Προς το περιεχόμενο

VW Up - Θόρυβος σασμάν/δίσκου


PhoenixV23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 20/09/2018 at 17:50, stefan123 said:

Ε αφου εχει εγγυση ακομα τραβα μια καλη κλωτσια στον λεβιε και πες οτι σου εμεινε στο χερι,.Αλλαζουν  μετα σασμαν η δεν αλλαζουν....Ακου ειναι φυσιολογικο....χαχα

Αν τραβήξει κλωτσιά στο λεβιέ, το πιο πιθανό είναι να πάθει καμιά θλάση. Στην χειρότερη θα σπάσει τον λεβιέ ή και κάνα σύνδεσμο από κάτω.

Το σασμάν δεν θα πάρει χαμπάρι..

 

 

Από εκεί και πέρα:

Οι περισσότεροι μηχανικοί (της γειτονιάς) δεν λύνουν σασμάν. Συνήθως απλά τα κατεβάζουν και τα πάνε σε συνεργεία που ασχολούνται αποκλειστικά με σασμάν.

Από αυτή την άποψη, και από το γεγονός πως πρόκειται για καινούριο σχετικά μοντέλο, άρα δεν υπάρχει κάποιο στατιστικό σε βάθος χρόνου για να κριθεί η αξιοπιστία του, ό,τι και να ακούσεις απλά εικασία θα είναι.

 

Αν δεν βγάλεις άκρη με την αντιπροσωπία που στο πούλησε, δεν έχεις επιλογές. Προσπάθησε να το συνηθίσεις και άστο να δεις πως θα εξελιχθεί.

Αυτά από κάποιον που έχει πληρώσει ήδη ένα σασμάν στην ΒΑΓΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, liopyr είπε

Αν τραβήξει κλωτσιά στο λεβιέ, το πιο πιθανό είναι να πάθει καμιά θλάση. Στην χειρότερη θα σπάσει τον λεβιέ ή και κάνα σύνδεσμο από κάτω.

Το σασμάν δεν θα πάρει χαμπάρι..

Από εκεί και πέρα:

Οι περισσότεροι μηχανικοί (της γειτονιάς) δεν λύνουν σασμάν. Συνήθως απλά τα κατεβάζουν και τα πάνε σε συνεργεία που ασχολούνται αποκλειστικά με σασμάν.

Από αυτή την άποψη, και από το γεγονός πως πρόκειται για καινούριο σχετικά μοντέλο, άρα δεν υπάρχει κάποιο στατιστικό σε βάθος χρόνου για να κριθεί η αξιοπιστία του, ό,τι και να ακούσεις απλά εικασία θα είναι.

Αν δεν βγάλεις άκρη με την αντιπροσωπία που στο πούλησε, δεν έχεις επιλογές. Προσπάθησε να το συνηθίσεις και άστο να δεις πως θα εξελιχθεί.

Αυτά από κάποιον που έχει πληρώσει ήδη ένα σασμάν στην ΒΑΓΚ.

Για να είμαι ειλικρινής σε μηχανικό γειτονιάς δεν πάω γιατί καταρχήν δεν εμπιστεύομαι κάτι τέτοιο και συν της άλλης δεν έχω καμία διάθεση για «καινούργιο» αυτοκίνητο να πληρώνω έξτρα χρήματα. Οπότε θα αναγκαστώ να το συνηθίσω όπως λες και εσύ (ή να το καταπιώ), και από εκεί και πέρα από τη στιγμή που στην αντιπροσωπεία μου εγγυήθηκαν ότι δεν έχει τίποτα και δεν πρόκειται να βγάλει κανένα πρόβλημα, ας βασιστώ σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπέρα!Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που ακούνε αυτόν τον ήχο μόλις αφήνεις τον  συμπλέκτη το αμάξι το αγόρασα προχθές 2017 μοντέλο 18.000km ο μαντρας μου  είπε τάχα ότι είναι φυσιολογικό επειδή καθόταν καιρώ. Εγώ το κόβω να θέλει ρουλεμάν συμπλέκτη.ειχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα σε αυτά τα χιλιόμετρα; και αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει Πολλά χιλιόμετρα με αυτόν τον θόρυβο χωρίς προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, [email protected] είπε

