Προς το περιεχόμενο

Iqos vs Ηλεκτρονικό τσιγάρο (Γνώμες)


B0mbas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, crom251 είπε

Εχω κανει κατα διαστηματα και τα 2.

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο συμφωνα με καποιες ερευνες θεωρειται πιο ''υγιεινο'' απο το iqos, αλλα σε πολυ μικρο βαθμο. Ενω και τα 2 ειναι αρκετα πιο ''υγιεινα'' σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο. Αν θελουμε να το βαλουμε σε αριθμους μπακαλιστικα, θα μπορουσαμε να πουμε πως το κανονικο τσιγαρο βλαπτει 100%, το ηλεκτρονικο 5% και το iqos 10%.

Οσον αφορα την εμπειρια μου.

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν με κρατησε. Πριν το αρχισω εκανα 1 πακετο τσιγαρα την ημερα. Οταν αρχισα το ηλεκτρονικο εκανα αρχικα μονο αυτο αλλα σταδιακα καταντησα να κανω παλι ενα πακετο τσιγαρο την ημερα και ταυτοχρονα ηλεκτρονικο στα διαλειμματα!!! Και επισης με εκανε τζανκι της νικοτινης το ηλεκτρονικο. Αν για καποιο λογο δεν το ειχα μαζι μου τα τσιγαρα αναβαν το ενα μετα αλλο κατα ριπας!

Αντιθετα το iqos σε κραταει πολυ πιο ευκολα μακρυα απο το κανονικο τσιγαρο. Ουσιαστικα δεν εχεις καμια θεληση γα κανονικο.

Αυτό με τα ποσοστά που λες (5% και 10%) το είχα δει και εγώ και το είπε και ένα άλλο παιδί πιο πριν.
Το ηλεκτρονικό δεν έχει δυνατότητα να βάλεις νικοτίνη ώστε να μη σου λείπει από το κάπνισμα?
Η αλήθεια είναι ότι το iqos με κρατάει και δεν κάνω πλέον τσιγάρα κανονικά την τσέπη μου πάλι όχι αλλά κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις :P 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, B0mbas είπε

Δε διαφωνώ μαζί σου αλλά μιας και είμαι λίγα χρόνια καπνιστής και δε θέλω να το κόψω προς το παρόν θέλω να μαζέψω απόψεις μιας και οι φίλοι μου είναι καπνιστές καπνού κανονικού και ό,τι φανεί χρήσιμο το κρατάω.
Εσύ το χρησιμοποίησες ως μέσω διακοπής τσιγάρου οκ.
Ένα παράδειγμα πχ που έχω από κοντινό πρόσωπο της οικογένειας τη θεία μου, μετά από πολλά χρόνια που ήταν καπνίστρια έφτασε στα όρια της χρόνιας πνευμονοπάθειας και από τότε που της το είπαν οι γιατροί κάνει μόνο ηλεκτρονικό και είναι πολύ καλά πλέον. Αυτό δε δηλώνει ότι είναι σωτήριο ή ακίνδυνο απλά σου λέω ένα περιστατικό που όσο να πεις την βοήθησε το ηλεκτρονικό τσιγάρο και 3 χρόνια τώρα συνεχίζει κάνοντας ηλεκτρονικό μόνο.
Προσωπικά η κάθε άποψη είναι ωφέλιμη για μένα είτε είναι αυθαίρετη είτε τη βασίζει ο άλλος σε προσωπική του εμπειρία είτε σε έρευνες γιατί μετά μπορώ να ψάξω πράγματα πάνω σε αυτό που θα διαβάσω. 

Συμφωνώ με αυτά που λές και πολύ σωστά κάνει η θεία σου.Και εγώ αναγκάστηκα να πάω στο η.τ. γιατί ήμουν στα πρόθυρα άσματος.Και είμαι υπέρ αυτών που χρησιμοποιούν ή το ένα ή το άλλο ώστε να παραμένουν μακριά από το τσιγάρο.

Αυτά όμως μπορούμε να τα συζητάμε στα δύο ανεξάρτητα θέματα για τον ένα ή τον άλλο εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος.Και για μένα ή το ένα ή το άλλο θεωρώ πως είναι προτιμότερο από το κανονικό τσιγάρο. Αυτή είναι και  η δική μου άποψη.Να  βγαίνω όμως και να λέω ότι το η.τ. είναι αθώο ή το iqos είναι αθωώτερο θεωρώ ότι είναι αυθαίρετα συμπεράσματα τα οποία δεν αποδεικνύονται με κάποιες επίσημες έρευνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν τα δεις ως μέσο διακοπής του καπνίσματος ή το ένα ή το άλλο χρησιμοποιήσεις δεν έχει σημασία κατά την άποψή μου.

