Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ιστοσελιδας


Wspr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ 

Θέλω να φτιάξω μια απλή σελίδα για ένα ιατρείο. Ποιος είναι ο πιο απλός τρόπος να το κάνω; Μέσω του webs.com η αγοράζοντας ένα έτοιμο web template. Εδώ να σημειώσω πως η ιστοσελίδα δεν χρειαζεται να είναι τίποτε σπέσιαλ, μια τυπική ιστοσελίδα ιατρείου γιαυτό σκέφτομαι να την κάνω μόνος μου. Με διάβασμα θα τα καταφέρω; δεν έχω προηγούμενη εμπειρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Wspr είπε

Ποιος είναι ο πιο απλός τρόπος να το κάνω;

Απευθύνεσαι σε επαγγελματία(ες), συζητάς μαζί του για τις ανάγκες σου, ακούς τις προτάσεις του, ζητάς προσφορά, βλέπεις portfolio και αποφασίζεις ποιος θα σου την φτιάξει.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι απλό στην αρχή θα πρότεινα wix ή squarespace ή κάτι τέτοιο.

Προσοχή όμως θέλει και ίσως την βοήθεια κάποιου έμπειρου, γιατί μια κακή εικόνα του ιατρείου online μπορεί να κάνει κακό αντί για καλό.

Τα έτοιμα template που προσφέρουν το wix και το squarespace είναι μια χαρά.. απλά ένα άπειρο χέρι και μάτι μπορεί να τα καταστρέψει ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε ενδιαφέρει να έχεις ιστοσελίδα; Αν θες μέσω αυτής να σου έρθει πελατεία, ξέχνα το δωρεάν και μόνος σου. Τόσο απλά. Το έτοιμα template χώρια του ότι δεν είναι καλαίσθητα, βγάζουν μια φτήνια που σίγουρα δεν τη θες για να διαφημίσεις το ιατρείο σου.

ΥΓ. Βασικά ότι είπαν και οι από πάνω, απλά η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όπως είπα και στο αρχικό ποστ θέλω να φτιάξω μια απλή σελίδα ιατρείου με 5 pages. Εχω τσεκάρει 2-3 βίντεο στο YouTube και φαίνεται σχετικά απλή διαδικασία... Δεν ψάχνω κάτι εξειδικευμένο, κανένα ιατρείο άλλωστε δεν χρειαζεται εξειδικευμένη σελίδα, οπότε το να δώσω 300+ ευρώ είναι υπερβολή... Οποτε σκέφτομαι να κάνω κάτι σε WordPress. Αλλωστε και ο επαγγελματίας που ρώτησα και μου είπε αυτή τη τιμή wordpress χρησιμοποιεί... Φανταζομαι αν ξέρεις τη διαδικασία είναι πόσο; 3 ώρες δουλειά;; ίσως λέω και πολύ καθώς τα κείμενα εγώ θα τα γράψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παρακάτω έχουν αναλυθεί αρκετές φορές, αλλά πάμε άλλη μία:

- Το site που θέλεις να φτιάξεις είναι η διαδικτυακή βιτρίνα της επιχείρησης και είναι τόσο σημαντική όσο και η κανονική.
- Αν είναι να φτιάξεις κάτι, κάντο σωστά ή μην το κάνεις καθόλου. Μια κακή σελίδα θα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
- Αν πήγες σε επαγγελματία και σου ζήτησε 300€, ξαναπροσπάθησε.
- Όχι, ένα σωστό wordpress site, δεν κοστίζει μόνο 300€, μιας και είναι fully customized στις ανάγκες του project.
- Όχι, ένα έτοιμο theme, δε μπορεί να συγκριθεί με ένα custom.
- Κάνεις λάθος, φυσικά και ένα ιατρείο, όπως και κάθε άλλη περίπτωση χρειάζεται κάτι εξειδικευμένο.
- Ναι, ακόμα και εσύ μπορείς να αγοράσεις ένα έτοιμο theme και να το στήσεις.
- Όχι, δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία.
- Αν είσαι τυχερός, μπορεί να σου κάτσει το theme όπως το χρειάζεσαι, τις περισσότερες φορές όμως θέλουν πείραγμα ακόμα και τα έτοιμα.
- Όχι, δεν είναι 3 ώρες δουλειά.
- Ναι, θα έχει προβλήματα το theme.
- Όχι, δε θα μπορείς να λύσεις τα προβλήματα.

