Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά γραμμής οτε από το ισόγειο στον πρώτο όροφο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι θες.

Εάν όντως θες να μεταφέρεις υπάρχουσα γραμμή σε άλλο όροφο το κουτί του ΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμία δουλειά να το πειράξει κανείς, ούτε ο τεχνικός ΟΤΕ ούτε ο ηλεκτρολόγος ούτε εσύ. Από αυτό το κουτί πάει καλώδιο κάπου στο σπίτι σου, ακολούθησε το και δες που παει. Εκεί θα ανοίξει οποίος το κάνει και θα αλλάξει την συνδεση μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε φίλε σε ποια περιοχή είσαι ? Τα αμάξια του ΟΤΕ είναι πάντα αστραφτερά και έχουν 1 η 2 σκάλες . Έπεσες σε παρτάλι . Δεν είχες κ εσύ μια σκάλα να του δώσεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aGka8l είπε

Ρε φίλε σε ποια περιοχή είσαι ? Τα αμάξια του ΟΤΕ είναι πάντα αστραφτερά και έχουν 1 η 2 σκάλες . Έπεσες σε παρτάλι . Δεν είχες κ εσύ μια σκάλα να του δώσεις ? 

Είμαι στα Β.Π αττικής. Σκάλα είχα και του πρότεινα να την κρατάω αλλά αυτός δεν ήθελε.

3 ώρες πριν, orck είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι θες.

Εάν όντως θες να μεταφέρεις υπάρχουσα γραμμή σε άλλο όροφο το κουτί του ΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμία δουλειά να το πειράξει κανείς, ούτε ο τεχνικός ΟΤΕ ούτε ο ηλεκτρολόγος ούτε εσύ. Από αυτό το κουτί πάει καλώδιο κάπου στο σπίτι σου, ακολούθησε το και δες που παει. Εκεί θα ανοίξει οποίος το κάνει και θα αλλάξει την συνδεση μέσα.

Τύπε μου εγώ ούτε τεχνικός είμαι ούτε ηλεκτρολόγος. Ήρθε αυτός του ΟΤΕ και πήγε κατευθείαν σε αυτό το αναθεματισμένο κουτί. Στο πάνω το σπίτι όμως που θέλω να μεταφέρω την γραμμή τηλεφώνου και διαδικτύου τα καλώδια βρίσκονται στην ταράτσα. Οπότε κάπως πρέπει αυτά τα καλώδια από την ταράτσα να βρεθούν σε αυτό το κουτί.

Άρα μην με προσβάλεις λέγοντας μου πως δεν ξέρω τι θέλω. Δεν φταίω εγώ που ο άλλος δεν είχε σκάλα για να φέρει τα καλώδια από την ταράτσα στο κουτί του ΟΤΕ που είναι όλα τα τηλέφωνα της γειτονιάς.

Ίσως να μην το περίεγραψα καλά γιατί και εγώ προχθές άκουγα για πρώτη φορά στη ζωή μου κουτιά και καλώδια αλλά η ευθύνη είναι όλη πάνω στον άχρηστο υπάλληλο που ήρθε.

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στη χώρα που ζούμε, ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

Σίγουρα υπάρχουν ανθρώπινα λάθη από πλευράς τεχνικών των παρόχων, αλλά τα εγκλήματα που έχουν κάνει ηλεκτρολόγοι στις κατοικίες, δεν υπάρχουν.

Η αλλαγή ορόφου θα μπορούσε να γίνει ΕΝΤΟΣ της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του κτιρίου που διαμένει ο καθένας, στο κομμάτι που ΔΕΝ ανήκει και ΔΕΝ αφορά τον εκάστοτε πάροχο ... και κυρίως: ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΟΧΟ.

ΕΛΑ ΟΜΩΣ που οι περισσότεροι στα κτίριά τους, έχουν χρυσοπληρώσει ΑΣΧΕΤΟΥΣ μαστόρους κατά την κατασκευή και τούς τα έχουν κάνει Μ...Ι στην εγκατάσταση ... και δεν μπορείς να κάνεις troubleshooting.

