Προς το περιεχόμενο

Κάμερα για αρχάριο


Aratus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, panmitz είπε

 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± d3400 vs sony a6000

Κάποιος βέβαια πρέπει να σου μιλήσει και για τον όγκο των τρισδιάστατων αντικειμένων... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 51gr !

Η διαφορά διαστάσεων είναι 4mm στο πλάτος σώματος, 31mm στο πάχος και 31mm στο ύψος.

Η διαφορά παραμένει στο σώμα, γιατί οι φακοί ,΄ έχουν σεβαστές διαβαστάσεις και  στη sony a6000. 

sony-55-210mm-f4.5-6.3-oss-review.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

 

Σύμφωνοι! Και έχει φακούς e-mount πολύ μεγαλύτερους από τον 55-210 που δείχνεις στη φωτό. Δε μπορούμε όμως να κάνουμε υποθέσεις στο τι φακούς θα αγοράσει ο OP αργότερα. Το μόνο δεδομένο είναι τι θα πάρει κάνοντας την αγορά για την οποία ζήτησε τη συμβουλή μας.

Οι διαφορές των 31mm πάχος και 31mm ύψος είναι υπολογίσιμες, όταν προκαλούν αύξηση των διαστάσεων κατά ~70%. Αλλά είπαμε, κι αυτό είναι υποκειμενικό 😉 Μπορεί πχ ο φίλος να έχει χερούκλες και να του φαίνονται και οι 2 κάμερες κούτσικες.

Τώρα, αν εσύ θέλεις να υποστηρίξεις ότι γενικά οι DSLR είναι το ίδιο compact/portable με τις mirrorless, δε θέλω να συμμετέχω, ευχαριστώ!

Φιλικά, πάντα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεου μην σκεφτεσαι καν για DSLR. Ή θα καταλήξεις με ελάχιστες φωτογραφίες και με την μηχανη σε μια ντουλαπα συντομα ή θα καταλήξεις ενας πορωμένος φωτογραφος με την τσάντα με τα φωτογραφικά συνεχεια στο αυτοκινητο και στον ώμο του και χρεωμένος εως τον λαιμο για τα φωτογραφικά του ειδη.

 

Μια mirrorless ειναι εξίσου ικανη και ακομη και μια entry level θα χρειαστει πολυ καιρος και ακομη μεγαλυτερη προσπαθεια και διαβασμα για να σκαλίσεις εστω καποια απο τα οριά σου. Ειδικα σε τοπια και πορτρετα το σωμα της μηχανής δεν παίζει μεγαλο ρολο και απο μοντελο σε μοντελο οι διαφορες δεν ειναι τοσο στον αισθητηρα οσο στα επιπλεον features. Μπορεις συνηθως να κανεις και χωρις αυτα. Φυσικα η αγορα ενος καλυτερου φακου αξιζει πολυ περισσοτερο σε τετοια περιπτωση απο την αλλαγη ενος σωματος.

 

Η Sony A6000 παραμενει μια πολυ καλή ακομη και για τα σημερινα δεδομενα μηχανη. Μην πας στην Α5100 γιατι θα σου λειψει το viewfinder και ειναι ουσιαστικη ελλειψη αυτη. Θα το καταλαβεις με τον καιρο. Ο αισθητηρας της ειναι καλός και μεγέθους APS-C.

Επισης η Sony μπορει με ανταπτορες να φορεσει σχεδον καθε φακο που κυκλοφορει.

 

Απο εκει και μετα η Olympus OMD-EM10 για εμενα ειναι εξαιρετικη και με πολυ καλυτερη εργονομια, μενου, δευτερο περιστροφικο επιλογεα κλπ. Ατου της οι σαφως πιο φθηνοι και μικροι φακοι του m4/3" συστηματος και ντεζαβανταζ ο μικροτερος αισθητηρας της.

