Προς το περιεχόμενο

NVIDIA SHIELD TV Owner's Club


non-serviam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπός του παρών thread είναι η συζήτηση για τα πάντα γύρω από το NVIDIA SHIELD TV.
Το παρών ποστ θα ανανεώνεται κάθε φορά με χρήσιμες πληροφορίες,  σημαντικά links, κλπ. που θα αναφέρονται μέσα στο thread, ώστε να είναι πιο εύκολη η εύρεση τους και να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα συνέχεια.

 


Χρήσιμα links:

NVidia Shield Zone: Περιέχει χρήσιμα tutorial για rootάρισμα του SHIELD TV.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάθε φορά που ανοίγω παιχνίδι μου κάνει αυτόματα downgrade την ανάλυση στα 720p.

Έχω OTE vDSL 30άρα. Αξίζει να πάω στα 50 για 4Ε παραπάνω το μήνα μόνο για αυτό;

Επίσης από steam υπάρχει νεότερη λίστα compatible τίτλων πέραν αυτού που υπάρχει στο site ;

Με ενδιαφέρει το Shadow of the Tomb Raider.

Διαολάκι το μηχάνημα.

Ένα πράγμα θα ήθελα. Να μπορώ να παίζω μουσική στο background :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, majnun είπε

Κάθε φορά που ανοίγω παιχνίδι μου κάνει αυτόματα downgrade την ανάλυση στα 720p.

Πήγαινε nvdia games-settings-geforce now και αντί για auto βάλε την ανάλυση που θες. Με vdsl30 δεν θα έχεις λογικά πρόβλημα για 1080/60

2 ώρες πριν, majnun είπε

Επίσης από steam υπάρχει νεότερη λίστα compatible τίτλων πέραν αυτού που υπάρχει στο site ;

Με ενδιαφέρει το Shadow of the Tomb Raider.

Το έχεις το παιχνίδι; Μια χαρά παίζει και τώρα,υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube. Κι αν δεν είναι ofiicially supported ακόμα,θα είναι πολύ σύντομα.Δεν σημαίνει ότι δεν παίζει.

2 ώρες πριν, majnun είπε

Ένα πράγμα θα ήθελα. Να μπορώ να παίζω μουσική στο background

Δεν ξέρω τί ακριβώς εννοείς,αλλά με spotify τουλάχιστον,μια χαρά γίνεται.Προφανώς αν ανοιξεις άλλη εφαρμογή που χρησιμοποιεί ήχο,σταματάει η μουσική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο άλλα ήθελα να ρωτήσω αν είμαι ο μόνος που πατάει συνεχώς κατά λάθος το home button στον controller όταν παίζει παιχνίδια 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και είναι αρκούντως σπαστικό.

Εμένα μου βγάζει συνεχώς high latency στα παιχνίδια.

F1 2018 που αγόρασα και προσπάθησα να παίξω ήταν unplayable.

Sniper Elite που έχει μέσα, unplayable.

Tomb Raider το αρχικό κάποια στιγμή έσκασε.

Εκεί που πάει μπάλα είναι android παιχνίδια γιατί μάλλον τα παίζει τοπικά.

Με βλέπω να το δίνω εν τέλει γιατί android tv δε μου χρειαζόταν.

Ήθελα μια κονσόλα χωρίς την κονσόλα και με τις φθηνές τιμές που μπορείς να βρεις στο steam.

Τα βρήκα όλα, αλλά με lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αύριο περιμένω να μπει η vdsl 50 οποτε δεν ξερω πως θα τα πάει τοτε, πάντως με την κακομοίρα την adsl (10mbps ) που έχω τώρα και μάλιστα σε interleaved, μπορώ να πω ότι 3-4 παιχνιδάκια που έπαιξα(tomb raider, pubg, trine, street fighter) ήταν playable χωρίς κανένα τραγικό delay. Σιγουρα ειχε πιξελιασματα και καμια φορα να εκανε και κανενα κολληματακι αλλα για adsl περίμενα πολύ χειρότερα.