Καλησπέρα!Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που ακούνε αυτόν τον ήχο μόλις αφήνεις τον  συμπλέκτη το αμάξι το αγόρασα προχθές 2017 μοντέλο 18.000km ο μαντρας μου  είπε τάχα ότι είναι φυσιολογικό επειδή καθόταν καιρώ. Εγώ το κόβω να θέλει ρουλεμάν συμπλέκτη.ειχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα σε αυτά τα χιλιόμετρα; και αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει Πολλά χιλιόμετρα με αυτόν τον θόρυβο χωρίς προβλήματα;

Kαι το δικό μου έτσι ακούγεται, και ενός φίλου το Citigo μία από τα ίδια (ίδια αυτοκίνητα είναι), και βασικά όλα έτσι ακούγονται. Η διαφορά είναι ότι σε κάποιους ακούγεται λιγότερο, σε κάποιους περισσότερο! Δεν είναι επειδή καθόταν καιρό, πάντα θα στο κάνει αλλά το σημαντικό είναι ότι όντως θεωρείται φυσιολογικό και δεν θα σου εμφανίσει ποτέ πρόβλημα το συγκεκριμένο κομμάτι. Αν θέλεις τη γνώμη μου μην το ψάξεις καθόλου για ρουλεμάν συμπλέκτη ή δίσκο συμπλέκτη, θα χάσεις χρόνο και χρήμα χωρίς λόγο. Είναι σπαστικό το ξέρω, αλλά προσπάθησε να αποδεχτείς ότι όντως έτσι είναι αυτά τα αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η VAG , πέρα από λαδιάρηδες-φυσιολογικούς κινητήρες , βγάζει και γρατζουνιστά-φυασιολογικά κιβώτια?

Αν δεν μπορούν να φτιάξουν της προκοπής συστήματα ας τα αγοράσουν από την κίνα που έχουν και το 1/3 της τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, [email protected] είπε

Καλησπέρα!Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που ακούνε αυτόν τον ήχο μόλις αφήνεις τον  συμπλέκτη το αμάξι το αγόρασα προχθές 2017 μοντέλο 18.000km ο μαντρας μου  είπε τάχα ότι είναι φυσιολογικό επειδή καθόταν καιρώ. Εγώ το κόβω να θέλει ρουλεμάν συμπλέκτη.ειχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα σε αυτά τα χιλιόμετρα; και αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει Πολλά χιλιόμετρα με αυτόν τον θόρυβο χωρίς προβλήματα;

To συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έχω .

Αλλά σε Honda που είχα και είχε και 380.000 μου έκανε ιδιο θόρυβο.

Όντως ήταν το ρουλεμάν απο τή χρήση του.

Του άλλαξα λάδια κιβωτίου και του έβαλα και πρόσθετο και έκανα ακόμη 80.000 χιλιόμετρα.

Αλλά εσένα είναι καινούργιο αμάξι να απαιτήσεις να το φτιάξουν , μόλις με 20.000 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Δεν έχει χαλάσει κάτι για να το φτιάξει. 

Δηλαδή στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι φυσιολογικό να ακούγεται ο θόρυβος ; Έχει παρατηρηθεί και αλλού το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, [email protected] είπε

Καλησπέρα!Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που ακούνε αυτόν τον ήχο μόλις αφήνεις τον  συμπλέκτη το αμάξι το αγόρασα προχθές 2017 μοντέλο 18.000km ο μαντρας μου  είπε τάχα ότι είναι φυσιολογικό επειδή καθόταν καιρώ. Εγώ το κόβω να θέλει ρουλεμάν συμπλέκτη.ειχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα σε αυτά τα χιλιόμετρα; και αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει Πολλά χιλιόμετρα με αυτόν τον θόρυβο χωρίς προβλήματα;

Καταρχήν δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να ακούγεται θόρυβος,τα ρουλεμάν συμπλέκτη ακούγονται όταν αφήνεις το συμπλέκτη,πιο καλά το ακούς όταν το αμάξι είναι σταματημένο με νεκρά,και μόλις πατήσεις το συμπλέκτη,ο θόρυβος που είναι σαν σφύριγμα φεύγει.

