Προς το περιεχόμενο

Ως καταναλωτές προτιμάτε να σας απευθύνονται στον ενικό ή τον πληθυντικό ;


Kenny McCormick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και 15 χρονών να ειναι ο άλλος, στον πληθυντικό θα του μιλήσω, εφόσον δε τον ξέρω. Στοιχειώδη ευγένεια ειναι και δείχνει σεβασμό.

Αν ο άλλος μου απευθηνθεί στον ενικό, δε θα παρεξηγηθώ, αλλά η πρώτη εντύπωση δε θα ειναι καλή.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα παλιότερα καθηγητή φροντιστηριου που δεν ηθελε με την καμια ομως να του μιλάμε στον πληθυντικό. 

Ως καταναλωτης σιγουρα προτιμω πληθυντικό,τωρα στην υπολοιπη καθημερινοτητα,αν η διαφορα ειναι μικροτερη απο 5 χρονια μεταξυ των ατομων θεωρω τον πληθυντικο λιγο χαζο αρκετες φορες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να μιλήσει κανείς σε άγνωστο και να μην χρησιμοποιήσει ούτε ενικό ούτε και πληθυντικό, όπως το εννοεί ο TS. Για παράδειγμα, αντί για το "τι θα θέλατε;" θα μπορούσε κανείς να πει "σε τι θα μπορούσα να βοηθήσω;". 

Αυτό σημαίνει πως για την επικοινωνία υπάλληλου - πελάτη, ο πληθυντικός ευγενείας δεν είναι απαραίτητο στοιχείο. Αυτό όμως που είναι απαραίτητο, είναι το να γνωρίζει ο υπάλληλος για τι μιλάει και όχι να δικαιολογεί τις προτάσεις του με επιχειρήματα όπως "γιατί είναι καλύτερο", ειδικά σε τεχνικά ζητήματα. 

Προσωπικά πιστεύω ότι το κόλλημα για πληθυντικό ευγενείας το έχουνε άνθρωποι που δεν έχουν καταφέρει να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους για αναγνώριση μέσα από την ζωή τους, αυτό τους ενοχλεί και ξεσπάνε στην πρώτη ευκαιρία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν απευθύνομαι σε μικρότερους ή συνομήλικους συνήθως χρησιμοποιώ ενικό και "απαιτώ" να μου απαντούν ανάλογα :)

Φυσικά έχει να κάνει και με ποιον έχεις απέναντί σου, αν π.χ. πήγαινα σε μία συνέντευξη για δουλειά και μικρότερος να ήταν αυτός που μου την έκανε δε θα χρησιμοποιούσα ενικό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Προσωπικά πιστεύω ότι το κόλλημα για πληθυντικό ευγενείας το έχουνε άνθρωποι που δεν έχουν καταφέρει να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους για αναγνώριση μέσα από την ζωή τους, αυτό τους ενοχλεί και ξεσπάνε στην πρώτη ευκαιρία. 

Δεν ειναι κόλλημα, ούτε ανάγκη για να ικανοποιήσεις κάτι. Ειναι απλά ένδειξη σεβασμού προς έναν άγνωστο. 

Το αν θα συνεχίσετε να μιλάτε στον πλυθηντικό ή στον ενικό, είτε για να σπάσει ο πάγος, ειτε για να μην κρατάτε τη κουβέντα σε απόσταση, έρχετε σε δευτερη φάση.

Ναι, μπορεις να σέβεσαι κάποιον και μιλώντας του στον ενικό. Δεν ειναι μονο ο πλυθηντικος δείγμα σεβασμού.Είναι όμως ΚΑΙ αυτό.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν έχει τόσο σημασία ο αριθμός (έχει, αλλά μπορεί να παρακαμφθεί για μένα) αλλά ο τρόπος έκφρασης. Μπορεί κάποιος να εκφραστεί ευγενικά και στον ενικό. Σαν καταναλωτής προτιμώ πάντως τον πληθυντικό γιατί μου χουν τύχει διαφορά. Χθες πχ πάω σε βενζινάδικο, κατεβάζω παράθυρο λεω καλημέρα,20 ευρώ,ο βενζινας μιλούσε ταυτόχρονα με έναν φίλο του, πάει στην μάνικα και μου φωνάζει ε ψιτ μεγάλε πόσο βάζει;;

Η πρόσφατα κάτσαμε σε ένα ψητοπωλείο, σκάει 60αρης ελληναρας, ανοιχτό πουκάμισο λευκό, μοσχαροκεφαλή, βάζει τις χερουκλες του πάνω στο τραπέζι και περίμενε χωρίς να πει τίποτα και κοιτούσε αριστερά δεξιά.Στο τέλος φέρνει τον λογαριασμό πετάει την απόδειξη στο τραπέζι και απλα λέει: Είκοσιτρια είστε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το ύφος του μαγαζιού και πόσο συχνά πάω. Αν είναι χαλαρό μαγαζί περιμένω ενικό, αν είναι κάτι πιό επίσημο περιμένω ενικό μετά από καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ πάντως στο lidl στον Ενικό μιλάω και μου μιλάνε.Έχουμε γίνει φιλαράκια πλέον και αν μου μιλήσει κάποιος στον Πληθυντικό θα μου κακοφανεί.:P

Με τα άλλα  ότι κάτσει.:D

Κακώς σου μιλάνε στον ενικό, ένας μεγαλομέτοχος του lidl όπως εσύ, χρήζει ανάλογου σεβασμού! Να τους κόψεις τον πολύ αέρα παππού.

