Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ιστοσελιδας


Wspr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Παρακαλώ πριν κλειδώσετε το θέμα να τυλίξετε σε μια λαδόκολλα δυο κιλά wordpress για τον φίλο μας.

Μόνος του θα την τυλίξει. 10 λεπτά υπόθεση, σίγουρα όχι παραπάνω. Άλλωστε τα κείμενα τα έχει ήδη γράψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρεσαι ανιδιοτελως για το αν θα βγει καλό το σαιτ του ιατρείου μου... Σοβαρά τώρα... Περιμένεις να πουλήσεις έτσι; άρχισε να βλέπεις κάνα βιντεακι, για αρχή γκουκλαρε κάτι σε:marketing for dummies. Ελπίζω να μπορείς να το βρεις μόνος σου 

7 ώρες πριν, Guerriero4 είπε

Παρακαλώ πριν κλειδώσετε το θέμα να τυλίξετε σε μια λαδόκολλα δυο κιλά wordpress για τον φίλο μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρωτοτυπήσω και θα κάνω στο φίλο μας γιατρό μερικές ερωτήσεις διευκρινιστικές.

  • Που θα κάνεις το site; Σε wordpress.com ή σε wordpress.org (το 2ο απαιτεί και αγορά hosting)
  • Θα αγοράσεις domain name? Αν ναί στην περίπτωση του wordpress.com είσαι στα 96€ ετησίως και στο wordpress.org στα 26€/2ετία+κόστος hosting
  • Έχεις ασχοληθεί ποτέ με web design;
  • Έχεις γράψει ποτέ κείμενο/άρθρο για ιστοσελίδα (δεν είναι το ίδιο με το να γράφεις για εργασία/δημοσίευση)
  • Σε τι κοινό απευθύνεσαι (προφανώς ο 60χρονος δε θα σε βρεί από το site αλλά απο άλλου είδους διαφήμιση)
  • Τι γιατρός είσαι; Ρωτάω γιατί άλλο να είσαι ψυχίατρος, άλλο καρδιολόγος, άλλο οδοντίατρος. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και σε όλες θες φωτογραφίες για τη σελίδα σου επαγγελματικές (όχι απο κινητό όσο καλό και να είναι)

Όπως βλέπεις δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αν έχεις διάθεση διαφώτισε μας. Και δεν είναι τζάμπα ακόμη και αν το κάνεις μόνος σου. O χρόνος κοστίζει σε όλες τις περιτώσεις. 

Κάποιοι θεωρούν καλά site τέτοια

Επεξ/σία από becoming_I
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wspr είπε

Ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρεσαι ανιδιοτελως για το αν θα βγει καλό το σαιτ του ιατρείου μου... Σοβαρά τώρα... Περιμένεις να πουλήσεις έτσι; άρχισε να βλέπεις κάνα βιντεακι, για αρχή γκουκλαρε κάτι σε:marketing for dummies. Ελπίζω να μπορείς να το βρεις μόνος σου 

Εντελώς άτοπο, ποτέ δεν είπα ότι θέλω να σου πουλήσω κάτι.

Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι μπήκες εδώ να ζητήσεις βοήθεια και με την άγνοια σου προσβάλεις έναν ολόκληρο κλάδο.

4 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Τι γιατρός είσαι; Ρωτάω γιατί άλλο να είσαι ψυχίατρος, άλλο καρδιολόγος, άλλο οδοντίατρος. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και σε όλες θες φωτογραφίες για τη σελίδα σου επαγγελματικές (όχι απο κινητό όσο καλό και να είναι)

Είναι σίγουρα χειρούργος αφού όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει (ασθενείς, websites κτλ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Εντελώς άτοπο, ποτέ δεν είπα ότι θέλω να σου πουλήσω κάτι.

Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι μπήκες εδώ να ζητήσεις βοήθεια και με την άγνοια σου προσβάλεις έναν ολόκληρο κλάδο.

Εντάξει παιδιά μη βαράτε τον άνθρωπο και εγώ Πολιτικός Μηχανικός είμαι αλλά τα κομπιούτερζ τα έχω χόμπιτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elorant είπε

Μαθήματα marketing από κάποιον που θέλει να φτιάξει site για το επάγγελμα του τζάμπα. Σ' ωραίος.