Eν ολίγοις, όταν θέλουμε ενδοκτιριακές αλλαγές, πρώτα ενοχλούμε τον ηλεκτρολόγο μας και μετά καταλήγουμε στον πάροχο. Τώρα, το αν δεν εμπιστευόμαστε το 99% των ελλήνων μαστόρων και τεχνιτών, που είναι γκασμάδες, είναι άλλη κουβέντα. Ας φροντίσουμε να βρούμε αυτούς που εμπιστευόμαστε και τους πληρώνουμε να κάνουμε τη δουλειά που υποσχέθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Δυστυχώς στη χώρα που ζούμε, ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

Σίγουρα υπάρχουν ανθρώπινα λάθη από πλευράς τεχνικών των παρόχων, αλλά τα εγκλήματα που έχουν κάνει ηλεκτρολόγοι στις κατοικίες, δεν υπάρχουν.

Η αλλαγή ορόφου θα μπορούσε να γίνει ΕΝΤΟΣ της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του κτιρίου που διαμένει ο καθένας, στο κομμάτι που ΔΕΝ ανήκει και ΔΕΝ αφορά τον εκάστοτε πάροχο ... και κυρίως: ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΟΧΟ.

ΕΛΑ ΟΜΩΣ που οι περισσότεροι στα κτίριά τους, έχουν χρυσοπληρώσει ΑΣΧΕΤΟΥΣ μαστόρους κατά την κατασκευή και τούς τα έχουν κάνει Μ...Ι στην εγκατάσταση ... και δεν μπορείς να κάνεις troubleshooting.

Eν ολίγοις, όταν θέλουμε ενδοκτιριακές αλλαγές, πρώτα ενοχλούμε τον ηλεκτρολόγο μας και μετά καταλήγουμε στον πάροχο. Τώρα, το αν δεν εμπιστευόμαστε το 99% των ελλήνων μαστόρων και τεχνιτών, που είναι γκασμάδες, είναι άλλη κουβέντα. Ας φροντίσουμε να βρούμε αυτούς που εμπιστευόμαστε και τους πληρώνουμε να κάνουμε τη δουλειά που υποσχέθηκαν.

Δηλαδή εσυ ισχυρίζεται οτι σε κάθε πολυκατοικία ο οποιοσδήποτε ηλεκτρολογος, ιδιωτης κλπ μπορει να επεμβαίνει στην εισαγωγή του οτε και να μεταφέρει ανεξελεκτα γραμμές πάνω κάτω, πέρα δώθε

Σε πληροφορώ αυτό που λες είναι παράτυπο και δεν επιτρέπεται.

Βέβαια όπως λες και εσύ ο κάθε άσχετος στην Ελλάδα κάνει ότι γουστάρει και εσυ απο την μια τον κατηγορείς και απο την άλλη τον επιβραβεύεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasivouzoukos είπε

Είμαι στα Β.Π αττικής. Σκάλα είχα και του πρότεινα να την κρατάω αλλά αυτός δεν ήθελε.

Τύπε μου εγώ ούτε τεχνικός είμαι ούτε ηλεκτρολόγος. Ήρθε αυτός του ΟΤΕ και πήγε κατευθείαν σε αυτό το αναθεματισμένο κουτί. Στο πάνω το σπίτι όμως που θέλω να μεταφέρω την γραμμή τηλεφώνου και διαδικτύου τα καλώδια βρίσκονται στην ταράτσα. Οπότε κάπως πρέπει αυτά τα καλώδια από την ταράτσα να βρεθούν σε αυτό το κουτί.

Άρα μην με προσβάλεις λέγοντας μου πως δεν ξέρω τι θέλω. Δεν φταίω εγώ που ο άλλος δεν είχε σκάλα για να φέρει τα καλώδια από την ταράτσα στο κουτί του ΟΤΕ που είναι όλα τα τηλέφωνα της γειτονιάς.

Ίσως να μην το περίεγραψα καλά γιατί και εγώ προχθές άκουγα για πρώτη φορά στη ζωή μου κουτιά και καλώδια αλλά η ευθύνη είναι όλη πάνω στον άχρηστο υπάλληλο που ήρθε.

