Προς το περιεχόμενο

Κάμερα για αρχάριο


Aratus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολα τα παιδιά του φόρουμ.Μου αρέσει η φωτογραφία και θα ήθελα να αγοράσω μια κάμερα(κατά προτίμηση mirrorless λόγω φορητότητας).Το budget μου γενικότερα κυμαίνεται στα 400-600 ευρώ και για αυτό πολύ μου πρότειναν να δω για μεταχειρισμένη.Εσεις τι προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα.
Γιατι οχι μια μηχανη με 80,00€;
Ειναι και αυτη μικρη και ευκολη στην μεταφορα.
Το να σου προτεινει καποιος μια μηχανη 600,00€ μονο κακο μπορει να σου κανει, μπορει να μην καλυψει ή να υπερκαλυψει τις δικες σου αναγκες.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ήμουν κι εγώ στην ίδια φάση πριν κανένα χρόνο και κατέληξα να αγοράσω τη Sony a6000 με την οποία είμαι πολύ χαρούμενος, τόσο για φωτογραφία όσο και για βίντεο. Όπως λέει όμως και ο φίλος από πάνω, είναι υποκειμενικά αυτά τα γούστα.

Όποια κάμερα κι αν αγοράσεις πάντως, αν ασχοληθείς θα θέλεις σίγουρα κάποια στιγμή να επενδύσεις και σε 1-2 έξτρα φακούς (αν όχι παραπάνω). Οπότε η συμβουλή μου είναι, πριν καταλήξεις στο σώμα της κάμερας, να κάνεις και μια έρευνα στις τιμές και στην ποικιλία των συμβατών φακών που υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς γιατί όχι μια ψηφιακή compact? Ήθελα απλά να "αναβαθμιστω" καθαρα για λόγους αναβάθμισης στο μέλλον (αγορά φακών κλπ) καθώς και για να επενδύσω σε κάτι καλό που θα είναι χρήσιμο και όταν πλέον θα είμαι έμπειρος.Για να μη κοροϊδεύω τον εαυτό μου βέβαια τον φωτογράφο δε τον κάνει η κάμερα αλλά καθαρά η φαντασία του😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερεις καπου τι μηχανη ειχες, ουτε ποσο καιρο σου ΄΄αρεσει΄΄ η φωτογραφια.

Αν στο μελλον δεν θα ηθελες να ΄΄αναβαθμιστεις΄΄, το σκεφτηκες;

Αν το αφησεις στην μεση και δεν προλαβεις να γινεις εμπειρος;

Τα χρηματα μπορεις να τα δωσεις σε βενζινη, εισητηρια, ταξιδια... Ετσι θα βλεπεις περισσοτερες εικονες, θα δεις που θες να καταληξεις.


Γνωμη μου...
Να πας με τις σκαλες και να σταματας σε καθε οροφο. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lshow είπε

Καλησπερα.
Γιατι οχι μια μηχανη με 80,00€;
Ειναι και αυτη μικρη και ευκολη στην μεταφορα.
Το να σου προτεινει καποιος μια μηχανη 600,00€ μονο κακο μπορει να σου κανει, μπορει να μην καλυψει ή να υπερκαλυψει τις δικες σου αναγκες.

Αυτα που λες τα λες εχοντας καποια εμπειρια πανω στην φωτογραφια; Πραγματικα αναρωτιεσαι γιατι οχι μια μηχανη των 80€;

Δεν θα μπω σε αναλυσεις γιατι δεν εχει νοημα. Θα πω τα βασικά. 

- Μια compact των 80-200€ βγαζει χειρπτερες φωτογραφιες απο τα συγχρονα κινητά της μεσης κατηγοριας τιμης (~200€) με μοναδικο πλεονεκτημα (σε σχεση με τα κινητα) το επιπλεον οπτικο zoom της.