Καλά αυτό που σου είπε ο μαντρας δεν υπάρχει,έλεος.

Να βρεις ένα συνεργείο που να έχουν 5 γνώσεις πάνω σε αυτοκίνητα.

Το ότι είναι VW δεν παίζει κανένα ρόλο,το ακούσαμε και αυτό,εντάξει auto moto insomnia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jmmys είπε

Καταρχήν δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να ακούγεται θόρυβος,τα ρουλεμάν συμπλέκτη ακούγονται όταν αφήνεις το συμπλέκτη,πιο καλά το ακούς όταν το αμάξι είναι σταματημένο με νεκρά,και μόλις πατήσεις το συμπλέκτη,ο θόρυβος που είναι σαν σφύριγμα φεύγει.

Καλά αυτό που σου είπε ο μαντρας δεν υπάρχει,έλεος.

Να βρεις ένα συνεργείο που να έχουν 5 γνώσεις πάνω σε αυτοκίνητα.

Το ότι είναι VW δεν παίζει κανένα ρόλο,το ακούσαμε και αυτό,εντάξει auto moto insomnia.

Το πρόβλημα είναι ότι η επίσημη αντιπροσωπία της VW το βαπτίζει "φυσιολογικό". Τώρα που το ξανασκέφτομαι αν η αντιπροσωπία το έδινε ελαφρώς μεταχειρισμένο σε καλή τιμή , μάλλον το γνώριζαν το πρόβλημα. Το πρόβλημα με την VW είναι ότι συχνά-πυκνά βγάζει θέματα , δίνει πολύ μικρή εγγύηση και τιμολογεί τα προϊόντα της ως premium.

Προσωπικά σε ΟΛΑ τα προιόντα όταν ο κατασκευαστής δεν τα εμπιστεύεται και δίνει μικρή εγγύηση δεν αγοράζω! Αν δεν το εμπιστεύεται ο κατασκευαστής , θα το εμπιστευτώ εγώ που είμαι απλός άσχετος χρήστης?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο την επίσημη αντιπροσωπεία στη Γερμανία και θα έκανα το ερώτημα αν είναι αυτό φυσιολογικό,που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι και δεν θα εμπιστευομουν καμμία ελληνική αντιπροσωπεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χίλια συγνώμη, σε αυτά που έγραψα πριν έδωσε κανένας σημασία; Για ποιά προβλήματα συνεχίζουμε και μιλάμε και ποιά κοροϊδία και ιστορίες.. Να προσθέσω στα παραπάνω ότι τα Up, Mii και Citigo δεν έχουν την ίδια ηχομόνωση καμπίνας με ένα Golf για παράδειγμα, οπότε ο ήχος αυτός ακούγεται πιο έντονα. Όπως και να'χει, σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να προκαλέσει κάποιο μηχανικό πρόβλημα στο αυτοκίνητο. Σε ξένα φόρουμ αναφέρουν ακόμα και αλλαγές δίσκου συμπλέκτη χωρίς καμία διαφορά. Και κάτι ακόμα και το λέω εντελώς φιλικά προς όλους! Δεν είναι ούτε όλα τα αυτοκίνητα τα ίδια, ούτε όλες οι περιπτώσεις οι ίδιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθαβω για να πω τον πόνο μου επειδή είναι το δεύτερο σασμάν που πληρώνω για το vag group.

 

Citigo, εκδρομή Εύβοια, σταμάτησε να δέχεται πρώτη και δευτερα.

Διάγνωση, σπασμένος επιλογέας, με πάρα πολύ ευγενική μεταχείριση ( τουλάχιστον από εμένα δεν ξέρω πως οδηγούσε ο προηγούμενος). 

 

300€ ζημιά. Δεν ξέρω αν σχετίζεται κάπως με τους θορύβους που ακούγονται στο ρελαντί με νεκρά και στο κοπανημα κατά την σύμπλεξη.

 

Αυτά!

Επεξ/σία από liopyr
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...