Προς το περιεχόμενο

Αποζημιωση ΙΧ λογω κλοπης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εμ τι ξέρεις εσυ από μτχ 😂

Ντροπή 🤣 μεταχειρισμένο ήταν το προηγούμενο Leon Και εκεί πάντως την ασφάλεια με το τιμολόγιο αγοράς το είχα κάνει και για την ακρίβεια μου έλεγαν ότι είναι πιο χαμηλά από την αξία του

Με anytime δεν μπορούσα να το ασφαλίσω δλδ γιατί μου έβγαζε το λιγότερο 18.000€

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Δεν είναι απόλυτα έτσι

https://www.insurancedaily.gr/i-yperasfalisi-i-ypasfalisi-o-analogikos-kanonas/

Δε ξέρω νομικά τι γίνεται βέβαια...

Ισχύει ότι γράφει το άρθρο.

Αν αποδείξει η ασφαλιστική πως άλλη είναι η τιμή του οχήματος , αυτήν θα καλύψει.

Σε ελάχιστες περιπτώσεις , συγκεκριμένα μοντέλα και μάρκες μπορεί η αξία να είναι διαφορετική. Συλλεκτικά αυτοκίνητα κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι; Και ποιος τους λεει οτι δε θα παει καποιος το αμαξι του σε μια αποθηκη, θα το δηλωσει ως κλεμμενο για να παρει τα λεφτα και μετα θα πουλησει και τα ανταλλακτικα για να βγαλει 2 φορες την αξια του; Εχω και εγω ασφαλεια κλοπης, και πιστευω οτι αξιζει να την κανεις, για 10-20-30 ευρω παραπανω το 6μηνο, αλλα η ασφαλιστικη πως καλυπτεται σε τετοιες περιπτωσεις; Επισης τι θεωρει η ασφαλιστικη κλεμμενο; Αντε και τους ειπες οτι στο κλεψανε, τα λεφτα ποτε τα παιρνεις;

 

Επισης στη δικια μου περιπτωση, η ασφαλιστικη δεν εβγαλε φωτο. Αλλα απο οσο βλεπω, στο καρ.γρ οι τιμες παιζουν περιπου οσο μου το ασφαλισε η ασφαλιστικη.

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες κομπίνες έχουν γίνει με ασφαλιστικές. Από λίγα ευρώ μέχρι αρκετά....

Οπότε θεωρητικά μπορείς να το κάνεις. Και όχι μόνο με το αυτοκίνητο. Και το σπίτι σου μπορείς να ασφαλίσεις και μετά να στο "κλέψουν".

Αν ψάξεις στο internet θα βρεις πολλές απάτες με ασφαλιστικές. Πρόσφατα δε πιάσανε έναν με μια Bentley που και καλά του την είχαν κλέψει από το αεροδρόμιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Να ρωτησω κατι; Και ποιος τους λεει οτι δε θα παει καποιος το αμαξι του σε μια αποθηκη, θα το δηλωσει ως κλεμμενο για να παρει τα λεφτα και μετα θα πουλησει και τα ανταλλακτικα για να βγαλει 2 φορες την αξια του; Εχω και εγω ασφαλεια κλοπης, και πιστευω οτι αξιζει να την κανεις, για 10-20-30 ευρω παραπανω το 6μηνο, αλλα η ασφαλιστικη πως καλυπτεται σε τετοιες περιπτωσεις; Επισης τι θεωρει η ασφαλιστικη κλεμμενο; Αντε και τους ειπες οτι στο κλεψανε, τα λεφτα ποτε τα παιρνεις;

 

Επισης στη δικια μου περιπτωση, η ασφαλιστικη δεν εβγαλε φωτο. Αλλα απο οσο βλεπω, στο καρ.γρ οι τιμες παιζουν περιπου οσο μου το ασφαλισε η ασφαλιστικη.

Αν δεν κάνω λάθος τα λεφτά τα παίρνεις μετά απο 3 μήνες. Χρόνος τον οποίο δίνουν μήπως βρεθεί το αμάξι .

Κάτι που είναι ακόμη χειρότερο , δλδ να στο κλέψουν και να βρεθεί μετά απο λίγο καιρό και να το έχουν αφήσει σχεδόν γυμνό. Εκεί ενεργοποιείται η μερική κλοπή που πιθανότατα έχει άλλο όριο κάλυψης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Από όσο ξέρω η δήλωση κλοπής στην αστυνομία μόνο γραπτά γίνεται :)

Πάντως και η έλλειψη κλειδιού από μόνη της θα ήταν λόγος να μην αποζημιώσει η ασφάλεια.

