Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας


margas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι όλες οι ασφάλειες υγείας κοστίζουν 100-120€ το μήνα. Οι τιμές καθορίζονται από την ηλικία του κάθε ανθρώπου όπως και από το είδος του προγράμματος (π.χ αν καλύπτουν από το 1ο ευρώ ή αν έχουν απαλλαγή).

Ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω site που τιμολογεί προγράμματα υγείας από διάφορες Ασφαλιστικές.

www.insuranceplan.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το https://www.infomax.gr/ σου δίνει τιμές προγραμμάτων.

Προσωπικά έχω για τα παιδιά πρόγραμμα, και για τα λεφτά του αξίζει και με το παραπάνω. Είναι κάτω από 300/χρόνο/παιδί.

Καταρχήν έχει τύχει να νοσηλευτεί παιδί και στο Παίδων και σε ιδιωτικό. Τους γιατρούς στο Παίδων μπορώ να πω ότι τους εμπιστεύομαι λίγο περισσότερο, λόγω εμπειρίας, και το νοσηλευτικό προσωπικό έκανε ότι μπορούσε, άλλα όπως και ναχει η άνεση του ιδιωτικού δε συγκρίνεται, ειδικά αν πρέπει να μείνεις για αρκετές μέρες.

Η απαλλαγή που υπάρχει μειώνεται από το ποσό που καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ, οπότε ανάλογα με την περίπτωση έχει τύχει και να την γλιτώσω τελείως αλλά και να την πληρώσω σχεδόν ολόκληρη (ήταν πολλές παραπάνω οι μέρες νοσηλείας από το όριο του ΕΟΠΥΥ).

Αυτό που μετράει επίσης είναι οι παροχές πρωτοβάθμιας, επειδή τυχαίνει να είμαι κοντά σε ιδιωτικό, αν κάτι δεν παει καλά και δεν είναι άμεσα διαθέσιμος ο δικός μου παιδίατρος παίρνω το παιδί και πάω, γνωρίζοντας ότι τουλάχιστον για τον βασικό έλεγχο από τον παιδίατρο δε θα πληρώσω τίποτα (και έχω και μια μικρή κάλυψη για ατυχήματα).

Μια φορά όμως έκανα το λάθος να πάω για έλεγχο ρουτίνας σε οφθαλμίατρο, η επίσκεψη ήταν μεν δωρεάν αλλά για να βάλουν δυο σταγόνες κολλύριο για να κάνει βυθοσκόπηση χρεώθηκα περισσότερο από μια αντίστοιχη επίσκεψη σε καλό ιδιώτη της επιλογής μου.

Επίσης, επειδή ακριβώς είναι αρκετά προσιτές οι ασφάλειες, σε περιόδους ιώσεων γίνεται το έλα να δεις και σε ιδιωτικά, δεν είναι πια προνόμιο του Παίδων να περιμένεις ένα διωράκι μέχρι να σε δει γιατρός ανάμεσα σε μιλιούνια άλλων αρρώστων.

Γιαυτό λέω ότι είναι καλό για τα λεφτά του, για μένα ας πούμε δεν έχω κάνει καθώς και πολλά λεφτά θα δίνω, και δε θα μπορώ να καλύψω πλήρως τις ανάγκες μου σε πρωτοβάθμια (θα πρέπει να αλλάξω γιατρούς που εμπιστεύομαι χρόνια), και δεν είναι τόσο σημαντικές οι "ξενοδοχειακές" ανέσεις, και έχω και ένα Χ ιστορικό οπότε παιζεται αν θα με καλύψουν όταν χρειαστώ νοσηλεία για σχετικά θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι ακριβως οι ξενοδοχειακές ανέσεις οι διάφορες Ε....

