android 5ετίας και τα original παιχνίδια που θέλω τα έχω ήδη [για να μπορώ να παίζω με τη ROM στον emulator], αλλά καλό είναι να υπάρχει για κάποιους που δε θέλουν να αφιερώσουν καθόλου χρόνο για να ξαναθυμηθούν "αρχαία" αριστουργήματα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που είμαι λίγο θύμα σε αυτό το κομμάτι και το παραδέχομαι ευθαρσώς :P μιας και πήρα το ΝΕS όταν βγήκε, λίγο κάτι μου έκανε...ευτυχώς το ps1 μου δουλεύει ακόμα και ενίοτε παίζω και κάνα wipeout ή κάτι άλλα καμμένα που είχα τότε (agent armstrong και ένα shoot em up στην Αίγυπτο το Powerslave \m/) οπότε δεν... άμα ήταν η τιμή κάνα 50ρικο κάτω σε αυτά τα mini, ή ακόμα και 70άρι κάτω, νταξ κάτι θα γινότανε, τώρα όμως τι 100 € 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shut up and take my money η φαση. Ας υπαρχει και ευκολοτερος και τσαμπα τροπος να τα παιξεις τα παιχνιδια νομιζω οτι θα ειναι κοσμηματακι το ps1 εστω και στο κατοσταρικο. Μονο και μονο για το Final Fantasy VII!! Ευρωπη θα ερθει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινά, αν εχουν έστω και μια επιλογή για 16:9,  ενα βασικό anisotropic-antialiasing και μια ανάλυση μεγαλύτερη απο 640x480 , το πηρα χτες! α και να μπορείς να κανεις επέκταση στα παιχνίδια. Ακόμη και με αγορα δε με πειράζει. 

το wip3out special edition στον  epsxe σε 16.9 με ανισοτροπια και μερικά ακομη καλούδια ειναι χαρμα οφθαλμών ακομη και σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελειψη αναλογικων και δονησης ειναι τεραστιο μειονεκτημα. Πρακτικα αυτοακυρωνουν τα ηδη υπαρχοντα παιχνιδια ως ενα βαθμο (Tekken 3 χωρις δονηση, Ridge Racer 4 χωρις αναλογικο ελεγχο), καθως και δεν θα δουμε παιχνιδια που πρακτικα το dualshock ειναι μονοδρομος (Medievil χαρακτηριστικο παραδειγμα εδω).

Κατανοητο πως η $ony θελει να βγαλει χρηματα, ολες οι εταιρειες αλλωστε κοιτανε το κερδος. Αλλα εδω μιλαμε για αδικαιολογητες κινησεις, με την τιμη του να ειναι κερασακι στη τουρτα.

Οσοι και καλα συλλεγουν η ψαχνουν ενα τροπο να δωσουν τα χρηματα στην $ony φαινεται να ειναι καλη επενδυση, οσοι θελετε να παιξετε αξιοπιστα τα παιχνιδια του κλασικου μηχανηματος, κοιταξτε για αλλες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κίνηση, άρμεγμα που δεν με αγγίζει καθόλου καθώς τα περισσότερα από αυτά έχουν γεράσει τραγικά και το gaming έχει εξελιχθεί ποικιλοτρόπως. Αν έδινα φράγκα για μια τέτοια συλλογή θα ένιωθα ολίγον, μαλάκας. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα θα μου πείτε αλλά θεωρώ ότι οι λεγόμενοι hardcore (μην χέσω τον όρο) μαζί με τον βομβαρδισμό του marketing είναι μια μάζα εύκολα χειραγωγίσιμη.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, GeorgeMan said:

Παιδιά το DS θέλει πληρωμή πατεντών... ;) 

Ειχε λυθει το προβλημα το 2007. Οπως και να εχει, οι πατεντες της immersion ειχαν κατοχυρωθει το 1998, και πλεον εχουν ληξει. Ακομα και εκει ομως, αν ηθελαν θα μπορουσαν να εφαρμοσουν καποια παρομοια εναλλακτικη τεχνολογια για δονηση.

Ομως, σε ελαχιστα χρονια θα δουμε ενα ανανεωμενο psone classic που θα εχει και το αντιστοιχο dualshock, για ολους τους χαρουμενους συλλεκτες-πελατες της εταιρειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Getta Robo said:

Ομως, σε ελαχιστα χρονια θα δουμε ενα ανανεωμενο psone classic που θα εχει και το αντιστοιχο dualshock, για ολους τους χαρουμενους συλλεκτες-πελατες της εταιρειας.

Σίγουρα θα το βγάλουν. Μη σου πω θα έχει και ενσωματωμένη οθόνη (όπως το original) και μπαταρία και θα παίζει και φορητό! Χαχα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100+ ευρώ για παιχνίδια που πλην από μεγαλύτερη ανάλυση, ανάθεμα να έχουν κανένα enchantment της προκοπής. Τα παίζεις στο PC σου με ένα κάρο βελτιώσεις και rumble support σε PS3/4 controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...