Μάλλον δεν ξέρει ο καρμίρης ότι ευτυχώς ή δυστυχώς για εκείνον οι περισσότεροι developers έχουμε και κάποια standards. Οι περισσότεροι δεν θα τον θέλαμε για πελάτη, οπότε δεν θα προσπαθούσαμε να του πουλήσουμε κάτι. Ευτυχώς για εκείνον, ώστε να μπορέσει να κάτσει μόνος του να μάθει και να φτιάξει τα πάντα, σε τρεις ωρίτσες το πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, elorant είπε

Κι ο άλλος από πάνω χόμπιτ φαίνεται ότι τα έχει.

χαχα επίτηδες το άφησα αλλά δεν τσιμπάτε :P 

- Γιατί ο Φρόντο φτιάχνει websites?

- Είναι το χόμπιτ (χόμπι του)

9 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ευτυχώς για εκείνον, ώστε να μπορέσει να κάτσει μόνος του να μάθει και να φτιάξει τα πάντα, σε τρεις ωρίτσες το πολύ.

Αν κατάλαβα σωστά 3 ώρες θα ήταν το video που είδε. 

 

ΥΓ. Αν θες να δεις ένα τζαμπέ site που έχω μαζί με την αδερφή μου (το είχα σε blogger και τώρα το έφερα σε wordpress) με δωρεάν hosting δες εδώ, αλλά να ξέρεις ότι αμα πλακώσουν 50 άτομα ταυτόχρονα άντε γεια. Αλλά εγώ το έχω για γούστο (να παίζει η αδερφή μου βασικά). Μπορεί να φαίνεται καλαίσθητο αλλά παίζει με μια αναβάθμιση του wordpress να ψάχνομαι. 

Για αυτό σου λέω άσε το τζάμπα, αν θες να σου έρθουν πελάτες. Φιλικά :) 

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα καιρο να διαβασω Insomnia και ειχα την εντυπωση οτι παραμενει ακομα ενα forum που ερασιτεχνες λυνουν αποριες μεταξυ τους.Δεν ειχα καταλαβει οτι πλεον το forum ειναι γεματο με επαγγελματιες που προσπαθουν να πουλησουν...Εν παση περιπτωση να τα ξαναπω αλλη μια γιατι μαλλον δεν εγινα κατανοητος τις 3 φορες που το ειπα και πρεπει να το ξαναπω.Δεν θελω να παρω επαγγελματια.Δεν ρωτησα αν θα το φτιαξω μονος μου η θα παρω επαγγελματια για να με πεισετε με επιχειρηματα υπερ της μιας η της αλλης αποψης.Αυτοι που απαντουν με ειρωνιες δεν καταλαβαινω τι αλλο θελουν να δειξουν εκτος απο το χαμηλο τους επιπεδο.Φανταζομαι ειναι μειοψηφια και δεν αντιπροσωπευουν το κλαδο...

Εν ολιγης το κοινο μου ειναι 65+ σε επαρχια,δεν περιμενω πελατες απο το internet γιαυτο δεν χρειαζομαι επαγγελματικο site επι του παροντος.Αν στο μελλον δω οτι χρειαζομαι δεν θα διστασω να το κανω.Simple as that

Τωρα για οσους με χαρακτηρισαν ηλιθιο/καρμιρη κτλ χωρις να σκεφτουν αν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να δωσω 500 ευρω για κατι που δεν χρειαζομαι επι του παροντος,θα μπορουσα και εγω να τους χαρακτηρισω ζωα,να τους προσβαλλω κτλ παρολαυτα θα προτιμησω να μην απαντησω γιατι δεν χρονο να διαθεσω για τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις.Προτιμω να δω κανα tutorial 

7 ώρες πριν, becoming_I είπε

Εντάξει παιδιά μη βαράτε τον άνθρωπο και εγώ Πολιτικός Μηχανικός είμαι αλλά τα κομπιούτερζ τα έχω χόμπιτ 

Ευχαριστω για τη διαθεση που εχεις να απαντησεις αλλα οπως βλεπεις δεν ειναι εφικτο με τις υπαρχουσες συνθηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως δεν ειδα κανενα να δινει προσφορα, εκτος και αν σου εστελαν pm. Ολοι προσπαθουν να σου εξηγησουν ποιο ειναι το σωστο και τι χρειαζεται για να στηθει μια καλη εικονα και να ξεχωρισει καπως στον χαμο του ιντερνετ. 