να μιλήσουμε για τα πιο βασικά που λείπουν στα δημόσια νοσοκομεία όπως μαξιλάρια σεντονια οινόπνευμα μέχρι τις ελλείψεις σε προσωπικό, σε κακό συντηρημένα μηχανήματα κλπ. Για την αδυναμία διενέργειας εξετάσεων (προσφάτως περιστατικό σε εμάς οπου η ασθενής δνε είχε δυνατότητα να κάνει μαγνητική στο νοσοκομείο. Βγήκε , έκλεισε ραντεβού σε βιοϊατρική με εοππυ, και ξαναμπήκε) 

Οποιος δεν τα έχει ζήσει, οποίος δνε έχει ζήσει τα ρατζα, τις ατέλειωτες αναμονές για θεραπείες και τη γενικότερη εξαθλίωση , μπορεί με μεγάλη ευκολία να πει «σιγά μη δώσω λεφτά για ιδιωτική ασφάλεια». 

Οποιος τα χει ζήσει παρακαλάει να χει να πληρώνει ......

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Αν ξαναρωστησεις συντομα για τον ιδιο λογο  πολλες ασφαλειες δεν το καλυπτουν.Εχουν ψιλα γραμματα

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Από γνωστούς μου που έχουν νοσηλευθεί για τον ίδιο λόγο παραπάνω από μία φορές τους κάλυψε κανονικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, margaritagr είπε

Καλα δεν ειναι ακριβως οι ξενοδοχειακές ανέσεις οι διάφορες Ε....

να μιλήσουμε για τα πιο βασικά που λείπουν στα δημόσια νοσοκομεία όπως μαξιλάρια σεντονια οινόπνευμα μέχρι τις ελλείψεις σε προσωπικό, σε κακό συντηρημένα μηχανήματα κλπ. Για την αδυναμία διενέργειας εξετάσεων (προσφάτως περιστατικό σε εμάς οπου η ασθενής δνε είχε δυνατότητα να κάνει μαγνητική στο νοσοκομείο. Βγήκε , έκλεισε ραντεβού σε βιοϊατρική με εοππυ, και ξαναμπήκε) 

Οποιος δεν τα έχει ζήσει, οποίος δνε έχει ζήσει τα ρατζα, τις ατέλειωτες αναμονές για θεραπείες και τη γενικότερη εξαθλίωση , μπορεί με μεγάλη ευκολία να πει «σιγά μη δώσω λεφτά για ιδιωτική ασφάλεια». 

Οποιος τα χει ζήσει παρακαλάει να χει να πληρώνει ......

Οτι και να συμβαίνει στα δημόσια νοσοκομεία, τα ασφάλιστρα στις ιδιωτικές ασφαλιστικές είναι τόσο ακριβά για κάποιες ομάδες ατόμων κυρίως μεγάλης ηλικίας σε σημείο που δεν αξίζει για μένα να τα σκας αν δεν είσαι οικονομικά άνετος, καλύτερα να τα βάζεις στην άκρη και να τα χρησιμοποιήσεις αν και όποτε υπάρξει ανάγκη για νοσοκομεία και περίθαλψη κτλ.

Επίσης, αν και δεν αμφισβητώ αυτά που λες για τα δημόσια νοσοκομεία, παντού τα έχουμε ακούσει εξάλλου, εντούτοις όσα άτομα του δικού μου περιβάλλοντος γνωρίζω που έτρεξαν σε δημόσιο νοσοκομείο για κάποιο πρόβλημά τους, ναι μεν λένε κάποια αρνητικά πράγματα αλλά δεν έχω ακούσει όλα αυτά τα τραγικά πράγματα και τον τραγέλαφο που ακούω στα κανάλια. Δεν έχω χρειαστεί να νοσηλευτώ σε δημόσιο νοσοκομείο, αλλά κρατάω επιφυλάξεις για το τι ισχύει και σε ποιον βαθμό. Περιστατικό σαν αυτό που λες έγινε και σε δικό μας άτομο, είχε έναν έντονο πόνο και κάλεσε ασθενοφόρο αλλά αργούσε να έρθει και δεν ήρθε, πήγε με το δικό του ΙΧ στον ερυθρό σταυρό, εκεί του έκαναν μια ένεση και του λένε να φύγει, στον δρόμο ο πόνος δυνάμωσε πάλι και μετά πήγε στον ευαγγελισμό, εκεί του είπαν οτι είχε κολικό του νεφρού και νοσηλεύτηκε για να του κάνουν λιθοτριψία. Αυτό βέβαια είναι μόνο 1 από τα 10 περιστατικά, στα 9 από τα οποία δεν άκουσα κάποιο παράπονο ή κάτι τραγικό, οι γονείς άλλου φίλου μου πήγαν Ιπποκράτειο γιατί ο πατέρας του έπαθε έμφραγμα, μου είπαν οτι ήτανε πολύ καλές οι συνθήκες, σε ΄άλλα νοσοκομεία π.χ ΚΑΤ που έχω πάει δεν έχω δει ράντζα ή κάτι άλλο.

