Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από σήμερα το macOS Mojave


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 hours ago, morfeas-dsl- said:

Τα μισά mac τα άφησε εξω....

Καλά, ας μην υπερβάλλουμε: 

  • MacBook Pro (mid 2012 and newer)
  • MacBook Air (mid 2012 and newer)
  • MacBook (early 2015 and later)
  • iMac (late 2012 or newer)
  • iMac Pro (2017 or newer)
  • Mac Pro (late 2013 or newer, or mid 2010 and mid 2012 models with Metal capable GPU)
  • Mac Mini (late 2012 or newer)

Ουσιαστικά υποστηρίζεται σχεδόν κάθε Mac μετά το 2012. Δηλαδή μηχανήματα πενταετίας και βάλε. 

Εδώ υποστηρίζει και Mac Pro του 2010 (!) με συγκεκριμένες GPU... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, ixthy είπε

Πω πω φίλε φοβερός!!! Δεν το ήξερα αυτό!!!

1000 ευχαριστώ!!!

τιποτα να σε καλα , και να ξερεις οτι θα παιρνεις κανονικα τα updates απο Applestore  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dream21 είπε

υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες στο site του dosdude1.com

σφαιρα και χωρις lag

Ευχαριστώ! Δε βρηκα χρονο να το προσπαθησω!!! Καποια στιγμή........ Θενκς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι πως κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει αναφέρει ότι αφαίρεσαν το subpixel antialiasing κάνοντας όλες στις non-retina οθόνες τα fonts να φαίνονται σαν Windows XP στην καλύτερη περίπτωση. Καλα όλοι με 4K οθόνες είστε :) ;

Όπως και να έχει για όποιον πείραξε αυτό όσο και εμενα από την πρωτη στιγμή που έκανα boot το Mojave υπάρχει λύση που βρέθηκε σε bug report στο github του vscode. Οποιος προγραμματίζει παρεμπιπτόντως θα παρατήρησε ότι σε non-retina οθόνη πολύ απλα δεν μπορείς να δουλέψεις με το default font rendering του Mojave.

Η λύση βρίσκεται εδώ https://github.com/Microsoft/vscode/issues/51132#issuecomment-424132330

Ή αλλιώς:

defaults write -g CGFontRenderingFontSmoothingDisabled -bool NO

Και log off/on ή restart

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω τα πληθη.... ο chrome δεν θελει να αλλαξει σε dark mode μου τον βγαζει οπως παλια. Θελει καποια ρυθμιση ? Και η γραμματοσειρα εχω την εντυπωση οτι εχει αλλαξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, macmega said:

χαιρετω τα πληθη.... ο chrome δεν θελει να αλλαξει σε dark mode μου τον βγαζει οπως παλια. Θελει καποια ρυθμιση ? Και η γραμματοσειρα εχω την εντυπωση οτι εχει αλλαξει. 

Ο chrome δεν εχει φτιαχτεί ακόμη για να υποστηρίζει το dark mode του λειτουργικού. Για την ωρα μπορείς να του βάλεις απλά ενα dark theme. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ο chrome δεν εχει φτιαχτεί ακόμη για να υποστηρίζει το dark mode του λειτουργικού. Για την ωρα μπορείς να του βάλεις απλά ενα dark theme. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση... Κατα τα αλλα μια χαρα τρεχει το Mojave ...αν και το μηχανημα ειναι γερικο...του 2009.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε macbook air 2017 παρατηρώ τεράστιο battary drain, επίσης κάτι παίζει με το sleep mode...Κατέβασα καπάκι χθες με μπαταρία στο 85-90% και σήμερα που το άνοιξα είχα 57%...Μπορεί κανεις να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎25‎/‎9‎/‎2018 στις 12:02 ΜΜ, FISHERMAN είπε

Με την προηγούμενη αναβάθμιση σταμάτησε να δουλεύει το card reader στο MacBook pro mid2012, με αυτήν την αναβάθμιση διορθώνετε το πρόβλημα; έχουμε καμιά αναφορά;

Δεν διορθώθηκε το πρόβλημα του card reader δυστυχώς, παρόλα αυτά σε κάθε εκκίνηση σαν να πηγαίνει και καλύτερα το μηχάνημα. Δεν παρατήρησα κάτι σημαντικό προς το παρών που να με δυσαρέστησε. Με το card reader τι να κάνω....δε ξέρω πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2018 στις 8:59 ΜΜ, Cyan Eye είπε

Να σας ρωτησω εχω ενα imac 27 2009 core2 duo να το κανω αναβαθμιση στο mojave unoficial η να παραμεινω στην επισημη εκδοση του high sierra?

ρωταω για να δω αν εχει κανει κανεις αυτην την αναβαθμιση και αν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα.

μπορεις για αρχη να κανεις αναβαθμιση σε 4πυρηνο και μετα να βαλεις και μια ποιο καινουργια καρτα γραφικων εγω που το εκανα στου αδερφου μου πεταει ομως τωρα ακομη με το dual core ειναι θανατος....ποση ραμ εχεις?

 

και αν θες να εχεις λιγο ποιο παλιο συστημα μονο el capitan το yosemite εχει πολλα προβληματα ταχυτητας, αλλα προτεινω την αναβαθμιση 

Στις 25/9/2018 στις 5:41 ΜΜ, skiabox είπε

Δεν θα βιαστώ.

Θα περιμένω να δω αναφορές από χρήστες με macbook pro mid 2010.

εγω το εβαλα καιιιιιιι θα δεις το μηχανημα σου ξεκουραστο σε σχεση με το high sierra (ποιο εχεις?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikοs είπε

Εγώ σε macbook air 2017 παρατηρώ τεράστιο battary drain, επίσης κάτι παίζει με το sleep mode...Κατέβασα καπάκι χθες με μπαταρία στο 85-90% και σήμερα που το άνοιξα είχα 57%...Μπορεί κανεις να βοηθήσει?

Και εγώ το ίδιο, μήπως κάνει indexing?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η νέα συλλογή utilities της Apple!  Bεβαια με εξαίρεση κανα-δύο από αυτές (QuickActions ίσως?) οι περισσότερες υπήρχαν σε third-party, αλλά είναι μεγάλη ευκολία τώρα, αντί να κατεβάζεις 15 utilities ή widgets, κατεβάζεις ένα νέο λειτουργικό, το εγκαθιστάς και καθάρισες!  Μπράβο Apple, κάνεις τη ζωή μας ευκολότερη! 

 

Α, και να μη ξεχάσω να σκάσω 3 χιλιάρικα να πάρω νέο laptop για να τρέχω αυτό το νέο τεχνολογικό θαύμα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...