Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ιστοσελιδας


Wspr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) όχι, απλά μόνο να μπορώ να προσθέτω Φωτογραφίες από νέες ανακαινίσεις και εργασίες αν είναι εύκολο, τίποτα άλλο.

2) ακριβώς αυτό σκέφτομαι όπως τα έγραψες 

3)οι υπηρεσίες που θα παρέχονται θα είναι στην ίδια σελίδα, φαντάσου θα είναι οι εργασίες που μπορούμε να πραγματοποιήσουμε  (υδραυλικές, ηλεκτρολογικες,φυσικό αέριο, γυψοσανίδες κτλπ κτλπ) σε στυλ λίστα (υπολόγισε περίπου 20-25 εργασίες) ώστε απλά να ξέρει ο κόσμος τι μπορουμε να αναλάβουμε με τα συνεργεία μας.

Οι φωτογραφίες θα είναι το πριν και μετά (στις ανακαινίσεις) (τις έχω ετοιμάσει ήδη) 

Και φωτογραφίες από αυτόνομες εργασίες ώστε να δει ο κόσμος πως μπορεί να γίνει η τάδε εργασία η πως θα γίνει περίπου στο τέλος το μπάνιο η κουζίνα η μπαλκόνι και τέτοια. Καθόλου κείμενα,καθόλου περιγραφή μόνο φωτογραφίες με άντε ίσα ίσα 2-3 λεξεις πχ ανακαίνιση κατοικίας και μετά καμία 25-30 φωτογραφίες από κάτω. 

 

Συνολικά θα βάλω περίπου 100-120 φωτογραφίες (βέβαια αν θεωρείται υπερβολη μπορούμε να τις μειώσουμε αρκετά ) αν βέβαια γίνεται και αρκετές παραπάνω κανένα πρόβλημα. (Έχω περίπου 800 φωτογραφίες από εργασίες μας ) 😁

 

Όλα αυτά ενδεικτικά τα αναφέρω,δεν ξέρω κόστος και αν ειναι δύσκολο να γίνουν

Επισεις μπορούμε να προσθέσουμε η να αφαιρέσουμε πράγματα από το site και θέλω ιδέες από αυτόν που θα το φτιάξει.

 

Ελπίζω να βοήθησα με τις απαντήσεις μου και sorry για το σεντόνι.

Με βάση αυτά αν γίνεται και πάνω κάτω να μάθω και το κόστος του δεν θα με χαλαγε στο περίπου 😎 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

1) όχι, απλά μόνο να μπορώ να προσθέτω Φωτογραφίες από νέες ανακαινίσεις και εργασίες αν είναι εύκολο, τίποτα άλλο.

Το αν θα υπάρχει κάποιο διαχειριστικό πάνελ ή όχι, καθορίζει σε έναν βαθμό εάν το σάιτ θα είναι στατικό ή δυναμικό. Η προσθήκη του οτιδήποτε, είτε κείμενο είτε εικόνα ή κάποιο άλλο πολυμέσο, γίνεται συνήθως μέσω ενός διαχειριστικού πάνελ.

Τα δυναμικά σάιτ με βάση δεδομένων και διαχειριστικό πάνελ, ξεκινούν με τιμές από 300-400 και ανεβαίνουν ανάλογα με τις απαιτήσεις. Εξαιρούνται φυσικά οι περιπτώσεις ινδοπακιστανών, φοιτητών που ενδιαφέρονται για μικρό χαρτζιλίκι, περίεργων ούφο που υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα κ.λπ.

Τα στατικά σάιτ μπορεί να κοστίσουν και πολύ λιγότερο (π.χ. τα μισά χρήματα) καθώς αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από τον πελάτη μπορεί να είναι υπόθεση εφαρμογής έτοιμου κώδικα του developer o οποίος θα κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις στο design (χρώματα, μεγέθη, τοποθεσίες κ.λπ.) για να έχεις το επιθυμητό οπτικό αποτέλεσμα.

Το σάιτ που περιγράφεις είναι ένα στατικό σάιτ, με εξαίρεση ίσως το ανέβασμα των φωτογραφιών.

