Προς το περιεχόμενο

Ως καταναλωτές προτιμάτε να σας απευθύνονται στον ενικό ή τον πληθυντικό ;


Kenny McCormick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα πληθυντικό εκτός αν μου επιτρέψουν οι ίδιοι τον ενικό. Φυσικά πάντα συμβαίνει εγώ να χρησιμοποιώ πληθυντικό και εκείνοι ενικό(λόγω του ότι είμαι πιο νεος λογικά), αν και είναι αρκετά παράξενο.

Εντύπωση βέβαια μου έχει κάνει μια συγκεκριμενη πελάτισσα,η οποία τηρεί τον πληθυντικό. Και στις συναντήσεις μας, στον πληθυντικό μου μιλάει κι ας είναι μεγαλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Εντύπωση βέβαια μου έχει κάνει μια συγκεκριμενη πελάτισσα,η οποία τηρεί τον πληθυντικό. Και στις συναντήσεις μας, στον πληθυντικό μου μιλάει κι ας είναι μεγαλύτερη

Ομοιως και μια δικη μου,που εχει εργοστασιο εξαγωγης λαδιου  και ελιας,οταν τους πηγαινω καφε μου μιλανε παντα στον πληθυντικο,ακομα και μετα απο καιρο που εχουμε κατσει και εχουμε συζητησει κιολας. Στη συζητηση μου μιλανε στον ενικο,αλλα παντα την πρωτη φορα που θα με δουν για εκεινη τη μερα θα μου μιλησουν στον πληθυντικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγω

Ως καταστηματάρχες η ως υπάλληλοι σε μια χ  επειχήρηση πώς θα θέλατε να σας μιλάνε οι πελάτες σας?

Γιατι καλά τα λέτε εδώ πέρα ''θέλω να μου μιλάνε στον πληθυντικό εφόσον πχ τους αφήνω λεφτα και με εχουν αναγη'' Αλλα υπάρχει με μερίδα ανρθώπων οι οποιοι πάνε σε ενα μαγαζί 1-2-3 φορές και μετα σου λένε ηρθα σου αφησα λεφτα τωρα απο εδω και πέρα οποτε ερχομαι θα μου κάνεις τσιμ@@@κια... πραγμα που το ζω καθημερινά  τι εχετε να πειτε για αυτους πώς πρεπει να τους μιλάω?

Και μιλάμε για ''λεφτα'' 2-3 ευρώ τη μέρα και άμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγω

Ως καταστηματάρχες η ως υπάλληλοι σε μια χ  επειχήρηση πώς θα θέλατε να σας μιλάνε οι πελάτες σας?

Γιατι καλά τα λέτε εδώ πέρα ''θέλω να μου μιλάνε στον πληθυντικό εφόσον πχ τους αφήνω λεφτα και με εχουν αναγη'' Αλλα υπάρχει με μερίδα ανρθώπων οι οποιοι πάνε σε ενα μαγαζί 1-2-3 φορές και μετα σου λένε ηρθα σου αφησα λεφτα τωρα απο εδω και πέρα οποτε ερχομαι θα μου κάνεις τσιμ@@@κια... πραγμα που το ζω καθημερινά  τι εχετε να πειτε για αυτους πώς πρεπει να τους μιλάω?

Και μιλάμε για ''λεφτα'' 2-3 ευρώ τη μέρα και άμα 

Κανονικά όπως μιλάς στους υπόλοιπους σωστούς πελάτες σου, δεν ρίχνεις επίπεδο ούτε κάνεις διακρίσεις. Εκτός αν δεν τους θες άλλο για πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε όλους μιλάω στον πληθυντικό (που δεν γνωρίζω φυσικά) αλλά αυτοί μου απαντάνε στον ενικό πάντα.

Μερικές φορές με πειράζει γιατί κάποιοι απο αυτούς άθελα τους μιλάνε τόσο ελεύθερα λες και είσαι κολλητός τους χρόνια.