- Μια compact των 80-150€ δεν εχει καν επιλογη για manual ρυθμισεις οποτε δεν προκειται να μαθεις ποτε φωτογραφια

- Μια compact των 80-200€ στο σκοταδι θα σου βγαλει... σκοταδι και σε low light θα σου βγαλει φωτο κουνημενες και σκοτεινες. Δεν εχουν καν φωτεινους φακους οπως τα κινητα!

Το να σου προτεινει καποιος μια μηχανη έτσι γενικα οντως μπορει να μην καλυψει απολυτα και με τον καλυτερο τροπο τις αναγκες σου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα σου κανει κακο. Μια καλη αξιολογη μηχανη παραμενει παντα μια καλη και αξιολογη μηχανη. 

Ειδικα οι μεσου επιπεδου μηχανες τα κανουν ολα αρκετα καλα και μενει να εξελιχθει καποιος ως φωτογραφος αρκετα για να εχει την αναγκη να τις ξεπερασει ή να εχει ιδιαιτερες πια απαιτησεις.

 

Sony A6000

https://www.e-infin.com/eu/item/3218/sony_alpha_a6000_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_lens_gray

Sony A6300

https://www.e-infin.com/eu/item/2902/sony_alpha_a6300_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_lens_(black) 

Olympus OMD-EM10iii

https://www.e-infin.com/eu/item/3636/olympus_om-d_e-m10_iii_camera_kit_with_m.zuiko_14-42mm_ez_(black)

FUJI XT-100

https://www.e-infin.com/eu/item/3634/fujifilm_x-t100_mirrorless_digital_camera_+15-45mm_lens_(dark_silver)

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aratus είπε

Καλημέρα σε ολα τα παιδιά του φόρουμ.Μου αρέσει η φωτογραφία και θα ήθελα να αγοράσω μια κάμερα(κατά προτίμηση mirrorless λόγω φορητότητας).Το budget μου γενικότερα κυμαίνεται στα 400-600 ευρώ και για αυτό πολύ μου πρότειναν να δω για μεταχειρισμένη.Εσεις τι προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊

Αληθεια Τωρα;
Να προτεινω στο παιδι μια φωτογραφικη των 600,00€ επειδη αυτο ειναι το ΄΄ταβανι΄΄ του;

Μιλωντας για φορητοτητα απαντησα πως μια μηχανη των 80,00€ θα ειναι και εκεινη ευκολοτερη στην μεταφορα.
Δεν ειχα αλλα στοιχεια γι αυτο που ζητησε.

Μια μικρη compact που θα την εχεις παντα μαζι σου θα σε κανει να εχεις περισσοτερα ΄΄κλικ΄΄. Αν διαθεσεις τα χρηματα σε βιβλια φωτογραφιας, σε ταξιδια, σε εκδρομες, θα αποκτησεις περισσοτερη εμπειρια και θα καταληξεις σε αυτο που πραγματικα θελεις.

Γιατι παντα πρεπει να προτεινουμε το τελευταιο μοντελο σε οτιδηποτε απο την στιγμη που δεν ξερουμε τις αναγκες;

Το να βαρεθει ας πουμε δεν παιζει...Οκ.

37 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αυτα που λες τα λες εχοντας καποια εμπειρια πανω στην φωτογραφια; Πραγματικα αναρωτιεσαι γιατι οχι μια μηχανη των 80€;

Δεν θα μπω σε αναλυσεις γιατι δεν εχει νοημα.

Σου απαντω ΟΧΙ.

Ξεκινησα με μια contessa, την ξερεις;

Θυμαμαι επισης και ενα Sharp GX20, το ξερεις;

Να εδω, διπλα μου, εχω ακομα μηχανες να κοσμουν τα ραφια και να μου θυμιζουν.

Να εδω, εχω ενα μεγαλο αρχειο απο φωτογραφιες επισης και εκτυπωμενες.
Αλλα ΟΧΙ, δεν ειμαι εμπειρος, 

Ξερω ομως οτι, οι καλυτερες φωτογραφιες βγαινουν με τις μηχανες που εχουμε παντα μαζι μας...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lshow είπε

Δεν ειχα αλλα στοιχεια γι αυτο που ζητησε.

