Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ιστοσελιδας


Wspr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Cabir είπε

τι ανασφάλεια βγάζεις.

Γατουλι μπαινεις και κραζεις νημα και εμεις βγαζουμε ανασφαλεια; Το νημα ξεκινησε στραβα αλλα μετα εστρωσε, μπαινεις εσυ ο μαγκας και κραζεις και δινεις «λυση» που εχει δωθει ηδη. Εσυ τι κομπλεξ βγαζεις; Πηγαν να σου παρουν τη δουλεια οι επαγγελματιες; Θες να σου στειλουμε 150€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α) Για τον Cabir, δεν υπάρχει λόγος να πω κάτι, στο "Και βασικά αυτό ήταν" τελειώνει οποιαδήποτε συζήτηση.

β) Για το ψάρεμα πελατών μέσα από το forum, προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο, εκτός και αν το ζητήσει κάποιος από μόνος του.
Ο ρόλος του forum, νομίζω, είναι να βοηθάμε, να δίνουμε συμβουλές και μέχρι εκεί. Βέβαια, αν δεν είναι ενάντια στους όρους
χρήσης, το ότι ενοχλεί εμένα δεν αφορά την υπόλοιπη κοινότητα. Είναι καθαρά προσωπική άποψη.

γ) Φίλε @stelios18120 επειδή είπες ότι θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου σωστά και για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως, θα
ήθελα να σου δώσω και εγώ μια συμβουλή. Τη δουλειά του @randomcat δεν την γνωρίζω, μπορεί να είναι καλός, μπορεί και όχι.
Προσωπικά έχω κάποιες διαφωνίες με αυτά που γράφει, αλλά και πάλι it's just me, και δεν έχω καμμία όρεξη να έρθω σε
αντιπαράθεση με κάποιον για πράγματα που δε με αφορούν. Η συμβουλή μου λοιπόν είναι η εξής:
Πριν αποφασίσεις ποιος θα σου φτιάξει τη σελίδα, ζήτα να δεις άλλες δουλειές, αντίστοιχες με αυτό που σου έχουν υποσχεθεί.
Και όταν λέω να δεις, δεν εννοώ απλά να τις κοιτάξεις. Γράψε κάπου τα links από τις δουλειές που σου έδειξαν και όταν γυρίσεις
σπίτι, ψαχούλεψέ τις όσο μπορείς. Μπες από κινητό, μπες από tablet, δες όλες τις σελίδες καλά, βεβαιώσου ότι όλα παίζουν σωστά,
αν δεις κάτι περίεργο ρώτα γιατί είναι αυτό έτσι και αν θα είναι και στο δικό σου site έτσι.
Κάνε share τις σελίδες στα social, να δεις αν εμφανίζονται σωστά, ψάξε στο google να δεις αν εμφανίζονται ψηλά στις αναζητήσεις
και για οτιδήποτε υπάρχει πρόβλημα ρώτα, γιατί;

Υπάρχουν και άλλα πράγματα με τα οποία μπορείς να κρίνεις τη δουλειά κάποιου, αλλά νομίζω τα παραπάνω είναι αρκετά για να
καταλάβεις τι είναι αυτό που θα παραλάβεις.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vadou είπε

[...]

Για το ψάρεμα πελατών δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι συγκεκριμένα, αλλά σου απαντώ εγώ μιας και με έκανες mention. Ο stelios18120 ρώτησε πού μπορεί να απευθυνθεί και πόσο είναι το κόστος. Φυσικά και συγκαταλέγω και τον εαυτό μου σε αυτούς που μπορεί να απευθυνθεί. Αν σε κάποιον φαίνεται απαράδεκτο αυτό (2018 και η ευθιξία έχει ανοδική πορεία - λογικό), δικαίωμά του και άποψή του. Κακό δεν είναι. Έπειτα, απλά του ανακοίνωσα ότι είμαι διαθέσιμος εάν θελήσει να μου στείλει μήνυμα για συνεργασία, ενώ παράλληλα τον προέτρεψα και εγώ να συνεχίσει την έρευνά του. Αν διαφωνείς με κάτι από αυτά που έγραψα, τεκμηρίωσέ το με επιχειρήματα αν γνωρίζεις τη δουλειά, διαφορετικά δεν έχει καμία αξία το ότι έγραψες ότι διαφωνείς. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vadou είπε

α) Για τον Cabir, δεν υπάρχει λόγος να πω κάτι, στο "Και βασικά αυτό ήταν" τελειώνει οποιαδήποτε συζήτηση.

