Προς το περιεχόμενο

Πως σκαναρει τα προιοντα το skroutz.gr?


timcook

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιεμαι,

Πως το skroutz.gr ξερει τι προιοντα εχουν τα μαγαζια που συνεργαζεται? Σε τι μορφη τα προμηθευεται? XML? Αν ναι, υπαρχει καποιος τροπος να κανω και εγω το ιδιο ή πρεπει αναγκαστηκα να επικοινωνισω με τους καταστηματαρχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, donblunts είπε

Νομίζω κουμπώνει ένα XML αρχείο στην βάση του εκάστοτε E-Shop.

Ας με διορθώσει κάποιος περισσότερο γνώστης.

Δεν καταλαβα, το skroutz.gr επεμβαίνει στην βαση δεδομενων του μαγαζιου? Δεν διαβαζει απλα τα προιοντα απο καποια λιστα XML?

Ειχα κανει μια εφαρμογη για ενα μαγαζι παλια και ειχαν μια τεραστια λιστα 700MB με ολα τα προιοντα μεσα.

Επεξ/σία από timcook
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, donblunts είπε

Κάνεις export το XML των προϊόντων σου απ'το e-shop και επικοινωνείς με skroutz.

Δεν εχω μαγαζι με προιοντα που θελω να μπουν στο skroutz.

Θελω να φτιαξω κατι σαν το skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πάρεις τα προιοντα απο κάποιο E-shop χωρις την εγκριση του καταστηματαρχη;

Δεν ξερω κατα ποσο σωστο/νομιμο ειναι.

Εκτος απ'αυτό, το σκρουτζ πληρωνεται ανα κλικ για καθε προιον, οποτε πρεπει "αναγκαστικα" οπως λες, να επικοινωνησεις με τους καταστηματαρχες :P

Εκτος και αν προσφερεις δωρεαν τις υπηρεσιες σου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, donblunts είπε

Εκτος και αν προσφερεις δωρεαν τις υπηρεσιες σου..

Θα το προτιμουσα αν κινδυνευω τα μισα μαγαζια να μην μου δωσουν προσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, timcook είπε

Θα το προτιμουσα αν κινδυνευω τα μισα μαγαζια να μην μου δωσουν προσβαση.

Δεν θα στο πρότεινα.

Αν και δεν νομίζω να σου αρνηθεί κάποιο κατάστημα, το οποίο είναι ήδη στο σκρουτζ, να μην προβάλεται και σε άλλη ιστοσελίδα σύγκρισης τιμών.

Το κόστος ανα κλίκ/προβολή πρέπει να διαπραγματευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο τρόποι να φτιάξεις κάτι σαν το skroutz.

1) Σου δίνουν τα data τα ίδια τα καταστήματα. Αυτό κάνει το skroutz.

2) Τα παίρνεις μόνο σου. Φτιάχνεις ένα spider και σαρώνεις όλο το site για να βρεις τα προϊόντα. Για κάθε site θα πρέπει να γράψεις διαφορετικό κώδικα (signature).

Πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα.

1) Πιο εύκολο αλλά δεν βλέπω πως θα ανταγωνιστείς το skroutz αφού ουσιαστικά θα παρέχεις την ίδια πληροφορία

2) Θα έχεις περισσότερα καταστήματα από το skroutz κι άρα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, αλλά θα πρέπει να ομαδοποιείς τα προϊόντα μόνος σου. Επίσης, δύο ίδια προϊόντα μπορεί να έχουν διαφορετικές περιγραφές και να μην έχεις τρόπο να τα ταυτοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2018 στις 3:50 ΜΜ, elorant είπε

Υπάρχουν δύο τρόποι να φτιάξεις κάτι σαν το skroutz.

1) Σου δίνουν τα data τα ίδια τα καταστήματα. Αυτό κάνει το skroutz.

2) Τα παίρνεις μόνο σου. Φτιάχνεις ένα spider και σαρώνεις όλο το site για να βρεις τα προϊόντα. Για κάθε site θα πρέπει να γράψεις διαφορετικό κώδικα (signature).

Πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα.

1) Πιο εύκολο αλλά δεν βλέπω πως θα ανταγωνιστείς το skroutz αφού ουσιαστικά θα παρέχεις την ίδια πληροφορία

2) Θα έχεις περισσότερα καταστήματα από το skroutz κι άρα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, αλλά θα πρέπει να ομαδοποιείς τα προϊόντα μόνος σου. Επίσης, δύο ίδια προϊόντα μπορεί να έχουν διαφορετικές περιγραφές και να μην έχεις τρόπο να τα ταυτοποιήσεις.