Και αν σου κλέψουν το κλειδί και μετά το αμάξι;

22 ώρες πριν, tsofras είπε

Πήγαινε περισσότερο στα καινούρια σορυ

Ούτος ή αλλιως στα καινούρια οι περισσότερες δίνουν (τουλάχιστον) την τιμή αγοράς για δύο χρόνια.

21 ώρες πριν, tsofras είπε

Ντροπή 🤣 μεταχειρισμένο ήταν το προηγούμενο Leon Και εκεί πάντως την ασφάλεια με το τιμολόγιο αγοράς το είχα κάνει και για την ακρίβεια μου έλεγαν ότι είναι πιο χαμηλά από την αξία του

Με anytime δεν μπορούσα να το ασφαλίσω δλδ γιατί μου έβγαζε το λιγότερο 18.000€

Αν το αγόρασες φθηνότερα γιατί να μην μπορείς να το ασφαλίσεις ακριβότερα;

Οι εμπορικές τιμές είναι σταθερές;

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Αν δεν κάνω λάθος τα λεφτά τα παίρνεις μετά απο 3 μήνες. Χρόνος τον οποίο δίνουν μήπως βρεθεί το αμάξι .

Κάτι που είναι ακόμη χειρότερο , δλδ να στο κλέψουν και να βρεθεί μετά απο λίγο καιρό και να το έχουν αφήσει σχεδόν γυμνό. Εκεί ενεργοποιείται η μερική κλοπή που πιθανότατα έχει άλλο όριο κάλυψης

Το έχει πάθει συγγενής φίλου μου, mercedes διετίας full extra με δέρματα στο σαλόνι κλπ και το βρήκαν ρημάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και αν σου κλέψουν το κλειδί και μετά το αμάξι;

Και αυτό αναφέρεται στο link που δόθηκε παραπάνω:

"Ενδεικτικά αναφέρουμε περιπτώσεις βαριάς αμέλειας όπως: αν το αυτοκίνητο ήταν ξεκλείδωτο, αν σταματήσατε κάπου και αφήσατε το κλειδί πάνω στη μηχανή, αν η κλοπή αφορά κάμπριο αυτοκίνητο και είχατε αφήσει ανοικτή την οροφή, αν τα κλειδιά του αυτοκινήτου σας είχαν χαθεί ή κλαπεί σε προγενέστερο χρόνο και δε φροντίσατε να αλλαχθούν"

https://asfaleiesfast.gr/αποζημείωση-λόγω-κλοπής-αυτοκινήτου/

Εκτός και αν εννοείς ότι στα έκλεψαν πχ από το τραπεζάκι της καφετέριας που έπινες καφέ πχ, ε αυτό για μένα τουλάχιστον ισοδυναμεί με το να τα είχες αφήσει πάνω στη μίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Να ρωτησω κατι; Και ποιος τους λεει οτι δε θα παει καποιος το αμαξι του σε μια αποθηκη, θα το δηλωσει ως κλεμμενο για να παρει τα λεφτα και μετα θα πουλησει και τα ανταλλακτικα για να βγαλει 2 φορες την αξια του; Εχω και εγω ασφαλεια κλοπης, και πιστευω οτι αξιζει να την κανεις, για 10-20-30 ευρω παραπανω το 6μηνο, αλλα η ασφαλιστικη πως καλυπτεται σε τετοιες περιπτωσεις; Επισης τι θεωρει η ασφαλιστικη κλεμμενο; Αντε και τους ειπες οτι στο κλεψανε, τα λεφτα ποτε τα παιρνεις;

Φίλος φίλου φέρνει bmw κάμπριο από Γερμανία με σκοπό να το πουλήσει στην Ελλάδα.Λόγω κρίσης /υψηλού κυβισμού δεν βρίσκει αγοραστή και κανονίζει να το κλέψουν (φυσικά γίνεται κομμάτια το αμάξι ) ,εντωμεταξύ είχε μικτή ασφάλεια (1000 ευρώ τον χρόνο) , η ασφάλεια αποφασίζει να μην τον αποζημιώσει ,βάζει δικηγόρο και παίρνει 40 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Φίλος φίλου φέρνει bmw κάμπριο από Γερμανία με σκοπό να το πουλήσει στην Ελλάδα.Λόγω κρίσης /υψηλού κυβισμού δεν βρίσκει αγοραστή και κανονίζει να το κλέψουν (φυσικά γίνεται κομμάτια το αμάξι ) ,εντωμεταξύ είχε μικτή ασφάλεια (1000 ευρώ τον χρόνο) , η ασφάλεια αποφασίζει να μην τον αποζημιώσει ,βάζει δικηγόρο και παίρνει 40 χιλιάρικα.

