Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας


margas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, dpolal είπε

Και στα 2 υπογραμμισμένα είσαι εντελώς λάθος.
 

Προφανώς το 6-8κλινο του Ευαγγελισμού ειναι καλύτερο απο το 2-3κλινο του Υγεία -Ιατρικό-Ωνασειο κλπ🙂 Τώρα αν υπάρχει ασφάλεια που να σε καλύπτει 100% και απο το πρώτο ευρώ βάλε μας ενα λινκ και τι ποσό ζητάει για ασφάλιστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, xp-user είπε

Προφανώς το 6-8κλινο του Ευαγγελισμού ειναι καλύτερο απο το 2-3κλινο του Υγεία -Ιατρικό-Ωνασειο κλπ🙂 Τώρα αν υπάρχει ασφάλεια που να σε καλύπτει 100% και απο το πρώτο ευρώ βάλε μας ενα λινκ και τι ποσό ζητάει για ασφάλιστρα.

Δεν είναι όλα θέμα σύγκρισης δωματίων αγαπητέ.

Γιατί δεν υπάρχει καμμία ιδιωτική ασφαλιστική που μαζί με σένα να καλύπτει τα παιδιά και τον/την σύζυγο σου τσάμπα.
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ιδιωτική ασφαλιστική που να καλύπτει και την φαρκακευτική σου περίθαλψη. (και δεν αναφέρομαι απλά σε αντιβιώσεις και ασπιρίνες αλλά σε ιδιαιτέρως ακριβά φάρμακα)
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε ασφαλίσει αν προϋπάρχει σοβαρή πάθηση. (βλέπε π.χ. αυτοάνοσα)
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε καλύψει, ακόμα και αν έχεις συμβόλαιο, για συγκεκριμένες παθήσεις. (βλέπε π.χ. aids)
Γιατί δεν υπάρχει καμμιά ασφαλιστική που θα καλύψει μέτριες παθήσεις που τυχόν είχες. Θα στις βγάλει εκτός κάλυψης από το συμβόλαιο και εννοείτε ότι θα σε ξεψαχνίσει καλά αν χρειαστεί να κάνεις χρήση (βλέπε π.χ. συγγενής παθήσεις που αυτομάτως σημαίνει ότι δεν σε καλύπτουν) ενώ συνήθως υπάρχουν περιπτώσεις που σε καλύπτει μόνο την πρώτη φορά που θα εκδηλώσεις σοβαρή πάθηση. (π.χ. για καρκίνο σε καλύπτει αν χρειαστεί επέμβαση αλλά μετά για τις π.χ. χημειοθεραπείες σε αποζημιώνει μόνο για τα έξοδα δωματίου και όχι τα ίδια τα φάρμακα.
Γιατί όλα τα σημερινά συμβόλαια είναι ετησίως ανανεούμενα που σημαίνει ότι κάθε χρόνο η ασφαλιστική μπορεί κατά βούληση να αφαιρεί από το συμβόλαιο σου όποιες παθήσεις θεωρεί ότι είναι ασύμφορες οικονομικά για εκείνη.
Είναι αρκετά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

Για το δεύτερο κομμάτι του ερωτήματος σου υπάρχουν εταιρείες που σε καλύπτουν από το πρώτο ευρώ αλλά με το ανάλογο τίμημα όπως ήδη σου ανέφερε και άλλος πριν από μένα. π.χ. ALLIANZ

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν είναι όλα θέμα σύγκρισης δωματίων αγαπητέ.

Γιατί δεν υπάρχει καμμία ιδιωτική ασφαλιστική που μαζί με σένα να καλύπτει τα παιδιά και τον/την σύζυγο σου τσάμπα.

Εννοείτε οτι δεν καλύπτεις ολη την οικογένεια με 1600 ευρώ που δίνω το χρόνο.Ο τζαμπας πέθανε 🙂
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ιδιωτική ασφαλιστική που να καλύπτει και την φαρκακευτική σου περίθαλψη. (και δεν αναφέρομαι απλά σε αντιβιώσεις και ασπιρίνες αλλά σε ιδιαιτέρως ακριβά φάρμακα

Στη νοσηλεια σου καλυπτει τα παντα.Οταν βγεις οντως τα πληρωνεις απο τη τσεπη σου
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε ασφαλίσει αν προϋπάρχει σοβαρή πάθηση. (βλέπε π.χ. αυτοάνοσα)
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε καλύψει ακόμα και αν έχεις συμβόλαιο για συγκεκριμένες παθήσεις. (βλέπε π.χ. aids)