 

Στις 21/9/2018 στις 6:38 ΜΜ, Predatorkill είπε

Με νοιαζουν μονο προεπιλεγμενες κατηγοριες και προιοντα.

Προφανως δεν ανταγωνιζομαι το skroutz.gr παρα ενα στοχευμενο κοινο του.

Εστειλα μυνημα στο skroutz.gr για να χρησιμοποιησω το API τους και πηρα αυτην την απαντηση:

Spoiler

Reply1.png.a58cd9c0bcdab0d8e68271afe6c09b94.png

Μετα εστειλα μυνημα στο multicopter.gr για να μπορω να διαβασω το XML τους και πηρα αυτην την απαντηση:

Spoiler

Reply2.png.970eb764a26f886782df6cf6ccf62e45.png

Spoiler

Για τον πουτσο.

Η μεθοδος με spider εχει πολλα μειονεκτηματα και κυριως κρυφα νομικα θεματα που ισως να μου διαφευγουν.

  • Αν αλλαξουν κωδικα πρεπει να το προσαρμοσω και στο ενδιαμεσο το eshop αυτο εξαφανιζεται ως επιλογη.
  • Πρεπει να γινεται συνεχως crawl που σημαινει επιπλεον εξοδα και κοπος για ενα τετοιο μηχανημα/προσπαθεια.
  • Αν δουν το καταστημα τους ως επιλογη χωρις την δικια τους συγκαταθεση απλα αιωρουμαι, κρινοντας απο τις απαντησεις τους σιγουρα απο ενα απο αυτα τα μαγαζια θα εχω αρνητικο feedback.

Οποιος ενδιαφερεται να συνεργαστει μαζι μου για την λυση ας μου στειλει PM.

Επεξ/σία από timcook
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι γτπ;; Τι εισαι για να σου στειλουν το xml τους, και στο φιναλε, γιατι να στο στειλουν/επιτρεψουν να το παρεις αν το μονο που τους εστειλες ηταν «καλημερα, μπορω να παρω το xml; Ευχαριστω».

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Γιατι ειναι γτπ;; Τι εισαι για να σου στειλουν το xml τους, και στο φιναλε, γιατι να στο στειλουν/επιτρεψουν να το παρεις αν το μονο που τους εστειλες ηταν «καλημερα, μπορω να παρω το xml; Ευχαριστω».

Προφανώς δεν τους έστειλα αυτό αλλά ένα ολόκληρο κείμενο αναλυτικά με το τι θέλω να κάνω (ποιες ειναι οι σπουδες μου, κτλπ.) και το γεγονός ότι δεν έχω άλλες απαιτήσεις πέρα από το xml. Δωρεαν διαφημιση στην ουσια. Τεσπά αρκετά ασχοληθηκα και με το insomnia.

Επεξ/σία από timcook
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, timcook είπε

Προφανώς δεν τους έστειλα αυτό αλλά ένα ολόκληρο κείμενο αναλυτικά με το τι θέλω να κάνω και το γεγονός ότι δεν έχω άλλες απαιτήσεις πέρα από το xml. Τεσπά αρκετά ασχοληθηκα και με το insomnia.

Μαλλον δεν εχεις ιδεα πως λειτουργουν οι εταιριες... Ρε παιχτη, αν δεν εισαι εταιρια ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να στο δωσει. Εστειλες σαν ιδιωτης και πηρες το μακρυτερο. Απλα τα πραγματα. 

Να τους παρεις το xml, να το κανεις ταραντελα, να δειχνεις αλλα ντι αλλων και να εκτεθουν; Θελω να πω, δεν εχεις νομικη υποσταση και αν κανεις tampering το xml θα εχουν θεματα.

Για να ασχοληθηκες αρκετα και με το insomnia, μαλλον στα προηγουμενα παθαινες τα ιδια. Θα μας λειψεις.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Predatorkill είπε

Να τους παρεις το xml, να το κανεις ταραντελα, να δειχνεις αλλα ντι αλλων και να εκτεθουν; Θελω να πω, δεν εχεις νομικη υποσταση και αν κανεις tampering το xml θα εκτεθουν. 

Μια εταιρια δεν μπορει να το κανει ταραντελα? Απο εταιριες γινονται τα περισσοτερα αδικηματα. Απ την στιγμη που ανεβαζω μια ιστοσελιδα εχω νομικη υποσταση με ενα απλο email σταματανε καθε συνεργασια μαζι μου. Απλα ειναι χεστες και αγκαλιαζουν τα λιγα που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...