Είναι παραξενιά μου, το ξέρω οτι είναι στον χαρακτήρα μερικών ανθρώπων και δεν γίνεται επίτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mastoras007 said:

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγω

Ως καταστηματάρχες η ως υπάλληλοι σε μια χ  επειχήρηση πώς θα θέλατε να σας μιλάνε οι πελάτες σας?

Γιατι καλά τα λέτε εδώ πέρα ''θέλω να μου μιλάνε στον πληθυντικό εφόσον πχ τους αφήνω λεφτα και με εχουν αναγη'' Αλλα υπάρχει με μερίδα ανρθώπων οι οποιοι πάνε σε ενα μαγαζί 1-2-3 φορές και μετα σου λένε ηρθα σου αφησα λεφτα τωρα απο εδω και πέρα οποτε ερχομαι θα μου κάνεις τσιμ@@@κια... πραγμα που το ζω καθημερινά  τι εχετε να πειτε για αυτους πώς πρεπει να τους μιλάω?

Και μιλάμε για ''λεφτα'' 2-3 ευρώ τη μέρα και άμα 

Από ποσα λεφτά και πάνω δηλαδή αξίζει κάποιος τον πληθυντικό; Δεν το καταλαβαίνω, πελάτης ο ένας, πελάτης κι ο άλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Endless loop αυτό το topic.

οφφ τοπικ αλλα εχεις να προτεινεις καμια ταινια σε αυτο το στυλ; οπως η κλασικη με την μερα της μαρμοτας που ηταν σε λουπα; Εχω δει σχεδον ολες αυτου το στυλ και ψαχνω καμια που μου ξεφυγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, txcellas είπε

οφφ τοπικ αλλα εχεις να προτεινεις καμια ταινια σε αυτο το στυλ; οπως η κλασικη με την μερα της μαρμοτας που ηταν σε λουπα; Εχω δει σχεδον ολες αυτου το στυλ και ψαχνω καμια που μου ξεφυγε!

Δες αυτη τη σειρα https://www.imdb.com/title/tt2879552/ 

δεν ειναι ακριβος αυτο αλλά παρόμοιο κάπος 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2018 στις 7:34 ΜΜ, polaki είπε

Μιλώντας καθαρά απ'τις δικές μου εμπειρίες, ο σεβασμός "απομακρύνεται" για να το θέσω ευγενικά με το που ξεκινάει ο ενικός. 

Διδάσκω, και ναι μεν δεν μπορείς να απαιτήσεις πληθυντικό αφού δεν μιλάμε για σχολείο αλλά για ΙΕΚ, αλλά 99 στις 100 περιπτώσεις ο σεβασμός πάει περίπατο μόλις κάποιος ξεκινήσει τον ενικό. Δεν ξέρω αν και παλιότερα ήταν έτσι, και ξαναλέω σχολιάζω με βάση τη δική μου εμπειρία. Στη δε σχολή πάλι βλέπεις ξεκάθαρα ότι όποιος απτο ακαδημαϊκό προσωπικό ή το διοικητικό μιλάει στον άλλο στον πληθυντικό (πχ διοικητικό προσωπικό σε ακαδημαϊκό ή το αντίστροφο, δεν εννοώ μεταξύ τους), υπάρχει άλλη σοβαρότητα και άλλη ευγένεια.

Και εκεί πάει περίπατο όταν ξεκινήσει ο ενικός. 

Σε μεγάλο μαγαζί δεν μου έχει τύχει να μου μιλήσουν στον ενικό κατευθείαν εκτός αν μιλάμε για μαγαζάκια τύπου συνοικιακά που δεν με πειράζει καθόλου, είμαι και πολύ πιο χαλαρός σε αυτά.
Σε online chat αν δω "Καλησπέρα, είμαι ο Γιώργος, πώς μπορώ να σε εξυπηρετησω" απλά θα το κλείσω. Sorry "κολλητέ" δεν μπορείς, και δεν με ξέρεις και απο χτες.