Δεν ειναι προσβολη οταν σου λεω οτι δεν ξερεις τι θες, ειναι η πραγματικοτητα.
Οι εταιριες δεν εχουν καμια δουλεια με το σπιτι σου, η καθε εταιρια εχει ενα σημειο ευθυνης, η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ ειναι το ρολοι, μετα απο εκει ειναι δικο σου θεμα τι θα κανεις με τα καλωδια η τους σωληνες, ο ΟΤΕ το σημειο ευθυνης του ειναι ακριβως μετα απο αυτο το κουτι, ξεκιναει καλωδιο και τερματιζει σε ενα μικροτερο κουτακι, απο εκει και περα ειναι δικο σου θεμα. Τα καλωδια του διαμερισματος της ταρατσας θα πρεπει να τερματιζουν σε αυτο το μικροτερο κουτακι που λενε (οχι το πλαστικο που εβαλες φωτογραφια). Εαν δεν καταληγουν τοτε μιλας με ηλεκτρολογο για να σου περασει νεο καλωδιο.

Ο ηλεκτρολογος μπορει να σου κανει την αλλαγη σε εκεινο το μικροτερο κουτακι και να σου περασει καλωδιο μεχρι πανω εαν δεν υπαρχει, ο ΟΤΕ δεν θα σου περασει νεο καλωδιο εαν χρειαστει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή εσυ ισχυρίζεται οτι σε κάθε πολυκατοικία ο οποιοσδήποτε ηλεκτρολογος, ιδιωτης κλπ μπορει να επεμβαίνει στην εισαγωγή του οτε και να μεταφέρει ανεξελεκτα γραμμές πάνω κάτω, πέρα δώθε

Σε πληροφορώ αυτό που λες είναι παράτυπο και δεν επιτρέπεται.

Βέβαια όπως λες και εσύ ο κάθε άσχετος στην Ελλάδα κάνει ότι γουστάρει και εσυ απο την μια τον κατηγορείς και απο την άλλη τον επιβραβεύεις

Λάθος κατάλαβες. Άλλο πράγμα λέει.

Από το εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ, θα έπρεπε να καταλήγει ένα κοινό καλώδιο για όλα τα διαμερίσματα σε κοινόχρηστο κατανεμητή κι εκεί μπορούμε (εμείς ή ο ηλεκτρολόγος) να επέμβουμε. Όμως φαίνεται ότι δεν ισχύει στην οικοδομή του φίλου κι έχει τραβηχθεί από κάθε διαμέρισμα ξεχωριστό καλώδιο προς το κουτί του ΟΤΕ. Αυτό ήταν δουλειά του ηλεκτρολόγου να το περάσει εξαρχής, πράγμα που δεν έγινε και αυτό κατακρίνει πολύ σωστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή εσυ ισχυρίζεται οτι σε κάθε πολυκατοικία ο οποιοσδήποτε ηλεκτρολογος, ιδιωτης κλπ μπορει να επεμβαίνει στην εισαγωγή του οτε και να μεταφέρει ανεξελεκτα γραμμές πάνω κάτω, πέρα δώθε

Σε πληροφορώ αυτό που λες είναι παράτυπο και δεν επιτρέπεται.

Βέβαια όπως λες και εσύ ο κάθε άσχετος στην Ελλάδα κάνει ότι γουστάρει και εσυ απο την μια τον κατηγορείς και απο την άλλη τον επιβραβεύεις

Δεν αναφέρομαι σε καμία παράτυπη επέμβαση σε ζεύγος που ανήκει σε πάροχο. Αναφέρομαι καθαρά στην «τράμπα» του ζεύγους που ανήκει στο κτίριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Λάθος κατάλαβες. Άλλο πράγμα λέει.

