Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας


margas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, pluss said:

Σε αρκετά ετησίως ανανεούμενα συμβόλαια πάντως τονίζεται πως δεν μπορούν να αλλάξουν οι όροι για κάποιον μεμονωμένο ασφαλισμένο (π.χ. λόγω ηλικίας ή προβλημάτων υγείας που θα προκύψουν), αλλά οι όποιες μελλοντικές αλλαγές (είτε είναι θετικές είτε αρνητικές) θα ισχύσουν για όλους τους ασφαλισμένους που έχουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα εκείνη τη στιγμή. Άρα, ας μελετήσει πρώτα προσεκτικά τους όρους του προγράμματος και ας πράξει αναλόγως.

Δεν αντιλέγει κανείς. Επίσης πολλά ασφαλιστήρια ετησίως ανανεούμενα λένε ότι αν καταργηθεί το προγραμμα σου μπορούν να σου Σ προτείνουν να πας στο προγραμμα που το αντικαθιστά. Άρα πχ αν αποφάσιζε μια ασφαλιστική να καταργήσει το προγραμμα Α για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ και να το αντικαταστήσει με το Α2 που είναι το κοντινότερο αλλά όμως πχ δεν καλύπτει νοσηλείες για κάποια σοβαρή νόσο τότε τι γίνεται; Και το ζήτημα επίσης είναι ότι σε ένα ισόβιο δεν μπορεί να κάνει κάποια αρνητική αλλαγή στους όρους αυθαίρετα. Σε ένα ετησίως ανανεούμενο όμως μπορεί ξαφνικά για το σύνολο των ασφαλισμένων να αρχίσει να μειώνει παροχές όποτε απ´οτι καταλαβαίνω γενικά οι ασφαλιστικές δίνουν το»τυράκι» των χαμηλότερων ασφαλίστρων στα ετησίως ανανεουμενα για αυτόν τον λόγο 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/9/2018 στις 11:43 ΜΜ, ELTASSOS είπε

O συνδυασμός των 2 είναι το καλυτερο...έχω ισόβιο παγκοσμιο απεριόριστο σε ιδιωτική , δίνω 1000 το χρονο περιπου χ3 για σύζυγο και κόρη. Έχω κανει 5 /6 επεμβάσεις χολή μηνίσκο κατάγματα ατυχηματα κλπ χαζομαρες και κάνα δυο παθολογικές καταστάσεις, δεν πλήρωσα τιποτα άριστες συνθήκες με τάραξαν στις εξετάσεις, προφανως για να τα παρουν. Οι ασφαλιστικές έχουν γραφεία στα νοσοκομεία που συνεργαζονται και πας με την ταυτότητα η αριθμο συμβολαίου. Καλύπτουν κυρίως νοσηλεία εντος κλινικής οπου τα λεφτά είναι πολλά.

Απο οτι έχω δει απο γνωστους, και τα δημοσια νοσοκομεία είναι πολύ καλά αρκεί να είσαι ανοιχτοχερης....όχι μονο με τους γιατρούς που εκεί και να μην λαδωσεις η δουλεια γίνεται , προς τιμή τους, αλλά προς το το νοσηλευτικο βοηθητικο προσωπικό να σε προσέχουν και για καλύτερη θεση...

Τι ασφάλεια έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλημέρα σας,

 

με τη γυναίκα μου μπήκαμε στη διαδικασία να πάρουμε δάνειο στεγαστικό για να φύγουμε από ενοίκιο.Δουλειά έχουμε αλλά περνάει από το μυαλό μου μη γίνει ποτέ κάτι και σκέφτομαι για καλό και για κακό να κάνω μια ασφάλεια υγείας για προστασία. Έχετε κάτι να προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Καλημέρα σας,

με τη γυναίκα μου μπήκαμε στη διαδικασία να πάρουμε δάνειο στεγαστικό για να φύγουμε από ενοίκιο.Δουλειά έχουμε αλλά περνάει από το μυαλό μου μη γίνει ποτέ κάτι και σκέφτομαι για καλό και για κακό να κάνω μια ασφάλεια υγείας για προστασία. Έχετε κάτι να προτείνετε; 

Προσωπικά θα ζητούσα προσφορά (τηλεφωνική) από τις 3-4 μεγαλύτερες εταιρίες και θα τις googlara για καλό και για κακό.

