Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για πιστοποιηση αριστης γνωσης υπολογιστων


tyu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, παπι είπε

Σεμινάρια είναι αυτά, τα κανεις να μαθεις δυο πραματα οχι να παρεις χαρτι. 

Για 2 πράματα, εγκαθιστάς την σουϊτα του Office και τα μαθαίνεις και μόνος σου.

Στις 26/9/2018 στις 4:15 ΜΜ, tyu είπε

Καλησπερα! Θελω να ρωτησω σχετικα με τις πιστοποιησεις αριστης γνωσης υπολογιστων.. Επειδη εχω δει σε ορισμενες αγγελιες, σε δουλειες γραφειου, να ζητουνται ατομα με αριστη γνωση, μπορει να μου πει καποιος εαν ειναι οντως τοσο απαραιτητη αυτη η πιστοποιηση(π.χ ECDL expert)? Προσωπικα εχω τις 7 βασικες ενοτητες της Global Cert που αντιστοιχουν ομως στη βασικη γνωση μονο. Ειναι χρησιμο οντως το ecdl expert(η το αντιστοιχο αλλων φορεων) ?  

Κατα την άποψη μου, το ECDL πλέον είναι ξεπερασμένο σαν χαρτί/πιστοποίηση,

Και αυτό που ζητάνε στις αγγελίες ''άριστη γνώση'' μην σε τρομάζει, αν είσαι familiar με αυτά τα προγράμματα δεν σου χρειάζεται καμία πιστοποίηση.

Άποψή μου ε.. ξαναλέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ πάντως όσους ξέρω να μπήκαν στο κόπο να πάρουν ecdl συνεχίζουν να μην ξέρουν πολλά βασικά πράγματα και συνήθως μιλάμε για άτομα που ή απλά κάνουν συλλογή χαρτιών ή ενδεχομένως πήγαν μπας και μάθουν τίποτα μιας και δεν ήταν πολύ εξοικειωμένοι.. αλλά αυτό από μόνο του δεν βοηθάει

τεσπά, οι περισσότεροι τα 5-10 τυποποιημένα πράγματα που θα χρειαστεί να κάνουν τα μαθαίνουν έτσι κι αλλιώς, ακόμα και στο δημόσιο και αν κωλώσουν φωνάζουν υποστήριξη ή αν πρόκειται για καμιά μικρή επιχείρηση όλο και κάπου θα υπάρχει κάνα θύμα σαν κι εμένα που κάνω και τον τεχνικό

πέρα από ιδιαίτερα εξειδικευμένες δουλειές που αφορούν τη πληροφορική και ξεπερνούν αυτά που αντιλαμβάνομαι εγώ και γενικά ο μέσος άνθρωπος, αν δε βγαίνεις με το βρακί στο μπαλκόνι και το blower να φυσήξεις το pc σου δεν ξέρεις από υπολογιστές :P

υπήρχε ένα κύμα Δημοσίων Υπαλλήλων που αναγκάστηκαν να πάρουν πιστοποίηση ECDL επειδή τους ανάγκαζε η Υπηρεσία. Οι περισσότεροι απ αυτούς κοιτούσαν το ποντίκι σαν να είναι βόμβα και περνούσαν τις εξετάσεις οριακά ή και πολλές φορές με τη 2η και την 3η προσπάθεια. 

Το Expert ομως είναι εμφανώς πιο δύσκολο και δεν απευθυνόταν στους συγκεκριμένους ανθρώπους, οι οποίοι οσο και να προσπαθούσαν δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρουν.

Το οτι το πήρες δεν σημαίνει οτι γίνεσαι hacker, αλλά σίγουρα δεν το παίρνεις κατα τύχη.

Edit: Έχετε ιδέα πόσος κόσμος νομίζει/λέει οτι γνωρίζει απο υπολογιστές και τελικά το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να ανοίγει τον browser και να κάνει log in στο fb; Του λες να κάνουν καμία στοίχιση κειμένου στο word και χάνουν τη γη κάτω απ' τα πόδια τους...

Επεξ/σία από kon1to
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kon1to είπε

υπήρχε ένα κύμα Δημοσίων Υπαλλήλων που αναγκάστηκαν να πάρουν πιστοποίηση ECDL επειδή τους ανάγκαζε η Υπηρεσία. Οι περισσότεροι απ αυτούς κοιτούσαν το ποντίκι σαν να είναι βόμβα και περνούσαν τις εξετάσεις οριακά ή και πολλές φορές με τη 2η και την 3η προσπάθεια. 

Το Expert ομως είναι εμφανώς πιο δύσκολο και δεν απευθυνόταν στους συγκεκριμένους ανθρώπους, οι οποίοι οσο και να προσπαθούσαν δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρουν.

Το οτι το πήρες δεν σημαίνει οτι γίνεσαι hacker, αλλά σίγουρα δεν το παίρνεις κατα τύχη.

φίλε τώρα μου θύμησες τα παλιά πράσινα χρόνια που πήγαινε η μάνα μου να τους μάθουν υπολογιστές (δημόσιο) και ερχόταν και μου έκλεινε τον υπολογιστή με force shutdown από το κουμπί αν τον ξεχνούσα ανοικτό (και αναρωτιόμουν πώς διάολο τον έκλεινε αφού δεν ήξερε να πατήσει έναρξη κτλ.. και μόλις το διαπίστωσα συφιλιάστηκα ) και επέμενε ότι έτσι τους έλεγαν να τους κλείνουν και έτσι τους έκλεινε στην υπηρεσία :lol: επίσης μια φορά που έλειπε ο μοναδικός νέος άνθρωπος που είχαν μέσω stage για κάποια φεγγάρια ήταν για καμιά βδομάδα χωρίς εκτυπωτές (από ότι είχα καταλάβει, δεν ήξεραν από πού ανοίγουν οπότε τον άφηναν κλειστό μέχρι να έρθει ο "ειδικός" ) 

πρέπει να έπαιζαν και υπερωρίες για αυτή την επιπλέον εκπαίδευση... 

 

καλά από δημόσιο και πισι έχω πολλές ιστορίες με κομπιούτερζ, που έχω συναντήσει πάνω στη δουλειά, ίσως γράψω καμιά μέρα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει οι υπολογιστες σημερα ειναι δεδομενοι,αλλα καποτε υπηρχαν μονο στο Πολυτεχνειο,και αυτο το καποτε δεν ειναι τοσο μακρινο χρονικα,μερικες δεκαετιες.

Σημερα και ο τελευταιος μπαρμπας στην επαρχια μπαινει facebook,χωρις να ξερει γρι απο υπολογιστες και αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι που λενε "αριστη γνωση MS Office (Word, Excel κτλ) " στη πραγματικοτητα δεν εχουν ακουσει καν τι ειναι το VLookup, ειτε μιλαμε για εργοδοτες ειτε για ατομα που ψαχνουν δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...