Από το εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ, θα έπρεπε να καταλήγει ένα κοινό καλώδιο για όλα τα διαμερίσματα σε κοινόχρηστο κατανεμητή κι εκεί μπορούμε (εμείς ή ο ηλεκτρολόγος) να επέμβουμε. Όμως φαίνεται ότι δεν ισχύει στην οικοδομή του φίλου κι έχει τραβηχθεί από κάθε διαμέρισμα ξεχωριστό καλώδιο προς το κουτί του ΟΤΕ. Αυτό ήταν δουλειά του ηλεκτρολόγου να το περάσει εξαρχής, πράγμα που δεν έγινε και αυτό κατακρίνει πολύ σωστά.

Γεια σου, μόλις μίλησα με τον ηλεκτρολόγο μου και έχεις δίκιο όπως το έγραψες.

Δεν υπάρχει αυτό το μικρό κουτί που λέτε, σε κάθε διαμέρισμα έχει τραβηχτεί ξεχωριστό καλώδιο προς το κουτί του ΟΤΕ. Ο ηλεκτρολόγος μου μου είπε πως το άφησε εκεί κοντά το καλώδιο γιατί δεν ήταν στη δικαιοδοσία του να ανοίξει το κουτί του ΟΤΕ (αν και μου έδωσε να καταλάβω πως ένα απλό καλώδιο θα συνέδεε και για αυτόν δεν θα ήταν δουλειά ούτε 5 λεπτών).

 

Ο ηλεκτρολόγος μου πάντως είναι καλός και από το site δουλευταράς. Δεν ξέρω για αυτό το μικρό κουτί που λέτε γιατί δεν υπάρχει και γιατί δεν το έφτιαξε, εγώ τον εμπιστεύομαι πάντως και θεωρώ πως έτσι αρχικά περάστηκαν τα καλώδια (ξεχωριστά από το κάθε σπίτι δηλαδή) μιας και τα σπίτια και τα δικά μας και των γειτότων είναι της δεκαετίας του '50 με early 60's

Να φανταστείτε κάτι καλώδια του ΟΤΕ δεν περνάνε υπογείως αλλά από μια πανάρχαια κολώνα και αιωρούνται στην ουσία πάνω από την αυλή μου.

 

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιές κατασκευές κτιρίων έχουν γίνει αυτά τα λάθη «αντίληψης» της εποχής.

Ακόμα και τώρα, μπορούν να γίνουν επεμβάσεις, να τερματιστούν τα ζεύγη του κτιρίου από το κουτάκι του ΟΤΕ μέχρι ένα κοινόχρηστο σημείο και από εκεί να «φύγουν» για τα διαμερίσματα. Φυσικά αυτό θέλει κόστος και όλοι το αποφεύγουν. Έτσι όμως πληρώνεις τον πάροχο να έρχεται να κάνει αλλαγές στο κουτί του, ενώ θα μπορούσες με εσωτερικές αλλαγές στο κτίριο να ικανοποιείς την εσωτερική απαίτηση του κτιρίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Σε παλιές κατασκευές κτιρίων έχουν γίνει αυτά τα λάθη «αντίληψης» της εποχής.

Ακόμα και τώρα, μπορούν να γίνουν επεμβάσεις, να τερματιστούν τα ζεύγη του κτιρίου από το κουτάκι του ΟΤΕ μέχρι ένα κοινόχρηστο σημείο και από εκεί να «φύγουν» για τα διαμερίσματα. Φυσικά αυτό θέλει κόστος και όλοι το αποφεύγουν. Έτσι όμως πληρώνεις τον πάροχο να έρχεται να κάνει αλλαγές στο κουτί του, ενώ θα μπορούσες με εσωτερικές αλλαγές στο κτίριο να ικανοποιείς την εσωτερική απαίτηση του κτιρίου.

Ελπίζω σε λίγες ημέρες να λυθεί επιτέλους αυτό το θέμα γιατί μου φαίνεται τόσο χαζό να θέλω να πάω την γραμμή από το ισόγειο στον πρώτο και να περιμένω κοντά 1 μήνα μέχρι να γίνει.

Διαφορετικά θα φωνάξω τον jkoukou να το φτιάξει μιας και είναι γνώστης του θέματος :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις φωτογραφίες που έδωσες στην προηγούμενη σελίδα, καταλαβαίνω ότι μιλάς για 3όροφη οικοδομή και κάθε οροφοδιαμέρισμα έχει το δικό της καλώδιο απ' ευθείας στο box του ΟΤΕ.