Εαν δεν εχεις το υποβαθρο και εφοσον δεν ειναι η κυρια ασχολια σου ή το χομπυ σου να φτιαχνεις ιστοσελιδες εστω για πλακα, ειναι βεβαιο οτι θα τα παρατησεις στη μεση. 

Υπαρχουν απειρα εργαλεια εκει εξω που μπορουν να τα κανουν ολα μονα τους και απευθυνονται σε ατομα οπως εσυ, δε χρειαζεται να κατσεις να μαθεις html/css/js .

 

Το wordpress θελει χρονο εκμαθησης, δεν ειναι τα πεταω ολα σε ενα κουβα και τελος.

Ψαξε στο ιντερνετ ή στο themeforest για site builders και καλη τυχη σε οτι και αν κανεις.

 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κοινό σου είναι ηλικιωμένοι σε τι ακριβώς θα σε βοηθήσει ένα site; Φτιάξε μια σελίδα στο Facebook και είναι το ίδιο πράγμα. Θα σε βλέπουν τα παιδιά τους και θα σου γράφουν και κάνα σχολιάκι. Τα sites είναι για να τα βρίσκουμε από αναζητήσεις.

Προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε ποικιλοτρόπως και θες ντε και καλά να σου απαντάμε με έναν συγκεκριμένο τρόπο ακόμα κι αν αυτός είναι λάθος. Σαν να έρθω για διάγνωση και να επιμένω να μου δώσεις υπόθετα για την δυσκοίλια ενώ έχω πόνο στον λαιμό. Εντάξει, αν δεν θες συμβουλές με γεια σου με χαρά σου. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να κάνεις αυτά που σου λέμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Παντως δεν ειδα κανενα να δινει προσφορα, εκτος και αν σου εστελαν pm. Ολοι προσπαθουν να σου εξηγησουν ποιο ειναι το σωστο και τι χρειαζεται για να στηθει μια καλη εικονα και να ξεχωρισει καπως στον χαμο του ιντερνετ.

Αν σου δειξω το inbox μου θα καταλαβεις

 

3 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Ψαξε στο ιντερνετ ή στο themeforest για site builders και καλη τυχη σε οτι και αν κανεις.

Thanks

 

2 ώρες πριν, elorant είπε

Προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε ποικιλοτρόπως και θες ντε και καλά να σου απαντάμε με έναν συγκεκριμένο τρόπο ακόμα κι αν αυτός είναι λάθος.

Συγγνωμη αλλα εσυ ειδικα πως ακριβως προσπαθεις να με βοηθησεις ποικιλοτροπως?Θα τρελαθουμε δηλαδη

 

2 ώρες πριν, elorant είπε

Σαν να έρθω για διάγνωση και να επιμένω να μου δώσεις υπόθετα για την δυσκοίλια ενώ έχω πόνο στον λαιμό.

Τωρα μου θυμισες το ανεκδοτο:        -καλως τη πατσαβουρα

                                                                   -Ειστε σιγουρα πλαστικος χειρουργος?

3 ώρες πριν, elorant είπε

Εντάξει, αν δεν θες συμβουλές με γεια σου με χαρά σου. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να κάνεις αυτά που σου λέμε.

Συμβουλες δεν δινεις.Απαντας οπως και πολλοι αλλοι offtopic για το αν χρειαζομαι επαγγελματια η οχι και μαλιστα εισαι εριστικος/η και κακεντρεχης.Δεν θες να συμμετασχεις στο τοπικ.Με γεια σου και χαρα σου.Δεν σε υποχρεωσε κανεις να μου δωσεις συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάω WordPress της ώρας αν ενδιαφέρεται κανείς, για κατανάλωση από συνταξιούχους, στην προνομιακή τιμή των 5 ευρώ! Οι δέκα πρώτοι υπερτυχεροί που θα επικοινωνήσουν μαζί μου κερδίζουν μια συλλεκτική έκδοση με εκπαιδευτικά βίντεο της σειράς "Κάντε το και μόνοι σας σε δέκα λεπτά!".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...