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι ασφαλιστικές πλέον , σε καλύπτουν (ακριβά) σε μικρές-μέσες ηλικίες και όταν ξεπερνάς τα 65 σου ανεβάζουν σε αστρονομικά επίπεδα τα ασφάλιστρα για να φύγεις. (ανεξαρτήτως πόσα χρόνια είσαι πελάτης). Δυστυχώς τα ασφάλιστρα στην Ελλάδα είναι από τα προϊόντα που είναι ακριβά και χαμηλής ποιότητας σε σχέση με υπόλοιπη Ευρώπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Justelene235 είπε

Έχετε κάποια να προτείνετε;

ΟΧΙ , ρώτησε μόνο στις μεγαλύτερες που υποτίθεται ότι είσαι λίγο ποιο ασφαλής από τις άλλες. Γενικά στην Ελλάδα έχει αποδειχθεί (στο παρελθόν) ότι η ποιο αποδοτική μέθοδος είναι όταν προκύπτει πρόβλημα να προσεγγίζεις έναν γιατρό του ΕΣΥ και να φροντίζει να έχεις καλή περίθαλψη. Τώρα πόσο αποδοτική θα είναι η "παραδοσιακή" μέθοδος στο μέλλον δεν ξέρω. Προσωπικά που μελέτησα τα σχετικά συμβόλαια από μεγάλη ελληνική ασφαλιστική εταιρία δεν έμεινα ευχαριστημένος και δεν έκανα συμβόλαιο. Μου φάνηκαν υπερβολικά τα λεφτά γι'αυτά που μου έδινε. (προσωπική άποψη , δεν είμαι "ειδικός")

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν το είχα ψάξει στα 45 μου, κατέληξα στην AXA. Είχα δει Εθνική Ασφαλιστική και Eurolife.

Εξαρτάται τι θες, τι καλύψεις θα βάλεις και - το κυριότερο - τι εξαιρέσεις θα σου βάλουν. 

Προφανώς πρέπει να μιλήσεις με ασφαλιστή, δεν θα λάβεις εδώ κάτι πιο συγκεκριμένο διότι τα συμβόλαια εξατομικεύονται.

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

εχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας (τα γνωστά πακέτα  με απαλλαγή 1,500€ ο καθενασ) εμένα και την σύζυγο (33 ετών και οι 2 στην Generalli και την μικρή μας(2 ετών) στην Εθνική.

Λογω καλής σχέσης με την Eurobank με έχουν προσεγγίσει για να παω Eurolife. Η ερώτηση μου: σε περίπτωση ανάγκης θα έχει διαφορά η Eurolife; Με λίγα λόγια είναι καλη η Eurolife ή να μείνω εκεί που είμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Καλησπέρα παιδιά,

εχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας (τα γνωστά πακέτα  με απαλλαγή 1,500€ ο καθενασ) εμένα και την σύζυγο (33 ετών και οι 2 στην Generalli και την μικρή μας(2 ετών) στην Εθνική.

Λογω καλής σχέσης με την Eurobank με έχουν προσεγγίσει για να παω Eurolife. Η ερώτηση μου: σε περίπτωση ανάγκης θα έχει διαφορά η Eurolife; Με λίγα λόγια είναι καλη η Eurolife ή να μείνω εκεί που είμαι;

Προσοχή στα "ψιλά" γράμματα , αν πραγματικά σε συμφέρει η eurolife τότε να πας.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Καλησπέρα παιδιά,

εχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας (τα γνωστά πακέτα  με απαλλαγή 1,500€ ο καθενασ) εμένα και την σύζυγο (33 ετών και οι 2 στην Generalli και την μικρή μας(2 ετών) στην Εθνική.