 

Υπαρχει και η FUJI σαν επιλογη, ειδικα με τα μακραν καλυτερα out of the camera JPG αρχεια της και τους καλύτερης ποιοτητας φακους της (αν και σε πιο τσιμπημενες τιμες).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα δεν έχω χερουκλες και για αυτό προτιμώ mirror less ..έχει ένας φίλος μου μια Nikon DSLR και πραγματικά με δυσκόλεψε στο κράτημα χαχαχα

Τελειααα ξεκινάω να μαζεύω χρήματα και κάνω την αγορά το συντομότερο δυνατόν 😊...μπορεί να τη θέλω πιο πολύ για χόμπυ αλλά θα την ξεζουμισω σίγουρα χαχαχα .Σας ευχαριστώ όλους! Παρεμπιπτόντως έχετε στο νου σας κανένα καλό θέμα στο φόρουμ σχετικά με φακούς και tips for dummies ας πούμε για να μπω; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aratus είπε

Χαχαχα δεν έχω χερουκλες και για αυτό προτιμώ mirror less ..έχει ένας φίλος μου μια Nikon DSLR και πραγματικά με δυσκόλεψε στο κράτημα χαχαχα

Εαν κρατατε την μηχανη με το ενα χερι οπως τα κινητα τοτε καλη φωτογραφια δεν θα βγει ποτε. Οι DSLR εχουν σαφεστατα καλυτερο πιασιμο. Το σωστό πιασιμο με τα δυο χερια. Πολυ δυσκολα δεν θα βολευτεις. Ειδικα στα entry-middle level μοντελα. Ειδικα τα entry level ειναι μικροκαμωμενα.

Υ.Γ.

Την A6000 την βρισκεις με τον κιτ φακο απο e-infin στα 455 ευρω. Γιατι να πας σε μεταχειρισμενη?

https://www.e-infin.com/eu/item/2077/sony_alpha_a6000_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_lens_black_(sel1650)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Προς θεου μην σκεφτεσαι καν για DSLR. Ή θα καταλήξεις με ελάχιστες φωτογραφίες και με την μηχανη σε μια ντουλαπα συντομα ή θα καταλήξεις ενας πορωμένος φωτογραφος με την τσάντα με τα φωτογραφικά συνεχεια στο αυτοκινητο και στον ώμο του και χρεωμένος εως τον λαιμο για τα φωτογραφικά του ειδη.

Μια mirrorless ειναι εξίσου ικανη και ακομη και μια entry level θα χρειαστει πολυ καιρος και ακομη μεγαλυτερη προσπαθεια και διαβασμα για να σκαλίσεις εστω καποια απο τα οριά σου. Ειδικα σε τοπια και πορτρετα το σωμα της μηχανής δεν παίζει μεγαλο ρολο και απο μοντελο σε μοντελο οι διαφορες δεν ειναι τοσο στον αισθητηρα οσο στα επιπλεον features. Μπορεις συνηθως να κανεις και χωρις αυτα. Φυσικα η αγορα ενος καλυτερου φακου αξιζει πολυ περισσοτερο σε τετοια περιπτωση απο την αλλαγη ενος σωματος.

Η Sony A6000 παραμενει μια πολυ καλή ακομη και για τα σημερινα δεδομενα μηχανη. Μην πας στην Α5100 γιατι θα σου λειψει το viewfinder και ειναι ουσιαστικη ελλειψη αυτη. Θα το καταλαβεις με τον καιρο. Ο αισθητηρας της ειναι καλός και μεγέθους APS-C.

Επισης η Sony μπορει με ανταπτορες να φορεσει σχεδον καθε φακο που κυκλοφορει.

Απο εκει και μετα η Olympus OMD-EM10 για εμενα ειναι εξαιρετικη και με πολυ καλυτερη εργονομια, μενου, δευτερο περιστροφικο επιλογεα κλπ. Ατου της οι σαφως πιο φθηνοι και μικροι φακοι του m4/3" συστηματος και ντεζαβανταζ ο μικροτερος αισθητηρας της.

Υπαρχει και η FUJI σαν επιλογη, ειδικα με τα μακραν καλυτερα out of the camera JPG αρχεια της και τους καλύτερης ποιοτητας φακους της (αν και σε πιο τσιμπημενες τιμες).

