Προς το περιεχόμενο

Κάμερα για αρχάριο


Aratus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε σε ενα μαγαζι και δες απο κοντα μοντελα, να δεις μεγεθος βαρος και κρατημα

και μετα αφου μας πεις τι σε βολεψε, θα σου βρουμε την καλυτερη αγορα

εγω φωτογραφιζα ενα γαμο, και ηταν ενας μπαρμπας με μια sony a6000, και εβγαζε κι αυτος

την κρατησα λιγο στα χερια μου και ηταν πιο ελαφρια και απο το κινητο μου.

ενθουσιαστηκα τοσο, που σκεφτομαι να παρω μια μεταχειρισμενη να χω για κανα ταξιδι, γιατι αυτο το πραμα που εχω θελει 2 ατομα να κρατανε :P

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

sony a6000

Οι sony , έχουν το καλό ότι συμφέρουν μεταχειρισμένες (ή old new stock)  2 γενιές πίσω   .δηλαδή 2 χρόνια πίσω (αφού ούτε χρόνο δεν βαστάει το μοντέλο) τις παίρνεις στο 1/3 της καινούργιας. 

Αυτή τη στιγμή στο ebay παίρνεις με 200 ευρώ a5000 του κουτιού (ή nex c3 με 100 ευρώ) . 

Αν υπάρχει καμία f2 . fm κτλ ... παίρνεις και έναν αντάπτορα των 5 ευρώ ... και βάζεις ποιοτικούς φακούς στο playstation. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πιο πολύπλοκο σύστημα εστίασης από τη nikon d3400 , σπαστές οθόνες αφής και άλλα τέτοια κόλπα και πας σε canon

να μια ευκαιρία 

https://www.eglobalcentral.eu/canon-eos-800d-body-only-digital-slr-camera-kit-box.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

 (αφού ούτε χρόνο δεν βαστάει το μοντέλο)

😂

Υπόψιν ότι η a6000 είναι μοντέλο του 2014 και ακόμα είναι από τις κορυφαίες entry-level mirrorless

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο eBay και a5000 με 80€(+40 μεταφορικά βέβαια χαχαχα) το σώμα με τον πωλητή να έχει καλές κριτικές (δεν ήταν για ανταλλακτικά αλλά κανονικό body 😂) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aratus είπε

Είδα στο eBay και a5000 με 80€(+40 μεταφορικά βέβαια χαχαχα) το σώμα με τον πωλητή να έχει καλές κριτικές (δεν ήταν για ανταλλακτικά αλλά κανονικό body 😂) .

Οχι την Α5000. Με τιποτε. Αλλωστε θα σου βγει ακριβη οταν αγορασεις και τον φακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panmitz είπε

 

Υπόψιν ότι η a6000 είναι μοντέλο του 2014 και ακόμα είναι από τις κορυφαίες entry-level mirrorless

Και η a5000 είναι του 2014 ... και ανακοινώθηκε πιο μετά από την a6000 ;;;;;;

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a5000-vs-Sony-Alpha-a6000

Στη sony πρέπει ίσως να αναφέρεται και μήνας και .... ώρα εμφάνισης .... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και η a5000 είναι του 2014 ... και ανακοινώθηκε πιο μετά από την a6000 ;;;;;;

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a5000-vs-Sony-Alpha-a6000

Στη sony πρέπει ίσως να αναφέρεται και μήνας και .... ώρα εμφάνισης .... 

Τι σημασια εχει ποτε ανακοινωθηκε; Η Α5000 ηταν η φθηνη εκδοση. Μετα βγηκε η Α5100 (μετα την Α6000). Αλλα η Α6000 παραμενει καλυτερη μηχανη και πολυ αξιολογη εως σημερα. Η Α5000 απο την αλλη δεν αξιζει θα ελεγα τα χρηματα της. Εαν ειναι θα παει καποιος μονο στην Α5100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που διάβασα; Οι mirror less δεν έχουν τόση συμβατικότητα με φακους όσο οι DSLR?αν ναι συμφέρει να θυσιάσω την "φορητότητα" και να βρω ας πούμε μια DSLR το ίδιο καλή με την α6000 και φθηνότερα; Ευχαριστώ 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aratus είπε

Να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που διάβασα; Οι mirror less δεν έχουν τόση συμβατικότητα με φακους όσο οι DSLR?αν ναι συμφέρει να θυσιάσω την "φορητότητα" και να βρω ας πούμε μια DSLR το ίδιο καλή με την α6000 και φθηνότερα; Ευχαριστώ 😊

Συγκεκριμένα για τη Sony (πιθανώς να ισχύει και στις άλλες μάρκες αυτό), οι φακοί για DSLR είναι συνήθως πιο φθηνοί από τους αντίστοιχους για mirrorless. Για παράδειγμα, αυτός ο φακός για Sony DSLR και αυτός για mirrorless. Υπάρχει όμως γκάμα φακών και για τα δύο συστήματα.

