Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή Ελλάδα


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nipoa είπε

500 σελιδες για να σου βρουμε σπιτι? παρε αμαξι. πληρωσε μεσιτη. λεφτα εχεις

phra kai μεσητι, ολο μαλακιες με εδειχνε ο παπαρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

προφανώς τρολλάρεις, από Καλλιθέα που έχεις δίπλα σου τον σταθμό αλλά και ένα σωρό λεωφορεία πας Μαρούσι ποιο εύκολα σε σχέση με Παλαιό Φάληρο.

Σπίτια με 200€ υπάρχουν σε διάφορες γειτονιές, ίσως δεν σου αρκούν δεν ξέρω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LASERPEWPEW είπε

προφανώς τρολλάρεις, από Καλλιθέα που έχεις δίπλα σου τον σταθμό αλλά και ένα σωρό λεωφορεία πας Μαρούσι ποιο εύκολα σε σχέση με Παλαιό Φάληρο.

Σπίτια με 200€ υπάρχουν σε διάφορες γειτονιές, ίσως δεν σου αρκούν δεν ξέρω.. 

και θα κατσω 2 ωρες να φτασω μαρουσι καλα.....αυτο κανω   μηνα

5 λεπτά πριν, txcellas είπε

Τα ματια μου.....

γερασες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Didn't get it 😁

Κουπόνι στήριξης στο Κόμμα καλέ.

 

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Αν πηγαίνεις πριν το 1990,σε χώρες που υποτίθεται οτι όλα ανήκαν στον λαο,ξαναλεω υποτίθεται,της ανατολικής Ευρώπης,θα έβλεπες τι εστί κουπόνι.😀

Added to ignore list 😠 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 1500 είναι τραγικά μικρό ποσό αν υπολογίσουμε

ενοίκιο μεζονετας

υπηρετρια

συντήρηση Jeep

ΔΕΗ

Τηλεφωνο/Internet

Φαγητό

Ποτά και έξοδο κάθε ΣΚ
τι να κάνω ρε παιδιά; μια βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, madx2 είπε

τα 1500 είναι τραγικά μικρό ποσό αν υπολογίσουμε

ενοίκιο μεζονετας

υπηρετρια

συντήρηση Jeep

ΔΕΗ

Τηλεφωνο/Internet

Φαγητό

Ποτά και έξοδο κάθε ΣΚ
τι να κάνω ρε παιδιά; μια βοήθεια

δεν εχεις ιδεα τι λες φιλε μου- προφανος δεν εργαζεσαι καν και δεν πλερωνεις ενοικιο.

 

 

49 λεπτά πριν, Lelouch είπε

Απαντάτε 5 σελίδες στο τρολλ; Και εμένα μου αρέσουν τα τρολλς αλλα οχι τα προφανή.

εισαι τυπακι που μενει με μαμα στα 50? και σου φερνει φαει στο δωματιο ?προφανως δεν εχει ιδεα τι λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, defacer είπε

Ισχύει ότι υπάρχουν πολλοί καλομαθημένοι στην Ελλάδα, αλλά ισχύει επίσης ότι ο καπιταλισμός δεν είναι μαγική νεράιδα. Ιστορικά στις δυτικές χώρες τα πράγματα έχουν γίνει πολύ πιο δύσκολα για το μέσο εργαζόμενο, γιατί ως κοινωνίες αποφασίσαμε πως έχει μεγαλύτερη σημασία η μεγιστοποίηση του κέρδους του ιδιοκτήτη από τη δυνατότητα του οικονομικά ασθενέστερου να ζει υπό τις ίδιες συνθήκες που ζούσε παλιότερα.

Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει αυτό ακριβώς. Και πριν τον καπιταλισμό δεν είχε λεφτά ο φτωχός λαός, δεν είναι ότι κάτι άλλαξε στην νοοτροπία του ανθρώπου, αντιθέτως θα έλεγε κανείς ότι βελτίωσε το επίπεδο ζωής. Το θέμα έχει να κάνει περισσότερο με την εξέλιξη της τεχνολογίας πιστεύω. Σε άλλες δεκαετίες ήσουν 15, μάθαινες μια τέχνη και με αυτή μπορούσες να ζήσεις όλη σου τη ζωή. Πλέον τα πράγματα έχουν αυτοματοποιηθεί, οι θέσεις εργασίας έχουν μειωθεί, ο ανταγωνισμός έχει μεγαλώσει και οι δουλειές εξελίσσονται ταχύτατα, σήμερα υπάρχει μια δουλειά και σε 5 χρόνια μπορεί να μην υπάρχει λόγος ύπαρξης της. Επίσης όλα αυτά έχουν δημιουργήσει συνθήκες που άλλα αγαθά είναι φτηνά και άλλα ακριβά. Πχ κινητό ή προϊόντα τεχνολογίας μπορείς να βρεις πολύ φτηνά πλέον, αλλά τα ενοίκια στα κέντρα μεγάλων πόλεων έχουν αυξηθεί κατακόρυφα. Προφανώς, αφού οι δουλειές μαζεύονται σε μεγάλες πόλεις και όλο περισσότεροι άνθρωποι πηγαίνουν εκεί και υπάρχει όλο και μεγαλύτερη ζήτηση. Δηλαδή όλο αυτό είναι ένα πολυσύνθετο πράγμα και αμφιβάλλω ότι έγινε κάπου μια στροφή στη μεγιστοποίηση του κέρδους του ιδιοκτήτη, αυτή υπήρχε θεωρώ, απλά πλέον μπορείς να το μεγιστοποιήσεις πιο αποδοτικά και γρήγορα λόγω τεχνολογίας/practices κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δηλαδη σου προσφεραν να παιρνεις 3000 ευρω και να δουλευεις 10-14 ωρες + 3 ωρες στον δρομο 8α πηγαινες? εγω οχι 

 

προτιμω λιγοτερα και να εχω χρονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pral13 είπε

Ρε ο τύπος τρολάρει κάθεστε και απαντάτε σοβαρά.. 

ανεργος ?¨φαινεται...δεν εχεις ιδεα της αγορας . ενοικιο κοστος ζωης, κατσε με την μαμα σου παλικαρακι μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...