Και μια γενική ερώτηση: τα υδραυλικά και τα ηλεκτρολογικά τα φτιάχνεις μόνος σου; Τη διακόσμηση; Τα λογιστικά τα κάνεις εσύ; Μήπως τα παπούτσια και σου τα ρούχα σου τα φτιάχνεις μόνος σου; Ελπίζω για όλα αυτά και ακόμα περισσότερα, να απευθύνεσαι σε επαγγελματίες.
Γιατί πιστεύεις ότι ένα website είναι κάτι διαφορετικό;

Αυτά από εμένα, καλή τύχη ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...

Προφανως και γνωριζω αυτα που εγραψε ο vadou παραπανω.Προφανως και ενας επαγγελματιας θα κανει σαφως ανωτερη δουλεια απο καποιο ερασιτεχνη.Το ποστ το εκανα για να παρω καποια βοηθεια απο καποιον που εχει φτιαξει ενα σαιτ χωρις να εχει γνωσεις.Εχω το χρονο και τη διαθεση να το κανω μονος μου οποτε θα προσπαθησω.Αν το αποτελεσμα δεν ανταποκρινεται στις προσδοκιες μου θα απευθυνθω σε επαγγελματια...Απαντωντας παντως στη γενικη ερωτηση,αν κατι περναει απο το χερι μου και μπορω να το κανω μονος μου το προσπαθω.Παραδειγμα δεν θα φωναξω ηλεκτρολογο να μου συνδεσει τη κουζινα.θα φωναξω ηλεκτρολογο για κατι πιο εξειδικευμενο το οποιο δεν μπορω να κανω κτλ κτλ...Για να στο θεσω αλλιως,θα πηγαινες στο γιατρο για ενα απλο κρυολογημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι γιατροί τα ίδια μυαλά. Θέλετε να παίρνετε €50 στην επίσκεψη της μισής ώρας αλλά σας φαίνονται πολλά τα €500 για δουλειά μιας βδομάδας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elorant είπε

Όλοι οι γιατροί τα ίδια μυαλά. Θέλετε να παίρνετε €50 στην επίσκεψη της μισής ώρας αλλά σας φαίνονται πολλά τα €500 για δουλειά μιας βδομάδας.

Μα εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο... Ότι δεν θα πήγαινα στο γιατρό για κατι απλό όπως πχ ένα κρυολόγημα, στον ηλεκτρολόγο για μια αλλαγή λάμπας κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Wspr είπε

Αλλωστε και ο επαγγελματίας που ρώτησα και μου είπε αυτή τη τιμή wordpress χρησιμοποιεί... Φανταζομαι αν ξέρεις τη διαδικασία είναι πόσο; 3 ώρες δουλειά;; ίσως λέω και πολύ καθώς τα κείμενα εγώ θα τα γράψω 

Ούτε καν. Μέσα σε ένα τέταρτο με μισή ώρα το πολύ βγαίνει. Μερικά κουμπιά πατάς μόνο. Οπότε προχώρα και κάνε το μόνος σου με βίντεο από το YouTube. Θα διαπιστώσεις ότι είναι πάρα πολύ εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Wspr είπε

Μα εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο... Ότι δεν θα πήγαινα στο γιατρό για κατι απλό όπως πχ ένα κρυολόγημα, στον ηλεκτρολόγο για μια αλλαγή λάμπας κτλ...

Ναι κούκλε μου, αλλά ένα site δεν είναι κάτι απλό. Δεν γράφεις πέντε λόγια, βάζεις και δυο-τρεις φωτογραφίες από το ιατρείο και τελείωσε. Δεν θα φέρεις έτσι πελάτες, άσε που αν το site σου δείχνει μίζερο και φτωχό αυτό θα αντανακλά και στην εικόνα που θα δείχνεις ως επαγγελματίας. Αν το κοινό σου είναι εξηντάχρονοι δεν έχει σημασία, αν πάλι θες να απευθυνθείς σε νέους ανθρώπους θα πρέπει να έχεις κάτι πολύ καλό. Και δεν είναι μόνο θέμα site. Χρειάζεσαι διαφήμιση στο Google, διαφήμιση στο Facebook, SEO και διαρκείς αλλαγές στα κείμενα του site κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Wspr είπε