Άψογος 👆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2018 στις 10:17 ΜΜ, Aratus είπε

Κυρίως landscape και πορτρέτα σκέφτομαι να κοιτάξω 😊..και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!!Επίσης μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο site για μεταχειρισμένα σώματα καμερών;πιστεύετε ότι υπάρχουν πλέον σε διάφορα μικρά καταστήματα;

      Την καλησπέρα μου , αρχικά εύχομαι να έχετε πάρει μιά φωτογραφική μηχανή και να έχετε ξεκινήσει , αν όχι κάντε το σύντομα . Ο λόγος είναι πως , αν μείνετε στην φωτογραφία , έχετε όλο το δρόμο μπροστά σας για να δείτε , ν' αλλάξετε μηχανές , φακούς κλπ ..... κανείς δεν έμεινε μόνο με μία ...... 

     Ένα ξεκίνημα μπορεί να γίνει πρακτικά με οτιδήποτε , ακόμη και με μία κόμπακτ μηχανούλα , της οποίας οι όποιες δυνατότητες θα εξαντληθούν ανάλογα με το χρόνο που θα αφιερώσετε στη φωτογραφία αλλά και στο μέσο ...... όσο περισσότερο , τόσο πιό γρήγορα θα εξαντληθούν οι δυνατότητες της μηχανής , όμως αυτή η διαδικασία θα σας δείξει το δρόμο και τα επόμενα βήματα σε τεχνικό επίπεδο ...... έτσι θα μάθετε τεχνικές για καδράρισμα , φωτομέτρηση κλπ ....

    Το ίδιο περίπου θα συμβεί , αν για παράδειγμα ξεκινήσετε με μία μίρορλες η μία DSLR , ο χρόνος που θα αφιερώσετε θα δείξει τα επόμενα βήματα .... είναι μιά συνεχής διαδικασία μάθησης ..... 

    Συνταγές διαφόρων ειδών ...... απόψεις , γνώμες υπάρχουν πολλές και θα υπάρχουν πάντα ..... αυτό όμως που λειτουργεί σε μένα δεν είναι απαραίτητο ότι θα μπορέσει να λειτουργήσει και σε σάς ..... χρησιμοποιώ πρακτικά τα πάντα ... για διαφορετικούς λόγους το καθένα .

   Αυτό που βλέπετε και θα αποτυπώσετε με μία μηχανή εξαρτάται πρωτίστως από τις τεχνικές που έχετε μάθει , τις εικόνες άλλων , που πρέπει να βλέπετε για να παίρνετε ιδέες και όχι μόνον , τον ποδαρόδρομο που θα κάνετε για να φτάσετε στο σημείο που σας προσφέρει την καλύτερη γωνία θέασης κάποια συγκεκριμένη ώρα ....... και στο τέλος το μέσον με το οποίο θα αποτυπώσετε αυτό που βλέπετε και που γνωρίζετε ότι χρειάζεται να έχει για παράδειγμα έναν μεγάλο prime τηλεφακό διότι αυτός καλύπτει το είδος της φωτογραφίας που σας άρεσε τελικά περισσότερο ..... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2018 στις 4:03 ΜΜ, panmitz είπε

Καλησπέρα! Ήμουν κι εγώ στην ίδια φάση πριν κανένα χρόνο και κατέληξα να αγοράσω τη Sony a6000 με την οποία είμαι πολύ χαρούμενος, τόσο για φωτογραφία όσο και για βίντεο. Όπως λέει όμως και ο φίλος από πάνω, είναι υποκειμενικά αυτά τα γούστα.

Όποια κάμερα κι αν αγοράσεις πάντως, αν ασχοληθείς θα θέλεις σίγουρα κάποια στιγμή να επενδύσεις και σε 1-2 έξτρα φακούς (αν όχι παραπάνω). Οπότε η συμβουλή μου είναι, πριν καταλήξεις στο σώμα της κάμερας, να κάνεις και μια έρευνα στις τιμές και στην ποικιλία των συμβατών φακών που υπάρχουν.

Συγγνώμη που θα επέμβω και ίσως φανώ και λίγο κακός (ειλικρινά δεν έχω τέτοια πρόθεση), αλλά όταν διάλεξες την Α6000 έκανες την έρευνα για φακούς;;; Δεν αντιλέγω ότι οι Sony βγάζει καλές μηχανές (έχω την RX100/3) αλλά οι φακοί E-mount είναι και πανάκριβοι και λιγοστοί σε σχέση με άλλα φορματ (π.χ. μ43).

