Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση υγείας


margas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ασφαλιστική και όχι έλεγχος δεν πάνε μαζί 😛 😛

Όλα συμφωνημένα είναι , δε μπορούν να ζήσουν τα ιδιωτικά χωρίς τις ασφάλειες και το αντίστροφο. 

Λογική είναι η τιμή που σου είπε εφόσον περιλαμβάνει όλο το πακέτο νοσοκομείο και αμοιβή γιατρού. Κάπου εκεί μου πήγε ο λογαριασμός για λαπαροσκόπηση στο Ρέα και 2 βράδια νοσηλεια Α θέση. 1100 περίπου ήταν η αμοιβή του χειρουργού. 

Α Μαργαρίτα δεν τους τα δίνω.Θα πάω Δημόσιο.Και αν έχει μεγάλη ουρά με κάποιο μικρό γρηγορόσημο ως συνήθως βρίσκεται το κενό που πάντα φυλάνε για τέτοιες περιπτώσεις.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, margaritagr είπε

Γιατί υπάρχει κανείς που δουλεύει για τη ψυχή της μάνας του; προφανώς πάνω απ όλα κοιτάνε το συμφέρον τους....

Και σε ψάχνουν και πολύ. Δηλ μη σκεφτεί κανείς κουτοπονηρα ότι ντάξει δε τους λέω ότι έκανα μια εγχειρηση.... Δε παίζει να περάσει στο ντούκου. 

Το κακο ειναι, οτι τους πληρωνουμε και ολοι εμεις που δεν εχουμε ιδιωτικη ασφαλεια με χρημοτοδοτησεις του κρατους, με εξετασεις που γινονται σε κεντρα που υπερκοστολογουν, γενικα βρωμικος χωρος. Πυροβολουμε τα ποδια μας, και σε λιγο θα το ζησουν ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οχι,και επισης η ασφαλεια μπορει να σου μετακυλήσει και ολο το κοστος αν εσυ εχεις ενα πακετο που λεει οτι πχ τα πρωτα 3.000 ευρω ειναι δικα σου

Θα γινει μια χρηση του ΕΟΠΠΥ για να πληρωθει κατι μικρο απο εκει,και ολα τα αλλα δικα σου

Το εκπιπτωμενο ποσό ορίζεται στο συμβόλαιο που κάνεις και καθορίζει σε μεγάλο μέρος την τιμή του.

Προφανώς πληρώνεις ο,τι έχει συμφωνηθεί. Εγώ έχω ένα 10% εκπιπτωμενο, με όριο όμως τα 300€ και όριο επίσης ετήσιο. 

Αν κάνω νοσηλεια 5.000€ δηλ δε θα πληρώσω 500. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 ειδών συμβόλαια.

Αυτά που φτιάνουν μέχρι 20.000 πχ και αυτά που φτάνουν μέχρι 500.000 ή και 1.000.000.

Τα δευτερα ειναι συνήθως αυτά που ευχεσαι να μη τα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Τα πληρώνεις 400-500 ευρω το χρόνο (οκ σου παρέχουν και καμια επισκεψη επειγοντα κτλ αλλά οχι τιποτε το σπουδαίο) και λες μακαρι να τα πετάω για σκουπίδια. Συνηθως έχουν υψηλο εκπτιπτώμενο (πάνω απο 3-4000 ευρω). Καλύπτουν χημιοθεραπείες και άλλα φτου φτου μακρυά απο εμάς.

Τα πρώτα, συνήθως έχουν εκπτιπτώμενο απο τα 80 εως και 500 ευρώ και τα χρησιμοποιείς για οποιοδήποτε περιστατικό. ΑΥΤΆ ειναι τα πιο πονηρά. Με 300 ευρω ΔΕΝ έχεις καλές παροχές σε αυτά και πας σε νοσοκομείο και ανακαλύπτεις οτι το ένα δε σου καλύπτει, το άλλο δεν υπάρχει. Θέλει τεράστια προσοχή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να τα βάλουμε όλα σ 1 2 τσουβάλια. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες και πολλές παροχές που διαμορφωνουν την τιμή.

Συμβόλαιο για 20.000 αποζημίωση ετησίως το θεωρώ αστείο δεν έχει νόημα. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χημειοθεραπειες ειναι μια περιπλοκη ιστορια,και δεν καλυπτονται ολα τα σχηματα

Οι ασφαλιστικες συνηθως πατανε πανω στον ΕΟΠΠΥ που καλυπτει τα φαρμακα ακομα και για ανασφαλιστους

Αν καποιος θελει να καλυφθει αποκλειστικα απο την ιδιωτικη εταιρεια του και σε καποιο κεντρο εξωτερικου,τα πραγματα θα ειναι περιπλοκα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Συμβόλαιο για 20.000 αποζημίωση ετησίως το θεωρώ αστείο δεν έχει νόημα. 