Λογω καλής σχέσης με την Eurobank με έχουν προσεγγίσει για να παω Eurolife. Η ερώτηση μου: σε περίπτωση ανάγκης θα έχει διαφορά η Eurolife; Με λίγα λόγια είναι καλη η Eurolife ή να μείνω εκεί που είμαι;

Ποια προγράμματα έχετε σε generali και εθνική; Προσωπικά αν τα προγράμματα που έχετε είναι καλά (αν επιθυμείς να τα αναφέρεις, μπορώ να σου πω μια άποψη), αλλαγή στη eurolife γενικά και ειδικά με διαμεσολαβητή τράπεζα δε θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Προσοχή στα "ψιλά" γράμματα , αν πραγματικά σε συμφέρει η eurolife τότε να πας.

Καλά άσε τα ψιλά γράμματα είναι ένα βάσανο παντού..το θέμα είναι αν η Eurolife αξίζει σαν ασφαλιστική σε περίπτωση ζημιάς. Όσο να’ναι το να έχεις έναν δικό σου ασφαλιστή είναι πιο «εύκολο». 
 

τα προγράμματα που έχω είναι το Medical Family σε Generali και Τόγια το παιδί στην Εθνικη λέγεται Full κάτι..θα το ψάξω να σου πω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leonidas_fs είπε

Καλά άσε τα ψιλά γράμματα είναι ένα βάσανο παντού..το θέμα είναι αν η Eurolife αξίζει σαν ασφαλιστική σε περίπτωση ζημιάς. Όσο να’ναι το να έχεις έναν δικό σου ασφαλιστή είναι πιο «εύκολο». 
 

τα προγράμματα που έχω είναι το Medical Family σε Generali και Τόγια το παιδί στην Εθνικη λέγεται Full κάτι..θα το ψάξω να σου πω! 

Προσωπικά τη eurolife δε την έχω δουλέψει ιδιαίτερα για να έχω καλή άποψη αλλά μου έχουν μεταφέρει ότι στις αποζημιώσεις είναι κομματάκι δυσκοίλια. Το medical family επειδή ήταν εξαιρετικό για τα χρήματα του το έχουν τσακίσει στις υψηλές αναπροσαρμογές κάθε χρόνο. Το full είναι από τα καλύτερα προγράμματα της αγοράς από άποψη όρων αντικειμενικά (δε λέω το καλύτερο γιατί είναι κομματάκι υποκειμενικό). Προσωπικά δε θα άλλαζα κάποιο από τα δύο για να πάω eurolife. Αν θες κάποια διευκρίνιση μη διστάσεις γιατί η κουβέντα που κάνουμε τώρα είναι γενική και αρκετά θεωρητική. Το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με το συνάδελφο που σου έχει κάνει τα προγράμματα αυτά στις δύο εταιρίες και να σε συμβουλέψει για τυχόν μετατροπές. Αν πχ έχουν προκύψει ασθένειες μετά την έναρξη του συμβολαίου η μεταφορά είναι δύσκολη έως αδύνατη σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Καλά άσε τα ψιλά γράμματα είναι ένα βάσανο παντού..το θέμα είναι αν η Eurolife αξίζει σαν ασφαλιστική σε περίπτωση ζημιάς. Όσο να’ναι το να έχεις έναν δικό σου ασφαλιστή είναι πιο «εύκολο». 
 

τα προγράμματα που έχω είναι το Medical Family σε Generali και Τόγια το παιδί στην Εθνικη λέγεται Full κάτι..θα το ψάξω να σου πω! 

