Προς το περιεχόμενο

Ως καταναλωτές προτιμάτε να σας απευθύνονται στον ενικό ή τον πληθυντικό ;


Kenny McCormick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Lezantas26 said:

 αρκει να λειπουν προσφωνηματα οπως "φιλε, ψηλε, αρχηγε" κλπ.

Αν υπάρχει το "φίλε" καλά είναι, όταν ακούς το "ε φίλος!" τι γίνεται? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Όλα καλά, όλα ανθηρά λοιπόν. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Σ’ αυτό τουλάχιστον δεν φέρνει κανείς αντίρρηση. To τι είναι φυσιολογικό είναι άλλη κουβέντα και δεν έχει σχέση με τον αν είσαι ευγενικός ή όχι.

με παρεξηγησες, δεν υπονοησα τιποτα 👍

το λεω σε φαση οτι φυσιολογικα θες να εξυπηρετηθεις γρηγορα και ομορφα, οποτε το να κανεις τα προαναφερθεν ειναι αντιθετα με το στοχο σου

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν υπάρχει το "φίλε" καλά είναι, όταν ακούς το "ε φίλος!" τι γίνεται? 😛

τρεχεις 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν υπάρχει το "φίλε" καλά είναι, όταν ακούς το "ε φίλος!" τι γίνεται? 😛

Τι έγινε ρε μαστορια ακόμα εδώ είστε; 😂😋

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

παντως για να μην ειμαι off topic, δε με νοιαζει ο ενικος ή οχι, αρκει να λειπουν προσφωνηματα οπως "φιλε, ψηλε, αρχηγε" κλπ.

εγω μιλαω στο πληθυντικο οχι για ευγενια αλλα για αποσταση, εκτος αμα τον θεωρω φιλο, γνωστο, κλπ

Και εδώ καταλήγουμε στο ορθό ότι ο πληθυντικός δεν είναι "ευγενείας" όπως μας βολεύει να λέμε, αλλά απόστασης. Όπως επίσης και το ότι δεν υπάρχει πληθυντικός ευγενείας αλλά λόγος ευγενείας (είτε αυτός εμπεριέχει πληθυντικό ή ενικό). Θα ήθελα ένας δημόσιος υπάλληλος να μου πει "θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε κάτι" με χαμόγελο και όρεξη για βοήθεια παρά να μου πει "ε εσείς, τυφλός είστε κύριε? δεν βλέπετε την ταμπέλα?". Η ευγένεια κρύβεται στην χρήση του λόγου και στην συμπεριφορά στους απέναντι σου, όχι στον πληθυντικό ή στο ντύσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, panossar95 είπε

Εγώ σε όσα άτομα δε γνωρίζω και μιλάω για πρώτη φορά πάντα πληθυντικό, ειδικά αν είναι ακόμα και λιγο μεγαλύτερα από εμένα. (23 εγώ)

Δε μπορώ να μιλήσω στον ενικό σε κάποιον που δε ξέρω καθόλου. Απλά δε μου βγαίνει.

Θα ήθελα και από τους άλλους για πρώτη φορά το ίδιο, ποσό μάλλον αν πηγαίνω σε μαγαζί ως καταναλωτής.

26 εδώ και νιώθω ακριβώς το ίδιο xD

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagelisda είπε

Ευγενής νεοελλην τζέντλμαν

Κι άλλος μαθητής του ζαμπούνη

Το σωστό είναι πάντα πληθυντικός αν θέλει κάποιος να είναι στοιχειωδώς ευγενής.

Οπως βλέπετε σε αυτό το thread όμως ,η πλειοψηφία των Ελλήνων ,και μιλάμε εδώ για νέα "μορφωμένα " παιδιά ,είναι ουγκανοι .

Αγενής και σε όποιον αρέσει .

Αθάνατος Έλληνας.

Δεν τον αλλάζουν ούτε σπουδές ,ούτε το ίντερνετ ούτε τίποτα ,η γυφτιά βασιλεύει παραδόξως .

Εγώ νόμιζα ότι δεν.παίζουν πια αυτά .

Το σωστο για τον καθενα ειναι σχετικο τελειως! δεν ειναι ουτε θεμα μορφωσης ουτε τπτ το να μιλας στον ενικο σε ενα αλλο ον το οποιο αναπνεει τον ιδιο αερα που αναπνεεις και συ. Καλως η κακως ο καθε ανθρωπος ερχεται να ζησει οπως νιωθει σε αυτο τον κοσμο!! αμα ο αλλος θελει να μιλαει στον ενικο ποιος εισαι εσυ να τους πεις πως θα μιλησει!! δεν το κατεκρινα ! απλα ειπα μια γνωμη!! 7 δις ανθρωποι 7 δις διαφορετικες αντιληψεις πανω στη ζωη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, markoliaz είπε

δεν θελω να μου μιλαει καν ο υπαλληλος, θελω να μπαινω να αγοραζω αυτο που θελω και να φευγω και τελος...

Καλά δεν είπαμε να σου πιάνει κουβέντα, αλλά αυτό που λες σε λίγες περιπτώσεις γίνεται. Μια τυπική επαφή θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω δουλειας, ΠΑΝΤΑ  μιλαω σε ολους στο πληθυντικο, αλλα αν εχουμε αρκετη επαφη το γυρναμε ενικο..λογω ντυσιματος επισης οι περισσοτεροι ξενοι προς εμενα μου μιλανε στον πληθυντικο...

θιγω κατι αλλο ομως, δεν ξερω αν το κανω μονο εγω..πχ παω σε ενα γιατρο και λεω Καλησπερα γιατρε πως εισαι? τι κανεις κλπ?