Γενικά, οι κάμερες σου δίνουν έναν kit φακό που συνήθως καλύπτει ένα εύρος εστιακής απόστασης (πχ η a6000 δίνει τον 16-50mm). Ο kit lens λοιπόν θα σου επιτρέψει να πειραματιστείς με την εστιακή απόσταση, το μεταβλητό διάφραγμα κλπ και να δεις τι ταιριάζει σε σένα και στη χρήση που θέλεις. Παρότι είναι από τους φθηνότερους και πιο low end φακούς, θα σου πάρει αρκετό καιρό να ξεπεράσεις, ως φωτογράφος, τις δυνατότητες που σου δίνει. Όταν (ή αν) λοιπόν φτάσεις εκεί, θα ασχοληθείς με την αναζήτηση του επόμενου φακού σου. Ως τότε θα έχεις δει ότι πχ φωτογραφίζεις περισσότερο τοπία και κτίρια, άρα θες έναν καλύτερο ευρυγώνιο, ή φωτογραφίζεις κυρίως ανθρώπους, πορτραίτα κλπ και θα θέλεις έναν prime 35mm ή 50mm ή 60mm.

Τώρα, σχετικά με τη φορητότητα και αν αξίζει να τη θυσιάσεις, είναι καθαρά υποκειμενικό. Αν έχεις στο νου σου ότι θα ασκείς το χόμπι της φωτογραφίας σποραδικά, κάνοντας "φωτο-βόλτες", στήνοντας τρίποδες και εξοπλισμό σε ενδιαφέροντα μέρη κλπ, το μέγεθος της DSLR δε θα σε επηρεάσει και τόσο. Αν πηγαίνεις ταξίδια και θέλεις να την έχεις μαζί σου συχνά, τότε η φορητότητα είναι σημαντικότατη! Προσωπικά, η a6000 είναι κάθε μέρα μέσα στην τσάντα μου, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν είναι ότι τη χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά την έχω μαζί μου σε περίπτωση που τη χρειαστώ, γιατί μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panmitz είπε

Αν πηγαίνεις ταξίδια και θέλεις να την έχεις μαζί σου συχνά, τότε η φορητότητα είναι σημαντικότατη! Προσωπικά, η a6000 είναι κάθε μέρα μέσα στην τσάντα μου, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν είναι ότι τη χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά την έχω μαζί μου σε περίπτωση που τη χρειαστώ, γιατί μπορώ.

Αν συγκρίνουμε σε βάρος μια crop dslr όπως η d3400 με την a6000

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Nikon-D3400

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ  51gr . 

(a6000= 344gr , d3400=395gr ) .

Για να έχουν ίδια αυτονομία μπαταρίας, στην a6000 χρειάζονται άλλες 2-3 μπαταρίες (θεωρητικά 1200 φωτό η d3400 με μία μπαταρία, 360 η sony). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν συγκρίνουμε σε βάρος μια crop dslr όπως η d3400 με την a6000

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Nikon-D3400

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ  51gr . 

(a6000= 344gr , d3400=395gr ) .

Για να έχουν ίδια αυτονομία μπαταρίας, στην a6000 χρειάζονται άλλες 2-3 μπαταρίες (θεωρητικά 1200 φωτό η d3400 με μία μπαταρία, 360 η sony). 

Καλά, προφανώς ακόμα και το μέγεθος είναι υποκειμενικό, στο τι θεωρεί κανείς μεγάλο/βαρύ κλπ. Γι' αυτό η καλύτερη λύση είναι τα δει ο ίδιος τα μοντέλα σε κάποιο κατάστημα, να τα περιεργαστεί κλπ, για να διαλέξει. 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± d3400 vs sony a6000

Κάποιος βέβαια πρέπει να σου μιλήσει και για τον όγκο των τρισδιάστατων αντικειμένων... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 51gr !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...