Οπότε η ερώτησή μου σ' αυτό το σημείο είναι η εξής: αν θα πρέπει λοιπόν να ανεβάζεις φωτογραφίες θα σε πειράζει εάν αυτό θα το κάνεις με επεξεργασία ενός αρχείου (κατόπιν εκπαίδευσης) και με copy-paste και επεξεργασίας 1-2 γραμμών κώδικα;

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Οι φωτογραφίες θα είναι το πριν και μετά (στις ανακαινίσεις) (τις έχω ετοιμάσει ήδη) 

Και φωτογραφίες από αυτόνομες εργασίες ώστε να δει ο κόσμος πως μπορεί να γίνει η τάδε εργασία η πως θα γίνει περίπου στο τέλος το μπάνιο η κουζίνα η μπαλκόνι και τέτοια. Καθόλου κείμενα,καθόλου περιγραφή μόνο φωτογραφίες με άντε ίσα ίσα 2-3 λεξεις πχ ανακαίνιση κατοικίας και μετά καμία 25-30 φωτογραφίες από κάτω. 

Συνολικά θα βάλω περίπου 100-120 φωτογραφίες (βέβαια αν θεωρείται υπερβολη μπορούμε να τις μειώσουμε αρκετά ) αν βέβαια γίνεται και αρκετές παραπάνω κανένα πρόβλημα. (Έχω περίπου 800 φωτογραφίες από εργασίες μας ) 😁

Όλα αυτά ενδεικτικά τα αναφέρω,δεν ξέρω κόστος και αν ειναι δύσκολο να γίνουν

Οπότε, για να το σιγουρέψω, σκοπεύεις να βάλεις τον κύριο όγκο των φωτογραφιών στην αρχή (100-120 δεν είναι καθόλου πρόβλημα) και που και που (π.χ. μέσα στο έτος) μπορεί να ανεβάζεις μερικές ακόμα - κάπως έτσι θα είναι το workflow;

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Επισεις μπορούμε να προσθέσουμε η να αφαιρέσουμε πράγματα από το site και θέλω ιδέες από αυτόν που θα το φτιάξει.

Εννοείς πράγματα από αυτά που ανέφερες π.χ. να σου πω εγώ "μην βάλεις κάποιο e-mail να φαίνεται εκεί" ή "ας βάλουμε ένα τέτοιο στην τάδε σελίδα γιατί θα δείχνει ωραίο" - κάπως έτσι σωστά;

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Με βάση αυτά αν γίνεται και πάνω κάτω να μάθω και το κόστος του δεν θα με χαλαγε στο περίπου 😎 😁

Σου έγραψα πιο πάνω ενδεικτικά και στο περίπου κάποιες τιμές. Από εκεί και πέρα αν ενδιαφέρεσαι - και επειδή έχω έτοιμα ήδη τα περισσότερα αν όχι όλα αυτά που θες - στείλε μου μήνυμα να συνεργαστούμε και εγώ με τη σειρά μου να σου δείξω κάποιο στατικό σάιτ και να μιλήσουμε για το design.

Αυτό που θα καθορίσει το κόστος θα είναι η απάντησή σου για την προσθήκη των φωτογραφιών και το πως θες να είναι το εμφανισιακό κομμάτι του σάιτ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Το αν θα υπάρχει κάποιο διαχειριστικό πάνελ ή όχι, καθορίζει σε έναν βαθμό εάν το σάιτ θα είναι στατικό ή δυναμικό. Η προσθήκη του οτιδήποτε, είτε κείμενο είτε εικόνα ή κάποιο άλλο πολυμέσο, γίνεται συνήθως μέσω ενός διαχειριστικού πάνελ.

Τα δυναμικά σάιτ με βάση δεδομένων και διαχειριστικό πάνελ, ξεκινούν με τιμές από 300-400 και ανεβαίνουν ανάλογα με τις απαιτήσεις. Εξαιρούνται φυσικά οι περιπτώσεις ινδοπακιστανών, φοιτητών που ενδιαφέρονται για μικρό χαρτζιλίκι, περίεργων ούφο που υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα κ.λπ.

Τα στατικά σάιτ μπορεί να κοστίσουν και πολύ λιγότερο (π.χ. τα μισά χρήματα) καθώς αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από τον πελάτη μπορεί να είναι υπόθεση εφαρμογής έτοιμου κώδικα του developer o οποίος θα κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις στο design (χρώματα, μεγέθη, τοποθεσίες κ.λπ.) για να έχεις το επιθυμητό οπτικό αποτέλεσμα.

Το σάιτ που περιγράφεις είναι ένα στατικό σάιτ, με εξαίρεση ίσως το ανέβασμα των φωτογραφιών.

