Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από σήμερα το macOS Mojave


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pan07gaz94 είπε

για ενημερωσε σχετικα διοτι ειμαι κατοχος του ιδιου μοντελου

διαπίστωσα  μια καθυστερηση στο φορτωμα του δισκου, οταν ανοίγεις τον υπολογιστη, ας πουμε κατα 25% πιο αργος σε σχεση με το προηγούμενο λογισμικό. κατα τα άλλά όλα ΟΚ., προς το παρόν. Πρόκειτα για μη καθαρή εγκατάσταση, αλλά για αναβάθμιση.

 

Επεξ/σία από dogkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, coffeex είπε

Τα Favicons είχαν αφαιρεθεί σxεδόν από παντού για λόγους ασφαλείας.

 

Σε όλους τους browsers εννοείς? Δεν το είχα προσέξει καθόλου! Θα το ψάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους ψιλοκράζουν το dark mode, να θυμησω ότι είναι πολύ πιο ξεκούραστο στο μάζι και πιο φιλικό ενεργειακά.
Όλες οι μεγάλες πλατφόρμες, sites, apps κτλ έχουν dark mode και όσες δεν έχουν θα αποκτήσουν σύντομα.
it is a nice thing to have!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dogkon είπε

διαπίστωσα  μια καθυστερηση στο φορτωμα του δισκου, οταν ανοίγεις τον υπολογιστη, ας πουμε κατα 25% πιο αργος σε σχεση με το προηγούμενο λογισμικό. κατα τα άλλά όλα ΟΚ., προς το παρόν. Πρόκειτα για μη καθαρή εγκατάσταση, αλλά για αναβάθμιση.

Άντε να δούμε τι θα δούμε 

image.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, pan07gaz94 said:

καλημερα, εξαιτιας μεγαλου ογκου εφαρμογων (μιας και ο μακης ειναι το μοναδικο στο σπιτι) θα εχω απωλεια δεδομενων ή προβληματα λειτουργιας εαν το κανω install απο πανω ;; ή πρεπει να κανω clean install και να εγκαταστησω ολα τα προγραμματα απο την αρχη ;

Στιγμιότυπο 2018-09-25, 09.50.43.jpg

Αν δεν είχες προβλήματα πριν, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις καθαρή εγκατάσταση. Με την αναβάθμιση θα είσαι μια χαρά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε macbook air 2017 ξεκάθαρα πιο αργό μπουτάρισμα, τάξεως 70% πιο αργό...Στο λειτουργικό αφού μπουτάρει όμως παρατηρώ πως δουλεύει πιο ομαλά και πιο γρήγορα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβάλαμε και τα μοχαβια....Γρήγορη εγκατάσταση. Λειτουργία σταθερή και ταχύτητα σχεδόν ίδια σε mac mini 2014.

 Ερώτηση: η Apple αποφάσισε να μην κατεβάζουμε απο το Appstore ολόκληρο το λειτουργικό ωστε να μην μπορούμε να το γράψουμε σε usb ή απλά ιδέα μου?

48 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αξίζει να το κάνεις αυτό;

υπάρχει τρόπος, το είχα ψάξει πριν 2 χρόνια. το θέμα είναι οτι δεν τα enablers δεν υποστηρίζουν όλα τα μοντέλα αλλά και να τα υποστηρίζουν έχουν θέματα συμβατότητας, καρτας γραφικών, ήχου κλπ καθώς πχ ένα μοντέλο του 2011 με ένα του 2012 έχει διαφορετικό hardware  ελαφρώς.

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Εβάλαμε και τα μοχαβια....Γρήγορη εγκατάσταση. Λειτουργία σταθερή και ταχύτητα σχεδόν ίδια σε mac mini 2014.

 Ερώτηση: η Apple αποφάσισε να μην κατεβάζουμε απο το Appstore ολόκληρο το λειτουργικό ωστε να μην μπορούμε να το γράψουμε σε usb ή απλά ιδέα μου?

υπάρχει τρόπος, το είχα ψάξει πριν 2 χρόνια. το θέμα είναι οτι δεν τα enablers δεν υποστηρίζουν όλα τα μοντέλα αλλά και να τα υποστηρίζουν έχουν θέματα συμβατότητας, καρτας γραφικών, ήχου κλπ καθώς πχ ένα μοντέλο του 2011 με ένα του 2012 έχει διαφορετικό hardware  ελαφρώς.

https://itunes.apple.com/gr/app/macos-mojave/id1398502828?mt=12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Eγω στον imac της υπογραφης μου δεν την εχω λαβει ακομα ...

 

Δεν το βγάζει στα updates αλλα στην κεντρική σελίδα εφαρμογών του appstore

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, desosav είπε

για όσους ψιλοκράζουν το dark mode, να θυμησω ότι είναι πολύ πιο ξεκούραστο στο μάζι και πιο φιλικό ενεργειακά.
 

 και γιατί είναι φιλικότερο ενεργειακά να έχεις σκούρα χρώματα στην οθόνη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...