Εγώ έχω ισόβιο πρόγραμμα από ασφαλιστική, σχετικά οικονομικό θα έλεγα προς το παρόν, δεν μου καλύπτουν τίποτα κληρονομικό όμως και όλα τα προβλήματα που έχω είναι κληρονομικά. Της μητέρας μου αυξάνονται τα ασφάλιστρα κανένα 200αρι χονδρικά κάθε χρόνο και κάποια στιγμή αναγκαστικά θα το κόψουμε ή θα αναζητήσουμε οικονομικότερο πακέτο από άλλη εταιρεία, που βέβαια δύσκολα βλέπω να μας το κάνουνε.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οτι και να συμβαίνει στα δημόσια νοσοκομεία, τα ασφάλιστρα στις ιδιωτικές ασφαλιστικές είναι τόσο ακριβά για κάποιες ομάδες ατόμων κυρίως μεγάλης ηλικίας σε σημείο που δεν αξίζει για μένα να τα σκας αν δεν είσαι οικονομικά άνετος, καλύτερα να τα βάζεις στην άκρη και να τα χρησιμοποιήσεις αν και όποτε υπάρξει ανάγκη για νοσοκομεία και περίθαλψη κτλ.

Επίσης, αν και δεν αμφισβητώ αυτά που λες για τα δημόσια νοσοκομεία, παντού τα έχουμε ακούσει εξάλλου, εντούτοις όσα άτομα του δικού μου περιβάλλοντος γνωρίζω που έτρεξαν σε δημόσιο νοσοκομείο για κάποιο πρόβλημά τους, ναι μεν λένε κάποια αρνητικά πράγματα αλλά δεν έχω ακούσει όλα αυτά τα τραγικά πράγματα και τον τραγέλαφο που ακούω στα κανάλια. Δεν έχω χρειαστεί να νοσηλευτώ σε δημόσιο νοσοκομείο, αλλά κρατάω επιφυλάξεις για το τι ισχύει και σε ποιον βαθμό. Περιστατικό σαν αυτό που λες έγινε και σε δικό μας άτομο, είχε έναν έντονο πόνο και κάλεσε ασθενοφόρο αλλά αργούσε να έρθει και δεν ήρθε, πήγε με το δικό του ΙΧ στον ερυθρό σταυρό, εκεί του έκαναν μια ένεση και του λένε να φύγει, στον δρόμο ο πόνος δυνάμωσε πάλι και μετά πήγε στον ευαγγελισμό, εκεί του είπαν οτι είχε κολικό του νεφρού και νοσηλεύτηκε για να του κάνουν λιθοτριψία. Αυτό βέβαια είναι μόνο 1 από τα 10 περιστατικά, στα 9 από τα οποία δεν άκουσα κάποιο παράπονο ή κάτι τραγικό, οι γονείς άλλου φίλου μου πήγαν Ιπποκράτειο γιατί ο πατέρας του έπαθε έμφραγμα, μου είπαν οτι ήτανε πολύ καλές οι συνθήκες, σε ΄άλλα νοσοκομεία π.χ ΚΑΤ που έχω πάει δεν έχω δει ράντζα ή κάτι άλλο.