μπερδευεις το σεβασμο με την αποσταση. αμα δε θες οι συναδελφοι και οι μαθητες να χουν πολλες επαφες μαζι σου οκ, λιγο περιεργο που γινες δασκαλος βεβαια, αλλα οκ. απο κει και περα οσο σε σεβεται αυτος που σ μιλαει στον ενικο σε σεβεται και ο αλλος που σ μιλαει στο πληθυντικο, απλα ο ενας λογο αποστασης δεν σ το χει δειξει 

ειναι σα να λες ποναω αλλα δε παω στο γιατρο γιατι μπορει να μου πει οτι εχω προβλημα. οκ δε θα μαθεις αμα εχεις προβλημα, αυτο δε σημαινει οτι δεν εχεις ομως ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2018 στις 11:51 ΠΜ, *nenya* είπε

Έλλειψη αυτοσεβασμού είναι ίσως όταν το άτομο φοράει βρώμικα και με τρύπες ρούχα. Και πάλι ΙΣΩΣ. Που και σε άτομο με τέτοια ρούχα πάλι στον πληθυντικό θα μιλούσα (δεν γνωριζόμαστε κι από χθες ξερωγώ). Πολύ εύκολα μερικοί κρίνουν απ'τα ρούχα του άλλου...κάντε και λίγο focus στο είναι του άλλου, όχι μόνο στην εμφάνιση.

Καλώς ή κακώς αυτό ισχύει για τους περισσότερους καθώς η ένδυση και η προσωπική φροντίδα περνάει κάποια μηνύματα. Άλλο να έρθει κοντά μου κάποιος και να μυρίζω απλυσια από τα 5 μέτρα και άλλο άλλο να έχω μια καθαρή παρουσία. Ομοίως και στο ντύσιμο, δεν λέω ότι πρέπει να είναι κάποιος ψείρας αλλά όχι και να δείχνει εντελώς παρατημένος από τον εαυτό του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 7:55 ΜΜ, Lezantas26 είπε

μπερδευεις το σεβασμο με την αποσταση. αμα δε θες οι συναδελφοι και οι μαθητες να χουν πολλες επαφες μαζι σου οκ, λιγο περιεργο που γινες δασκαλος βεβαια, αλλα οκ. απο κει και περα οσο σε σεβεται αυτος που σ μιλαει στον ενικο σε σεβεται και ο αλλος που σ μιλαει στο πληθυντικο, απλα ο ενας λογο αποστασης δεν σ το χει δειξει 

ειναι σα να λες ποναω αλλα δε παω στο γιατρο γιατι μπορει να μου πει οτι εχω προβλημα. οκ δε θα μαθεις αμα εχεις προβλημα, αυτο δε σημαινει οτι δεν εχεις ομως ;)

Είπα τη δική μου εμπειρία, και σίγουρα μόνο από αυτά που έχω δει εγώ. 
Προφανώς και θέλω οι μαθητές να έχουν επαφές μαζί μου, 38 χρονών είμαι όχι 70, αλλά οι επαφές αυτές όταν το γυρνάνε στον ενικό, γινόμαστε πιο πολυ φιλαράκια. Εμπειρικά, περισσότερα "προβλήματα" δημιουργούν όσοι το γυρνάνε στον ενικό, παρά όσοι παραμένουν πληθυντικό. Δεν έχω δει κάποιον να φέρνει καφέ μες την τάξη ας πούμε όταν μου μιλάει πληθυντικό, ενώ αντιθέτως πολλοί που το έχουν γυρίσει στον ενικό με ρωτάνε κιολας αν θέλω και εγώ. Η τάξη όμως είναι για μάθημα και υπάρχουν κανόνες (απτη σχολή), δεν είναι για να πίνουμε καφέ, στην τελική αν δεν μου αρέσει εμένα πρωτίστως ο κανόνας αυτός, κακώς συνεργάζομαι με τη συγκεκριμένη σχολή που το απαιτεί, όσο οπισθοδρομικό και αν το θεωρούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...