Εκει ειναι το ταβάνι στα περισσότερα 300-400 ευρω που κυκλοφορουν στην αγορά και στις εξαιρέσεις γιατρων που ελάχιστοι αντιλαμβάνονται το κόστος.

Ειπαμε, τα καλά συμβόλαια τα πληρωνεις. Εκτος αν ανηκεις σε ομαδικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από τη μικρή μου εμπειρία με εταιρική ιδιωτική ασφάλιση και αυτά που είπατε εδω καταλήγω στα εξής:

1) έχει νόημα να κανεις ΜΟΝΟ πολύ ακριβό πρόγραμμα π.χ. 4000 το χρόνο(350€ το μήνα).  Σε διαφορετική περίπτωση πας στο ιδιωτικο αντι για το δημόσιο νομίζοντας ότι είσαι ασφαλισμένος και βρίσκεσαι κουρεμένος με την ψιλή. Άρα καλύτερα να πηγαίνεις στο δημόσιο οπότε τα 400 ευρω το χρόνο είναι λεφτα που πετάς από το παράθυρο. Άρα μια 4μελής οικογένεια θέλει 1200€ το μήνα να δίνει για ιδιωτική ασφάλεια...

2) οταν ρωτάς για ασφαλιση ζητάς ΓΡΑΠΤΩΣ τι ΔΕΝ καλύπτεται (Δεν ξέρω αν σόυ το δίνει κάνεις)

3) Καμμια ιδιωτική ασφάλιση δεν καλύπτει φάρμακα. Οπότε δεν γλιτώνεις τον εοππυ.

4) δε σε καλύπτουν οταν μεγαλώσεις πανω απο 65 ή ζητάνε να δίνεις όλη τη σύνταξη σε αυτούς

5) δεν ξερω αν μπορεις για κατι που ήδη πήγες στο ιδιωτικό να έχεις μια δεύτερη γνώμη απο αλλο γιατρό δωρεαν. 

 

Επεξ/σία από nkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nkar είπε

Εγώ από τη μικρή μου εμπειρία με εταιρική ιδιωτική ασφάλιση και αυτά που είπατε εδω καταλήγω στα εξής:

1) έχει νόημα να κανεις ΜΟΝΟ πολύ ακριβό πρόγραμμα π.χ. 4000 το χρόνο.  Σε διαφορετική περίπτωση πας στο ιδιωτικο αντι για το δημόσιο νομίζοντας ότι είσαι ασφαλισμένος και βρίσκεσαι κουρεμένος με την ψιλή. Άρα καλύτερα να πηγαίνεις στο δημόσιο οπότε τα 400 ευρω το χρόνο είναι λεφτα που πετάς από το παράθυρο

2) οταν ρωτάς για ασφαλιση ζητάς ΓΡΑΠΤΩΣ τι ΔΕΝ καλύπτεται (Δεν ξέρω αν σόυ το δίνει κάνεις)

3) Καμμια ιδιωτική ασφάλιση δεν καλύπτει φάρμακα. Οπότε δεν γλιτώνεις τον εοππυ.

4) δε σε καλύπτουν οταν μεγαλώσεις πανω απο 65 ή ζητάνε να δίνεις όλη τη σύνταξη σε αυτούς

5) δεν ξερω αν μπορεις για κατι που ήδη πήγες στο ιδιωτικό να έχεις μια δεύτερη γνώμη απο αλλο γιατρό δωρεαν. 

1) Λάθος. Όλα έχουν να κάνουν με το τι σου τυχαίνει ή τι προοπτικές υπάρχουν να σου συμβεί. Π.χ. τον τελευταίο χρόνο έχω κερδίσει 4000 λόγω εγχειρήσεων ρουτίνας (πλην όμως πανακριβες) για αμυγδαλες-κρεατακια + άλλα για γιατρούς κ.λ.π.

2) Λάθος γιατί όπως μόνος σου αναρωτήθηκες, κανείς δεν θα σου δώσει παραπέμποντάς σε στο συμβόλαιο. Ωστόσο αν ρωτήσεις θα σου πουν σίγουρα όσα βασικά θυμούνται. Αλλά για γραπτά, θα σου πουν οτι λέει στα χαρτιά ρε φίλε

3) Λάθος, Από εμπειρία με την δική μου ασφάλεια, σου καλύπτει πάλι ποσοστό (που φτάνει 80% ή 90% ανάλογα πάλι)

4) Δεν γνωρίζω

5) Μπορείς κλείνοντας ένα δεύτερο ραντεβού σε έναν άλλο συμβεβλημένο γιατρό της ασφαλιστικής

Πρέπει λίγο να αρχίσεις να τα μελετάς καλύτερα :P

Και να ξέρεις οτι εγω που στα γράφω αυτά, λίγα θεωρώ προσωπικά οτι γνωρίζω. Απλά τα παραπάνω τα ξέρω σίγουρα και μέσω εμπειρίας (δεν είναι οτι τα άκουσα ή τα υποθέτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ λες ότι γλίτωσες 4000 . Το θέμα είναι τι πλήρωσες , όχι τι γλίτωσες. 