Ενοειτε οτι δεν σε καλυπτει για προυπαρχουσες ασθενειες.Αν περιμενεις να αρωστησεις για να ασφαλιστεις τη πατησες
Γιατί δεν υπάρχει καμμιά ασφαλιστική που θα καλύψει μέτριες παθήσεις που τυχόν είχες. Θα στις βγάλει εκτός κάλυψης από το συμβόλαιο και εννοείτε ότι θα σε ξεψαχνίσει καλά αν χρειαστεί να κάνεις χρήση (βλέπε π.χ. συγγενής παθήσεις που αυτομάτως σημαίνει ότι δεν σε καλύπτουν) ενώ συνήθως υπάρχουν περιπτώσεις που σε καλύπτει μόνο την πρώτη φορά που θα εκδηλώσεις σοβαρή πάθηση. (π.χ. για καρκίνο σε καλύπτει αν χρειαστεί επέμβαση αλλά μετά για τις π.χ. χημειοθεραπείες σε αποζημιώνει μόνο για τα έξοδα δωματίου και όχι τα ίδια τα φάρμακα.

Εμενα μου καλυπτει τα παντα Ισως επειδη ειναι απλιο συμβολαιο .Δεν ξερω τι παιζει στα καινουργια
Γιατί όλα τα σημερινά συμβόλαια είναι ετησίως ανανεούμενα που σημαίνει ότι κάθε χρόνο η ασφαλιστική μπορεί κατά βούληση να αφαιρεί από το συμβόλαιο σου όποιες παθήσεις θεωρεί ότι είναι ασύμφορες οικονομικά για εκείνη.

Πιθανων στα νεα συμβολαια να εχουν δικαιωμα να αλλαξουν τους ορους .Στο δικο μου δεν εχουν τετοιο δικαιωμα ρητα και κατηγορηματικα.
Είναι αρκετά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

Για το δεύτερο κομμάτι του ερωτήματος σου υπάρχουν εταιρείες που σε καλύπτουν από το πρώτο ευρώ αλλά με το ανάλογο τίμημα όπως ήδη σου ανέφερε και άλλος πριν από μένα. π.χ. ALLIANZ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μην αρρωστήσεις και είσαι άφραγκος.Την έκατσες τη βάρκα.

Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Στο Δημόσιο θα σου δώσουν ραντεβού για μετά από αρκετούς μήνες,,αν δεν υπάρξει η "κατάλληλη παρέμβαση" στην ιδιωτική άμα είσαι ταπί κανείς δεν σου δίνει σημασία γιατί και αυτοί δε δουλεύουν τζάμπα.Και αν στην ιδιωτική σε καταλάβουν ότι είσαι ματσωμένος ετοιμοθάνατο θα σε βγάζουν σε κάθε εξέταση.

Οπότε ή αφήνετε κανένα ευρώ στην άκρη για δύσκολη κατάσταση στη μία ή στην  άλλη ασφάλιση, ή παίρνετε λαμπάδα στο μπόι σας και την ανάβετε στον Άγιο Παντελεήμονα να σας έχει καλά. Για το δεύτερο μην καθησυχάζεστε κιόλας.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2018 στις 4:56 ΜΜ, margas1 είπε

Κάποιος που γνωρίζει από ασφάλιση υγείας θα μπορούσε να μου προτείνει τι θα πρέπει να προσέξω ή κάποιο σημείο που θα πρέπει να δώσω προσοχή;

Θα πρεπει να βρεις ενα σοβαρο ασφαλιστη,μη πας να το κανεις μονος σου,οχι οτι δεν γινεται,αλλα δεν θα κερδισεις κατι.

Ειναι απλως απειρα τα σημεια που θελουν προσοχη και διευκρινιση και εξαρτώνται απο το προφιλ του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xp-user είπε
4 ώρες πριν, dpolal είπε

Δεν είναι όλα θέμα σύγκρισης δωματίων αγαπητέ.

Γιατί δεν υπάρχει καμμία ιδιωτική ασφαλιστική που μαζί με σένα να καλύπτει τα παιδιά και τον/την σύζυγο σου τσάμπα.