37 χρόνια βαρύς καπνιστής και το έκοψα με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου.Μόνο ως τέτοιο το είδα και το χρησιμοποίησα από την αρχή.Ναι με βοήθησε.Ε και... Να βγώ να λέω ότι είναι λιγότερο επικίνδυνο από το iqos και οι άλλοι να λένε το αντίθετο;;;Δεν έχω τέτοιες αποδείξεις.

Κανένας δεν έχει αποδείξεις.Ούτε ο ένας ούτε ο άλλος.Απλά βασίζονται ότι για το τσιγάρο υπάρχουν επίσημες έρευνες ότι βαρύνεται για καρκινογεννέσεις και πολλά άλλα  , ενώ για αυτά απλά δεν υπάρχουν ακόμη επίσημες έρευνες.Μπορεί στο μέλλον να αποδειχθεί και για αυτά το ίδιο ή χειρότερο.

Και ξαναλέω.Αν κάποιος ή το ένα ή το ένα ή το άλλο τα δει σαν μέσο διακοπής του καπνίσματος όπως εγώ ναι να τα χρησιμοποιήσει αφού δεν υπάρχει κάτι επίσημο ότι κάνουν κακό όπως δεν υπάρχει και επίσημο ότι είναι τελείως αθώα.

Αν τα δει σαν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος από εκεί και πέρα είναι υπεύθυνος ο ίδιος για αυτό, αλλά δεν μπορεί να βγαίνει να κινδυνολογεί για το αντίπαλο ότι είναι χειρότερο από το δικό του χωρίς επίσημες αποδείξεις απλά κάποιες πρώτες έρευνες σε νηπιακή ηλικία που δεν αποδεικνύουν τίποτε.

Edit.

Kαι κάτι παρέλειψα.Το ηλεκτρονικό το χρησιμοποίησα για 12 μήνες.Εδώ και 6 χρόνια δεν χρησιμοποιώ εισπνεόμενα.

 

Ωραίος! Το δύσκολο με το ηλεκτρονικό είναι ότι επειδή δεν ενοχλεί τρίτους (τα περισσότερα υγρά αφήνουν μια ευχάριστη μυρωδιά όταν καπνίζεις), αλλά και τον εαυτό σου λιγότερο (εχεις πολύ πιο ανάλαφρη αίσθηση σε σχέση με τσιγάρο) δεν κόβεται εύκολα. Εγώ το πήρα κυρίως για να πάω σε κάτι πιο χέλθι, και το κόψιμο το γενικό το βλεπα πολύ μακρινό. Τελικά κατέληξα να πωρώνομαι με γεύσεις κ εξοπλισμό, δεν με βλέπω να το κόβω σύντομα 😮  .

 

3 ώρες πριν, crom251 είπε

Εχω κανει κατα διαστηματα και τα 2.

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο συμφωνα με καποιες ερευνες θεωρειται πιο ''υγιεινο'' απο το iqos, αλλα σε πολυ μικρο βαθμο. Ενω και τα 2 ειναι αρκετα πιο ''υγιεινα'' σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο. Αν θελουμε να το βαλουμε σε αριθμους μπακαλιστικα, θα μπορουσαμε να πουμε πως το κανονικο τσιγαρο βλαπτει 100%, το ηλεκτρονικο 5% και το iqos 10%.

Οσον αφορα την εμπειρια μου.

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν με κρατησε. Πριν το αρχισω εκανα 1 πακετο τσιγαρα την ημερα. Οταν αρχισα το ηλεκτρονικο εκανα αρχικα μονο αυτο αλλα σταδιακα καταντησα να κανω παλι ενα πακετο τσιγαρο την ημερα και ταυτοχρονα ηλεκτρονικο στα διαλειμματα!!! Και επισης με εκανε τζανκι της νικοτινης το ηλεκτρονικο. Αν για καποιο λογο δεν το ειχα μαζι μου τα τσιγαρα αναβαν το ενα μετα αλλο κατα ριπας!

Αντιθετα το iqos σε κραταει πολυ πιο ευκολα μακρυα απο το κανονικο τσιγαρο. Ουσιαστικα δεν εχεις καμια θεληση γα κανονικο.