Καλησπέρα, όπως είπα και στο αρχικό ποστ θέλω να φτιάξω μια απλή σελίδα ιατρείου με 5 pages. Εχω τσεκάρει 2-3 βίντεο στο YouTube και φαίνεται σχετικά απλή διαδικασία... Δεν ψάχνω κάτι εξειδικευμένο, κανένα ιατρείο άλλωστε δεν χρειαζεται εξειδικευμένη σελίδα, οπότε το να δώσω 300+ ευρώ είναι υπερβολή... Οποτε σκέφτομαι να κάνω κάτι σε WordPress. Αλλωστε και ο επαγγελματίας που ρώτησα και μου είπε αυτή τη τιμή wordpress χρησιμοποιεί... Φανταζομαι αν ξέρεις τη διαδικασία είναι πόσο; 3 ώρες δουλειά;; ίσως λέω και πολύ καθώς τα κείμενα εγώ θα τα γράψω 

Καλά τα λες, και εγώ σε 3 ώρες έμαθα να κάνω ράμματα & μικρο-επεμβάσεις με δυο βιντεάκια στο Youtube, ρώτησα και τη γιαγιά μου που πλέκει καλά, σούπερ σου λέω!  🤪🤡🤮

Λέω να μπω και σε ένα ιατρικό φόρουμ να τους ρωτήσω πως μπορώ να καυτηριάσω έναν κάλο που έχω στον εγκέφαλο. Φυσικά θα τους τονίσω ότι το επάγγελμα σας δεν αξίζει ούτε σεντς γιατί είναι όλα απλά και λίγο να ασχοληθείς τα κάνεις και μόνος σου και με δόση ανωτερότητας θα τους πω ότι κάνω και μπαι μπαι πας για πλάκα αλλά αν τύχει κανάς καρκίνος τότε θα τους εμπιστευτώ γιατί κάποιος πρέπει να πάρει αυτά τα 300 ευρώ για να μας σώσει.

Σοβαρά τώρα.. αν θέλεις να το κάνεις για χόμπυ, φτιάξε κάτι που δεν είναι επαγγελματικό. Για τη δουλειά σου απευθύνσου σε κάποιον που ξέρει τι κάνει και ενημερώσου γιατί με αυτά που λες φαίνεται το πόσο άσχετος είσαι.

p.s Πρέπει να αιτηθούμε στον Κυρίτση να βγάλει βίντεο "Γιατί το να φτιάχνεις το δικό σου επαγγελματικό site είναι ΓΙΑ ΗΛΙΘΙΟΥΣ!"

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικο ποστ που εκανα δεν εγινε για να ρωτησω αν θα προσλαβω επαγγελματια η θα φτιαξω τη σελιδα μονος μου...Το εκανα για να παρω συμβουλες πως να ξεκινησω να την κανω μονος μου  πιο ευκολα.Το κοινο μου μπορει να ειναι εξηνταχρονοι σε χωριο.Θα προσλαβω επαγγελματια επειδη θελω να υπαρχει μια σελιδα μου στον ιντερνετ?Τελοσπαντων επειδη δεν βλεπω διαθεση για βοηθεια και επειδη εχει πεσει πολυ το επιπεδο στις τελευταιες απαντησεις παρακαλω πολυ απο τους διαχειριστες να κλειδωθει 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wspr είπε

Το αρχικο ποστ που εκανα δεν εγινε για να ρωτησω αν θα προσλαβω επαγγελματια η θα φτιαξω τη σελιδα μονος μου...Το εκανα για να παρω συμβουλες πως να ξεκινησω να την κανω μονος μου  πιο ευκολα.Το κοινο μου μπορει να ειναι εξηνταχρονοι σε χωριο.Θα προσλαβω επαγγελματια επειδη θελω να υπαρχει μια σελιδα μου στον ιντερνετ?Τελοσπαντων επειδη δεν βλεπω διαθεση για βοηθεια και επειδη εχει πεσει πολυ το επιπεδο στις τελευταιες απαντησεις παρακαλω πολυ απο τους διαχειριστες να κλειδωθει 

Παρακαλώ πριν κλειδώσετε το θέμα να τυλίξετε σε μια λαδόκολλα δυο κιλά wordpress για τον φίλο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...