Κι εμένα οταν είχα πάει στα επείγοντα στο Υγεία για ενα πολύ απλό τραυματισμό που ήθελε μόνο 3-4 ράμματα , μου είπαν ότι γλίτωσα 1000€. Αλλά πλήρωσα 120€ .

Αν πήγαινα στο δημόσιο θα ήταν τσαμπα . 

Είναι αριστοτέχνες να σου βρίσκουν πάντα κάτι που χρειάζεται αλλά δεν καλύπτεται. 

άρα θεωρώ ότι πλήρωσα 120 και όχι ότι γλίτωσα 1000 που (δήθεν) μου κάλυψε η ασφαλιστική μου.

Επεξ/σία από nkar
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nkar επειδή δεν έχεις ιδέα καλό είναι ΑΝ σε ενδιαφέρει το θέμα πραγματικά να το ψάξεις με έναν ασφαλιστή για να καταλάβεις ορισμένα πράγματα. 

Υγ: Συμβόλαιο 4000€/χρόνο ;;; 😛 😛

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nkar είπε

Εσύ λες ότι γλίτωσες 4000 . Το θέμα είναι τι πλήρωσες , όχι τι γλίτωσες

Κι εμένα οταν είχα πάει στα επείγοντα στο Υγεία για ενα πολύ απλό τραυματισμό που ήθελε μόνο 3-4 ράμματα , μου είπαν ότι γλίτωσα 1000€. Αλλά πλήρωσα 120€ .

Αν πήγαινα στο δημόσιο θα ήταν τσαμπα . 

Είναι αριστοτέχνες να σου βρίσκουν πάντα κάτι που χρειάζεται αλλά δεν καλύπτεται. 

άρα θεωρώ ότι πλήρωσα 120 και όχι ότι γλίτωσα 1000 .

Πλήρωσα 400 ή 500 σε ενα χρόνο (μόνο για τα άτομα που αφορούσαν οι γιατροί). Αν δεν είχα πληρώσει 500, θα έδινα τα 4000.

Ξαναλέω, είναι το τι περίμενεις (όσο γίνεται, δεν είσαι Πυθία). Με πιτσιρίκια λοιπόν, οι γιατρουλήδες είναι σίγουροι. Ακόμα και έξω να αφήσεις "έκτακτα" όπως το να βγάλεις κρεατάκια, η κάθε επίσκεψη σε κάθε γιατρούλη κοστίζει από 40 έως όσο θέλει ο καθένας. Μέχρι τώρα η ιδ. ασφάλιση μου έχει λύσει τα χέρια (και δέσει σε μεγάλο βαθμό την τσέπη). Αργότερα βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, margaritagr said:

Υγ: Συμβόλαιο 4000€/χρόνο ;;;

Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα κι αν ναι ποια ασφαλιστική το προσφέρει? (Ουσιαστικά έμμεση ερώτηση προς nkar)

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα κι αν ναι ποια ασφαλιστική το προσφέρει?

Δεν το έχω δει πουθενά και μου φαίνεται τρελό να ισχύει. Δηλ τι προσφέρει, Α θέση στο Memorial ??

Εγω που έχω ΤΟΠ συμβόλαιο δίνω 1100 κατι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα κι αν ναι ποια ασφαλιστική το προσφέρει?

Σαφως.

Σου καλύπτει απο 0- 500.000 πχ, δεν εξαιρεί γιατρούς (ότι γιατρό θες, δε θα τον πληρωσεις έξτρα), καλεις ασθενοφόρο και δε θα το πληρωσεις αν δε κάνεις εισαγωγή, σου καλύπτει μεγάλο μέρος φαρμάκων (εφόσον ακολουθησεις τη προβλεπομενη διαδικασια μέσω της εκάστοτε πλατφορμας),δεν εχει εκπιπτώμενα, δεν έχει εξαιρέσεις. 

Ολα αυτά βέβαια με τη προυπόθεση οτι έχεις ΕΟΠΠΥ.

Εννοείται οτι υπάρχουν εξαιρέσεις τυπου "συγγενεις παθήσεις" (το γνωστο κολπο ολων των ασφαλιστικων), αλλά αν πλερωσεις παραπάνω, φευγει και αυτο. Εξαρτάται βέβαια και το προφίλ σου.

Ειπαμε, ο σκοπός της ασφαλιστικης ειναι να βγάλει κέρδος, οχι να χάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...