Εγώ έχω ισόβιο πρόγραμμα από ασφαλιστική, σχετικά οικονομικό θα έλεγα προς το παρόν, δεν μου καλύπτουν τίποτα κληρονομικό όμως και όλα τα προβλήματα που έχω είναι κληρονομικά. Της μητέρας μου αυξάνονται τα ασφάλιστρα κανένα 200αρι χονδρικά κάθε χρόνο και κάποια στιγμή αναγκαστικά θα το κόψουμε ή θα αναζητήσουμε οικονομικότερο πακέτο από άλλη εταιρεία, που βέβαια δύσκολα βλέπω να μας το κάνουνε.

αναλογα τι εννοει ο καθενας νοσοκομειο. οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν τη διαφορα των επειγοντων με νοσοκομειο.

στα νοσοκομεια καλα ειναι, στα επειγοντα οταν εχουν μεγαλη εφημερια γινεται κακος χαμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Σωστό αυτό που λες, εγώ μιλάω για τακτική - προγραμματισμένη εισαγωγή στο νοσοκομείο.

οσες φορες εχω παει (οχι για μενα) δεν εχω δει τιποτα εξωφρενικο. ισα ισα που ολο το προσωπικο (που τρεχει και δε φτανει γιατι ειναι ελαχιστο) τους εχει στα ωπα ωπα (σε λογικα πλαισια παντα).

το μονο που δεν εχουν ειναι καποιον να προσεχει τα βραδια οποτε ή ξενυχτας ή πληρωνεις αποκλειστικη. δε νομιζω βεβαια στα ιδιωτικα να σου δινουν αποκλειστικη οποτε δεν το λες και ελλειψη του δημοσιου νοσοκομιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά αν δεν υπήρχε η Δημόσια υγεία δυστυχώς πολλοί θα πέθαιναν και από γρίπη.

Ναι καλή η ιδιωτική ασφάλιση άνεση γιατρούς όταν γουστάρεις,δωμάτια ευάερα με ήλιο ακόμη και με λουλούδια ,καθαρά σεντόνια από βιολογικό βαμβάκι  , μαξιλάρια μπαμπού , αιρκοντίσιον , ιονιστή αέρα ,χαμογελαστοί γιατροί και νοσοκόμες,άμεση εξυπηρέτηση,αλλά για αυτούς που έχουν και πληρώνουν.

Αν δεν έχεις είναι μονόδρομος η Δημόσια και το Νοσοκομείο.Και πόσοι είναι αυτοί που τάχουν;;;; Ένα 5-10 βαριά 20%.Άρα η πλειοψηφία πρέπει να κάνει το σταυρό της να είναι καλά η Δημόσια υγεία και οι Δημόσιοι γιατροί  να νοσηλευτεί έστω και σε ράντζο μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο κρεβάτι.:D

Δεν είχε χρειαστεί παλαιότερα να νοσηλευτώ σε Δημόσιο Νοσοκομείο και από αυτά που άκουγα, κυρίως από τα ΜΜΕ τα οποία μη γελιόμαστε πλάτες θα κάνουν στην Ιδιωτική Υγεία γιατί από εκεί παίρνουν χορηγίες, είχα σοβαρές επιφυλάξεις.Τελευταία που χρειάστηκε να νοσηλευτούν μέλη της οικογένειάς μου (ευτυχώς εγώ είμαι παλιό γερό κόκαλο που λένε,δεν είχα κανένα παράπονο η νοσηλεία ήταν άψογη και κανείς δεν μου ζήτησε χρήματα.Μπορεί να μην νοσηλεύτηκαν σε άνετο μοκόκλινο αλλά για νοσηλεία πας όχι για διακοπές.

Και στο τρίκλινο λες μια χαρά είμαι,αρκεί που θα βγω γερός από δω μέσα.