Εννοείτε οτι δεν καλύπτεις ολη την οικογένεια με 1600 ευρώ που δίνω το χρόνο.Ο τζαμπας πέθανε 🙂
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ιδιωτική ασφαλιστική που να καλύπτει και την φαρκακευτική σου περίθαλψη. (και δεν αναφέρομαι απλά σε αντιβιώσεις και ασπιρίνες αλλά σε ιδιαιτέρως ακριβά φάρμακα

Στη νοσηλεια σου καλυπτει τα παντα.Οταν βγεις οντως τα πληρωνεις απο τη τσεπη σου
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε ασφαλίσει αν προϋπάρχει σοβαρή πάθηση. (βλέπε π.χ. αυτοάνοσα)
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε καλύψει ακόμα και αν έχεις συμβόλαιο για συγκεκριμένες παθήσεις. (βλέπε π.χ. aids)

Ενοειτε οτι δεν σε καλυπτει για προυπαρχουσες ασθενειες.Αν περιμενεις να αρωστησεις για να ασφαλιστεις τη πατησες
Γιατί δεν υπάρχει καμμιά ασφαλιστική που θα καλύψει μέτριες παθήσεις που τυχόν είχες. Θα στις βγάλει εκτός κάλυψης από το συμβόλαιο και εννοείτε ότι θα σε ξεψαχνίσει καλά αν χρειαστεί να κάνεις χρήση (βλέπε π.χ. συγγενής παθήσεις που αυτομάτως σημαίνει ότι δεν σε καλύπτουν) ενώ συνήθως υπάρχουν περιπτώσεις που σε καλύπτει μόνο την πρώτη φορά που θα εκδηλώσεις σοβαρή πάθηση. (π.χ. για καρκίνο σε καλύπτει αν χρειαστεί επέμβαση αλλά μετά για τις π.χ. χημειοθεραπείες σε αποζημιώνει μόνο για τα έξοδα δωματίου και όχι τα ίδια τα φάρμακα.

Εμενα μου καλυπτει τα παντα Ισως επειδη ειναι απλιο συμβολαιο .Δεν ξερω τι παιζει στα καινουργια
Γιατί όλα τα σημερινά συμβόλαια είναι ετησίως ανανεούμενα που σημαίνει ότι κάθε χρόνο η ασφαλιστική μπορεί κατά βούληση να αφαιρεί από το συμβόλαιο σου όποιες παθήσεις θεωρεί ότι είναι ασύμφορες οικονομικά για εκείνη.

Πιθανων στα νεα συμβολαια να εχουν δικαιωμα να αλλαξουν τους ορους .Στο δικο μου δεν εχουν τετοιο δικαιωμα ρητα και κατηγορηματικα.
Είναι αρκετά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

Για το δεύτερο κομμάτι του ερωτήματος σου υπάρχουν εταιρείες που σε καλύπτουν από το πρώτο ευρώ αλλά με το ανάλογο τίμημα όπως ήδη σου ανέφερε και άλλος πριν από μένα. π.χ. ALLIANZ

οποτε εν τελει καταληγουμε οτι οι ιδιωτικες προσφερουν σ αυτες τις τιμες διοτι εχουν πλατες το δημοσιο να καλυπτει ολα τα υπολοιπα, και σε διαφορετικη περιπτωση θα πληρωναμε πολλαπλασια ή θα ψοφαγαμε στο δρομο.

το λεω αυτο να προλαβω οσους θα πουν "καλυτερα να μη πληρωναμε δημοσια υγεια" που ειναι κοντοφθαλμο σχολιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xp-user είπε
5 ώρες πριν, dpolal είπε

Στη νοσηλεια σου καλυπτει τα παντα.Οταν βγεις οντως τα πληρωνεις απο τη τσεπη σου
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε ασφαλίσει αν προϋπάρχει σοβαρή πάθηση. (βλέπε π.χ. αυτοάνοσα)
Γιατί δεν υπάρχει καμμία ασφαλιστική που θα δεκτεί να σε καλύψει ακόμα και αν έχεις συμβόλαιο για συγκεκριμένες παθήσεις. (βλέπε π.χ. aids)

Ενοειτε οτι δεν σε καλυπτει για προυπαρχουσες ασθενειες.Αν περιμενεις να αρωστησεις για να ασφαλιστεις τη πατησες
Γιατί δεν υπάρχει καμμιά ασφαλιστική που θα καλύψει μέτριες παθήσεις που τυχόν είχες. Θα στις βγάλει εκτός κάλυψης από το συμβόλαιο και εννοείτε ότι θα σε ξεψαχνίσει καλά αν χρειαστεί να κάνεις χρήση (βλέπε π.χ. συγγενής παθήσεις που αυτομάτως σημαίνει ότι δεν σε καλύπτουν)

Υπάρχουν τρία προγράμματα που καλύπτουν προϋπάρχουσες παθήσεις: Το Medical Prime της Generali, το Hospital for All της ΝΝ και το Sante Selection της Groupama.

