Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πλένετε τα δόντια σας;


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Πάντως εμένα η οδοντίατρός που πάω μου έχει πει να χρησιμοποιώ στοματικό διάλυμα μόνο περιοδικά κατόπιν εντολής της, και listerine ειδικά όχι πάνω από 1-2 φορές τη βδομάδα... 

Δεν είχα ιδέα για το στοματικό διάλυμα! Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και τα χείλια μου είναι θεόξερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Επιτελους αναρωτηθηκε καποιος...Ηθελα να ξερα οσοι πλενουν μονο το βραδυ, το πρωι που ξυπνατε δεν το μυριζετε το στομα σας?Εμεις το μυριζουμε παντως...

Συμφωνώ 1000‰.

Από την άλλη ποτέ δεν κατάλαβα πως γίνεται ένα σεβαστό μέρος του πληθυσμου να βρωμάει τσιγαρίλα χωρίς το παραμικρό ίχνος ντροπής (και δε χρειάζεται κάποιος να ανοίξει το στόμα του για να γίνει εμφανές, εκεί πλέον μιλάμε για κανονική σκοτοδίνη), αλλά να γίνονται σχόλια για στόματα που μυρίζουν. Το ποσοστο που δε νοιάζεται για το πως μυρίζει στους γύρω του είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από αυτό που εννοεί το post σου.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Δεν είχα ιδέα για το στοματικό διάλυμα! Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και τα χείλια μου είναι θεόξερα!

Εμένα μου είπε ότι ουσιαστικά είναι δημιουργεί "διαβρωτικό" περιβάλλον για τα δόντια 

Νομίζω μια ερώτηση στον γιατρό σου πρέπει να τη κάνεις :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ, αρχην αν έχεις πλύνει το βραδυ δόντια και το πρωι δε μπορει να σου μιλήσει άνθρωπος, έχεις προβλημα και πας αμέσως σε οδοντίατρο, ή σε γαστραντερολόγο να δει τι παιζει. 

Διοτι ακομα και αν τα πλύνεις, σε 10 λεπτά πάλι στην ιδια φάση θα εισαι και θα πρέπει να μασας συνέχεια τσιχλα. 

Πάντως οσο μεγαλωνει κανεις, τόσο το στόμα θέλει μεγαλύτερη περιποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AristidisZ said:

Πάντως εμένα η οδοντίατρός που πάω μου έχει πει να χρησιμοποιώ στοματικό διάλυμα μόνο περιοδικά κατόπιν εντολής της, και listerine ειδικά όχι πάνω από 1-2 φορές τη βδομάδα... 

Και καλά σου είπε, εγώ έχω ρωτήσει 2-3 οδοντίατρους στο παρελθόν και λένε ότι τα εμπορικά διαλύματα δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα σε ένα υγιές στόμα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παίδες το τελευταίο τετράμηνο είχα στενές επαφές πρώτου τύπου με τον οδοντίατρό μου, ότι και να κάνουμε με τα εμπορικά προϊόντα δεν γίνετε κάτι. Η πέτρα πάντα θα χρηματίζεται. Ο συχνός καθαρισμός απλά επιβραδύνει τον σχηματισμό της και κάνει πιο ανώδυνο τον καθαρισμό στον γιατρό (και φυσικά για αισθητικούς λόγους).

Δυστυχώς κάθε 6 ή 12 μήνες το πολύ θέλουν καθαρισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Το ποσοστο που δε νοιάζεται για το πως μυρίζει στους γύρω του είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από αυτό που εννοεί το post σου.

well το psot Είναι για στοματικη υγιηνη...οποτε ας μεινουμε εκει,

Ωστόσο μιας και ημουν καθημερινος χρηστης ΜΜΜ από το 2007 εως το 2018 που απεκτησα το δικο μου αμαξι μπορω να σου πω σιγουρα ότι η εικονα των συνεπιβατών μου ειχε φτιαξει παρα πολύ την τελευταια 5ετια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα!

Θα καταστρέψετε τα ούλα σας όπως εγώ από υπερβολικό τρίψιμο! Και μην ακούσω για αισθητήρες πίεσης κλπ.

Ρωτήστε τον οδοντίατρο σας! Τα λέω γιατί την έπαθα και είναι κρίμα. Είναι μη αναστρέψιμη η βλάβη.