Οπότε η ερώτησή μου σ' αυτό το σημείο είναι η εξής: αν θα πρέπει λοιπόν να ανεβάζεις φωτογραφίες θα σε πειράζει εάν αυτό θα το κάνεις με επεξεργασία ενός αρχείου (κατόπιν εκπαίδευσης) και με copy-paste και επεξεργασίας 1-2 γραμμών κώδικα;

Οπότε, για να το σιγουρέψω, σκοπεύεις να βάλεις τον κύριο όγκο των φωτογραφιών στην αρχή (100-120 δεν είναι καθόλου πρόβλημα) και που και που (π.χ. μέσα στο έτος) μπορεί να ανεβάζεις μερικές ακόμα - κάπως έτσι θα είναι το workflow;

Εννοείς πράγματα από αυτά που ανέφερες π.χ. να σου πω εγώ "μην βάλεις κάποιο e-mail να φαίνεται εκεί" ή "ας βάλουμε ένα τέτοιο στην τάδε σελίδα γιατί θα δείχνει ωραίο" - κάπως έτσι σωστά;

Σου έγραψα πιο πάνω ενδεικτικά και στο περίπου κάποιες τιμές. Από εκεί και πέρα αν ενδιαφέρεσαι - και επειδή έχω έτοιμα ήδη τα περισσότερα αν όχι όλα αυτά που θες - στείλε μου μήνυμα να συνεργαστούμε και εγώ με τη σειρά μου να σου δείξω κάποιο στατικό σάιτ και να μιλήσουμε για το design.

Αυτό που θα καθορίσει το κόστος θα είναι η απάντησή σου για την προσθήκη των φωτογραφιών και το πως θες να είναι το εμφανισιακό κομμάτι του σάιτ.

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου επειδή είμαι τελείως ανίδεος σε αυτό τον τομέα.

 

Ναι ο κύριος όγκος θα ανέβει με την πρώτη κατασκευή του site πχ με μιας ανεβάζουμε 100-150 φωτογραφίες και τις βάζουμε έτσι ωραία να φαίνονται και μετά ίσως να μάθω και εγώ πως γίνεται και να ανεβάσω μέσα στον χρόνο κανένα έργο που θα κάνουμε η κάποια εργασια ώστε να φαίνεται και αυτή μαζί με τα αλλα.

Όσο για τις συμβουλές, ναι σε τέτοιο στυλ θα είναι.εφοσον δεν το κατέχω το άθλημα το συγκεκριμένο δέχομαι συμβουλές του στυλ,μην βάλεις αυτό εκεί και να βάλουμε αυτό και διάφορα τέτοια εφόσον ο άλλος το κατέχει περισσότερο θα τον ακούσω :)

Δεν έχω πρόβλημα να συνεργαστουμε αρκεί να είσαι Αθήνα βέβαια. Τέτοιες δουλειές δεν τις κάνω από απόσταση.

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Πόσο καιρό (εργάσιμες ώρες) υπολογίζεις να χρειαστεί ώστε να είναι έτοιμο; Πάνω κάτω βέβαια ώστε να έχω ένα πλάνο χρόνου.

 

Πάντως όπως τα είπες κατά 90-95% έτσι θα γίνουν.δεν είναι κάτι εξειδικευμένο θεωρω όπως πχ να κάνεις ένα eshop,μια απλή σελιδα όπως προείπα με δείγματα δουλειάς και που να μας βρουν και να είναι γενικά μια εύκολη και λειτουργική σελίδα χωρίς υπερβολές (δεν ειμαι το πλαίσιο αλλά ένα τεχνικό γραφείο 😁)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Δεν έχω πρόβλημα να συνεργαστουμε αρκεί να είσαι Αθήνα βέβαια. Τέτοιες δουλειές δεν τις κάνω από απόσταση.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Πόσο καιρό (εργάσιμες ώρες) υπολογίζεις να χρειαστεί ώστε να είναι έτοιμο; Πάνω κάτω βέβαια ώστε να έχω ένα πλάνο χρόνου.