Αυτά που διαφημίζονται στα ΜΜΕ για Ιδιωτική ασφάλιση με μία κάρτα 50 και 100 ευρώ είναι να σε ξεγελάσουν  να σε βάλουν μέσα και μετά να σε αρμέγουν.Δεν έχω να δίνω 100 και 200 το μήνα ασφάλεια να έχω μία καλή περίθαλψη στην Ιδιωτική Υγεία.Άρα προσωπικά ψηφίζω και με τα δυο χέρια Δημόσια Υγεία όπως πιστεύω και η πλειοψηφία.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

αναλογα τι εννοει ο καθενας νοσοκομειο. οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν τη διαφορα των επειγοντων με νοσοκομειο.

στα νοσοκομεια καλα ειναι, στα επειγοντα οταν εχουν μεγαλη εφημερια γινεται κακος χαμος.

Μμμμμ....είναι καλά στα νοσοκομεία....Γι αυτό βγήκε η χριστιανή γιατί δεν είχαν να της κάνουν μαγνητική και μετά ξαναμπήκε.

Γι αυτό μόνο και μόνο στο ΝΙΜΙΤΣ ποσες φορές έχουμε πέσει σε χαλασμένα μηχανήματα στο χειρουργείο. Η τελευταία τώρα πριν κάνα μήνα που χάλασε κλιβανος και ανεστάλησαν χειρουργεία. 

Γι αυτό σε αρκετά ακόμα ιδρύματα δε λειτουργούν τομογράφοι και είχε γίνει και ρεπορτάζ στην τηλεόραση που τους κάνανε τράμπα στα νοσοκομεία για να γίνουν οι εξετάσεις και πάλι πίσω. 

Δυστυχώς με τους παππούδες και τις γιαγιάδες πολλά χρόνια τώρα, έχουμε βιώσει τα χειρότερα. Ναι όλοι νοσηλεύτηκαν, όλοι χειρουργηθηκαν και δε... τους σκότωσαν. Αλλά για τις συνθήκες άστο...

Να βλέπεις νΑ μη κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις λόγω μικρού μπάτζετ και να τους κρίνουν από την ηλικία, ποιος θα κάνει τι. Να χούμε πάει τον παππού μου σε τραγική κατάσταση λόγω διαβητικού ποδιού και να τον διώχνουν τον άνθρωπο. Που τελικά βάλαμε μέσο για να τον κρατήσουν στον Ευαγγελισμό κάτι το οποίο ήταν απαραίτητο προφανώς και ο γιατρός δε πίστευε ότι τον είχαν διώξει.

Φίλος μου πήγε γι αρθροπλαστικη ισχύου και του έλεγε ο γιατρός δεν ξέρω αν θα έχω τα τάδε καλά υλικά να σου βάλω και πότε , νομίζω εδώ στο κατ. Κατέληξε στο πανεπιστημιακό της Λάρισας οπου ευτυχώς ήταν και τοπ γιατρός και σωστά υλικά.

Έχω πολλααα ακόμα παραδείγματα. Έχω τύχει και σε ταξί, τελευταία βάρδια ο οδηγός κι είχε τη γυναίκα του μέσα. Αυτή μίλαγε στο τηλ και όταν το έκλεισε μου είπε ότι ήταν νοσοκόμα σε κάποιο της Αθήνας (δεν είπε ονομα). Τι να πω από το ότι ήταν 1 νοσηλευτης για 40 άτομα πχ μέχρι το ότι δεν είχαν σκιαγραφικά για τις εξετάσεις και Βαμβακιά. 

Κι αυτό το 1 νοσηλευτης για 40 άτομα μας το είπε και προσφάτως οικογενειακή φίλη που νοσηλεύτηκε η θεία της. Τουλάχιστον στο Νίμιτς ήταν οκ από νοσηλευτές στον όροφο. Αν και δεν υπήρχε κάποιος να πηγαίνει τους ασθενείς για τον προεγχειρητικο έλεγχο. Τους πήγαιναν οι συγγενείς ψάχνοντας.

Ξαδέρφη μου με καρκίνο στο μαστό έπρεπε να κάνει χημειοθερ. Δεν έβρισκε σειρά σε δημόσιο να ξεκινήσει άμεσα κι αναγκαστικά έκανε τις πρώτες στο μετροπόλιταν.