 

Αναφορά σε κείμενο

Τώρα αν υπάρχει ασφάλεια που να σε καλύπτει 100% και απο το πρώτο ευρώ βάλε μας ενα λινκ και τι ποσό ζητάει για ασφάλιστρα.

Δεν είναι κάτι σπάνιο, σχεδόν όλες οι ασφαλιστικές εταιρίες έχουν προγράμματα που να καλύπτουν από το πρώτο ευρώ, εκτός από την ΑΧΑ, που το ελάχιστο είναι 500 ευρώ συμμετοχή.

 

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συνδυασμός των 2 είναι το καλυτερο...έχω ισόβιο παγκοσμιο απεριόριστο σε ιδιωτική , δίνω 1000 το χρονο περιπου χ3 για σύζυγο και κόρη. Έχω κανει 5 /6 επεμβάσεις χολή μηνίσκο κατάγματα ατυχηματα κλπ χαζομαρες και κάνα δυο παθολογικές καταστάσεις, δεν πλήρωσα τιποτα άριστες συνθήκες με τάραξαν στις εξετάσεις, προφανως για να τα παρουν. Οι ασφαλιστικές έχουν γραφεία στα νοσοκομεία που συνεργαζονται και πας με την ταυτότητα η αριθμο συμβολαίου. Καλύπτουν κυρίως νοσηλεία εντος κλινικής οπου τα λεφτά είναι πολλά.

Απο οτι έχω δει απο γνωστους, και τα δημοσια νοσοκομεία είναι πολύ καλά αρκεί να είσαι ανοιχτοχερης....όχι μονο με τους γιατρούς που εκεί και να μην λαδωσεις η δουλεια γίνεται , προς τιμή τους, αλλά προς το το νοσηλευτικο βοηθητικο προσωπικό να σε προσέχουν και για καλύτερη θεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2018 στις 6:16 ΜΜ, xp-user είπε

έχω κάλυψη εως 150.000 ευρω ανά περιστατικό από το πρώτο ευρώ .Το υπογραμμίζω αυτό γιατί πλέον εδώ και χρόνια καμιά ασφάλεια δεν σε καλύπτει απο το πρώτο ευρώ.Συνήθως είναι μετά τις 5-7.000.Πράγμα που σημαίνει οτι είναι έξω όλες οι μικρές επεμβάσεις.

Αυτά που γράφεις είναι λάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν εργάζεσαι σε κάποια εταιρία ωστε να ανήκεις σε κάποιο ομαδικό, για να έχεις σοβαρή ιδιωτική ασφάλεια, θα πρέπει να δινεις πάνω απο 1000 ευρω το χρόνο και πάλι υπο τη προυπόθεση οτι εισαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Αυτά που λένε "να μη πληρωνω ΙΚΑ για να πληρωνω ιδιωτικη να μου κάνουν τεμενάδες",ισχυει μονο αν μπορεις να δινεις κανα 500ρικο το μηνα.

Τα περισσότερα νοσοκομειακά κοντά στα 500 ευρω το χρονο (δεν συζητάω για τα πιο φθηνά), καλύπτουν κάποιες ακραίες καταστάσεις, κάποιες ιατρικές επισκέψεις και κάποια επειγοντα περιστατικά. Η ασφάλιση ΙΚΑ αποτελει προυπόθεση.

Ναι στο 90% των περιπτωσεων σε οποιο ιδιωτικο πας σου λένε να κάτσεις προληπτικά μέσα. Ειναι προφανής οι λόγοι. Το ιδιο ισχύει και για μικροεπεμβάσεις που μπορουν να καλύψουν.

Ειδικότερα, αν έχεις παιδί και πχ σπάει το χέρι του, θα πας σε ιδιωτικο, θα σου καλύψει την επισκεψη στα επειγοντα αλλά οχι την ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ ακτινογραφία διοτι θα σου πει οτι θα φέρουν εξειδικευμένο ακτινολόγο και εξειδικευμένο παιδοορθοπαιδικό.