β) Για το ψάρεμα πελατών μέσα από το forum, προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο, εκτός και αν το ζητήσει κάποιος από μόνος του.
Ο ρόλος του forum, νομίζω, είναι να βοηθάμε, να δίνουμε συμβουλές και μέχρι εκεί. Βέβαια, αν δεν είναι ενάντια στους όρους
χρήσης, το ότι ενοχλεί εμένα δεν αφορά την υπόλοιπη κοινότητα. Είναι καθαρά προσωπική άποψη.

γ) Φίλε @stelios18120 επειδή είπες ότι θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου σωστά και για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως, θα
ήθελα να σου δώσω και εγώ μια συμβουλή. Τη δουλειά του @randomcat δεν την γνωρίζω, μπορεί να είναι καλός, μπορεί και όχι.
Προσωπικά έχω κάποιες διαφωνίες με αυτά που γράφει, αλλά και πάλι it's just me, και δεν έχω καμμία όρεξη να έρθω σε
αντιπαράθεση με κάποιον για πράγματα που δε με αφορούν. Η συμβουλή μου λοιπόν είναι η εξής:
Πριν αποφασίσεις ποιος θα σου φτιάξει τη σελίδα, ζήτα να δεις άλλες δουλειές, αντίστοιχες με αυτό που σου έχουν υποσχεθεί.
Και όταν λέω να δεις, δεν εννοώ απλά να τις κοιτάξεις. Γράψε κάπου τα links από τις δουλειές που σου έδειξαν και όταν γυρίσεις
σπίτι, ψαχούλεψέ τις όσο μπορείς. Μπες από κινητό, μπες από tablet, δες όλες τις σελίδες καλά, βεβαιώσου ότι όλα παίζουν σωστά,
αν δεις κάτι περίεργο ρώτα γιατί είναι αυτό έτσι και αν θα είναι και στο δικό σου site έτσι.
Κάνε share τις σελίδες στα social, να δεις αν εμφανίζονται σωστά, ψάξε στο google να δεις αν εμφανίζονται ψηλά στις αναζητήσεις
και για οτιδήποτε υπάρχει πρόβλημα ρώτα, γιατί;

Υπάρχουν και άλλα πράγματα με τα οποία μπορείς να κρίνεις τη δουλειά κάποιου, αλλά νομίζω τα παραπάνω είναι αρκετά για να
καταλάβεις τι είναι αυτό που θα παραλάβεις.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

 

Εννοείται ότι θα το ψάξω αρκετά πριν το αναθέσω σε κάποιον να το φτιάξει,και εννοείται ότι θα τσεκαρω δουλειές και θα κάνω μερικά test (όταν θα είμαι μόνος μου)σε ήδη έτοιμες δουλειες κάποιου ώστε να δω τι έχει φτιάξει.

Δεν είμαι τόσο άσχετος σε τέτοια θέματα,αυτό που θέλω απλά να αναθέσω είναι η κατασκευή και υλοποίηση αυτού του site που έχω στο μυαλό μου.κατα τ αλλά δόξα το θεό γνωρίζω αρκετα από τεχνολογία :) (λογικα θα το εχετε δει αυτό μέσω του φόρουμ) 

πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το συμβουλές σου και πάλι.

Δεν θα αφήσω σε κανέναν άσχετο,η τυχάρπαστο τύπο να μου φτιάξει σελίδα γιατί αυτό θα είναι εργαλείο της δουλειάς μου 😉

11 λεπτά πριν, randomcat είπε

Για το ψάρεμα πελατών δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι συγκεκριμένα, αλλά σου απαντώ εγώ μιας και με έκανες mention. Ο stelios18120 ρώτησε πού μπορεί να απευθυνθεί και πόσο είναι το κόστος. Φυσικά και συγκαταλέγω και τον εαυτό μου σε αυτούς που μπορεί να απευθυνθεί. Αν σε κάποιον φαίνεται απαράδεκτο αυτό (2018 και η ευθιξία έχει ανοδική πορεία - λογικό), δικαίωμά του και άποψή του. Κακό δεν είναι. Έπειτα, απλά του ανακοίνωσα ότι είμαι διαθέσιμος εάν θελήσει να μου στείλει μήνυμα για συνεργασία, ενώ παράλληλα τον προέτρεψα και εγώ να συνεχίσει την έρευνά του. Αν διαφωνείς με κάτι από αυτά που έγραψα, τεκμηρίωσέ το με επιχειρήματα αν γνωρίζεις τη δουλειά, διαφορετικά δεν έχει καμία αξία το ότι έγραψες ότι διαφωνείς. Αυτά.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από μέρους μου φίλε μου.