Το θέμα του ποστ δεν είναι vs δημόσια ιδιωτικά. Προφανώς 100αδες άνθρωποι καθημερινά περνάνε από δημόσια νοσοκομεία και γίνεται η δουλειά τους και είναι μια χαρά. Και επιστημονικό προσωπικό υπάρχει εξαιρετικό. Το θέμα είναι η παθογένεια του συστήματος, το budget που δε φτάνει να καλύψει βασικές ανάγκες των νοσοκομείων, η έλλειψη προσωπικού. 

Ναι ειδικά από ένα σημείο και μετά οι ασφάλειες γίνονται αρκετά ακριβές. Εγώ μίλησα γι αυτόν που έχει τη δυνατότητα να δίνει τα χρήματα και τσιγκουνευεται. Τέτοιοι άνθρωποι μόνο αν τους τύχει κάτι από τα παραπάνω θα αναθεωρήσουν.

Αυτά, νομίζω δε θέλει άλλη ανάλυση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nομίζω το έχω γράψει στο ίδιο θέμα.

Οι ιδιωτικές ασφάλειες στην Ελλάδα λειτουργούν ως συμπληρωματικές της ασφάλειας του ΕΟΠΥ. Σου προσφέρουν κάποιες υπηρεσίες παραπάνω με τη βασική να ειναι οτι δεν περιμένεις ουρές για να εξυπηρετηθείς.

ΟΜΩΣ δεν υπάρχει ούτε μια περιπτωση στο εκατομύριο να πας σε επειγοντα ιδιωτικου νοσοκομείου με ασφάλεια, οχι των 200 αλλά των 500 και των 700 ευρώ το χρόνο και να μη πληρώσεις κάτι που ο ασφαλιστής σου ουδέποτε σου είπε ή απλά εσυ δε το σκέφτηκες διοτι θεωρουσες οτι "εννοείται".

Παράδειγμα. Έχεις παιδί και σπάει το πόδι του (μακρυά απο μας). Το πας στα επειγοντα του καλού ιδιωτικου νοσοκομείου και εκει αρχιζει το γλέντι:

  • Nα πάτε πρώτα στο ταμείο με την ασφάλειά σας. (μα ειμαι μονος με το παιδί...ε πάρτε το μαζί σας.Μα υποφέρει. Δε γινεται να εξεταστει αν δε κανονισετε τη πληρωμη. Πρώτο σοκ
  • Πας στο ταμείο με υφος καρδιναρίων επειδη έχεις την ασφάλεια (Ναι η ασφάλεια σας καλυπτει επειγοντα αλλά οχι παιδοορθοπαιδικο!!!!Θα πρέπει να τον καλέσουμε εκτάκτος και θα πληρωσετε 60 ευρω. -Μα έχετε παιδιατρικο χωρις ορθοπαιδικο?καμία απάντηση!
  • Επιστρέφεις με το χαρτί πισω και το παιδι να σκουζει για να το εξετάσουν.
  • Ναι έχει σπάσει το πόδι, θα μπει γύψος. Αλλά επειδη το χτυπημα ειναι λιγο περίεργο πρέπει να το δει και νευρολόγος. Τρέξτε στο ταμειο διοτι θα καλέσουμε νευρολόγο. Μα ειστε νοσοκομειο που εφημερευει ιδιωτικο και δεν έχετε νευρολόγο? Έχουμε αλλά τον πληρωνετε έξτρα!
  • Το παιδι πρέπει να μεινει για να ειμαστε σιγουροι.Χμ η ασφάλειά σας καλύπτει βλέπουμε μονοκλινο με χρυσό κρεββάτι και σουπερ wifi αλλά ειμαστε τοσο γεμάτοι που έχουμε μονο 4κλινα αυτη τη στιγμη.
  • Πω πω...υπάρχει υποτροπή στο σπάσιμο. Τελικά υπάρχει και μολυνση. Πρέπει να μεταφερθει το παιδι στο Παιδων.

Τα παραπάνω ειναι η ιδιωτικη νοσοκομειακή ασφάλιση στην Ελλάδα για άτομα που δεν γνωρίζουν.