Ιδιωτικη ασφάλεια που σε καλυπτει απ το 1ο ευρω και φτάνει μέχρι 200-300.000 οπως έγραψα είναι μονο για ανθρωπους που μπορουν να διαθέσουν πολύ μεγάλα ποσά. Και πάλι ο ΕΟΠΠΥ ειναι απαραίτητος, διοτι έτσι λειτουργει ολο τοσυστημα στην Ελλάδα.

Αν δεν έχεις ΕΟΠΠΥ υποθέτω οτι το κοστος ξεφευγει

16 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

οποτε εν τελει καταληγουμε οτι οι ιδιωτικες προσφερουν σ αυτες τις τιμες διοτι εχουν πλατες το δημοσιο να καλυπτει ολα τα υπολοιπα, και σε διαφορετικη περιπτωση θα πληρωναμε πολλαπλασια ή θα ψοφαγαμε στο δρομο.

το λεω αυτο να προλαβω οσους θα πουν "καλυτερα να μη πληρωναμε δημοσια υγεια" που ειναι κοντοφθαλμο σχολιο

Αυτο ακριβως ισχύει. Δε θα μπορουσες να το γράψεις καλύτερα. Ολο το συστημα ειναι δομημένο πάνω στην δημοσια ασφάλεια. Χωρις αυτη δε γινονται πολλά. Και εννοειται η ιδιωτικη ασφάλεια αφορά μονο άτομα που μένουν σε μεγαλουπόλης. Για κωμοπολης κτλ, δε το συζητάμε καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου μήπως βοηθήσει το σκεπτικό και άλλων παιδιών στο forum.

Η ιδιωτική ασφάλεια υγείας ακούγεται για κάποιους αγαθό πολυτελείας, ειδικότερα στις μέρες μας. Θυμάμαι ότι οι γονείς μου είχαν ξεκινήσει ένα αρκετά "πλούσιο" πρόγραμμα όταν κατάφεραν και ανέβηκαν λίγο μισθολογικά. Στη πορεία μπήκαμε και εμείς σε αυτό (με τον αδελφό μου) τα οποία διατηρούμε μέχρι και σήμερα, αν και διακόπηκαν προσωρινά (βάσει σχετικού κανονισμού) κατά την στρατιωτική μας θητεία.

Σήμερα πληρώνω περίπου 1.500€ τον χρόνο και άλλα 600€ ετησίως για τον γιο μου.

Η κάλυψη είναι από το πρώτο €, αφορά σε ένα μεγάλο αριθμό νοσοκομείων στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό (αν χρειαστεί). Σας εύχομαι να είναι αχρείαστη, αλλά η αίσθηση ασφάλειας που έχεις έχοντας ένα αντίστοιχο συμβόλαιο δε συγκρίνεται. Δυστυχώς καταλάβαμε οικογενειακώς ότι η απόσβεση μπορεί να γίνει εύκολα και γρήγορα αν σου τύχει κάτι κακό :(

Μια απλή διανυκτέρευση στο ΥΓΕΙΑ με αρκετές καρδιολογικές εξετάσεις ξεπερνάει κατά πολύ το 6μηνο ασφάλιστρο..

Κάποιους δύσκολους οικονομικά μήνες ο αδελφός μου ήθελε να διακόψει το συμβόλαιο. Στη πορεία όμως άλλαξε γνώμη.

Στο δικό μου budget, η συγκεκριμένη ασφάλεια ανήκει στα βασικά έξοδα, μαζί με ρεύμα, τηλέφωνο κτλ. παρόλο που κάποιους μήνες "ματώνω" για να ανταποκριθώ.

Γενικότερα, αν "αντέχετε" ένα επιπλέον κόστος ~100€ περίπου το μήνα, προχωρήστε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2018 στις 5:15 ΜΜ, The_Judas είπε

Πραγματικά αν δεις τι παρέχουν οι ιδιωτικές ασφαλιστικές σε σχέση με το δημόσιο θα φρίξεις. Καλύτερα να ζητήσεις προσφορές γιατί δεν θα βρεις τις τιμές τους online.

H interamerican είναι καλή. Αν θυμάμαι καλά με κάνα 500άρι τον χρόνο έχεις πλήρη νοσοκομειακή κάλυψη στο medihospital (+1 πλήρες ετήσιο τσεκ-απ). Αν χρειάζεσαι και επισκέψεις σε γιατρούς υπάρχει ξεχωρισό πρόγραμμα και γι' αυτό.