58 λεπτά πριν, sanaeriko είπε

Νομίζω δεν έχει τόσο σημασία ο αριθμός (έχει, αλλά μπορεί να παρακαμφθεί για μένα) αλλά ο τρόπος έκφρασης. Μπορεί κάποιος να εκφραστεί ευγενικά και στον ενικό. Σαν καταναλωτής προτιμώ πάντως τον πληθυντικό γιατί μου χουν τύχει διαφορά. Χθες πχ πάω σε βενζινάδικο, κατεβάζω παράθυρο λεω καλημέρα,20 ευρώ,ο βενζινας μιλούσε ταυτόχρονα με έναν φίλο του, πάει στην μάνικα και μου φωνάζει ε ψιτ μεγάλε πόσο βάζει;;

Η πρόσφατα κάτσαμε σε ένα ψητοπωλείο, σκάει 60αρης ελληναρας, ανοιχτό πουκάμισο λευκό, μοσχαροκεφαλή, βάζει τις χερουκλες του πάνω στο τραπέζι και περίμενε χωρίς να πει τίποτα και κοιτούσε αριστερά δεξιά.Στο τέλος φέρνει τον λογαριασμό πετάει την απόδειξη στο τραπέζι και απλα λέει: Είκοσιτρια είστε :D

Ε είδες, ο άνθρωπος στον πληθυντικό σας μίλησε! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Δεν ειναι κόλλημα, ούτε ανάγκη για να ικανοποιήσεις κάτι. Ειναι απλά ένδειξη σεβασμού προς έναν άγνωστο. 

Το αν θα συνεχίσετε να μιλάτε στον πλυθηντικό ή στον ενικό, είτε για να σπάσει ο πάγος, ειτε για να μην κρατάτε τη κουβέντα σε απόσταση, έρχετε σε δευτερη φάση.

Ναι, μπορεις να σέβεσαι κάποιον και μιλώντας του στον ενικό. Δεν ειναι μονο ο πλυθηντικος δείγμα σεβασμού.Είναι όμως ΚΑΙ αυτό.

Δεν μπορείς να σεβαστείς κάποιον τον οποίο δεν γνωρίζεις αρχικά οπότε η "ένδειξη" σεβασμού σαν δικαιολογία πάει περίπατο.

Ευγένεια υπάρχει και μέσα απο τον ενικό. Γενικότερα το αν κάποιος θα είναι ευγενικός ή θα σέβεται δεν έχει να κάνει με τον ενικό/πληθυντικό αλλά με το πώς μιλάει.

Δεν νομίζω το να σου πω "είσαι πολυ μαλάκας" είναι λίγότερο ευγενικό απο το "είσαστε μαλάκας ταμάλα κύριε μου"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sanaeriko said:

 

Η πρόσφατα κάτσαμε σε ένα ψητοπωλείο, σκάει 60αρης ελληναρας, ανοιχτό πουκάμισο λευκό, μοσχαροκεφαλή, βάζει τις χερουκλες του πάνω στο τραπέζι και περίμενε χωρίς να πει τίποτα και κοιτούσε αριστερά δεξιά.Στο τέλος φέρνει τον λογαριασμό πετάει την απόδειξη στο τραπέζι και απλα λέει: Είκοσιτρια είστε :D

Μεγαλε, δεν πηγες και στο Funky Gourmet, σε oldskool σουβλατζιδικο πηγες :lol: Αμα πηρες αποδειξη-ρεστα και ηταν και αλαδωτα , μια χαρα εισαι κι εσυ και ο μπαρουτοκαπνισμενος σουβλατζης.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού και πάντα και στους πάντες στον ενικό, και τον απαιτώ και παντού να μου μιλάνε στον ενικό.

Σημασία έχει τι λες, πως το λες, πως είναι η στάση του σώματος και οι εκφράσεις του προσώπου σου,

Σεβασμό και κύρος είναι πράγματα που τα κερδίζεις σε βάθος χρόνου με τις πράξεις περισσότερο και όχι με τα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ειμουν τεχνικος που έκανα επισκέψεις σε σπίτια πελατών χρησιμοποιούσα ΠΑΝΤΑ πλυθηντικο όχι τόσο για την ψευδο-ευγένεια αλλά κυριως γιατί δίνει απόσταση. Αποτρέπει τον άλλο να σε αισθανθεί φίλο του, γιατί μετά από αυτό ερχόντουσαν οι "φιλικές απαιτήσεις".

Ακόμη και σε πιτσιρίκια 15 χρόνων μιλαγα στον πλυθηντικο και ας είχα τα διπλάσια χρόνια τους. Ακόμη και κάποιος να ζητάγε ενικό του έλεγα οτι είναι η συνήθεια και δεν μπορώ. Δεν ήθελα να κάνω φίλους, ευχαριστημένους πελάτες ήθελα να κανω. Βέβαια μερικοί με λέγαν ψυχρό, απομακρο.

Εγώ το έβλεπα και το βλέπω σαν επαγγελματισμό.

Σε καταστήματα που εγώ είμαι πελάτης δεν με νοιάζει καθόλου.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...