Όσοι γνωρίζουν, κάνουν εξειδικευμένα συμβόλαια...

Σημείωση. Εννοειται πως η ιδ. ασφάλεια ειναι πολυ χρησιμη για διάφορα περιστατικά, ειδικά για ασθενοφόρο ή για κάτι που θεωρουμε εμεις επειγον αλλά οχι το ΕΚΑΒ(πχ κοπέλα έπαθε κάτι γυναικολογικό, και ειχε διπλωθει, λυποθυμια κτλ. Ε το ΕΚΑΒ έκανε πάνω απο 1 ωρα, το ασθενοφορο του ιδιωτικου ηρθε σε 10 λεπτά. Ομως η έξτρα εξεταση πληρωθηκε κανονικά μέχρι να βρουν τι έχει και φυσικά να καταλλήξει σε γυναικολογικη κλινικη :P )

Πρόσφατα βρέθηκα σε εφημερευον δημοσιο επαρχείας....Περίμενα 6 ωρες με το ρολόι. Και δεν ηταν κάτι ασήμαντο.Ούτε γινόταν πανικος. Απλά ειχαν μολις έναν γιατρο.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μμμμμ....είναι καλά στα νοσοκομεία....Γι αυτό βγήκε η χριστιανή γιατί δεν είχαν να της κάνουν μαγνητική και μετά ξαναμπήκε.

Γι αυτό μόνο και μόνο στο ΝΙΜΙΤΣ ποσες φορές έχουμε πέσει σε χαλασμένα μηχανήματα στο χειρουργείο. Η τελευταία τώρα πριν κάνα μήνα που χάλασε κλιβανος και ανεστάλησαν χειρουργεία. 

Γι αυτό σε αρκετά ακόμα ιδρύματα δε λειτουργούν τομογράφοι και είχε γίνει και ρεπορτάζ στην τηλεόραση που τους κάνανε τράμπα στα νοσοκομεία για να γίνουν οι εξετάσεις και πάλι πίσω. 

Δυστυχώς με τους παππούδες και τις γιαγιάδες πολλά χρόνια τώρα, έχουμε βιώσει τα χειρότερα. Ναι όλοι νοσηλεύτηκαν, όλοι χειρουργηθηκαν και δε... τους σκότωσαν. Αλλά για τις συνθήκες άστο...

Να βλέπεις νΑ μη κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις λόγω μικρού μπάτζετ και να τους κρίνουν από την ηλικία, ποιος θα κάνει τι. Να χούμε πάει τον παππού μου σε τραγική κατάσταση λόγω διαβητικού ποδιού και να τον διώχνουν τον άνθρωπο. Που τελικά βάλαμε μέσο για να τον κρατήσουν στον Ευαγγελισμό κάτι το οποίο ήταν απαραίτητο προφανώς και ο γιατρός δε πίστευε ότι τον είχαν διώξει.

Φίλος μου πήγε γι αρθροπλαστικη ισχύου και του έλεγε ο γιατρός δεν ξέρω αν θα έχω τα τάδε καλά υλικά να σου βάλω και πότε , νομίζω εδώ στο κατ. Κατέληξε στο πανεπιστημιακό της Λάρισας οπου ευτυχώς ήταν και τοπ γιατρός και σωστά υλικά.

Έχω πολλααα ακόμα παραδείγματα. Έχω τύχει και σε ταξί, τελευταία βάρδια ο οδηγός κι είχε τη γυναίκα του μέσα. Αυτή μίλαγε στο τηλ και όταν το έκλεισε μου είπε ότι ήταν νοσοκόμα σε κάποιο της Αθήνας (δεν είπε ονομα). Τι να πω από το ότι ήταν 1 νοσηλευτης για 40 άτομα πχ μέχρι το ότι δεν είχαν σκιαγραφικά για τις εξετάσεις και Βαμβακιά. 