Εγώ σου είπα σε ευχαριστώ για τις πλήρης απαντήσεις στις ερωτήσεις μου και εννοείται όταν έρθει η ώρα θα μιλήσουμε. :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, randomcat είπε

Για το ψάρεμα πελατών δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι συγκεκριμένα, αλλά σου απαντώ εγώ μιας και με έκανες mention. Ο stelios18120 ρώτησε πού μπορεί να απευθυνθεί και πόσο είναι το κόστος. Φυσικά και συγκαταλέγω και τον εαυτό μου σε αυτούς που μπορεί να απευθυνθεί. Αν σε κάποιον φαίνεται απαράδεκτο αυτό (2018 και η ευθιξία έχει ανοδική πορεία - λογικό), δικαίωμά του και άποψή του. Κακό δεν είναι. Έπειτα, απλά του ανακοίνωσα ότι είμαι διαθέσιμος εάν θελήσει να μου στείλει μήνυμα για συνεργασία, ενώ παράλληλα τον προέτρεψα και εγώ να συνεχίσει την έρευνά του. Αν διαφωνείς με κάτι από αυτά που έγραψα, τεκμηρίωσέ το με επιχειρήματα αν γνωρίζεις τη δουλειά, διαφορετικά δεν έχει καμία αξία το ότι έγραψες ότι διαφωνείς. Αυτά.

To mention το έκανα επειδή φαντάστηκα σε αφορά και θα ήθελες να το δεις, όχι επειδή περιμένω απάντηση.

Το ψάρεμα πελατών αφορά όλους όσους το κάνουν και φυσικά συμπεριλαμβάνει και εσένα. Δεν είναι θέμα ευθιξίας, απλά δε θα μου άρεσε το section για το web να καταλήξει σε bidding fest. Υπάρχουν σχετικές πλατφόρμες για όποιον ψάχνει δουλειά σαν freelancer. Αν κάποιος ψάχνει developer από την κοινότητα το ζητάει μόνος του, νομίζω έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν. Όπως είπα όμως είναι προσωπική άποψη και δε ζήτησα εξηγήσεις, ούτε από εσένα, ούτε από κανένα άλλο.

Επίσης, σχετικά πάλι με το ψάρεμα, ας πούμε ότι κάποιος ζητάει συμβουλές για να φτιάξει μια ιστοσελίδα (μόνος του), παίρνει μια πρόταση σε pm από κάποιον "web developer" σε πολύ προνομιακή τιμή,  αλλά του ρίχνει άκυρο για τον άλφα ή βήτα λόγο. Τότε αυτός ο "web developer" για να του την πει ας πούμε, ξεκινάει να τον ειρωνεύεται και να τον κοροϊδεύει. Πώς σου φαίνεται αυτό το σενάριο; Θα σου άρεσε αυτή η συμπεριφορά; Οποιαδήποτε ομοιότητα με το παρόν thread είναι συμπτωματική. ;)

Τέλος, μια συμβουλή αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις το ψάρεμα εδώ, όταν κάνεις ένα proposal, κάνε το σε pm. Αφορά καθαρά εσένα και τον υποψήφιο πελάτη σου. Επίσης, δε σε συμφέρει να μπεις σε debate σχετικά με αυτά που προτείνεις, γιατί μπορεί να βρεθείς εκτεθιμένος. Αν κάποιος σε αμφισβητήσει και ξέρεις να του απαντήσεις δεν κερδίζεις κάτι. Στην τελική εσύ το πρότεινες, οπότε είναι δεδομένο ότι γνωρίζεις γιατί το έχεις προτείνει και έχεις επιχειρήματα για να το στηρίξεις. Αν όμως δε μπορείς να απαντήσεις, εκεί μάλλον την πάτησες. Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου για αυτά που προτείνεις. Επειδή πρωτίστως δε με αφορά και κατά δεύτερον, σε σέβομαι παρόλο που δε μου αρέσει αυτό που κάνεις και ο τρόπος που το κάνεις. Θα ήθελα λοιπόν να σου ζητήσω συγνώμη που το ανέφερα, δε χρειαζόταν.