Πάντως όπως τα είπες κατά 90-95% έτσι θα γίνουν.δεν είναι κάτι εξειδικευμένο θεωρω όπως πχ να κάνεις ένα eshop,μια απλή σελιδα όπως προείπα με δείγματα δουλειάς και που να μας βρουν και να είναι γενικά μια εύκολη και λειτουργική σελίδα χωρίς υπερβολές (δεν ειμαι το πλαίσιο αλλά ένα τεχνικό γραφείο 😁)

Αθήνα είμαι. Με την προϋπόθεση ότι το θέμα του design - το εμφανισιακό κομμάτι - θα είναι κάτι απλό, θα χρειαστεί να ασχοληθώ για διάστημα ενός τριημέρου (π.χ. ένα ΠΣΚ), μερικές ώρες την ημέρα.

Εκτός από την αμοιβή του developer (δηλ. εμένα αν συνεργαστούμε), θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος της φιλοξενίας του σάιτ στους servers κάποιας εταιρείας καθώς και την αγορά ενός ονόματος για το σάιτ σου (domain name). Ένα ελληνικό domain (.gr) κοστίζει περίπου 24 ευρώ με ΦΠΑ / 2 έτη. Για τη φιλοξενία υπάρχουν δωρεάν προτάσεις (που φυσικά έχουν και τα μειονεκτήματά τους) ή κανονική συνδρομή περίπου στα 60 ευρώ το χρόνο. Αν έχεις κάποια ειδική προτίμηση σε εταιρεία web hosting, ακολουθούμε την προτίμησή σου, και φυσικά θα μπορέσω να σε συμβουλέψω για την επιλογή σου αν χρειαστεί.

Οπότε, συνέχισε την έρευνά σου και όταν είσαι έτοιμος στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα για να τα πούμε από το τηλέφωνο ή/και να κανονίσουμε ενδεχομένως και κάποια συνάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Για τη φιλοξενία υπάρχουν δωρεάν προτάσεις (που φυσικά έχουν και τα μειονεκτήματά τους)

Αν είναι για επαγγελματικό site μακριά από δωρεάν. 

32 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

επειδή είμαι τελείως ανίδεος σε αυτό τον τομέα.

Θα λάβεις το απαραίτητο training μη φοβάσαι και αν η πλατφόρμα είναι το wordpress θα το μάθεις στο πιτς φιτίλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, randomcat είπε

Για τη φιλοξενία υπάρχουν δωρεάν προτάσεις (που φυσικά έχουν και τα μειονεκτήματά τους) ή κανονική συνδρομή περίπου στα 60 ευρώ το χρόνο. 

Μπορείς απλα με λίγες λέξεις να μου πεις τα θετικα (εκτός από ότι γλυτώνεις μερικά €)  και τα αρνητικά μιας δωρεάν φιλοξενιας έναντι μιας με πληρωμή; 

 

Αξίζει δηλαδή τα 60€ το χρόνο;  Αν και δεν ψήνομαι εφόσον θα δώσω πχ 200-250€ για site να γίνει τίποτα περίεργο επειδή δεν έδωσα 60€ το χρόνο.

(Γενικά δεν ψήνομαι για δωρεαν,συνήθως ότι είναι δωρεάν σε κάνει να "τρέχεις" μετα)

 

4 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Αν είναι για επαγγελματικό site μακριά από δωρεάν. 

Θα λάβεις το απαραίτητο training μη φοβάσαι και αν η πλατφόρμα είναι το wordpress θα το μάθεις στο πιτς φιτίλι.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε μου.

Οτιδήποτε συμβουλη ευπρόσδεκτη.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, becoming_I είπε

Αν είναι για επαγγελματικό site μακριά από δωρεάν. 

Θα λάβεις το απαραίτητο training μη φοβάσαι και αν η πλατφόρμα είναι το wordpress θα το μάθεις στο πιτς φιτίλι.

Χρειάζεται στατικό σάιτ. Οπότε όχι σε WordPress. Το Papaki - μεταξύ άλλων - προσφέρει δωρεάν φιλοξενία με μερικά μειονεκτήματα. Δεν θα υπάρχει βάση δεδομένων, που δεν μας απασχολεί για στατικό σάιτ και δεν θα υπάρχει - εκτός αν άλλαξε κάτι - Let's Encrypt δωρεάν πιστοποιητικό TLS (αυτό ναι, είναι σημαντικό), και ενδεχομένως ο server να είναι πιο αργός από εκείνους με την κανονική συνδρομή. Ένα στατικό σάιτ που είναι φτιαγμένο σωστά, βέβαια, δεν χρειάζεται τον πιο γρήγορο server για να τρέχει σφαίρα.