Κι αυτό το 1 νοσηλευτης για 40 άτομα μας το είπε και προσφάτως οικογενειακή φίλη που νοσηλεύτηκε η θεία της. Τουλάχιστον στο Νίμιτς ήταν οκ από νοσηλευτές στον όροφο. Αν και δεν υπήρχε κάποιος να πηγαίνει τους ασθενείς για τον προεγχειρητικο έλεγχο. Τους πήγαιναν οι συγγενείς ψάχνοντας.

Ξαδέρφη μου με καρκίνο στο μαστό έπρεπε να κάνει χημειοθερ. Δεν έβρισκε σειρά σε δημόσιο να ξεκινήσει άμεσα κι αναγκαστικά έκανε τις πρώτες στο μετροπόλιταν.

Το θέμα του ποστ δεν είναι vs δημόσια ιδιωτικά. Προφανώς 100αδες άνθρωποι καθημερινά περνάνε από δημόσια νοσοκομεία και γίνεται η δουλειά τους και είναι μια χαρά. Και επιστημονικό προσωπικό υπάρχει εξαιρετικό. Το θέμα είναι η παθογένεια του συστήματος, το budget που δε φτάνει να καλύψει βασικές ανάγκες των νοσοκομείων, η έλλειψη προσωπικού. 

Ναι ειδικά από ένα σημείο και μετά οι ασφάλειες γίνονται αρκετά ακριβές. Εγώ μίλησα γι αυτόν που έχει τη δυνατότητα να δίνει τα χρήματα και τσιγκουνευεται. Τέτοιοι άνθρωποι μόνο αν τους τύχει κάτι από τα παραπάνω θα αναθεωρήσουν.

Αυτά, νομίζω δε θέλει άλλη ανάλυση...

οπως εσυ ειπες ποσα παραδειγματα που σου πηγαν στραβα (και ειμαι σιγουρος οτι εχεις πολλα περισσοτερα που πηγαν καλα και τα ξεχνας) εγω και οι γνωστοι μου δεν μας εχει τυχει κατι τοσο τραγικο ωστε να το θυμαμαι (μπορει να υπηρχαν μικροπαραπονα, αλλα δεν εχω συγκρατησει να σ πω). και μαγνητικες καναν και αξονικες, και ακτινογραφιες καργα.

το οτι εχουν λιγο προσωπικο ισχυει, αλλα το παλευαν και τους εξυπηρετουσαν ολους (με καθυστερηση προφανως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

οπως εσυ ειπες ποσα παραδειγματα που σου πηγαν στραβα (και ειμαι σιγουρος οτι εχεις πολλα περισσοτερα που πηγαν καλα και τα ξεχνας) εγω και οι γνωστοι μου δεν μας εχει τυχει κατι τοσο τραγικο ωστε να το θυμαμαι (μπορει να υπηρχαν μικροπαραπονα, αλλα δεν εχω συγκρατησει να σ πω). και μαγνητικες καναν και αξονικες, και ακτινογραφιες καργα.

το οτι εχουν λιγο προσωπικο ισχυει, αλλα το παλευαν και τους εξυπηρετουσαν ολους (με καθυστερηση προφανως)

Σου εύχομαι να μη συναντήσεις ποτέ πρόβλημα !!! Και κυρίως να έχετε υγεία για να μη χρειαστείς καν νοσοκομείο.

_____________

Τους όρους του συμβολαίου σου πρέπει πάντα να τους διαβάζεις και να τους ξέρεις καλά. Άπειρες φορές στα ΤΕΠ έχουμε πάει και δεν έχουμε πληρώσει 1. Με εξετασεις και γιατρό. Υπάρχει ένα όριο στις δωρεάν εξετάσεις στα ΤΕΠ ανάλογα με το νοσοκομείο και την ασφάλεια. Από εκεί κ πάνω πληρώνεις με έκπτωση. Κι αν στα ΤΕΠ χρειαστεί ειδικότητα που είναι εκτός συμβολαίου στο λένε. Επαναλαμβάνω όμως πρέπει εσύ ο ίδιος να ξέρεις τι συμβόλαιο έχεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...