Συγνώμη για το offtopic, δε θα συνεχιστεί.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικά σε αυτά που ρώτησε ο Στέλιος να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Ποιούς ελληνικούς host θα προτείνατε για σελίδες απευθυνόμενες κυρίως σε αλλοδαπής προέλευσης χρήστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Συμπληρωματικά σε αυτά που ρώτησε ο Στέλιος να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Ποιούς ελληνικούς host θα προτείνατε για σελίδες απευθυνόμενες κυρίως σε αλλοδαπής προέλευσης χρήστες;

Δεν ξέρω που έχει τους server του ο κάθε host provider (νομίζω η πλειοψηφία βρίσκεται Γερμανία, Ελλάδα και κάποιοι έχουν και Σκανδιναβία;), αλλά θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω λίγο τι είναι αυτό που σε επηρεάζει.

Αν το κοινό στο οποίο απευθύνεσαι είναι κυρίως πχ στη Ρουμανία, δε θα δεις μεγάλη διαφορά αν ο server βρίσκεται στην Ελλάδα ή στη Γερμανία. Αν βρίσκεται στη Ρουμανία, θα έχει μεν καλύτερη απόκριση σε σχέση με τους άλλους, αλλά όχι τόσο μεγάλη διαφορά ώστε να δικαιολογεί την αναζήτηση server στη συγκεκριμένη περιοχή.

Αν όμως, το κοινό σου βρίσκεται στη Βραζιλία ή στην Κίνα για παράδειγμα, και εσύ hostareis το site σου σε ευρωπαϊκό server, θα δεις αρκετά μεγάλη διαφορά από ένα server που βρίσκεται κοντά στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Οπότε, ανάλογα με το που βρίσκεται το κοινό στο οποίο απευθύνεσαι, δεν είναι σίγουρο ότι θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα ένας ελληνικός host provider.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για Γερμανία/Ελλάδα έχω δει κυρίως. Απλά δεν ξέρω τι είναι πιο αποδοτικό για καταστάσεις παγκόσμιας κλίμακας. Δηλαδή όταν έχει ο άλλος επισκέπτες και από ΗΠΑ/Καναδά και από βόρεια Ευρώπη και  Αυστραλασία, τι να προτιμήσει; Στη Γερμανία πχ ώστε να είναι για όλους κάπου στη μέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όταν έχεις τόσο μεγάλη διασπορά, η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα CDN, που σερβίρει από διάφορους server, ανάλογα με την τοποθεσία του κάθε request.
Λύσεις σίγουρα υπάρχουν, απλά επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα, δε γνωρίζω να σου πω ποια είναι η καλύτερη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απαράδεκτο να βρίσκει κάποιος πελάτες μέσα από ένα forum. Δηλαδή τι είναι εδώ, το forum του Ερυθρού Σταυρού κι είμαστε όλοι εθελοντές; Γιατί κάποιος που δίνει τσάμπα συμβουλές να μην κερδίσει κι ένα συμβόλαιο με έναν πελάτη ως αντάλλαγμα για τις συμβουλές του; Και στο φινάλε όποιος θέλει στέλνει ένα pm με μια καλύτερη προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, πόσο χώρο hosting παίρνεις συνήθως με τις δωρεάν/οικονομικές λύσεις?

Έχω στησει πολύ προχειρα ένα siteακι στο wix.com αλλά σκέφτομαι μήπως αγοράσω domain και στήσω άλλο.(Από κίνηση υπολογίζω πως δεν θα χει πάνω απο 20 views/μέρα)

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @topos είπε

Παιδιά, πόσο χώρο hosting παίρνεις συνήθως με τις δωρεάν/οικονομικές λύσεις?

Έχω στησει πολύ προχειρα ένα siteακι στο wix.com αλλά σκέφτομαι μήπως αγοράσω domain και στήσω άλλο.(Από κίνηση υπολογίζω πως δεν θα χει πάνω απο 20 views/μέρα)

hostdrop.eu αξιοπρεπές και καθαρό. Δίνει κάποια giga χώρο και 10gb traffic. 