 

 

Στις 19/9/2018 στις 2:11 ΜΜ, Aratus είπε

Καλημέρα σε ολα τα παιδιά του φόρουμ.Μου αρέσει η φωτογραφία και θα ήθελα να αγοράσω μια κάμερα(κατά προτίμηση mirrorless λόγω φορητότητας).Το budget μου γενικότερα κυμαίνεται στα 400-600 ευρώ και για αυτό πολύ μου πρότειναν να δω για μεταχειρισμένη.Εσεις τι προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊

Έχουν ήδη ειπωθεί αρκετά καλές προτάσεις. Εγώ το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι εφόσον τώρα ξεκινάς και δεν είσαι 100% σίγουρος ότι σου αρέσει να κουβαλάς 300-1000g μηχανή αντί για κινητό, κοίτα την αγορά των μεταχειρισμένων. Ειδικα στο σχετικό φόρουμ του Insomnia μπορείς να βρεις μια χαρά ευκαιρίες. Αν σου αρέσει, καλώς, επενδύεις και σε φακούς κτλ κτλ. Αν όμως δεν σου αρέσει πρακτικά δεν θα χάσεις σχεδόν τίποτα αφού τη μηχανούλα θα τη δώσεις κοντά στα λεφτά που την πήρες (σε αντίθεση με μια καινούργια...).

Εγώ πάντως θα κοίταγα και κάποιες μεταχειρισμένες compact για αρχή, αφού οι μηχανές με εναλλάξιμους φακούς θέλουν περισσότερη προσπάθεια από εσένα για να δώσουν το καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Συγγνώμη που θα επέμβω και ίσως φανώ και λίγο κακός (ειλικρινά δεν έχω τέτοια πρόθεση), αλλά όταν διάλεξες την Α6000 έκανες την έρευνα για φακούς;;; Δεν αντιλέγω ότι οι Sony βγάζει καλές μηχανές (έχω την RX100/3) αλλά οι φακοί E-mount είναι και πανάκριβοι και λιγοστοί σε σχέση με άλλα φορματ (π.χ. μ43).

Όχι, δεν έκανα όση έρευνα έπρεπε, γι' αυτό και συμβουλεύω το φίλο να το κάνει πριν επιλέξει. Κακέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο με το θέμα, βλέπω τα καταστήματα ( e-infin.com και eglobalcentral.eu) που προτείνετε για αγορά μηχανής στο παλικάρι και επειδή έχουν πολύ καλες τιμές σκέφτομαι να πάρω και γω από κάποιο από αυτά. Επειδή βλέπω ότι είναι στην κίνα η έδρα τους, θέματα με τελωνείο ή κάτι άλλο έχετε αντιμετωπίσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, laradoomed123 είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο με το θέμα, βλέπω τα καταστήματα ( e-infin.com και eglobalcentral.eu) που προτείνετε για αγορά μηχανής στο παλικάρι και επειδή έχουν πολύ καλες τιμές σκέφτομαι να πάρω και γω από κάποιο από αυτά. Επειδή βλέπω ότι είναι στην κίνα η έδρα τους, θέματα με τελωνείο ή κάτι άλλο έχετε αντιμετωπίσει? 

Εγώ παρέλαβα προχθές από το e-infin μια dslr μέσα σε 6 εργάσιμες μέρες και στάλθηκε απο Ηνωμένο Βασίλειο. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα γιατί η διαδικασία της επιστροφής είναι χρονοβόρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2018 στις 10:32 ΠΜ, panmitz είπε

Προσοχή στα θέματα εγγύησης από αυτά τα site. Δείτε πρώτα τους όρους, γιατί αν θυμάμαι σωστά, δεν καλύπτονται όλα στην Ευρώπη.

 

Το θέμα είναι πρακτικά το τι προτιμας στα ~ιδια χρηματα->

Α)Μια μεταχειρισμένη μηχανή εκτός εγγύηση με ~50.000 κλικς από Ελλάδα?

Β)Μια καινούργια μηχανή απλά χωρίς επίσημη εγγυηση?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...