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει σε εσωτερικό κοινόχρηστο χώρο ο κεντρικός κατανεμητής της οικοδομής, αλλά κάλλιστα μπορεί να είναι (και συνήθως υπάρχει σε παλιές οικοδομές) εξωτερικός. Κοντά σε αυτόν του ΟΤΕ μπορεί να τοποθετηθεί ένα τέτοιο στεγανό κουτί (μαζί με τις οριολωρίδες) από τον ηλεκτρολόγο, στο οποίο θα γίνονται οι συνδέσεις μεταξύ δικτύου ΟΤΕ και οικοδομής. Κι έτσι στο μέλλον κάνετε ότι αλλαξοκωλιά θέλετε χωρίς να καλέσετε τον ΟΤΕ.

Το θέμα είναι ότι πρέπει και οι 2 (τεχνικός ΟΤΕ και ηλεκτρολόγος) να είναι ταυτόχρονα μαζί ώστε να μην υπάρχει διακοπή της τηλεφωνίας σε όλους. Η εργασία είναι πανεύκολη και μπορεί να την κάνει ο ηλεκτρολόγος μόνος του (εννοώ τις συνδέσεις), αλλά απαγορεύεται. Πιθανόν να μην συμβεί τίποτα (και συνήθως έτσι γίνεται) αλλά, αν σας πάρει κάποιος "ανήσυχος" μάτι, μπορεί να μπλέξετε διότι καταρχήν πρόκειται για θέμα ασφάλειας δημόσιου δικτύου επικοινωνιών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Το θέμα είναι ότι πρέπει και οι 2 (τεχνικός ΟΤΕ και ηλεκτρολόγος) να είναι ταυτόχρονα μαζί ώστε να μην υπάρχει διακοπή της τηλεφωνίας σε όλους. Η εργασία είναι πανεύκολη και μπορεί να την κάνει ο ηλεκτρολόγος μόνος του (εννοώ τις συνδέσεις), αλλά απαγορεύεται. Πιθανόν να μην συμβεί τίποτα (και συνήθως έτσι γίνεται) αλλά, αν σας πάρει κάποιος "ανήσυχος" μάτι, μπορεί να μπλέξετε διότι καταρχήν πρόκειται για θέμα ασφάλειας δημόσιου δικτύου επικοινωνιών.

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και μου έλυσες όλες τις απορίες.

Έμαθα πράγματα που δεν ήξερα για την οικοδομή και τον ΟΤΕ. Καλό σου βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/9/2018 στις 9:55 ΠΜ, Vasivouzoukos είπε

 

Η πλάκα θα είναι και ο καινούριος που θα έρθει να μην φέρει σκάλα.

Εγώ θα ήθελα να μάθω αν έφερε τελικά σκάλα! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Εγώ θα ήθελα να μάθω αν έφερε τελικά σκάλα! 😂

Έφερε αλλά ήταν κοντή (χρειαζόταν πάνω από 7 μέτρα ή κάτι τέτοιο). Ήθελε και αυτός να φύγει χωρίς να κάνει τίποτα αλλά αρχίσαμε εμείς και φωνάζαμε πως δεν είναι κατάσταση αυτή και τελικά με κάτι ταρζανιές  από το μπαλκόνι των δίπλα το έφτιαξε. (Ούτε 3 λεπτά υπόθεση).

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως με την ευγένεια και τους καλούς τρόπους δεν κάνεις τίποτα δυστυχώς. Θέλοντας και μη σε ωθούν να συμπεριφέρεσαι σαν τραμπούκος.

Όποιος ξέρει πάντως καλύτερα να το συνδέει μόνος του, θα γλυτώσει τα 30 ευρώ. Τώρα πόσο παράνομο είναι και τι θα πάθει αν κάποιος τον ρουφιανέψει δεν ξέρω. Που και πάλι ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί; Ποτέ δεν είσαι βέβαια 100% σίγουρος με τους ''καλοθελητές'' που υπάρχουν ανάμεσα μας. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...