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα απαντήσω αν και βλέπω ότι έχει εξαντληθεί το αρχικό θέμα (σε αυτό και σε άλλα 10 παρόμοια θέματα) είναι ότι πολλές φορές στην προσπάθεια μας να γλιτωσουμε χρήματα επειδή ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ πιάνουν τα χέρια μας και με "2 ΩΡΕΣ ΥΟUTUBE ΘΑ ΜΑΘΩ ΝΑ (enter random skill here)" τελικά καταλήγουμε να ασχολούμαστε πολύ περισσότερο για κάτι που κάποιος που γνωρίζει θα μας το έκανε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ και με ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ δικό μας στρες. 

Ευχαριστώ αλλά δεν με ενδιαφέρει να μάθω να ξεβουλώνω αποχετεύσεις. Αν βουλώσει και καταφέρω με 1-2 tuboflo να το ξεβουλώσω με 5 λεπτά απ'την ήδη πιεσμένη από χρόνο ζωή μου έχει καλώς. Εναλλακτικά χαλάλι ο υδραυλικός/airconditionάς/ηλεκτρικός και τους κερνάω και καφέ & σάντουιτς από Γρηγόρη όταν έρχονται. 

Αυτό το πράγμα που το ίντερνετ μας έχει κάνει να νομίζουμε ότι μπορούμε να τα κάνουμε όλα με 2-3 ώρες δουλειά είναι το λιγότερο αστείο... αν και βέβαια εδω κάποιοι νομίζουν ότι μπορούν να μάθουν και ξενη γλώσσα online, τί να συζητάμε....... :P

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vadou είπε

To mention το έκανα επειδή φαντάστηκα σε αφορά και θα ήθελες να το δεις, όχι επειδή περιμένω απάντηση.

Το ψάρεμα πελατών αφορά όλους όσους το κάνουν και φυσικά συμπεριλαμβάνει και εσένα. Δεν είναι θέμα ευθιξίας, απλά δε θα μου άρεσε το section για το web να καταλήξει σε bidding fest. Υπάρχουν σχετικές πλατφόρμες για όποιον ψάχνει δουλειά σαν freelancer. Αν κάποιος ψάχνει developer από την κοινότητα το ζητάει μόνος του, νομίζω έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν. Όπως είπα όμως είναι προσωπική άποψη και δε ζήτησα εξηγήσεις, ούτε από εσένα, ούτε από κανένα άλλο.

Επίσης, σχετικά πάλι με το ψάρεμα, ας πούμε ότι κάποιος ζητάει συμβουλές για να φτιάξει μια ιστοσελίδα (μόνος του), παίρνει μια πρόταση σε pm από κάποιον "web developer" σε πολύ προνομιακή τιμή,  αλλά του ρίχνει άκυρο για τον άλφα ή βήτα λόγο. Τότε αυτός ο "web developer" για να του την πει ας πούμε, ξεκινάει να τον ειρωνεύεται και να τον κοροϊδεύει. Πώς σου φαίνεται αυτό το σενάριο; Θα σου άρεσε αυτή η συμπεριφορά; Οποιαδήποτε ομοιότητα με το παρόν thread είναι συμπτωματική. ;)

Τέλος, μια συμβουλή αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις το ψάρεμα εδώ, όταν κάνεις ένα proposal, κάνε το σε pm. Αφορά καθαρά εσένα και τον υποψήφιο πελάτη σου. Επίσης, δε σε συμφέρει να μπεις σε debate σχετικά με αυτά που προτείνεις, γιατί μπορεί να βρεθείς εκτεθιμένος. Αν κάποιος σε αμφισβητήσει και ξέρεις να του απαντήσεις δεν κερδίζεις κάτι. Στην τελική εσύ το πρότεινες, οπότε είναι δεδομένο ότι γνωρίζεις γιατί το έχεις προτείνει και έχεις επιχειρήματα για να το στηρίξεις. Αν όμως δε μπορείς να απαντήσεις, εκεί μάλλον την πάτησες. Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου για αυτά που προτείνεις. Επειδή πρωτίστως δε με αφορά και κατά δεύτερον, σε σέβομαι παρόλο που δε μου αρέσει αυτό που κάνεις και ο τρόπος που το κάνεις. Θα ήθελα λοιπόν να σου ζητήσω συγνώμη που το ανέφερα, δε χρειαζόταν.

Συγνώμη για το offtopic, δε θα συνεχιστεί.

Τρία πράγματα.