Το "παιδί" είπε ότι θέλει να ασχοληθεί πιο σοβαρά με τη φωτογραφία γιατί του αρέσει. Είπε επίσης ότι θέλει να επενδύσει σε αυτό 400-600 ευρώ. Και μας ρωτάει ποιες entry level προτείνουμε σε αυτά τα χρήματα. Ένα σωρό στοιχεία έδωσε. Πού κολλάνε τώρα τα 80 ευρώ, το τι είχε πριν και αν του μένουν λεφτά για βιβλία και ταξίδια?

Πάρε "παιδί" μου μια contessa, μετά ένα GX20, γέμισε τα ράφια σου με φωτογραφικές να έχεις να σου θυμίζουν. Και στο τέλος τέλος πήγαινε πάρε μια ωραία mirroless να γουστάρεις τη φωτογραφία στον 21ο αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Lshow είπε

Ξεκινησα με μια contessa, την ξερεις;

Ξεκίνησες με contessa και του λες να πάρει ψηφιακή των 80 ευρώ ;;;

Αν όταν ξεκίναγες εσύ με την contessa (που φαντάζομαι την χρησιμοποιούσες παλιά, αλλίως θα πρέπει να είσαι γεννημένος τη δεκαετία του 1930)

σου έλεγε κάποιος να πάρεις kodak extralite , τι θα έλεγες ;

Ήταν ελαφριά (η kodak extralite) και θα μπορούσες  "να την έχεις πάντα μαζί σου" ...

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά θα συμφωνήσω στο οτι στο ταξίδι είναι η ουσία 😊.Γενικότερα δεν έχω ασχοληθεί με τη φωτογραφία σε επίπεδο που να γνωρίζω για φακούς αλλά επειδή ασχολούμαι καιρό με προγραμματα επεξεργασίας εικόνας προτιμώ μια DSLR , mirror less λόγω των δυνατοτήτων που δίνουν στην επεξεργασία. Πχ μια compact των 80 ευρώ (έχοντας μια) δε θα μου επιτρέψει να ανεβάσω τα shadows χωρίς να γεμίσει noise η εικονα.Ακομα δε θα έχω τόσες δυνατότητες (πχ shutter speed κλπ). Αν σας μπέρδεψα και θέλετε περισσότερες πληροφορίες για το τι ζητάω πείτε μου και σας ευχαριστώ πολύ 😊

Επεξ/σία από Aratus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω να προτεινω αξιολογη μηχανη των 400-600€ απο το να προτεινω μηχανη compact των 80-200€ απλα γιατι ειναι μικρη.

Εαν το μικρη και βολικη ειναι το ζητημα (που θα συμφωνησω απολυτα με το σκεπτικο), τοτε θα προτεινω premium compact οπως μια RX100 που οχι μονο ειναι μικροτερη και απο τις απλες compact αλλα ειναι και κλασεις καλυτερη.

Σαφεστατα δεν θα προτρεψω κανενα να πεταξει ουτε καν τα 80€ γιατι απλα ουτε σοβαρες φωτογραφιες θα μπορει να βγαλει αλλα και το κινητο του θα βγαζει καλυτερες και στο τελος απλα θα εχει πεταξει 80€. 

Αληθεια οτι η 80€ μηχανη βγαζει μονο στο αυτοματο και δεν μπορει να σου μαθει τιποτε απο φωτογραφια και να σε εξελιξει ειναι ανουσιο;

Ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνα τότε με μια nikon d3400 .

Και πάρε και ένα πολωτικό φίλτρο , για να βγάζεις ωραίους ουρανούς και σύννεφα !!!

Αν έχεις κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε θέματα, μπορεί να βρεθεί πιο κατάλληλος φακός από του κιτ, αλλά ο  κιτ είναι πάμφθηνος. 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως landscape και πορτρέτα σκέφτομαι να κοιτάξω 😊..και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!!Επίσης μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο site για μεταχειρισμένα σώματα καμερών;πιστεύετε ότι υπάρχουν πλέον σε διάφορα μικρά καταστήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...