Όπως είπε και ο οδοντίατρος, δε φαντάζεσαι πόσο ελάχιστο τρίψιμο χρειάζεται για να φύγει η πλακα από τα δόντια.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, talibanakos είπε

Αληθεια τωρα,υπαρχουν ανθρωποι που ξυπνανε και πανε για δουλεια χωρις να πλυνουν τα δοντια τους;

Και γιατί να τα πλύνω το πρωί? Για να φύγει η ζάχαρη και η μπίχλα από αυτά που έφαγα ενώ υπνοβατούσα?

Καθαρό είναι το στόμα το πρωί αφού καθαρίστηκε πριν λίγες ώρες και δεν μεσολάβησε κάτι άλλο. Τώρα αν κάποιοι τα πλένουν και σε μισή ώρα βρωμάει πάλι (που εμένα δεν βρωμάει ακόμα και να μην τα πλένω) τότε δεν είναι οι τροφές ο πρόβλημά τους αλλά μάλλον κάτι έχει σαπίσει μέσα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Και γιατί να τα πλύνω το πρωί? Για να φύγει η ζάχαρη και η μπίχλα από αυτά που έφαγα ενώ υπνοβατούσα?

Καθαρό είναι το στόμα το πρωί αφού καθαρίστηκε πριν λίγες ώρες και δεν μεσολάβησε κάτι άλλο. Τώρα αν κάποιοι τα πλένουν και σε μισή ώρα βρωμάει πάλι (που εμένα δεν βρωμάει ακόμα και να μην τα πλένω) τότε δεν είναι οι τροφές ο πρόβλημά τους αλλά μάλλον κάτι έχει σαπίσει μέσα

Για διάβασε καλύτερα εδώ

https://www.cornerhousedental.com/2014/09/18/brushyourteeth/

"Brushing your teeth in the morning gets rid of that morning breath by removing the acid and bacteria that build up overnight."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, anonymous21 είπε

Πως γινεται καποιος να μην πλενει το πρωι τα δοντια του.? 

Πως βγαινει εξω?Δεν νιωθει ασχημα?

Μερικοι ανθρωποι δεν νιωθουν κ δυστυχώς ετσι ειναι κ στην ζωη τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pontez2 είπε

Πάντως οσο μεγαλωνει κανεις, τόσο το στόμα θέλει μεγαλύτερη περιποίηση

Συμφωνώ απόλυτα. Το έχω διαπιστώσει και εγώ τώρα που είμαι 31, ανέκαθεν ήμουν αμελής στο θέμα της υγιεινής καθαριότητας, ως ανήλικος αλλά και φοιτητής άφηνα άπλυτα τα δόντια μου για πάνω από μια μέρα, πλέον έχω διαπιστώσει οτι όσο πλησιάζουμε προς το βράδυ, το στόμα μου έχει μια μυρωδιά που την αντιλαμβάνομαι ο ίδιος και δεν μου αρέσει, έτσι και κοιμηθώ το βράδυ χωρίς να πλύνω τα δόντια μου το επόμενο πρωί μυρίζει το στόμα ακόμα περισσότερο, πιο παλιά δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο θέμα. Οπότε φροντίζω να βουρτσίζω τα δόντια κάθε βράδυ για να αποφεύγω αυτό το πρόβλημα.

2 ώρες πριν, anonymous21 είπε

Πως γινεται καποιος να μην πλενει το πρωι τα δοντια του.? 

Πως βγαινει εξω?Δεν νιωθει ασχημα?

Το πρωί βάζεις νερό κάνεις γαργάρες και το φτύνεις στον νεροχύτη 3-4 φορές, εφόσον τα δόντια έχουν πλυθεί πριν πέσεις για ύπνο δεν υπάρχει θέμα, τουλάχιστον σε εμένα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα!

Θα καταστρέψετε τα ούλα σας όπως εγώ από υπερβολικό τρίψιμο! Και μην ακούσω για αισθητήρες πίεσης κλπ.

Ρωτήστε τον οδοντίατρο σας! Τα λέω γιατί την έπαθα και είναι κρίμα. Είναι μη αναστρέψιμη η βλάβη.

Όπως είπε και ο οδοντίατρος, δε φαντάζεσαι πόσο ελάχιστο τρίψιμο χρειάζεται για να φύγει η πλακα από τα δόντια.

Τι εννοείς φίλε μου, για επεκτάσου. Τι έπαθες δλδ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...