1. Ο άνθρωπος έκανε ερωτήσεις και εγώ του έδωσα απαντήσεις. Δεν του έκανα προσφορά (κάτι τέτοιο είναι για pm), αλλά του είπα που κυμαίνονται γενικά οι τιμές - όχι μόνο οι δικές μου - αφού ήθελε να μάθει και ότι είμαι διαθέσιμος εάν θελήσει να επικοινωνήσει. Τον ρώτησα για κάποια στάνταρ πράγματα που επηρεάζουν τις τιμές, τα οποία θα κληθεί να απαντήσει με όποιον τελικά κάτσει σε ένα τραπέζι. Ο ίδιος δεν έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό. Μεταξύ άλλων, ρώτησε για το που μπορεί να απευθυνθεί και άρα ψάχνει για developer. Αν οι "σχετικές πλατφόρμες" έκαναν αρκετά καλά τη δουλειά τους και ήταν διαδεδομένες, ρεαλιστικές και συμφέρουσες, όλες οι πληροφορίες θα είχαν φτάσει ήδη σε εκείνον μέσω Ίντερνετ ή από στόμα σε αυτί και δεν θα χρειαζόταν να αναζητήσει πληροφορίες εδώ.

2. Δεν στέλνω ποτέ pm αν δεν μου στείλουν, οπότε δεν ξέρω γιατί με ρωτάς για συμπεριφορές και περιστατικά τα οποία δεν με αφορούν και δεν έχουν κάποια σχέση μαζί μου. Οι σεβασμοί και οι συγνώμες σου είναι το λιγότερο αστείες εάν παράλληλα λασπολογείς.

3. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να απαντήσω σε κάτι τεκμηριωμένα, οπότε πες μας ελεύθερα σε τι ακριβώς διαφωνείς. Το να φαντάζεσαι και να δηλώνεις ότι κάποιος μπορεί να βρεθεί εκτεθιμένος ή ότι δεν τον συμφέρει μια συζήτηση περιορίζεται στα όρια του δικού σου μυαλού και εκθέτει μονάχα εσένα εάν δεν μπορείς να επιχειρηματολογείς. Οπότε εάν έχεις να πεις κάτι ουσιαστικό, το λες.

10 ώρες πριν, elorant είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απαράδεκτο να βρίσκει κάποιος πελάτες μέσα από ένα forum. Δηλαδή τι είναι εδώ, το forum του Ερυθρού Σταυρού κι είμαστε όλοι εθελοντές; Γιατί κάποιος που δίνει τσάμπα συμβουλές να μην κερδίσει κι ένα συμβόλαιο με έναν πελάτη ως αντάλλαγμα για τις συμβουλές του; Και στο φινάλε όποιος θέλει στέλνει ένα pm με μια καλύτερη προσφορά.

Ελλάδα, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα κ.λπ. Αφού δεν μπορεί να έχει κέρδος από μία υπόθεση ή τα προσόντα για να την αναλάβει, γιατί να έχει κάποιος άλλος; Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι αυτήν την ευθιξία.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2018 στις 11:12 ΜΜ, elorant είπε

Όλοι οι γιατροί τα ίδια μυαλά. Θέλετε να παίρνετε €50 στην επίσκεψη της μισής ώρας αλλά σας φαίνονται πολλά τα €500 για δουλειά μιας βδομάδας.

σώπα φίλε μου που ξέρεις τους Γιατρους και τους μηδενίζεις όλους.. Ποιος παίρνει 50 ευρώ την επίσκεψη; με 10αρικάκια ζουν οι Γιατροί σήμερα εκτός αν μιλάμε για Κωλονάκια και τα συναφή που εκει δεν ξέρω τι κάνουν.

Σπουδάζουν 10 χρόνια για να παίρνουν 700 ευρώ μέσα στα νοσοκομεία με κίνδυνο τις λοιμώξεις οι νέοι Γιατροι αυτο το γνωρίζει ή θα το μηδενίσεις κ αυτό;  Μηπως δεν ισχύει;

Λοιπόν στο φίλο γνώμη μου φτιάξε μια σελίδα ανάλογη με το προφίλ που θέλεις να φτιάξεις και τον κόσμο που θέλεις να προσεκλύσεις.

Επίσης ρωτάς κι εσύ σε φόρουμ που το 50 τις εκατο απαρτίζεται απο παιδάκια που δεν έχουν παιδεία και τα μηδενίζουν όλα.. Υπάρχει φυσικά και αρκετός αξιόλογος κόσμος.

Συγνώμη για το οφτοπικ αλλά εχουμε χορτάσει μπουρδολογίες εδω μέσα τόσα χρονια

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...