Πιστεύω ότι φταίει το γεγονός ότι το ηλεκτρονικό δεν πάει με κάποια πράγματα. Πχ με μπίρες καμία γεύση δεν έχω βρει να ταιριάζει... Εκεί είναι το ζόρι να μην έχεις τσιγάρο. Με καφέ επειδή πίνω σκέτους ταιριάζουν οι γλυκές γεύσεις στο ηλεκτρονικό 😁

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρε παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι?? Πήρα κόκκινο heets και έχω πετάξει τουλάχιστον τα μισά γιατί ρουφαωρουφαω και δεν βγάζει ίχνος καπνού.. τι γίνεται?? Υπάρχουν παρτίδες που δεν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/09/2018 at 17:16, gregysuper said:

Πχ με μπίρες καμία γεύση δεν έχω βρει να ταιριάζει...  😁

 

Δοκίμασε από eliquid france το Supreme ή το Famous. Μην πας και τα πάρεις τυφλά, βρες τα σε δοκιμαστήριο πρώτα. Για εμένα και τα δύο ταιριάζουν με μπύρα, ειδικά με aventinus και gulden draak που προτιμώ :D

1 hour ago, Μαιρη2 said:

Ρε παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι?? Πήρα κόκκινο heets και έχω πετάξει τουλάχιστον τα μισά γιατί ρουφαωρουφαω και δεν βγάζει ίχνος καπνού.. τι γίνεται?? Υπάρχουν παρτίδες που δεν???

Από όσο ξέρω τα heet βγάζουν ελάχιστο καπνό. Λογικό μιας και μιλάμε για θέρμανση, όχι καύση. Από γεύση και «χτύπημα» (νικοτίνη) σε ικανοποιεί; Αν ναι, μη σε ανησυχεί ο καπνός.

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω πως βγάζουν λίγο καπνό. Απλά τα συγκεκριμένα δεν έβγαζαν καθόλου όσο κι αν ρουφουσα.  Μετά έβαλα ένα κίτρινο ας πούμε Και έβγαζε κανονικά. Για αυτό μου κίνησε την περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 2/12/2018 στις 12:45 ΠΜ, Μαιρη2 είπε

Το γνωρίζω πως βγάζουν λίγο καπνό. Απλά τα συγκεκριμένα δεν έβγαζαν καθόλου όσο κι αν ρουφουσα.  Μετά έβαλα ένα κίτρινο ας πούμε Και έβγαζε κανονικά. Για αυτό μου κίνησε την περιεργεια

Είχα κάνει απόπειρα για το iqos όπως λες με τα κόκκινα heels Αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου σαν αποτέλεσμα να γυρίσω στο κανονικό τσιγάρο.....Μετά δοκίμασα ηλεκτρονικό Αλλά όπως είπε και κάποιο παιδί παραπανω δεν μπορούσε να με κρατήσει ικανοποιημένο σε κάποιες περιπτώσεις με αποτέλεσμα μετά από 3 μήνες να ξαναγυρίσω στο κανονικό τσιγάρο.....Τώρα με την καινούργια συσκευή iqos και με τα πορτοκαλί heets εχω βρει την απόλαυση ακόμα και με τον καφέ και μετά το φαγητό κτλ κτλ...μειονεκτημα μόνο στο κόστος βρίσκω μιας και κάπνιζα καπνό αλλά και χάνεις κάτι κερδίζεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπιζω να βγουν τα veev pod του iqos μπας και σταματησει η βρωμα που βγαζουν (στα πρωτα ατμισματα) τα τωρινα iqos ... 

Το χω ξαναπει ο αρχαριος δεν θελει ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα pod...κουμπωνεις ενα βγαζει μια μερα κ την επομενη βαζεις αλλο pod...ουτε συρματα βαμαβακια υγρα κτλ

41969355_278731772737585_415110505316109

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2019 στις 12:24 ΜΜ, vasiliscab είπε

Είχα κάνει απόπειρα για το iqos όπως λες με τα κόκκινα heels Αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου σαν αποτέλεσμα να γυρίσω στο κανονικό τσιγάρο.....Μετά δοκίμασα ηλεκτρονικό Αλλά όπως είπε και κάποιο παιδί παραπανω δεν μπορούσε να με κρατήσει ικανοποιημένο σε κάποιες περιπτώσεις με αποτέλεσμα μετά από 3 μήνες να ξαναγυρίσω στο κανονικό τσιγάρο.....Τώρα με την καινούργια συσκευή iqos και με τα πορτοκαλί heets εχω βρει την απόλαυση ακόμα και με τον καφέ και μετά το φαγητό κτλ κτλ...μειονεκτημα μόνο στο κόστος βρίσκω μιας και κάπνιζα καπνό αλλά και χάνεις κάτι κερδίζεις..

Λόγω του ότι ήθελα 2 πακετακια τη μέρα heets, πλέον εφόσον έβγαλα από το μυαλό μου το ΚΤ με τη βοήθεια του iqos, κάνω με τον καφέ, μετά το φαγητό κ.ο.κ  κανένα iqos και την υπόλοιπη μέρα ατμιζω.  Παλιά το ατμισμα δεν με κάλυπτε και ήθελα και ΚΤ. Πλέον απλά αντί για ΚΤ , κάνω iqos όταν θέλω τσιγάρο. Επομένως θεωρώ είναι καλύτερα.. 

Επεξ/σία από Μαιρη2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...