φαινομενικα μιλαω στον ενικο, ομως η προσφωνηση 'γιατρε" ειναι τοσο σπουδαια και βαρυσημαντη που υπερκαλυπτει τον οποιο πληθυντικο... 

ειμαι λαθος? κανενας γιατρος ποτε δεν με εχει σταματησει απο τον ενικο  που χρησιμοποιω μετα την προσφωνηση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zio10 είπε

Καλά δεν είπαμε να σου πιάνει κουβέντα, αλλά αυτό που λες σε λίγες περιπτώσεις γίνεται. Μια τυπική επαφή θα υπάρχει.

Θα συμφωνήσω και με τους δύο σας,μια τυπική επαφή απλά για να ξέρεις ποιος μπορεί να σε εξυπηρετήσει.Δεν θέλω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου όταν διαλέγω το οτιδήποτε.(Που για εμένα σε καταστήματα τεχνολογίκων προϊόντων είναι όλη η απόλαυση).Στα καταστήματα  ΠΛΑΊΣΙΟ πχ έχω σταματήσει να πηγαίνω λόγω υπαλλήλων.Δε ξέρω τι τους κάνουν αλλά είναι τόσο φορτικοι και υπερευγενικοι (φαίνεται ότι είναι γραμμή της εταιρείας).Δε σε αφήνουν λεπτό μόνο σου να δεις πχ για ένα handsfree το ποιο απλό,που έμενα με ενοχλεί απίστευτα να  έχω  δύο  μάτια  πάνω  μου,,άσε που πολλες  φορές  έχουν  άγνοια  προϊόντων.Θυμαμαι  κάποτε  κοιτούσα  το htc hd2 και η πωλήτρια μου έλεγε ότι  τρέχει σε android.Οσο πληθυντικό και αν χρησιμοποιούν απλά μακριά από μένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληθυντικός πάντα στο εργασιακό κομμάτι.

Πληθυντικός αν κάποιος είναι άγνωστος στην καθημερινή ζωή. Αν δω ότι το πάει από μόνος του στον ενικό θα το αλλάξω και εγώ.

 

Πάντως είναι λάθος το ''μιλάω στον πληθυντικό γιατί δηλώνει ευγένεια''. Εγώ μιλάω στον πληθυντικό όταν δεν θέλω πολλά πολλά και για να κρατήσω αποστάσεις ή επειδή εξαναγκάζομαι λόγω της δουλειάς. Την ευγένεια και τον σεβασμό μου δεν θα τον δείξω πάντως με τη χρήση β'ενικού ή β'πληθυντικού προσώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, opcorsa είπε

λογω δουλειας, ΠΑΝΤΑ  μιλαω σε ολους στο πληθυντικο, αλλα αν εχουμε αρκετη επαφη το γυρναμε ενικο..λογω ντυσιματος επισης οι περισσοτεροι ξενοι προς εμενα μου μιλανε στον πληθυντικο...

θιγω κατι αλλο ομως, δεν ξερω αν το κανω μονο εγω..πχ παω σε ενα γιατρο και λεω Καλησπερα γιατρε πως εισαι? τι κανεις κλπ?

φαινομενικα μιλαω στον ενικο, ομως η προσφωνηση 'γιατρε" ειναι τοσο σπουδαια και βαρυσημαντη που υπερκαλυπτει τον οποιο πληθυντικο... 

ειμαι λαθος? κανενας γιατρος ποτε δεν με εχει σταματησει απο τον ενικο  που χρησιμοποιω μετα την προσφωνηση...

Δλδ όταν δω άνθρωπο με κοστουμι πρέπει να του μιλάω στον πληθυντικο. Δεν το καταλαβςνω αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με ενοχλει ο ενικός αλλά ουτε προτιμώ και τον πλυθηντικό. Αυτό που όμως με ενοχλει απιστευτα και μου δημιουργει απιστευτα κακη εντυπωση ειναι ο ενικος οικειότητας ΕΙΔΙΚΑ οταν μου μιλάνε έτσι άτομα που πρώτη φορά μιλάω μαζι τους και με έχουν πάρει αυτοι τηλέφωνο.

πχ προχθες εφτιαξα λογαριασμο στο stoiximan και με παιρνει ενας τυπος την επομενη μερα κ μου λεει "γεια σου παναγιωτη απο το στοιχημαν ειμαι. ολα καλα;" και συνεχισε την ολη κουβεντα τελειως στον ενικο λες και τον ηξερα χρόνια... Μου κακοφανηκε οσο δεν παει το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

Προσωπικά δεν με ενοχλει ο ενικός αλλά ουτε προτιμώ και τον πλυθηντικό. Αυτό που όμως με ενοχλει απιστευτα και μου δημιουργει απιστευτα κακη εντυπωση ειναι ο ενικος οικειότητας ΕΙΔΙΚΑ οταν μου μιλάνε έτσι άτομα που πρώτη φορά μιλάω μαζι τους και με έχουν πάρει αυτοι τηλέφωνο.

πχ προχθες εφτιαξα λογαριασμο στο stoiximan και με παιρνει ενας τυπος την επομενη μερα κ μου λεει "γεια σου παναγιωτη απο το στοιχημαν ειμαι. ολα καλα;" και συνεχισε την ολη κουβεντα τελειως στον ενικο λες και τον ηξερα χρόνια... Μου κακοφανηκε οσο δεν παει το συγκεκριμενο.

Μα καλά και εσύ από το στοίχιμαν τι περίμενες; Κανέναν λορδο από το μπακιγχαμ. Μην είμαστε υπερβολικοί. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...