Πες στον ΟΤΕ να σε γυρίσουν σε fastpath αν δεν είσαι ήδη μήπως φτιάξει κάπως το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το fastpath είναι μόνο για adsl.

Και επίσης αν δεν απατωμαι η adsl έχει μικρότερο ping από adsl.

Μάλλον την Παρασκευή θα δοκιμάσω στη δουλειά που έχει διακοσαρα να δω τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, majnun είπε

Όχι και είναι αρκούντως σπαστικό.

Εμένα μου βγάζει συνεχώς high latency στα παιχνίδια.

F1 2018 που αγόρασα και προσπάθησα να παίξω ήταν unplayable.

Sniper Elite που έχει μέσα, unplayable.

Tomb Raider το αρχικό κάποια στιγμή έσκασε.

Εκεί που πάει μπάλα είναι android παιχνίδια γιατί μάλλον τα παίζει τοπικά.

Με βλέπω να το δίνω εν τέλει γιατί android tv δε μου χρειαζόταν.

Ήθελα μια κονσόλα χωρίς την κονσόλα και με τις φθηνές τιμές που μπορείς να βρεις στο steam.

Τα βρήκα όλα, αλλά με lag.

Φίλε μου εγώ με vdsl30 δεν έχω κανένα πρόβλημα.Sniper elite και Tomb raider τα έχω παίξει αρκετές ώρες μάλιστα.Το σαββατοκύριακο έπαιξα 5-6 ώρες Ghost recon:Wildlands που ήταν free to play.

Φαντάζομαι το shield είναι με ethernet με το router,έτσι; Αν ναι,τότε αυτό που μάλλον θα λύσει το πρόβλημά σου είναι η αλλαγή server στις ρυθμίσεις.Πιθανολογώ ότι είσαι στον EU central,δοκίμασε κάποιον από τους EU west.

Αν θες βάλε και screenshot από το network test του geforce now. Εμένα πχ είναι όλα καλύτερα από το recommended,εκτός του ping που είναι ανάμεσα σε recommended και required.Ψάξου και λίγο με τις ρυθμίσεις γενικότερα,μου φαίνεται ότι δεν το έχεις κάνει και απογοητεύεσαι εύκολα.

Επίσης,αν όπως γράφεις το πήρες κυρίως για Geforce now,ελπίζω να έχεις υπόψιν σου οτι δεν θα είναι δωρεάν για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pedrojay είπε

Φίλε μου εγώ με vdsl30 δεν έχω κανένα πρόβλημα.Sniper elite και Tomb raider τα έχω παίξει αρκετές ώρες μάλιστα.Το σαββατοκύριακο έπαιξα 5-6 ώρες Ghost recon:Wildlands που ήταν free to play.

Φαντάζομαι το shield είναι με ethernet με το router,έτσι; Αν ναι,τότε αυτό που μάλλον θα λύσει το πρόβλημά σου είναι η αλλαγή server στις ρυθμίσεις.Πιθανολογώ ότι είσαι στον EU central,δοκίμασε κάποιον από τους EU west.

Αν θες βάλε και screenshot από το network test του geforce now. Εμένα πχ είναι όλα καλύτερα από το recommended,εκτός του ping που είναι ανάμεσα σε recommended και required.Ψάξου και λίγο με τις ρυθμίσεις γενικότερα,μου φαίνεται ότι δεν το έχεις κάνει και απογοητεύεσαι εύκολα.

Επίσης,αν όπως γράφεις το πήρες κυρίως για Geforce now,ελπίζω να έχεις υπόψιν σου οτι δεν θα είναι δωρεάν για πάντα.

Το είχα κάνει factory reset για να το επιστρέψω στην Amazon.

Το ξεπακετάρω για να του δώσω 2η ευκαιρία.