εως ποσο ετών γίνεται κατι τέτοιο? επισης δηλαδή ποσο τον μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pgavalito είπε

Καλησπέρα σας.

Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου μήπως βοηθήσει το σκεπτικό και άλλων παιδιών στο forum.

Η ιδιωτική ασφάλεια υγείας ακούγεται για κάποιους αγαθό πολυτελείας, ειδικότερα στις μέρες μας. Θυμάμαι ότι οι γονείς μου είχαν ξεκινήσει ένα αρκετά "πλούσιο" πρόγραμμα όταν κατάφεραν και ανέβηκαν λίγο μισθολογικά. Στη πορεία μπήκαμε και εμείς σε αυτό (με τον αδελφό μου) τα οποία διατηρούμε μέχρι και σήμερα, αν και διακόπηκαν προσωρινά (βάσει σχετικού κανονισμού) κατά την στρατιωτική μας θητεία.

Σήμερα πληρώνω περίπου 1.500€ τον χρόνο και άλλα 600€ ετησίως για τον γιο μου.

Η κάλυψη είναι από το πρώτο €, αφορά σε ένα μεγάλο αριθμό νοσοκομείων στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό (αν χρειαστεί). Σας εύχομαι να είναι αχρείαστη, αλλά η αίσθηση ασφάλειας που έχεις έχοντας ένα αντίστοιχο συμβόλαιο δε συγκρίνεται. Δυστυχώς καταλάβαμε οικογενειακώς ότι η απόσβεση μπορεί να γίνει εύκολα και γρήγορα αν σου τύχει κάτι κακό :(

Μια απλή διανυκτέρευση στο ΥΓΕΙΑ με αρκετές καρδιολογικές εξετάσεις ξεπερνάει κατά πολύ το 6μηνο ασφάλιστρο..

Κάποιους δύσκολους οικονομικά μήνες ο αδελφός μου ήθελε να διακόψει το συμβόλαιο. Στη πορεία όμως άλλαξε γνώμη.

Στο δικό μου budget, η συγκεκριμένη ασφάλεια ανήκει στα βασικά έξοδα, μαζί με ρεύμα, τηλέφωνο κτλ. παρόλο που κάποιους μήνες "ματώνω" για να ανταποκριθώ.

Γενικότερα, αν "αντέχετε" ένα επιπλέον κόστος ~100€ περίπου το μήνα, προχωρήστε.

Μονο όσοι έχουμε τέτοια συμβόλαια καταλαβαίνουμε την ασφάλεια που μας παρέχουν .Μονο οποιος εχει δικο του ανθρωπο που να νοσηλευτηκε σε 6-8-10 κλινο με μια νοσοκομα το βραδυ για 30-40 ασθενεις μπορει να εκτιμηση τι παρεχουν αυτα τα συμβολαια .Οπως ειπε και ο προλαλησας 100-120 ευρω το μηνα δεν ειναι κανα εξωπραγματικο ποσο ισα ισα που ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που πληρωνουμε καθε μηνα για την υποχρεωτικη εισφορα για την ιατροφαρμακευτικη μας περιθαλψη.Τωρα για οσους δεν μπορουν να πληρωνουν αυτο το ποσο ,και σιγουρα θα ειναι πολλοι κανουν το σταυρο τους να ειναι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xp-user είπε

Μονο όσοι έχουμε τέτοια συμβόλαια καταλαβαίνουμε την ασφάλεια που μας παρέχουν .Μονο οποιος εχει δικο του ανθρωπο που να νοσηλευτηκε σε 6-8-10 κλινο με μια νοσοκομα το βραδυ για 30-40 ασθενεις μπορει να εκτιμηση τι παρεχουν αυτα τα συμβολαια .Οπως ειπε και ο προλαλησας 100-120 ευρω το μηνα δεν ειναι κανα εξωπραγματικο ποσο ισα ισα που ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που πληρωνουμε καθε μηνα για την υποχρεωτικη εισφορα για την ιατροφαρμακευτικη μας περιθαλψη.Τωρα για οσους δεν μπορουν να πληρωνουν αυτο το ποσο ,και σιγουρα θα ειναι πολλοι κανουν το σταυρο τους να ειναι καλα.

120 ευρώ λίγα με μισθό 500-900;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

120 ευρώ λίγα με μισθό 500-900;;;

δε μπορεις να βαλεις τιμη στην υγεια. ποιος δε θα εκανε το σκατο του παξιμαδι για τη θεραπεια καποιου δικου του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...