Να μην πιστευεις τον φιλο του φίλου γιατί 10  στις 10 λεει φούμαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να μην πιστευεις τον φιλο του φίλου γιατί 10  στις 10 λεει φούμαρα

Παίζει και αυτό αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι συγκεκριμένοι τύποι είναι λαμόγια 😅

* επειδή του ξέρω 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να μην πιστευεις τον φιλο του φίλου γιατί 10  στις 10 λεει φούμαρα

Η λαμογιά είναι πως θα δηλωνόταν κλοπή του bmw ακόμα κι αν βρισκόταν αγοραστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Η λαμογιά είναι πως θα δηλωνόταν κλοπή του bmw ακόμα κι αν βρισκόταν αγοραστής. 

Ποσες πιθανότητες να είχαν βγάλει ελληνικές πινακίδες ;Κανένας δεν εκτελωνίζει αν δεν βρεθει αγοραστής.Επίσης με zoll πινακίδες (ετσι δεν λέγονται οι προσωρινες για εξαγωγή; ) δεν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση να ασφαλίζουν οχημα για κλοπή οι γερμανικές ασφαλιστικές.Kαι η μικτή δεν σημαίνει και ασφάλεια κλοπης.

Μπαζει η ιστορία κατά την γνώμη μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόμοια ιστορία έχω ακούσει κι εγώ και μάλλον είναι αλήθεια. Δε βάζω και στοίχημα πάντως.

Η ιστορία έχει ως εξής:

Του κλέψανε το αμάξι χωρίς να είναι ασφαλισμένο. Κάνει ασφάλεια κλοπής και μετά από αρκετές μέρες δηλώνει κλοπή. Αποζημειώνεται κανονικά, το αυτοκίνητο δε βρεθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Ποσες πιθανότητες να είχαν βγάλει ελληνικές πινακίδες ;Κανένας δεν εκτελωνίζει αν δεν βρεθει αγοραστής.Επίσης με zoll πινακίδες (ετσι δεν λέγονται οι προσωρινες για εξαγωγή; ) δεν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση να ασφαλίζουν οχημα για κλοπή οι γερμανικές ασφαλιστικές.Kαι η μικτή δεν σημαίνει και ασφάλεια κλοπης.

Μπαζει η ιστορία κατά την γνώμη μου.

 

 

Όντως δεν τα έγραψε όλα ο φίλος. Ίσως είναι παπάτζες, ίσως δεν μπορούν να γραφτούν σε ανοιχτό φόρουμ.
Το αυτοκίνητο είναι ακριβό(σχετικά). Υποθέτοντας πως δεν έχει ελληνικές πινακίδες και το κυκλοφορούσε κανονικά στη Γερμανία, αυτός είναι ο λόγος που θα δηλωνόταν σαν κλοπή η πώληση. 


Ξέρω μια ιστορία από ξάδερφο φίλου. Του δίνει η ασφαλιστική αυτοκίνητο αντικατάστασης, ένα ολοκαίνουριο Σμαρτ. Την πρώτη νύχτα, το ανοίγουν και αδειάζουν το εσωτερικό. Ή πέρασε ένα κλεφτρόνι τυχαία, του γυάλισε, το άνοιξε, οσμίστηκε πως έχει gps και έκλεψε ότι μπόρεσε. Ή η δουλειά έγινε από μέσα από την ασφαλιστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, G.TH. είπε

Ξέρω μια ιστορία από ξάδερφο φίλου. Του δίνει η ασφαλιστική αυτοκίνητο αντικατάστασης, ένα ολοκαίνουριο Σμαρτ. Την πρώτη νύχτα, το ανοίγουν και αδειάζουν το εσωτερικό. Ή πέρασε ένα κλεφτρόνι τυχαία, του γυάλισε, το άνοιξε, οσμίστηκε πως έχει gps και έκλεψε ότι μπόρεσε. Ή η δουλειά έγινε από μέσα από την ασφαλιστική. 

Ή η δουλειά έγινε από τον ξάδερφο του φίλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...