Ολων των εταιριών τα συμβόλαια είναι τρύπια σαν σουρωτήρι (πολλές εξαιρέσεις που σε επιβαρύνουν) και συνήθως το ανακαλύπτουμε όταν φάμε την εξαίρεση κατακούτελα και βάλουμε βαθειά το χέρι στην τσέπη. Ο "προσωπικός ασφαλιστής" είναι παρωχημένος γιατί όλα είναι μέσα στον η/υ και τον έχεις απλά σαν ντάντεμα να σε "κοιμίζει" με ατάκες του στυλ "ότι χρειαστείς μίλα μου". Αφού είσαι σε δίλλημα θα αφιερώσεις χρόνο να μελετήσεις τα συμβόλαια να δεις ποιο είναι καλύτερο. Μια χαρά αξιόπιστη είναι και η eurolife , όσο και οι άλλες "μεγάλες". Γενικά να ξέρεις ότι τα συστήματα τους έχουν "εκσυγχρονιστεί-αυτοματικοποιηθεί" και ο παράγοντας "ασφαλιστής ή προσωπική επαφή" δεν παίζει πλέον ρόλο ή τέλος πάντων είναι πολύ περιορισμένη έως μηδαμινή η δυνατότητα παρέμβασης του "κολλητού" ασφαλιστή.

 

ΥΓ

Επίσης ρώτα από περιέργεια και την τρέχουσα και την πιθανή μελλοντική ασφαλιστική ετιαρία όταν πας σε ηλικία άνω των 65ετών και θα τους έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανάγκη πόσο θα στοιχίζει (με τα σημερινά δεδομένα-τιμολόγηση) αντίστοιχο συμβόλαιο.

 

ΥΓ (από κάτω)

Καλά στην eurolife θα ρωτήσει ο άνθρωπος , όχι σε κανένα μπακάλικο που βρήκε στο internet με fake followers στα social.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Ολων των εταιριών τα συμβόλαια είναι τρύπια σαν σουρωτήρι (πολλές εξαιρέσεις που σε επιβαρύνουν) και συνήθως το ανακαλύπτουμε όταν φάμε την εξαίρεση κατακούτελα και βάλουμε βαθειά το χέρι στην τσέπη. Ο "προσωπικός ασφαλιστής" είναι παρωχημένος γιατί όλα είναι μέσα στον η/υ και τον έχεις απλά σαν ντάντεμα να σε "κοιμίζει". Αφού είσαι σε δίλλημα θα αφιερώσεις χρόνο να μελετήσεις τα συμβόλαια να δεις ποιο είναι καλύτερο. Μια χαρά αξιόπιστη είναι και η eurolife , όσο και οι άλλες "μεγάλες". Γενικά να ξέρεις ότι τα συστήματα τους έχουν "εκσυγχρονιστεί-αυτοματικοποιηθεί" και ο παράγοντας "ασφαλιστής ή προσωπική επαφή" δεν παίζει πλέον ρόλο.

Αγαπητέ συμφορουμίτη, φιλικά θα σε συμβούλευα να μην ολισθαίνεις σε επικίνδυνες γενικεύσεις. Τόσο για τις ομοιότητες των εταιριών όσο και για το επίπεδο ή μη των συναδέλφων.

Και εγώ μπορώ να βρω ονλάιν πως να κάνω σέρβις στο αυτοκίνητο μου, αυτό δε σημαίνει ότι δεν το πάω σε μηχανικό εμπιστοσύνης μου για ευνόητους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Ολων των εταιριών τα συμβόλαια είναι τρύπια σαν σουρωτήρι (πολλές εξαιρέσεις που σε επιβαρύνουν) και συνήθως το ανακαλύπτουμε όταν φάμε την εξαίρεση κατακούτελα και βάλουμε βαθειά το χέρι στην τσέπη.

To ομαδικό της Generali που είχα στην Intralot ήταν πάρα πολύ καλό. Δεν πλήρωσα ούτε δραχμή, ούτε σε ιδιώτες γιατρούς, ούτε για εξετάσεις.
Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε...

1 ώρα πριν, alexiko είπε

Μια χαρά αξιόπιστη είναι και η eurolife

eurolife είχαμε μέχρι τον Δεκέμβρη στην εταιρεία που είμαι τώρα. Ήταν για κλάματα. Δεν κάλυπτε τίποτα. Μετά από παράπονα των υπαλλήλων  αλλάξαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...