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Μπορείς απλα με λίγες λέξεις να μου πεις τα θετικα (εκτός από ότι γλυτώνεις μερικά €)  και τα αρνητικά μιας δωρεάν φιλοξενιας έναντι μιας με πληρωμή; 

Αξίζει δηλαδή τα 60€ το χρόνο;  Αν και δεν ψήνομαι εφόσον θα δώσω πχ 200-250€ για site να γίνει τίποτα περίεργο επειδή δεν έδωσα 60€ το χρόνο.

(Γενικά δεν ψήνομαι για δωρεαν,συνήθως ότι είναι δωρεάν σε κάνει να "τρέχεις" μετα)

Δύο βασικά αρνητικά που έγραψα παραπάνω στην απάντησή μου προς τον συμφορουμίτη, και τα οποία συνοψίζονται σε ένα βασικό αρνητικό. Οι μηχανές αναζήτησης σε ανταμοίβουν όταν έχεις ένα γρήγορο σάιτ και χρησιμοποιείς πιστοποιητικό και TLS κρυπτογράφηση, ανεβάζοντας το σάιτ σου στα αποτελέσματα αναζήτησης πιο ψηλά από... από εκεί που θα ήταν χωρίς αυτά. Οπότε χάνεις σε κατάταξη στην Google κ.λπ. μηχανές αναζήτησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε Στέλιο

Τα κακά της δωρεάν φιλοξενίας είναι ότι οταν η σελίδα σου αποκτήσει κίνηση (η κίνηση θα φέρει πελάτες) κατά πάσα πιθανότητα δε θα μπαίνει ή θα έχει χαμηλή απόκριση. Νομίζω ότι τα 60€ το χρόνο είναι το ελάχιστο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, randomcat είπε

Χρειάζεται στατικό σάιτ. Οπότε όχι σε WordPress. Το Papaki - μεταξύ άλλων - προσφέρει δωρεάν φιλοξενία με μερικά μειονεκτήματα. Δεν θα υπάρχει βάση δεδομένων, που δεν μας απασχολεί για στατικό σάιτ και δεν θα υπάρχει - εκτός αν άλλαξε κάτι - Let's Encrypt δωρεάν πιστοποιητικό TLS (αυτό ναι, είναι σημαντικό), και ενδεχομένως ο server να είναι πιο αργός από εκείνους με την κανονική συνδρομή. Ένα στατικό σάιτ που είναι φτιαγμένο σωστά, βέβαια, δεν χρειάζεται τον πιο γρήγορο server για να τρέχει σφαίρα.

Δύο βασικά αρνητικά που έγραψα παραπάνω στην απάντησή μου προς τον συμφορουμίτη, και τα οποία συνοψίζονται σε ένα βασικό αρνητικό. Οι μηχανές αναζήτησης σε ανταμοίβουν όταν έχεις ένα γρήγορο σάιτ και χρησιμοποιείς πιστοποιητικό και TLS κρυπτογράφηση, ανεβάζοντας το σάιτ σου στα αποτελέσματα αναζήτησης πιο ψηλά από... από εκεί που θα ήταν χωρίς αυτά. Οπότε χάνεις σε κατάταξη στην Google κ.λπ. μηχανές αναζήτησης.

Όχι δεν θέλω να χάνω από μηχανές αναζήτησης καθότι βασίζομαι (και έχω να "ανταγωνιστω") αλλά site συναδέλφων που κάνουν τις ίδιες εργασίες,οπότε θέλω να είμαι ψηλά στις αναζητήσεις, γ αυτό είναι διατεθειμένος να πληρώσω και να κάνω στο site ότι χρειάζεται (το φτιάχνω που το φτιάχνω να γίνει σωστή δουλειά)!!

Ευχαριστώ φίλε randomcat οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες και εννοείται πριν ξεκινήσω θα μιλήσουμε ώστε να το βάλουμε παρέα μπρος το έργο :) :)

 

thanks 😎

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Χρειάζεται στατικό σάιτ

Για να βάλει 100-150 φωτογραφίες που στην πορεία θα θέλει να προσθέτει και άλλες; Πως με στατικό; Με filezilla θα τις περνάει; Για τα στατικά sites το github (με τo github pages) είναι μια καλή λύση δωρεάν hosting και πάνω από όλα αξιόπιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Συνάδελφε Στέλιο

Τα κακά της δωρεάν φιλοξενίας είναι ότι οταν η σελίδα σου αποκτήσει κίνηση (η κίνηση θα φέρει πελάτες) κατά πάσα πιθανότητα δε θα μπαίνει ή θα έχει χαμηλή απόκριση. Νομίζω ότι τα 60€ το χρόνο είναι το ελάχιστο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Αυτό ακριβώς

Θα κάνω ότι χρειάζεται ώστε να είναι ένα γρήγορο, αξιόπιστο και αρκετά ψηλά στις αναζητήσεις.