Στην αρχή δεν έβρισκε το remote. με λίγο κόπο οκ

Ξαναβάζω το f1 2018 και ήταν σα να ήταν άλλη κονσόλα. Καμία σχέση το lag.
Δε ξέρω τι έγινε. Έχει ρίξει σίγουρα την ποιότητα στα γραφικά (potato) αλλά ήταν playable 90%

Σίγουρα το έχω πάρει σα gaming console (έστω και των χαζόπαιγνιδων android) αλλά το home cinema κομμάτι είναι ένα ευχάριστο συν.
Αν το geforce now είναι μέχρι 20Ε αλλά με σοβαρή υποστήριξη, δε θα έχω πρόβλημα.
Έτσι όπως είναι τώρα πάνω από 10Ε το μήνα δεν έδινα.

Το καλύτερο/χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο του
Έχεις ένα απλοϊκό terminal που σου streamάρει παιχνίδια κόστους steam χωρίς αναμονές για download,  χωρίς αγωνίες για χώρο στο σκληρό, χωρίς να πρέπει να προβληματιστείς για την κάρτα γραφικών σου.
Από την άλλη αυτά τα κάνει μερικώς καλά.

Τα στατιστικά μου:
 

_20180926_195052.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα πρόβλημα με την σύνδεση σε "network storage".

Έχω ένα εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο στην usb του router (netgear r7000) (readyshare). Το παλιό το media player τον βλέπει, όλα τα pc του δικτύου τον βλέπουν, το nvidia τον βλέπει αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί βγάζει "connection failed". Με τον plex server (του nvidia shield) που δοκίμασα, δεν τον βλέπει καν και το περίεργο είναι ότι δεν βλέπει ένα και ένα shared folder στο pc.

Και πάνω που λέω μήπως έχω κανένα θέμα με τίποτα ρυθμίσεις στο δίκτυο, πόρτες κλπ βάζω τον "es file explorer" και τότε ξαφνικά εμφανίζεται ο σκληρός και μέσω του προγράμματος μπορεί να συνδεθεί. Αλλά φυσικά αυτό που θέλω να κάνω (και έκανα με τον παλιό media player) για την ώρα δεν μπορώ.

Άντε βγάλε άκρη τώρα...με βλέπω για πολύ ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες τελικά ενεργοποιηθηκε η VDSL 50 από vodafone. Σύμφωνα με το τεστ του gforce now το Ping ανέβηκε από τα 58 στα 88 και όντως, το dauntless που έβαλα λίγο να δοκιμάσω ήταν unplayable. Πολλά κολλήματα/σπασίματα και συνεχώς αναμμένη η ένδειξη για κακό ίντερνετ.

Δεν πρόλαβα να το πολύ ψάξω αλλά περιέργως απενεργοποιωντας το ipv6 από τα settings του shield βελτίωσε κάπως τα πράγματα με το ping να πέφτει οριακά κάτω από τα required στα 78.

Επίσης με την μια πήρα vodafone να με γυρίσουν σε fastpath  και έστειλαν αίτηση στον OTΕ οποτε θα παρει 1-2 μέρες απο οτι μου είπαν.

Ελπίζω με fastpath να κερδίσω 10-15 ms ακόμα, τουλάχιστον να μην κάνει όλα αυτά τα σπασίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, akisgd είπε

Εγώ έχω ένα πρόβλημα με την σύνδεση σε "network storage".

Έχω ένα εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο στην usb του router (netgear r7000) (readyshare). Το παλιό το media player τον βλέπει, όλα τα pc του δικτύου τον βλέπουν, το nvidia τον βλέπει αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί βγάζει "connection failed". Με τον plex server (του nvidia shield) που δοκίμασα, δεν τον βλέπει καν και το περίεργο είναι ότι δεν βλέπει ένα και ένα shared folder στο pc.

Και πάνω που λέω μήπως έχω κανένα θέμα με τίποτα ρυθμίσεις στο δίκτυο, πόρτες κλπ βάζω τον "es file explorer" και τότε ξαφνικά εμφανίζεται ο σκληρός και μέσω του προγράμματος μπορεί να συνδεθεί. Αλλά φυσικά αυτό που θέλω να κάνω (και έκανα με τον παλιό media player) για την ώρα δεν μπορώ.

Άντε βγάλε άκρη τώρα...με βλέπω για πολύ ψάξιμο.

Βάλε τον vlc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...