Το φτιάχνω που το φτιάχνω να γίνει σωστή δουλειά θέλω :)

 

Ευχαριστώ συνάδελφε για τις συμβουλές σου και εσένα 😎

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Το φτιάχνω που το φτιάχνω να γίνει σωστή δουλειά θέλω :)

Να ξέρεις ότι τα χρήματα θα σου επιστραφούν με το παραπάνω σε πελατεία. Ειδικά στις ανακαινίσεις το site είναι το Α και το Ω κατά τη γνώμη μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, becoming_I είπε

Να ξέρεις ότι τα χρήματα θα σου επιστραφούν με το παραπάνω σε πελατεία. Ειδικά στις ανακαινίσεις το site είναι το Α και το Ω κατά τη γνώμη μου.

Εννοείται 

Γιατί ο πελάτης θελει να δει πως θα γίνει ο χώρος του,να δει δείγματα δουλειάς και πολλά ακόμα 

 

Εννοείται θα προσπαθήσω με όποιον το φτιάξει τελικά να γίνει σωστή, απλή και λειτουργική ιστοσελίδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Για να βάλει 100-150 φωτογραφίες που στην πορεία θα θέλει να προσθέτει και άλλες; Πως με στατικό; Με filezilla θα τις περνάει; Για τα στατικά sites το github (με τo github pages) είναι μια καλή λύση δωρεάν hosting και πάνω από όλα αξιόπιστη 

Ναι, είτε με FileZilla ή με τον web file manager του web host. Γι' αυτό τον ρώτησα αν είναι πρόθυμος να πειράζει λίγο κώδικα σε κάποιο αρχείο, καθώς ένα δυναμικό σάιτ έχει μεγαλύτερο κόστος από ένα στατικό και αφού πέρα από το ανέβασμα των φωτογραφιών το σάιτ που περιέγραψε είναι στατικό.

Τα Github Pages τι features σου δίνουν; Βάση δεδομένων - που δεν χρειάζεται άλλωστε - υποθέτω πως όχι, σωστά; Πιστοποιητικό Let's Encrypt ή κάποιο άλλο δωρεάν; FTP πρόσβαση; Αυτόματα backups;

Έπειτα, έχουν και κάποια όρια, αν και όλα είναι αρκετά καλά:

  • GitHub Pages source repositories have a recommended limit of 1GB .
  • Published GitHub Pages sites may be no larger than 1 GB.
  • GitHub Pages sites have a soft bandwidth limit of 100GB per month.
  • GitHub Pages sites have a soft limit of 10 builds per hour.
     
44 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Όχι δεν θέλω να χάνω από μηχανές αναζήτησης καθότι βασίζομαι (και έχω να "ανταγωνιστω") αλλά site συναδέλφων που κάνουν τις ίδιες εργασίες,οπότε θέλω να είμαι ψηλά στις αναζητήσεις, γ αυτό είναι διατεθειμένος να πληρώσω και να κάνω στο site ότι χρειάζεται (το φτιάχνω που το φτιάχνω να γίνει σωστή δουλειά)!!

Για καλή κατάταξη στις αναζητήσεις και χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες - αν δεν χρειαστεί - υπάρχει ο "δωρεάν" οργανικός τρόπος, κυρίως έχοντας καλό και ξεχωριστό περιεχόμενο με σχετικά keywords στο σάιτ σου, συλλέγοντας one-way backlinks προς το σάιτ σου όσο γίνεται από συναφή σάιτ ή μεγάλα σάιτ, και συλλέγοντας domain authority μέσω Facebook και λοιπών τρίτων σάιτ. Υπάρχει και ο επί πληρωμή τρόπος, κυρίως με πληρωμένα backlinks, πληρωμένη διαφήμιση στην Google και στο Facebook, και offline διαφήμιση.

(αυτά πέρα από το να έχεις ένα καλό και γρήγορο σάιτ και καλή φιλοξενία)

Επεξ/σία από randomcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...